ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Nissan Juke 1.5 dCi (+VIDEO)

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
malé naftové SUV so šesťstupňovým manuálom (1285 kg, 81 kW / 110 k, 240 Nm, 0-100 za 11,2 s )
Test Nissan Juke 1.5 dCi


Už je tomu nejaký ten piatok, čo som strávil týždeň s netradičným mestským SUV s naftovým motorom a v strednej výbave Acenta za necelých 19-tisíc eur. Problém však je, že som stratil všetky poznámky, ktoré som si v tom čase spravil. Našťastie som nestratil podklady k videu, ktoré nájdete v spodnej časti testu, ani množstvo fotografií. A ak vás zaujímajú ceny a výbavy, pozrite si dokument, ktorý nájdete tiež v spodnej časti článku, nad galériou.

Prečítajte si: Nissan Juke naživo 2 (22. 9. 2010)

Test Nissan Juke 1.5 dCi


Rozmermi sa podobá na Suzuki SX4, hoci Juke je v každom smere ešte o pár centimetrov väčší. Suzuki na mňa pôsobí viac prakticky, nehovoriac o výhľade z auta. Juke bez parkovacích senzorov, ktoré chýbali aj testovanému vozidlu, by som v žiadnom prípade nechcel. V šírke v ramenách víťazí SX4, interiér je širší vpredu o 2 cm, vzadu dokonca až o 7 cm. Skrátka, SX4 je konkurenčná voľba z rozumu a Juke je štýlovka, ktorá sa ani nehrá na univerzálne auto pre štyroch dospelých Slovákov. Vzadu sa pohodlne usadia len nižšie postavy, ktorým nízky strop nebude prekážať.


Technické parametre
Celkové rozmery 4,14 x 1,77 x 1,57 m
Rázvor 2530 mm
Svetlá výška 170 mm
Zaťaženie strechy ??? kg
Prevádzková hmotnosť1360 kg
Maximálne zaťaženie390 kg + 75 kg vodič
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla ??? kg nebrzdeného / ??? kg brzdeného
Použité pneumatiky205/60 R16Pri pohľade na exteriér vozidla pochválim veľké spätné zrkadlá, páčia sa mi aj ukryté zadné kľučky v štýle Alfa Romeo. Pokiaľ ide o svetlá, vzadu by som uvítal dvojicu žiaroviek na každej strane. Ak by sa jedna vypálila, ostala by daná strana osvetlená. Predné svetlá sú rozdelené do dvoch častí, pričom obrysovky a smerovky na kapote vidíte aj z pohľadu vodiča, podobne ako na predchádzajúcej Micre. A je to celkom sranda.

Test Nissan Juke 1.5 dCiložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = 68 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 147 cm


Sklamal ma zastaraný kľúčik s jednoduchým diaľkovým ovládaním. Navyše, pri otvorenom kufri nie je možné vozidlo zamknúť. Aj nás vďaka tomu pri nakladaní vianočného nákupu skoro okradli.

Test Nissan Juke 1.5 dCi


Batožinový priestor nie je nijak veľký, ale páči sa mi riešenie pod dvojitým dnom. Nad rezervným kolesom sa totiž nachádza veľký odkladací box na lekárničku, lano, príslušenstvo, a keď je treba, aj nákupné tašky či lyžiarky.

Test Nissan Juke 1.5 dCi


Dlhé lyže však do Nissanu Juke len tak nestrčíte; necelých 150 cm od operadla vodiča strednej postavy po piate dvere naznačujú, že budú musieť byť uložené do uhlopriečky alebo na strechu. Nakladacia hrana je vysoká až 80 centimetrov. Pozor, Nissan Juke s pohonom 4x4 (ku ktorému je dodávaná iná, viacprvková zadná náprava) má výrazne menší batožinový priestor!


sedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 53 cm

B (zadný sedák) = 49 cm

C (medzi operadlami) = 71 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.

Pri nastúpení do vozidla si všímam ovládače okien bez automatických dojazdov (s výnimkou okna vodiča) a nastavenie volantu len vo vertikálnom smere. Sedadlo je prekvapivo dlhé, pohodlné a nakoniec si svoju polohu nájdem.

Test Nissan Juke 1.5 dCi


Lakťová opierka mi nechýbala, aspoň som mal k dispozícii viac odkladacích priestorov na kľúče a podobné maličkosti. Juke predsa nie je primárne určený na dlhé trasy, hoci s naftovým motorom ich bez problémov zvláda. Prepínanie palubného počítača uskutočníte iba tlačidlom na prístrojovom paneli, za ktorým je nutné sa poriadne natiahnuť. Záhadou bola pre mňa regulácia podsvietenia jednotlivých prístrojov. Panel klimatizácie má svoje nastavenie, jas autorádia reaguje len na zapnuté svetlá a intenzitu podsvietenia prístrojového panela ovládate zase inde.

Všetky takéto postrehy nájdete vo videu na konci testu.


