ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Diskusia k článku
igis
2/11/2011
Windows Internet Explorer
Zdravim Vas.
Chcem len poopravit informacie uvadzane v teste, a to ,ze vybava Leon 1,2 tsi REFERENCE za 12 608euro nema na Slovensku v zaklade ESP .
ESP stoji +422euro a paket COPA dalsich +282euro.
Spolu 13 312euro
ESP sa montuje standartne iba od zakladu STYLE ten zacina za 14 212euro.

pozri http://www.seat.sk/car_configurator/download/ceny/1P1.pdf
http://auto.sme.sk/c/5899191/test-leon-ozil-s-novym-motorom.html

Pozor v Cechach je akcny model
LEON COPA 1,2 TSI za 326 900 Kc / asi 13076 eura/ a ma takmer vsetko
klimatizace + tempomat + 16” kola z lehkých slitin +ESP + EBA + XDS + 6x airbag + elektrické ovládání oken předních dveří s ochranou proti přiskřípnutí + bederní opěrka předních sedadel + rádio s přehrávačem CD/MP3 + multimediální port (USB/AUX-in) + palubní počítač + přední mlhovky s integrovanou funkcí odbočovacích světel + sedadla s čalouněním COPA + multifunkční volant + vyhřívaná zpětná zrcátka

Leon je vybehovy model , ktory bude coskoro nahradeny, takze sa viac menej radi k modelom Focus Clasic za 12000 euro alebo Astra Clasic/paradoxne oba maju ESP v zaklade su to 1,6 so 100konmi ale bez turba a 6 prev. stupna/.

Podla mna auto v strednej triede bez ESP za cca 12890 eur by sa snad uz ani nemalo dovolit pradavat.
To iste plati aj napr. o Kia cee’d vo výbave LX, Toyota Auris 1.6 Valvematic 97 kW vo výbave Terra Cool,Fiat Bravo 1.4 16v vo výbave PLUS

Pekny vecer

Dakujem za pekne recenzie.
Richard Hombauer
3/11/2011
Windows Chrome
Máte pravdu a už aj som to opravil. Cenník som si pri písaní testu nesprávne vyložil. Ďakujem za upozornenie.

Hoci je Leon výbehový model, oproti Focusu či Astre minulých generácií prešiel faceliftom, má k dispozícii nové motory, a to z neho robí modernejšie vozidlo.
gash
3/11/2011
Windows Firefox
Leon je sikovne auto a v dnesnej dobe za velmi atraktivnu cenu. Keby dnes vyberam, Ibiza ide bokom. Iked, nespokojny niesom a mensi model sa mi dizajnovo paci viac :)
Jedine co mi oproti Leonu chyba, je ukazovatel teploty motora. Ten nie je zobrazeny ani na displeji a tak mi ostava len hadat ci uz je vyhriaty do dostatocnej teploty.
Peter
3/11/2011
Windows Firefox
zdravím

1. mna by zaujímalo ako sa jazdí s týmto motorom v porovnaní s klasickou atmosferou 1,6 (v ponuke je lpg verzia, alebo hociakou inou 1,6 )

kedže výkony su cca okolo 75 kW spotreby sa od seba nejako neodlisuju, zrychlenie na 100 cca 11s a pruzne z 80 na 120 cca 12 - 13 s

2. referencie na spolahlivosť tsi (preskoceny rozvod, mozne buduce problemy s turbom, som zvedavy ci sa u turbo benzínov neprejaví časom nejaká závada spojená s podtáčaním ) vravia v prospech atmosfer - aspon v sucasnej dobe
preto by som si vybral radsej atmosferu ako TSI
Richard Hombauer
3/11/2011
Windows Chrome
Peter, s 1.2 TSI sa jazdi pohodlnejsie a sviznejsie nez s 1.6, pricom motor pracuje s vyrazne nizsimi otackami, takze sa komfrot v kabine ani neda porovnavat (napriklad predbiehanie, jazda na dialnici a pod.).

Spolahlivost 1.2 TSI je stale otazna a tazko sa k nej vyjadruje. podtacanie vsak citit a tak v meste je pre 1.6 8V od VW idealnych 2000 otacok a pre 1.2 TSI kludne 1500-1700. Na to netreba ziadne teorie, staci vyskusat. Ked ma motor maximum krutiaceho momentu pri 1550 ot/min, nemoze mu jazda 50-kou na 5. prevod. st. s 1500 otackami skodit. Logicky. Skus jazdit na 1500 otackach s 1.6 s osemventilovo technikou a uvidis ten rozdiel. :)

Kazdopadne, aj ja by som bral asi radsej 1.6, ale japonsku (napr. VVTi od Toyoty), a nie hučadlo 1.6 GDI od Hyundaiu (musi byt velmi dobre odhlucneny, aby ma neobtazoval, vid i40 alebo Sportage) ci starenku 1.6 od VW. Ale najradsej by som bral Leon 1.4 TSI. Bez debaty. A ked nejde o peniaze (ja viem, vzdy ide), tak Focus 1.6 EcoBoost 150k. :) Niekde medzi nimi sa v mojom cieleni nachadza aj 1.8 od Hondy ci Mazdy pripadne Chevroletu.

Lenze 1.2 TSI v Leonovi cenovo konkuruje podla mojho nazoru skor 1.4-kam u konkurencie, a v takom pripade nie je nad cim rozmyslat. Sam mam Bravo 1.4 a Leon 1.2 TSI je uplne ina liga. :)
Peter
3/11/2011
Windows Firefox
dakujem za odpoved

sam som zvedavý ako bude fordacky ecoboost bojovat proti tsi motorom :D
XFucktor
3/11/2011
Windows Chrome
Preco sa nehovori o zadnej naprave auta?
bEGBIE
4/11/2011
Windows Chrome
Zadna naprava vid Golf 5 resp aj 6 cize radost jazdit. Na ovladanie zrkadiel (u tychto "starsich" Seatov) pri radiacej pake som si nikdy poriadne nezvykol detto aj vystrazny trojuholnik treba sa celkom predklanat a hlavne okom hladat dole (ak chcem upozornit napr na prudke brzdenie)odvadza to pozornost od diania na ceste a dost to obtazuje, neviem ako sisi Riso na to mohol hned zvyknut. Richard nejazdil si volakedy zlteho Loena(nieco sa mi mari). V kazdom pripade 1,2TSI moze byt celkom pohodovka ale relativne mlady motor este neotestovany poriadne, ja by som volil 1,4TSI (sam ju jazdim len na inom aute) je dlhsie na trhu a tym padom uz istejsia volba a na toto auto uz aj trochu dynamickejsi motorcek.
Fabo
5/11/2011
Windows Firefox
Nemate niekto prakticke skusenosti s tymto motorom 1,2TSI v kratkej Seat Altea? Oproti Leonu je to viac rodinne zamerane auto s vyssim posedom, pohodlnejsim nastupovanim a vacsim kufrom, ale s tym istym kvalitnym podvozkom.
Mam vsak obavu ci na Alteu bude 1,2TSI este dostacujuci motor, kratka Altea sa s 1,4TSI uz nevyraba, iba predlzena XL. Auto vyuzivam prevazne v meste a okreskach s minimom dialnic.
Richard Hombauer
5/11/2011
Windows Chrome
ak jazdíš defenzívne, predbiehanie len občas, bude 1.2 TSI určite stačiť. problém nastane na diaľnici - vyššia stavba, väčší aerodynamický odpor, vyššia spotreba. Altea vyzerá byť s aktuálnymi cenami veľmi fajn auto, škoda, že sa aktuálne nedá vybaviť na test.
Anton
5/11/2011
Windows Firefox
Ja jazdím na Golfe Plus s motorom 1,2 TSI (krátka Altea) a s výkonom motora som spokojný. Neviem čo myslí Richard pod defenzívnym jazdením, ale s predbiehaním nemám problém. Faktom však je, že málokedy jazdím plne obsadený, vtedy by mi možno výkon nestačil. Takže za mňa pre jazdu hlavne po meste a okreskách a semtam diaľnica tento motor doporučujem.
aston
6/11/2011
Windows Chrome
Ten motor max do pola, fabie. Siel som na Golfe s 122 PS Tsi a prislo mi to ako minimalna benzinova motorizacia. 1.2 tsi v tak tazkom aute by som nebral a este k tomu ta dynamika nebude bohvieco. Ako pisal Riso, len na defenzivne jazdenie. Vseobecne Leon je pekne auto zvonka, ale zraza ho ten interier. Je pravda ze v ramci zabraneniu vnutorneho kanibalizmu v ramci VW group musel trochu osekat, ale toto uz je vela v porovnani s Octaviou. Interier je strasny, 2 DIN radio tam posobi nepatricne a pekne budiky s volantom situaciu velmi nezachranuju. Kedze kazdy sedi v aute a nepozera na neho z vonku tak pre mna by to bol dovod nekupit Leona aj ked sa mi paci. Motor 1,2 tsi je vsetko len nie nahrada 1,4 (obchodne ano). 1,4 a 1,6 (ani nemusia byt jpn) su urcite lepsie ako male preplnovane s vykonom do 100 PS. Pocita sa, ze auto s takym motorom si kupuju ludia s malym najazdom a to su vsetky nevyhody turba. Draha udrzba, viac pohyblivych casti atd. Ked si kupujem mrdku co ma 100 PS urcite nie na 30tis rocne, ale na obcasne vylety do mesta a okolia a max dochadzanie do prace. Male turba urcite maju buducnost, ale treba si pockat aspon na druhu generaciu.
Anton
6/11/2011
Windows Firefox
Súhlasím s tým, že malé turbá sú pre malé ročné nájazdy, ale myslím si, že ako náhrada atmosfér 1,4 alebo 1,6 sú vhodné, pretože tieto motory sú oproti oturbenej 1,2 naozaj mrdky.
Anton
6/11/2011
Windows Firefox
Aby nedošlo k omylu, to prirovnanie k atmosféram som myslel samozrejme z hľadiska výkonu, čo sa týka spoľahlivosti v podstate súhlasím s astonom.
pavolbielik
6/11/2011
Windows Opera
Altea 1.2tsi urcite nie 1.4tsi Xl nie bohvie co a zereto 1.6tdi je lepsi motor s rozumnou spotrebou a pruznostou.Tsi ked tak Fabia,Polo atd.
Fabo
6/11/2011
Windows Firefox
Uvazoval som aj nad altea 1,6TDI, ale moj rocny najazd je cca 10-12tkm, z toho je polovica mesto a zbytok kratsie trasy na okreskach do 60km. Navyse teraz su TDI uz len s filtorm pevnych castic co myslim moze byt u kratkych tras problem so samocistenim.
Ako alternativu uvazujem Toyota Auris 1,6 TC 6M, bol som ju aj vyskusat, motor vpohode s dobrou spotrebou a pruznostou aj v nizsich otackach, priestor dostacujuci / syn ma 185cm a moja fabia combi 1,4 je nam uz tesna, problemy s miestom na kolena/, ma ale horsi podvozok bez multilinku a sedadla su tiez horsie ako altea a material interieru nic noc- nevyrabaju ho japonci ale myslim ze turci. Spotreba by mala byt porovnatelna s 1,2TSI. Kamarat ma novu corollu 1,6 - dlhodoba spotreba 6,5.Niekde testovali auris 1,6VVTi oproti 1,2TSI v oktavii -zrychlenie z 80km na sestke - jednoznacne zvitazil Auris, hoci TSI ma vacsi krutak.
pavolbielik
7/11/2011
Windows Opera
Ked robis tak malo KM tak jednoznacne1.2tsi to ti musi stacit Altea a Leon su dnes neskutocne lacne podla mna nemaju konkurenciu cena, vykon a KM !!!
aston
7/11/2011
Windows Chrome
Ked mas taky maly najazd, skus nieco jazdene, stare do jedneho roka. Benzin este v zaruke kupis v pohode za slusne peniaze.
bEGBIE
9/11/2011
Windows Chrome
Skus pozriet este tuto recenziu:
http://auto.sme.sk/c/5899191/test-leon-ozil-s-novym-motorom.html
Altea je asi o 80kg tazsia ale myslim, ze to moze byt velmi porovnatelne auto s Leonom (co sa recenzie tyka). Ak ides napr. s rodinou 2x do roka na dovolenku tak ti to staci ulne do pohody podla mna. Cena/vykon/uzitkova hodnota je velmi slusna. Pred pol rokom boli ceny este asi o 1000-1500€ dole, ale aspon budes mat vacsi priestor na zjednanie ceny.
Juro
17/11/2011
Windows Firefox
Minulý týždeň som bol na test. jazde s novým Leonom 1,2TSI.
Pred jazdou som bol dosť skeptický a plný predsudkov, že to auto snáď ani nepôjde. Opak bol však realitou a bol som veľmi milo prekvapený.
Kupujem auto a testoval som asi všetko porovnateľné, čo sa týka ceny a typu auta (Auris 1,6, Ceed 1,6, Chevrolet Cruize 1,6). Osobne u mňa vyhral Leon s 1,2TSI. Najlepšia voľba výkon/výbava/cena. Ak rátame s výbavou "copa" +282€ (elektrony, tempomat..) a príplatková výbava ESP +422€, tak je to úplne bez chybičky. Teda až na tú palubovku, to je jediná vec, kt. by som vytkol.
MickeyMon
18/11/2011
Windows Firefox
Fabo:
Urcite aj Auris ma svoje nedostatky, ale v motore by som ich nehladal.
Zalezi co preferujes. Rychlokvaseny motor s uz znamymi problemami (rozvody, turbo, senzorika, ventily, obcas vstreky - skor 1,4) ci spolahlivejsi celosvetovy benzinovy motor (so 132 PS).
Hladky benzin nebude nikdy mat turbo svih, ale mozem potvrdit, ze aj tak uz ide od 1200 ot/min. Nie je to ziadny MPI lenivec.

forum.skodahome.cz/topic/105189-dlohodoby-test-12-tsi-77-kw
Atlis
18/11/2011
Windows Chrome
akurat, ze za auris sol 1.6vvti zaplatis 19.5tis e a za leon 1.8t fr zaplatis 17.5tis e...
MickeyMon
18/11/2011
Windows Firefox
V akcii ano (Auris ma tiez nejaku zlavu a mimo SK ho ma lacnejsie). Ale ja mu ho nenutim. To porovnanie si dal on. Ovsem co sa tyka zivotnosti ... neviem o tom, zeby SEAT nejak lamal nejake rekordy.
Vybrat si musi on.
Atlis
18/11/2011
Windows Chrome
ale prosim ta. furt len ta tvoja zivotnost. kupujes auto iba preto, ze po 15r sa niekomu rozpadne menej?
aston
19/11/2011
Android Android
V tomto ma Atlis pravdu, pri novom aute riesis akurat kolko stoji prehliadka a nie ci to vydrží. Predpokladame, ze človek s najazdom 60k rocne nebude kupovat auris alebo leon. A do 20 tis rocne to je jedno. 4 rokya von z baraku...
MickeyMon
19/11/2011
Windows Firefox
Ano na 4 roky, zisti si priemerny vek auta na SK, mudrci ... ledva naskrabu na auto a sotva maju na pravnika, aby im to zreklamovali.
Chcel by som vidiet tie vase GPSka, aky mate akcny radius za rok, ze to mate u prdele. Motat sa do/z roboty - obchodu a domov - to hej, to zmakne aj cinska copy-mark.
Atlis
19/11/2011
Apple Mozilla
MickeyMon, dochadzaju argumenty, zacinas s invektivami? Jazdim aktivne 10r, na sukromnych autach mi to zatial vychadza 30tis km rocne. Akcny radius? Co to ma spolocne so spolahlivostou? Auto ktore v meste spravi 15-20tis km je namahane viac ako to, ktore to iste spravi po dialnici ustalenou rychlostou. Ja osobne travim dobrych 80 percent casu v meste, ale asi 60 percen kilometraze mimo neho.

No a vek aut? To pocitas tie skodovky este zo socika, ktore stoja na parkoviskach? Si frajer.
MickeyMon
19/11/2011
Windows Firefox
Ziadne invektiva. To som opisoval vacsinu na SK. Ale taky co kupuje nove auto kazde 3 roky, tazko pochopi takeho co skrabe na auto viac ako 10 rokov, alebo teda kupuje jazdene a to su potom "prekvapenia", ked dalsich 20%-30% ceny vysoli aby to vobec jazdilo. Ja sam mam 2 auta a dalsie 2 jazdim sluzobne (E, S). Ale velmi dobre chapem aj tych, co ojazdenu Fabiu lestia pred bytovkou. A to tu ide.

Auto viac namahane v meste ? To sotva, mozno ak jazdis studenym motorom skoro stale - cize do 5 km a potom prestavka aspon 4 hodiny a tak dookola.
Kde je problem ? Ak sa mi posere auto v meste, tak ci to bude o 3 ulice dalej alebo za mestom , to je fakt jedno. Ked sa ti potentuje 500 km od ciela v zime v noci tak to je iny zazitok, mozes volat aj ADAC & company.
Toto sa vam zda rovnake riziko ? Tak uz potom fakt neviem ...

Vek aut - pozri si statistiku prihlasenych aut v SR a kludne aj v celel EU.
Frajer. Kludne aj v Polsku.
igis
21/11/2011
Windows Internet Explorer
Priklanam sa k nazoru ,ze ak tsi 1,2 , tak si urcite pockam a intenzivne budem citat nazory ludi na roznych forach ktorí s tymi autami jazdia a skusenosti so servisov samozrejme ked sa k nim da dostat.
Co je u tohoto motora zaujimave - jednoznacne sa k nemu nikto nevyjadri, dokonca ani samotny predajcovia, Stretol som sa z rozlicnymi nazormi niekedy az protichodnymi.
Bol som sa na nom previest v GOLFE ,lebo v Leone mali iba 1,4 16V a to male turbo chodi slusne , ale iba do 4000tisic otacok, potom koniec.
Tu sa vsak VTI a VVTI zacinaju citit najlepsie , pricom zatah odspodu im tiez nechyba.
Ako najvacsi hendikep vidim objem 1,2 je to psychologicky faktor a ten proste nevedia potlacit ani ludia , ktorí to predavaju.Proste Vam to predavaju a Vy citite ze si za tym nazorom nestoja.
Jeden z nich my dokonca povedal ze ked TSI tak on odporuca iba od 1,4 objemu, ze on by si tu 1,2 sebe nekupil, paradoxne jeho kolega preferoval 1,2 tsi.
Dalsia vec je ze Leon bude coskoro nahradeny takze som od neho uz nacisto upustil a hladam nieco v strednej triede co je aktualne.
Clovek zistuje ze pomaly niet co kupit, napriklad I30 bude nova , CEED bude v marci novy , Leon taktiez, Golf na konci roka,Auris coskoro tiez.
Kedze podla mna kupit vybehovy model je cisty prerob, v hre zostava nova ASTA v akcii ze nema ani stredovu opierku , novy FOCUS ktory je dobry ale otrasne predrazeny, nova C4 tam maju akciu Best kolektion a udajne je velmi vydarena aspon podla recenzii.
No nadhera , aspon ze mame o com pisat.
Pekny vecer
Uvidime
fero
21/11/2011
Windows Opera
igis- co tak Oktavia 1.2tsi trosku drahsia ale ma velky kuformam ju osobne len tdicr.
Atlis
21/11/2011
Windows Chrome
MickeyMon - isteze je v meste motor viac namahany, snad nechces tvrdit ze to tak nie je. lebo to budes asi jediny na svete. no jedine ze za mesto povazujes trebars dialnicu okolo blavy...

auto ma nikdy nenechalo na ceste, takze fakt neviem o com hovoris. a to uz dlhsi cas nejazdim toyotou. to ze niekoho na ceste necha roztrtkana a4 po styroch havarkach a vyrovnavaniach na stolici, holt to nie je moj problem. len malicky zlomok aut, ktore su pravidelne servisovane alebo aspon ako tak pravidelne servisovanych ostane "stat" v poli a nemam dojem, ze by som v pl ci de, vidaval dlhocizne rady pokazenych aut popri ceste. servis =/= vymena letnych gum na zimaky pred panelakom aby bolo jasno...

igis - ti predajcovia totiz velmi dobre vedia, ze problem 1.2TSI nelezi v motore samom, ale v tom, v com si ho chcu ludia kupovat pripadne v com ho koncern ponuka. ja to tvrdim uz davno, ten motor je uplne dokonaly do auta velkosti fabie, pripadne lahkeho golfu hatchback, ale preboha nie do kravy typu octavia kombi ci yeti. a prave v malom hatchbacku sa ten motor uplatni perfektne. parametre zrychlenia, pruznost ci spotreba a kultivovanost hovoria jasne. 105k v takom aute staci. chces nieco vacsie, kup si 1.4TSI. ak sa bojis problemov, ber 122k verziu. ak chces jazdit svizne - 160k. do superbu ci passatu sa uz 1.4tsi nehodi, tam ber 1.8tsi. a tak dale...

no a co sa tyka rozhodovania sa co kupit - no holt je teraz blby cas. coskoro bude civic, ceed, i30, potom golf, auris a ini. ale to co je teraz na trhu vobec nie je zle. golf vi je dobrym autom, ci je focus predrazeny neviem, ja ked som ho kupoval, ceny boli porovnatelne s konkurenciou, astra je tiez dobra (ked nema v akcii opierku tak si ju snad doobjednas nie?). a este je tu krasa giulietta, vyborne vycenene bravo (s 1.4 multiair asi bez konkurencie). c4 je asi to najkomfortnejsie co sa v nizsej strednej da kupit... aut teda malo na trhu nie je a ak budes len cakat a cakat, vzdy budes niekde pomedzi - a tu ma byt facelift, a tu zase novy model... kup teraz, jazdi 3-5r a potom vymen.
MickeyMon
21/11/2011
Windows Firefox
Igis:
- novy model vacsinou prinasa nove chyby. Najlepsie je kupovat po facelifte, to mi mozes verit. Ale je to tvoja volba. Ja by som 1,2 TSI nekupoval a 1,4 tiez nie. To su este stale nedoladene motory. Iba teda ak by si chcel byt VW beta tester. Faktom je, ze VW nevie hladke benziny (nasroubovat turbo a vyhladit krivku vie kazdy ...) Tu beriem ako bernu mincu japoncov (Toytota, Honda, Nissan) + BMW. A nie su zle nove CGI, ale to uz su kompresory a ina cenova hladina.

Atlis:
Ze je auto namahene viac v meste ? Ano, ked porovnavas tvoju cestu z roboty v zapche ku nocnej jazde po prazdenj dialnici, vtedy ano.
Alebo si myslis 150 km/h - 200 km/h, brzdenie z 200 do nuly (automaticke blikanie), max zrychlovanie s viac ako polovicnou zatazou je mensia zataz ako tvoje jazdy po meste sam. Mas klapky na ociach. To ze nieco nevidis ty, neznamena, ze to nie je. A ja ti mozem povedat, ze som uz videl napr. 5x horiet auta na dialnici. ADAC vidavam skoro pravidelne ... skoro vzdy tam stoji nemecka znacka, ale vyjadrovat sa k tomu tiez nemozem, kedze ja nepoznam chybu a ani stav tych aut.

O A4 sa radsej nevyjadruj, ked nevies co to bolo za auto. Tvoje predpoklady su uplne v prdeli a auto patrilo do skupiny z opacneho konca. Servisovane bolo pravidelne. Neviem ako chces servisovat vypadky motora, ked pri servise je vsetko OK, ci ty menis predbezne turba, cidla, hadice a dalsie diely pravidelne v predstihu ? Nedaj sa vysmiat. Dokonca sa som robieval CAN analyzy (ak vies co to je), takze nemas sa o co opriet ani nahodou.

Kolega akurat menil motor 1,4 TSI 160PS pri 16tkm. Ohnuta ojnica.
aston
21/11/2011
Windows Chrome
@Mickey 160PS by som velmi nebral ako bernu mincu, bol to vytah VW do technologickej spicky motorov, ktory uz skoncil svoju put. Ten kratky pohlad VW stacil na to, ze nemaju na to sa drzat top triedy v motoroch. To neznamena, ze nerobia dobre motory pre smrtelnikov. Jazdil som aj v Aurise aj v 1,6 Mpi Octe a nejaky zasadny rozdiel tam nevidim, preco by som si mal vybrat ktorekolvek auto kvoli motoru. Aj jedno aj druhe je astmaticka plecka :).
Suhlasim, ze male turbo je nachylnejsie na poruchy a niekto ten risk postupi a za svoje prachy nech si kazdy robi co chce, ale jedno sa im neda upriet, ze su na denne pouzivanie velmi prijemne. Zas ked ten motor dosiahne 100tis by som pri tom asi nechcel byt. Vsetko je o majitelovi ako sa o to stara. AJ po meste aj po dialnici sa da jazdit setrne (opotrebenie).
Je pravda, aj to ze JPN auta su spolahlivejsie prvych 150tis ale zas potom nakaldy na udrzbu exponencionalne rastu, takze je na kazdom ci zvoli splatky, alebo potom naraz :).
Hlavne JPN auta su spolahlive 50% kvoli dobrej a kvalitnej vyrobe a 50% kvoli pomalsej technologickej obmene, kde model ma bezne 8 rokov na rovnakej platforme.
A ano rozhodne kupovat model po fl, alebo aspon nasledujuci modelovy rok po nabehu vyroby, ked odstrania (tajne) muchy.
Atlis
21/11/2011
Windows Chrome
MickeyMon - zacnem odzadu.

neviem, o co ti ide s tou a4, ja som ju spomenul ako priklad, mohol som kludne napisat trabant. nejaka trauma z detstva?

brzdenie zo 150 na 200 vo svojej podstate najvacsou namahou pre brzdy, zavesenie a nakoniec pre gumy. netrpi tym motor, netrpi tym prevodovka... a za jazdu dialnicou povazujem ustalenu jazdu rychlostami okolo 130kmh. sam som jazdil rychlo po dialniciach, po rokoch si to odniesli akurat dve loziska 4 a 5 stupna prevodovky a vymenil som 2x brzdove oblozenie.

v ramci nasich podmienok a rychlostnych limitov preziju vsetky komponenty viac ak budu jazdit 100.000km viac-menej jazdou po dialniciach ako 100.000km v meste. faktorov je milion. stav vozoviek v mestach je zvacsa horsi ako na dialniciach, studene starty, caste zmeny prevodovych stupnov, blbe otvaranie dveri, solenie... vyber si co chces. mesto jednoducho nici auto viac.

mozes si tvrdit tvrdohlavo opak, ale tak to je.

no a co ze si videl 5x horiet auta na dialnici. ja som videl horiet v 2004r astru na rychlostnej ceste R1 pri soporni. ci to bolo po havarke, ci sa zapalila od cigarety alebo od instalacie neviem. zhorela. argument jak svina. v 2006r mna videlo asi 1000 vodicov stat v strede mesta o 0745 s otvorenou kapotou toyoty avensis - urcite si vsetci pomysleli - tyyy vole pokazena toyota. prdlajs. doslo mi palivo, lebo som blbec a myslel som si, ze na benzinku o 300m dalej este dojdem. kapotu som mal otvorenu preto, ze som musel rucne napumpovat palivo do cerpadla... cize prd a nie zavada.

2006r - skolenie v martine, diskutoval som s chlapikom, ktoreho kolega mal avensis - rozpadnuta prevodovka po par mesiacoch. (spomen si co som napisal vyssie o mojej vymene, ktoru som robil pri 145tis km).

MickeyMon - len preto, ze ty vidis iba japoncov neznamena, ze ini robia vsetko zle a oni vsetko dobre. mazdy6 hniju jak svina, accordy su udajne velmi poruchove... na kazdeho sa najde nieco. v konecnom dosledku aj t25 ktorou som jazdil trpi na vady motora 2.0d4d. kazdy chvalime to svoje, ale netreba to prehanat. kazde auto, ktore som mal nebolo bez vady. su veci ktore mi na nich vyhovuju a pre ne ich budem vzdy chvalit. ved ak by mi tie auta nevyhovovali, nikdy by som ich nekupil.

takze bud tak laskavy a zacni sa pozerat na svet triezvymi ocami. kazdy vyrobca nas odrbava, je jedno ci je to toyota, ford, vw, bmw ci trabant. vsetci idu po zisku a nic ine sa nerata. ford robi perfektne podvozky, ale setri inde, zase robi vybornu ochranu karoserie, ale interiery su z jogurtovych kelimkov... kazdy si vyberie. ale dokonale auto nie je.
MickeyMon
21/11/2011
Windows Firefox
@aston:
JPN cars - neviem, preco by mali exponencionalne rast pri JPN a pri EU nie. Toyota ma napr. lacnejsie diely ako Renault, ci BMW. Neviem ako si na to prisiel. Tiez strielas od boku ? Druhovyroba pre VAG je naozaj siroka, ved je to aj treba ... to mozem potvrdit :-(((
Len tak pre tvoje info, vies odkial pochadza "nova" retaz pre TSI ? Alebo automaticka prevodovka pre AUDI od 3.0 vyssie ?

TSI - ked si odmyslim ten maly namahany motor (uz v nizkych otackach - vyssie tlaky, horsie mazanie a vyplachovanie motora) - tak to male turbo, ci unavene vstreky budu este len zabavkou a nestoja par centov. Ak teda prezije rozvodova retaz - zabavka to skoro pre vsetky TSI. Na toto tema odporucam motortalk.de a skodahome.cz fora. Ale najdes aj inde.

Ale inak s tebou viac menej suhlasim. Kazdy ma moznost volby za svoje prachy.

@Atlis:
No tu A4 som vlastnil, takze som predpokladal konkretne moj priklad, ze ...

Pri 150 km/h motor s prevodovkou odychuje alebo ako to myslis ??? (+loziska a dalsie veci) Blbost. Praveze je tam vyssia zataz ako pri 50 km/h. Jedine co beriem je jazda na "studeno" alebo vytacanie jednotky do cervena.

Schvalne som nenapisal, co horelo - ano 3x Opel Astra G. A ty si stal pri ceste bez nafty ? Aj to je mozne, ale na DE dialnici len chobot ide do rezervy a potom vola ADAC. Ale ADAC robi aj na rozdiel od teba statistiky vyjazdov, takze az take problemy s palivom tam teda nie su. A k tomu este napisem, ze pre stojace auta v mobility zaruke nestartuje ADAC v klasickom zltom prevedeni (zazitok za vsetky drobne) - prepokladam, ze to nesmu ani do "tabuliek zapisovat".

Nevidim len Japoncov (aj ked vidim, kto aj nam co dodava ...), aj to su hajzlici. Preco by som ich mal chranit ??? Skusenosti (a aj TTT na tom stavia) ukazuju na vyssiu spolahlivost a nizsiu nakladovost. Ak to tak nebude, tak padnu. Skor ci neskor. Mazda 6 hnije - mas pravdu, dokonca aj Hondy mimo Accorda (len od 2006 celopozink), ale aby si nebol celkom mimo, tak uz aj Passaty hniju od 2005. A hrdza ma na ceste nezastavi, nasere, ale nezastavi. BTW Mondeo MK I hrdzavelo tiez ako diva svina.
MickeyMon
21/11/2011
Windows Firefox
Este by som dodal, ze MY kupujuci by sme mali dat najavo svoju nespokojnost s kvalitou. Nijak inak nedonutis vyrobcu ku zmene. Majitel sam po kupe uz dosiahne hovno, doslova. Ale ludia su ovce, bouzial. Az neskutocne veci clovek cita v rubrike uzivatelov v autobilde. A kym sa to verejne neprepiera (tlak redaktorov), tak nedosiahnes nic.

A k tym udychanim 1,6-kam. Ak mas doma 200+ PS, tak to chapem. Ale nie kazdy to tak berie. 1,6 Valve (nie VVTi) je uplne inde ako 1,6 MPI.
Aj turbo sa da odladit (napr. 2,5T od Volva), ale nie ako low cost. Sam som zvedavy na 1,6 Ecoboosty ale nejakeho testera robit nemienim. A velky otaznik davam priamemu vstreku - pri dnesnom "vyvoji" paliva (vyssi obsah bio zloziek, etanolu - mozte si najst preco VW nepovolil tankovat E10 do FSI motorov), ci slabej moznosti plynu.
Atlis mozno nieco poreferuje ;o) Ja som nemal problem popisat stav toho AUDI ani ked som to vlatnil. Proste po 5 rokoch zivotnosti z toho bola pokladnicka. Ale o tom potom.
Atlis
22/11/2011
Apple Mozilla
Co mam poreferovat? Mam to auto polroka, najazdenych 11tis km. Do konca roka ma cakaju este dva vyse 2tis km vylety, cize bude nieco okolo 16tis. Zatial vsetko slape ako hodinky, motor je vyborny, nemenil by som v danej triede za nic ine, aj ked mi chyba osobna skusenost s 1.6THP, o ktorej sa zatial ako o bezporuchovej, hlavne vo francuzoch hovorit neda.
aston
22/11/2011
Windows Chrome
Mal som pred rokmi Galant V6, super auto minimalne naklady do nejakych 140tis. Potom sviecka 800 Sk kus, spojka 15000 Sk, rozvody 15000 Sk. Predtym som mal Mondeo MkI a sice som tam menil prkotiny obcas, ale spolu to nebolo tolko ako na Galant :). A navyse malokto to vedel opravit, v Mitshubishi sa na tom ucili a na STK ked som dosiel a videl 5 nadobiek v motorovom priestore tak sa pytal na co su. Nevedeli zmerat emisie atd. Japonske auto by som si kupil znova kludne, ale aj europske, mne sa to musi pacit a musi sa mi v tom dobre jazdit.
A snad sa nebudeme teraz tvarit, ze 1,6 je ako bohviake terno. Je to do danej triedy uplne zakladna motorizacia (uz ani fleet to neberie :)) a je jedno ake mam auto. Je to skratka to iste ako 1.4 o triedu nizsie. A VVti, vti, mpi, econeviemco ci ako nic na tom nemeni. A ano siel som sucastne napr. na Aurise 1,6 Golf VI 1,4 a napr Bravo 1,4t (nie naraz, ale z auta do auta) a nie raz a nie 3 km. A rozdiel nebol medzi Golfom a Aurisom vobec priepastny, v ergonomii uz ano :D. Takze obcas tu niekto nieco napise aj zo skusenostami :). Ale kazda diskusia prispieva tym co si chcu kupit auto a poradit, a pokial nie je nazor od kazdej strany nebolo by to tu kompletne.;)
fero
22/11/2011
Windows Opera
Mate problem 1.2tsi zivotnostou a spolahlivostou ako ja a co taky novy motor 1.0 ekoBoost 120ps a 170nm !!!!ten by sa mal rospadnut pri 50000km dalsi priklad revolucny stvorvalec novom ML 2.1 dve turba 204ps a 500nm.Uz aj sikmooky budu montovat male tur.motory ,doba kedy sme mali 2.0 8v 115ps je asi davno prec aj ked to boli dobre motory doba ide dopredu a stym aj problemy novej konstrukcie, kazdy taky motor sa upravuje ked je problem a mame 4-5r zaruku a osobne nedrzi auto viac ako 6 rokov.
ssamoo
22/11/2011
Windows Opera
2.0 8V bol pomerne slusny motor, co sa tyka dynamiky a kvality, ale tiez mal svoje neduhy a bol nenasytny. Nikoho nebavilo tankovat 10l paliva kazdych 100km. Jazdil som ju v exotickej Fabii Elegance a naozaj to nebolo zle vozenicko. Ako auto uplne inej triedy.

Mate tu fajn debatku o motoroch a kvalite, ale zaklad je, ze sa setrit zacalo pred cca 10 rokmi a setrit sa aj bude, este drastickejsie.

Vzdy si spomeniem na chalanov z Toyota klubu, ktory stale tvrdia, ze Toyoty a Lexusy po roku vyroby 2000 by nechceli. A nieco na tom je. Stare dobre IS200 su velmi spolahlive vozy, ktore netrpia ziadnymi chybami a 6 valcovy 2-liter, az na spotrebu, ide naozaj krasne a spolahlivo.

Objavil sa tu nazor, tusim ho pisal Atlis, ze netreba riesit auto na viac rokov. No, bohuzial, vacsina ludi nema peniaze a ani naladu ist nanovo na lizing, resp. setrit. Auto v cene 15-tis € nabura rozpocet na plne 4 roky, mozno viac a to si vela ludi dovolit nemoze, minimalne na SVK. Osobne poznam len par ludi, ktori menia auto po skonceni lizingu a aj to je vacsinou z dovodu odpisov pre vlastnu firmu.

Takze hlavna kupyschopna obec na SVK kupuje auto na dobre desatrocie, ako bolo spomenute, nejaka Fabia, lestena pred panelakom kazdu sobotu. To je klasicky priklad. Resp. 15-rocna Corolla, ktora sa vdaka srotovnemu vymenila za Auris, resp. Corollu, pretoze Toyota.
MickeyMon
22/11/2011
Windows Firefox
@Atlis
Myslel som, ze poreferujes ked to bud mat cez 100 tkm na tacke, nie teraz ;o)

@Aston
Galanta poznam, to bol nedorobok hned v hlave managera. Zname poddimenzovane brzdy a spojka. Ale tie sumy nie su vobec prehnane, skus si zistit ceny dielov u EU. Ja som prosim pekne rozvody na 1,9 TDI musel menit pri 90 tkm a oficialna cena u VW vtedy bola 40 tSK a bez zaruky !!! Nakoniec za 15 tSk u sukromnika. Takze neviem co sa stazujes. Sviecka 800 Sk ? No to je palka ... Len si zabudol, ze JPN sviecky nabehaju 100 tkm a mne BOSCH sviecky zdochli pri 60 tkm. Sice boli lacnejsie, ale uz som sa v tom musel babrat ...
Ergonomiu u VW uznavam, ale na tu sa nejazdi. Ja ani s JPN nemam problem. Zvykol som si rychlo. Na mercedesy sa tiez nenadava, a ako ma vyriesene tempomaty, rucne brzdy atd ...
Mne vadi najviac elektromechanicka brzda - nie priamo jej ovladanie, ale principialne. Ale to ma aj Passat, 508, Laguna atd.

K 1,6 kam. Ja som musel na hladkej 1,4 ke GOLFe 2 mesiace kazdy den tahat 160 km po dialnici. A je to mrdka na n+1. Ak ty necitis rozdiel medzi 80 PS a 132 PS, tak potom mas asi "zakriveny pohlad". Najdi si zrychlenia, vykony. Ano Toyota bude dojem, ze nejde, ale zober si stopky a budes sa na to inak divat. V Toyote sa vyssie sedi a dojem z rychlosti je nizsi.

Ak mi neveris, najdi si ADAC test, kde Avensis 1,8 147 PS manual na zrychleni zo 60 km/h na 100 km/h bol rovnako rychly ako Passat 1,4 TSI 150 PS DSG ! A to je "blby" hladky benzin vs kompresor + turbo.

Aj ked to tak vyznieva, nejde mi vobec o vytahovanie JPN cars. Bol by som radsej kupil EU produkciu, ale to co mi ponukli a za ake peniaze ... zasa taky milovnik EU aut nie som. Ked si odmyslis VW Group a zadohraby (nerobme z toho teraz vedu, proste to doma nechcem), tak bol vyber mizerny.

Presne ako pise zvysok, auto na 3 roky riesi mizive percento populacie v EU.
Atlis
22/11/2011
Windows Chrome
ak u mna tak dlho ostane, poreferujem.

daj link na ten test passatu proti avensis, to si rad precitam.
MickeyMon
22/11/2011
Windows Firefox
To nebol priamy duel, ale porovnatelne to rozhodne je - rovnake podmienky.

Vsimni si:

0-100 km/h
Avis: 9,4
Pass: 9,8

60-100 km/h
Avis: 6,0
Pass: 5,9

Spotreba:
Avis: 6,6 (dialnica 7,5)
Pass: 7,0 (dialnica v benzine neuvadzana)

Brzdna draha:
Avis: 34,7 m
Pass: 38,4 m

Avis ma pri 1500 ot/min cca 120 Nm (valvematic)
Pass ma pri 1500 ot/min udav. 220 Nm (kompresor + turbo + priamy vstrek)

Svete div sa - tocak nie je vsetko. Ale mat ho v aute je prijemne, to mi je jasne. Ak si k tomu vsak priratam mozne "super" problemy a citlivost na palivo, tak nevidim jeden dovod "tahat sa" k TSI. VW proste benzin nevie, pretoze setri na nespravnom mieste (prebera riesenia (BOSCH), ktore nevie zosuladit).

http://www1.adac.de/Tests/autotest/tetdaten/autotest/at4173_toyota_avensis_18_sol.pdf?quer=tests

http://www.biogaspartner.de/fileadmin/biogas/Downloads/Artikel/ADAC_Test_VW.pdf

Ked si vezmes 1,4 TSI 122 PS tak to dopadlo este horsie a spotreba klesla len nepatrne na 6,9.

http://www1.adac.de/Tests/autotest/tetdaten/autotest/at4061_vw_passat_14_tsi_comfortline.pdf?quer=tests
aston
22/11/2011
Windows Chrome
Tak nemame vsetci talent kupovat najlepsie, najdokonalejsie, najvykonnenjsie auto, ktore ta nikdy nikde nenecha. To mas z nas vsetkych len TY, ktory vsadebol, vsetkovidel a kde nebol tam sa chysta. Takze jedine Auris. My vsetci robime obrovsku chybu a ty nam vlastne robis sluzbu, ze nas chces vyviest z temtoty a manipulacie vyrobcami a ze v uplnej najhlbsom kutiku duse vlastne vsetci chceme Auris 1.6 vvti ci ako, 136 plnokrvych spolahlivych dokopy nic nespotrebujucich koni.
Za rozvody na Mondeo som dal 3 roky predtym 8500 Sk. Asi kupujes nespravne auta, v nespravnu dobu ked mas take vysoke naklady na urzbu. O Galante vies velke... mal sviecky NGK, len jeden druh tam mohol ist, to bol ocesany V6 z Legnumu. V takych chytakoch su JPN specialisti. A jasne Galant bol nedorobok, lebo platforma z Eva IV to je samo o sebe skoro ako Duster v dizly. A Legnum bol sunka prvej triedy. Brzdy? Na tom je jasne, ze nevies o com rozpravas. Ale agituj dalej, raz budeme vsetci jazdit v Toyotach. Ja ti fandim.
MickeyMon
22/11/2011
Windows Firefox
@Aston
Nechapem tvoj urazeny prispevok.
Nikto ti nic nenuti. Kludne si kup co chces.
To ze Galant mal platformu z EVA, nehovori nic o kvalite dalsich komponentov. Toho Galanta sme mali sluzobne. Bolo to v servise s brzdami kazdych 30 tkm. Spojka vraj odisla po mojom odchode z firmy ...
A co ked mal NGK sviecky ? Vydrzali viac, vydrzali. Tak co ti na nich tak vadilo ? Ak si chces vyberat rozne komponenty, tak ber VW. Tam mas na vyber more vyrobcov, pretoze je to lukrativne a predava sa toho mraky ...

Sere ta cenovy rozdiel na rozvodoch medzi Mondeom a Galantom ? Tak som ti napisal, co to stalo na Audi. Takze nechapem tvoje myslienkove pochody.
Tlacis tu kaleraby, ze diely na JPN auta su najdrahsie, ale ani to generalne nie je pravda.

A tvoje motoricke porovnanie GOLF 1,4 (80 PS) a Auris 1,6 (132PS) je absolutne mimo. Aspon tak som pochopil, co si testoval. Tebe to islo rovnako - asi v meste. Tam to sotva poznas, uznavam.
Ci ta sere poznanie, ze si kupil hovadinu ??? Ja fakt neviem o co ti ide ?
Daval som linky na realne testy a realne hodnoty, sam mam moznost testovat auta, do ktorych si ty ani nesadnes, tak vo co tu GO ?
Tu helmu (Avatar) obcas daj dolu, ked pozeras pod kapotu. Drz sa chlope !

Fakt neviem, co ti preletelo cez nos ...
MickeyMon
22/11/2011
Windows Firefox
Asi predavas Seaty ... ak je to tak, tak to je fakt na ...
MickeyMon
22/11/2011
Windows Firefox
Komentar caka na schvalenie, tak este raz:

To nebol priamy duel, ale porovnatelne to rozhodne je – rovnake podmienky.

Vsimni si:

0-100 km/h
Pass: 9,8

60-100 km/h
Pass: 5,9

Spotreba:
Pass: 7,0 (dialnica v benzine neuvadzana)

Brzdna draha:
Pass: 38,4 m

Avis ma pri 1500 ot/min cca 120 Nm (valvematic)
Pass ma pri 1500 ot/min udav. 220 Nm (kompresor + turbo + priamy vstrek)

Svete div sa – tocak nie je vsetko. Ale mat ho v aute je prijemne, to mi je jasne. Ak si k tomu vsak priratam mozne “super” problemy a citlivost na palivo, tak nevidim jeden dovod “tahat sa” k TSI. VW proste benzin nevie, pretoze setri na nespravnom mieste (prebera riesenia (BOSCH), ktore nevie zosuladit).

www1.adac.de/Tests/autotest/tetdaten/autotest/at4173_toyota_avensis_18_sol.pdf?quer=tests

www.biogaspartner.de/fileadmin/biogas/Downloads/Artikel/ADAC_Test_VW.pdf

Ked si vezmes 1,4 TSI 122 PS tak to dopadlo este horsie a spotreba klesla len nepatrne na 6,9.

www1.adac.de/Tests/autotest/tetdaten/autotest/at4061_vw_passat_14_tsi_comfortline.pdf?quer=tests
Atlis
23/11/2011
Windows Chrome
ale, ale, ale ujo MickeyMon, trosku sme sa zamotali vsak?

1. zrychlenie z 0-100 - isteze, Avensis je rychlejsi o 0.4s, pretoze vazi o 130kg menej (za co treba Avensis pochvalit)
2. zrychlenie z 60-100 - ale nech sa paci, rozdiel zanedbatelnych 0.1s pri vyssej hmotnosti a preradeni z 2. na 3. rychlostny stupen. a tak mimochodom, to je pruzne zrychlenie? pruzne zrychlenie sa testuje 50-100 ci 80-120 na 4. ci 5. rychlostnom stupni... to co robi adac je obycajny sprint
3. spotreba - nemame udaje
4. brzdna draha - hmotnost?

co tak porovnat avensis s konkurentom, ktory sa ti bude menej pacit:

http://www.adac.de/_ext/itr/tests/Autotest/AT4596_Ford_Focus_Turnier_1_6_EcoBoost_Titanium/Ford_Focus_Turnier_1_6_EcoBoost_Titanium.pdf

Ford Focus 1.6 Ecoboost Kombi vs Avensis 1.8 sedan (1420 vs 1400kg, rovnake obutie)

0-100 km/h
Pass: 8.8

60-100 km/h
FFIII: 5,5 (s preradenim na 3. stupen)

Spotreba:
FFIII: 6,0 (dialnica 7,3)

Brzdna draha:
FFIII: 38,2 m - divne, ale nech aspon v niecom ma Avensis navrch ;)

Vnutorny hluk pri 130kmh
Avis: 69dB
FFIII 68dB (auto o triedu nizsie a este k tomu kombi, ktore su vzdy hlucnejsie, Passat dokonca len 67dB)

Stavim sa, ze sedan, ktory je este lahsi a ma lepsiu aerodynamiku by to natrel Avensisovi este viac.

Takze co, ako je to s tymi turbo motormi?
MickeyMon
23/11/2011
Windows Firefox
1. ano, zato Avis je manual, radis sam, Passat ma DSG. Co moze spravit rozdiel az do 0,3 - 0,5 sekundy. Pricom kompresor a turbo absolutne nedavaju tolko omielanu vyhodu.

2. Pruzne zrychlenie moze byt merane z akejkolvek rychlosti na akukolvek. To co si tu pretlacaju nemecke periodika, aby vzdy vyhralo nemecke auto je irelevatne. Ano ak budem drzat jeden motor v optimalnych otacka a druhy nie, tak vyhra ten v optimalnych. Kludne mohli drzat v 60ke to turbo na 4 ke, ved je tam max tocak uz v 1500 a to by bol este vysledok.

3. Spotreba - udaje mame, len treba citat clanok, nie len tabulku - udavana 7 - 7,5 priemerna. Alebo si mozes na ADAC stranke nalistovat prehlad spotrieb.

4. Brzdna draha - si smiesny s tou hmotonostou. Vyrobca si moze montovat brzdy ake chce. Ci to mam chapat tak, ze na kazde auto dava VW rovnake brzdy, ale Passat je tazky, tak smola ? Blbost vasa eminencia.

Chces mi povedat, ze porovnanie Avensis vs Passat nemozem, ale s Focusom o triedu nizsie mozem ? A kde je prosim ta Mondeo ? To mam porovnavat s S-klasse ? Chod s tym niekam. Preco nevezmes rovno nejaku vyhulenu Fiestu ? To je este lahsie ! A to by si to natrel vsetkym.
Ty si sedel za sebou niekedy v tom tvojom Focuse ? Asi nie ...

Hlucnost - nezda sa ti, ze hluk motora suvisi s otackami ? Ale beriem to, ze v tomto to posrali.

Ked to vezmem generalne a poviem, ze tie rozdiely Avis vs Passat nie su az take priepastne, tak kde je to Überauto s ospevovanou vyhodou toho vyhuleneho turbo kompresora s priamym vstrekom, ktory bude na servis stat o level viac ??? Pricom spotreba kludne o 2 litre vyssia pri turbe pri vyuzivani potencialu motora.
Atlis
23/11/2011
Windows Chrome
Ak porovnavas parametre, porovnavaj adekvatne. Na porovnanie parametrov je najvhodnejsia rovnaka hmotnost, obutie a rozmery... Alebo chces povedat, ze Mondeo, ktore je o triedu vacsie (ale v rovnakej triede) ako Avensis a vazi aj podstatne viac musi mat rovnake dynamicke parametre? Nie nemoze. Na to musi mat podstatne vykonnejsi motor (rad by som videl porovnanie s Mondeom 1.6EB 160k). Preto som zobral do porovnania auto s velmi podobnou pohotovostnou hmotnostou, rozmerovo takmer identicke a s podobne vykonnym motorom. V pripade Avensis - stara skola, v pripade FFIII - turbo. Vysledok je jasny. Avensis, az na dlzku brzdnej drahy prehrava v kazdej kategorii. Dokonca aj v tak dolezitej pre komfort posadky, ako hluk v interieri. Otacky neotacky. A prave tu mal dokazat, ze do strednej triedy patri. Inak ta 1.8 na sestke zase netoci 4000, ale ak sa dobre pamatam len nieco vyse 3000ot (FFIII 2750ot) aby musela vrieskat.

Co sa tyka pruzneho zrychlenia - prosim ta, nerob zo seba hlupaka. To prave ADAC nahrava do karat atmosferickym motorom testovanim pruzneho zrychlenia z 2. prevodoveho stupna. Je viac ako jasne, ze tym im dava moznost vyuzit prave hornu cast otackomera - uz si si niekedy pri 60tke zaradil dvojku? Stavim sa, ze ta 1.8 vtedy toci pekne ponad 5-5.5tis ot. To je pasmo, kde atmosfera oziva a turbomotor umiera, aj ten benzinovy. No a tu cast, kde som pisal o preradeni si pre istotu uplne preskocil. DSG je preslavena tym, ze radi tak rychlo ako velmi dobry vodic. Ale hadam ti nemusim vysvetlovat, ze prerusenie vykonu zmenou prevodoveho stupna zatial ucinne nedokaze vyeliminovat ziadna, ani ta najlepsia klasicka prevodovka (a takou DSG je) - a predsa, idu Passat s Avensisom bok v bok. Na FFIII uz ale nestaci. Napisal som to skor - radenie za 2. pri 60kmh, to nie je pruzne zrychlenie, ale sprint - pekne si to vyskusaj. Tak predsa nikto normalne nejazdi. Aj na obycajnej okreske ci v meste ides 50kmh na 3., 4. ci dokonca 5. prevodovom stupni. Z tych stupnov plynule pridavas - v tom je caro turbomotoru, pracuje v tedy podstatne efektivnejsie, ma vyssi krutiaci moment, ktory atmosfere chyba - je uzivatelsky privetivejsi. FFIII ma krutiaci moment 240Nm, kratkodobo 270Nm, takym krutiacim momentom sa mozu pisit 3l atmosfery...

No a este tak okrajovo - ano za sebou som vo Focuse sedel, meriam 180cm a pokial nemam sedacku na podlahe, co je jediny limitujuci faktor (narty), usadim sa za seba uplne pohodlne. Nie, nie je vzadu tolko miesta ako v Avensis - nemoze byt, ved je to auto s kratsim rozvorom, ale co to ma spolocne s dynamikou v porovnani?

No a spotreba? To su rozpravocky na dobru noc. Test ADAC predsa jasne hovori o tom, ze rovnako tazke a velke auto jazdi za menej v kazdom rezime. Ci uz je to mesto, medzimesto, alebo dialnica. Co na tom, ze ked pojdes na pilu zoberie turbo o 2 litre viac? Isteze, ale bude aj o ten kusok rychlejsie a este sa pri tom nadries podstatne menej. To je dan za komfort.

Nezrozum ma zle, ja milujem vysokootackove atmosfery, ale moderne turbomotory jednoducho atmosfery preskocili takmer vo vsetkom.
Vložiť nový príspevok
Téma
TEST: Seat Leon 1.2 TSI (+VIDEO)
Meno *
E-mail *
Text príspevku *
Obrázok vložíte pomocou [img]url[/img]
* povinné údaje
Najnovšie príspevky