Interiér
Šírka interiéru v ramenách 136 cm vpredu, 125 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 140 cm vpredu, 138 cm vzadu
Batožinový priestor 251 litrov
Výška nakladacej hrany približne 80 cmNajväčšou slabinou je šírka interiéru v ramenách na zadných sedadlách, len 125 cm.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1461 cm3
Najväčší výkon motora 81 kW pri 4000 ot./min.
Výkon na tonumax. 59,6 kW / t
Krútiaci moment motora240 Nm pri 1750 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 176,5 Nm / t
Maximálna rýchlosť 175 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 11,2 s
Servisný interval ??? kmMotor 1.5 dCi sa k Nissanu Juke veľmi nehodí. Do mesta bude lepšia základná jedna-šestka, náročnejší vodič sa bude obzerať skôr po 190-koňovej prepĺňanej jedna-šestke s krútiacim momentom zhodným s nami testovaným naftiakom. Vibrácie po naštartovaní 1.5 dCi ma v tomto názore len utvrdili. K benzínovým motorom je navyše dostupná aj automatická CVT prevodovka a k najsilnejšiemu motoru s CVT dostanete aj pohon 4x4 a vylepšenú, viacprvkovú zadnú nápravu. V ostatných verziách je jednoduchá s torznou tyčou. Podvozkovo je Juke zaujímavý – nie je príliš mäkký, ale ani tvrdý. V zákrutách ma prekvapili pomerne malé náklony karosérie.

Test Nissan Juke 1.5 dCi


Ak budete Juke používať výhradne mimo diaľnic, bude vám slabá benzínová verzia s päťstupňovou prevodovkou stačiť. Motor je dobre odhlučnený, rýchlo sa zohreje, znáša oveľa väčšie rozpätie otáčok. Ak chcete Juke vytiahnuť na víkendy aj niekam do prírody, na chatu či pravidelné návštevy rodičov, kľudne zvážte kúpu naftového motora. Vyšší krútiaci moment určite oceníte. Naftiaku veľmi nesvedčí jazda na piatom prevodovom stupni v meste, pýta si štvorku s 1 700 ot./min. Naopak benzín znesie aj pri mestskej jazde piaty (v tomto prípade aj najvyšší) prevodový stupeň (asi 1500 ot./min. pri 50 km/h).

Test Nissan Juke 1.5 dCi


Za príplatok v prípade 1.5 dCi však nedostanete len vyšší krútiaci moment či nižšiu spotrebu, ale aj oveľa lepšiu šesťstupňovú prevodovku dobre sprevodovanú na všestranné použitie mimo mesta. Jej presné a krátke dráhy boli pre mňa veľmi milým prekvapením, čo sa o lacnejšej benzínovej verzii nedá povedať. Pri 130 km/h točí naftový agregát 2950 otáčok, benzínový bude odhadom na štyroch tisícoch. A to je tiež poriadny rozdiel.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.2300--
4. prevodový st.17003100-
5. prevodový st.130024003500
6. prevodový st.110020002950

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Aj keď som priaznivcom benzínových motorov, v prípade Juke by som radšej zvolil naftovú verziu 1.5 dCi, a to práve kvôli výrazne lepšej prevodovke a využitiu vozidla na všetkých typoch ciest – od poľných až po diaľnice.

Test Nissan Juke 1.5 dCi


Nádrž Nissanu Juke má len 46 litrov; iba motor 1.6 turbo CVT 4x4 dostal do vienka 50-litrovú nádobu. V prípade 1.5 dCi výrobca udáva spotrebu 4,9 l nafty / 100 km, ja som sa pri normálnom jazdení dostal na 5,5-litrový priemer, v meste však môže byť aj dosiahnutie sedemlitrovej spotreby slušný problém.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra12 200 km
Udávaná spotreba a emisie CO24,9 l/100km, 129 g/km
Dosiahnutá spotreba úsporne 5,0 - 5,5 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 6,5 - 7,5 l/100 km
Objem palivovej nádrže46 litrov
Približný reálny dojazd550 - 800 km (so zostatkom 5 l paliva)Test Nissan Juke 1.5 dCi


Hlavné klady


- oceňujem netradičný dizajn
- riešenie batožinového priestoru
- pohodlné sedadlo vodiča

Hlavné nedostatky


- len výškové nastavenie volantu
- chýbali mi parkovacie senzory
- malá nádrž, krátky dojazd na jedno tankovanie

Spokojnosť s autom: 7,5/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieNissan Juke považujem za experiment, akých by som síce uvítal viac, no sám by som zaň peniaze nedal. Málo miesta vzadu, malý kufor, rozmery väčšie než praktické Suzuki SX4, výhľad ako z tanku... Juke je štýl. Štýl do mesta. A do mesta naftové motory nepatria. I tak si myslím, že keď už Juke, tak edíciu Shiro 4x4 CVT so 190-koňovým turbo motorom a lepšou zadnou nápravou. Inak je to len nafúknuté mestské auto, ktoré sa vám páči natoľko, že mu odpustíte všetky tie nepraktické maličkosti od prepínania palubného počítača, cez sťahovanie okien bez dojazdov až po malú nádrž.

-- VIDEO --

-- CENNÍK apríl 2012 --Nissan Juke - cenník 2012 april

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom