ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

Odťah vozidla komplikuje automatická prevodovka, pohon 4x4 aj elektrická ručná brzda

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
Vybila sa mi autobatéria. Pochopil som to už, keď som sa priblížil k autu a bezkľúčové ovládanie nereagovalo. Z Renault hands-free karty som vybral kovový kľúčik, odňal kryt zámku na dverách a dvere vodiča manuálne odomkol.
Vnútri už kľúčik nemám kam zastrčiť, štartovanie dokážem uskutočniť jedine tlačidlom. Všade samá elektrika. Volám teda bratovi, či mi nepomôže. Štartovacie káble mám, určite to o pár minút naskočí.

Nenaskočilo. Ani po desiatkach minút pripojenej a naštartovanej Zafiry sa nič nezmenilo. Vďaka nej však môžem aspoň odomknúť všetky dvere. No nič, vyzerá to na vážnejší problém. V aute pohľadám všetky dokumenty, medzi ktorými vidím aj kontakt na moju havarijnú poisťovňu. "Dobrý deň, som v Bratislave na Gagarinovej ulici, auto nedokážem naštartovať ani pomocou káblov, tak hľadám odťah. Mám niečo také zahrnuté v mojej poistke?" Dozvedám sa, že súčasťou mojej poistnej zmluvy je aj nevyhnutný odťah vozidla v hodnote do 100 eur. Mám šťastie, najbližší servis Renault sa nachádza asi len 2 km odo mňa, takže do stovky sa určite zmestím.

Tak objednávam danú službu a idem sa zatiaľ s bratom pozrieť do spomínaného servisu - oboznámiť ich so situáciou. Pravdepodobne je to zničená autobatéria, ale s istotou mi to povedia až keď tam auto bude. Pýtam sa na cenu tohto spotrebného dielu. "Asi dvesto eur". Skoro mi oči vypadli. "Nečudujte sa, pane. Máte Koleos. Navyše, tá batéria stála ešte nedávno o stovku viac." Páči sa mi, ako dokážu servisní technici každú informáciu o sume obrátiť buď na žart, alebo dokonca radostnú novinu. Najhoršie je, že autobatériu s podobnými parametrami som na internete nenašiel. Pátral som, ale všetky podobné kusy mali aspoň jednu hodnotu odlišnú. Upozornenie servisáka, že s autobatériou komunikuje aj riadiaca jednotka, a keď si kúpim nesprávnu, môže to byť úplne zbytočné, beriem vážne.

Zvoní telefón. Pani z odťahovky: "Mám na vás niekoľko otázok." "Nechajte ma hádať," odvetím. "Je to automat, štvorkolka s elektrickou ručnou brzdou." Pani neverí vlastným ušiam. Vraj sa presne na tieto veci chcela opýtať. Vravím jej, že som na to upozornil už aj poisťovňu, a že budem potrebovať asi odťahovku s hydraulickým ramenom, pretože s tým autom bez elektriky nepohneme ani o centimeter.

Odťah vozidla


Trocha praktickej teórie

Ak chcete niekoho odtiahnuť klasickou cestou, musí mať odblokované všetky kolesá. Elektrická ručná brzda, dnes tak veľmi moderná, je prvou prekážkou. Niektoré autá ponúkajú jej ručné uvoľnenie, ale potrebujete si na to minimálne poriadne preštudovať manuál. Možno teda máte šťastie a dokážete uvoľniť nielen klasickú, ale aj elektrickú ručnú brzdu. A možno vám auto neštartuje, ale energie na uvoľnenie brzdy je v batérii ešte dosť.

Odťah vozidla


Druhým kameňom úrazu je automatická prevodovka. Ručné zaradenie neutrálu s reálnym odpojením prevodovky od kolies som zatiaľ videl len na Jeepe. Inak je prísne zakázané ťahať nenaštartované vozidlo s automatickou prevodovkou. Nie, naozaj nestačí zaradiť radiacu páku do neutrálu. Musíte mať auto naštartované, aby v prevodovke prebiehalo mazanie koliesok tak, ako si to predstavuje výrobca. A tak platí, že pokiaľ chcete odtiahnuť vozidlo s automatickou prevodovkou, nepomôže vám kamarát s ťažným lanom, ale jedine odťahovka s nadvihnutými prednými kolesami.

Odťah vozidla


Lenže, to nesmiete mať štvorkolku. V lete síce jazdím na manuálne prepnutom režime 2WD, ale istotu, že sú v tomto vybitom stave zadné kolesá reálne odpojené, naozaj nemám. Takže, nech by som aj mal klasickú ručnú brzdu, kvôli pohonu 4x4 by som si Koleos nedovolil nechať odtiahnuť len s nadvihnutými prednými kolesami.

Odťah vozidla


Príbeh pokračuje

Po asi 40 minútach sa hlási pán z odťahovej služby, že už je pri mojom vozidle. "Za minútku som tam!", odvetím.

Odťah vozidla


Čudujem sa, že odťahové vozidlo je len o čosi väčšie než to moje. To som teda zvedavý, ako to pán z amerického pick-upu dokáže. Ten začal zo zadnej časti vyťahovať rôzne pomocné kolieska, ktoré nadvihli celé auto do vzduchu. "Také si musím kúpiť", pomyslel som si. Nejde o žiaden zázrak, patent je to jednoduchý, ale v praxi ho vidím prvý raz. Za pár minút je moje vybité autíčko vo vzduchu. "A teraz ho musíme potlačiť!", hovorí pán v červenej kombinéze. Horúci asfalt nepraje najmä malým kolieskam pod prednou nápravou. Trochu nám teda pomohol naviják. Nakoniec sme Koleos presunuli z parkovacieho miesta do vhodnej polohy. Teraz je nutná výmena drobných koliesok za poriadnu konštrukciu. Vďaka ramenu sa o chvíľu dvíha predná časť ťahaného vozidla do vzduchu.

Odťah vozidla


Šťastie v nešťastí

Neviem si predstaviť, čo by som robil niekde na mäkkom podklade. Napríklad pred naším domom zatiaľ parkujem na trávniku. V takom prípade len vymeniť batériu alebo použiť nejaký záložný štartovací zdroj, resp. druhú nabitú autobatériu pre naštartovanie auta a presun do servisu.

Odťah vozidla


Výmena autobatérie ma nakoniec stála asi 250 eur aj s daňou. Holt, úvodná diagnostika, kúpa akumulátora, výmena akumulátora, záverečná diagnostika a šup, tretina výplaty je fuč.

Odťah vozidla
Reklama:
Ako vidíte, moderné technológie prinášajú nielen pohodlie, ale aj starosti. A práve tá elektrická ručná brzda prináša podľa môjho názoru práve viac starostí než úžitku. Doteraz som nepochopil, aký je jej reálny prínos, ale už presne viem, ako vám dokáže skomplikovať život pri odťahu.
Galéria

Odťah vozidla komplikuje automatická prevodovka, pohon 4x4 aj elektrická ručná brzdaOdťah vozidla komplikuje automatická prevodovka, pohon 4x4 aj elektrická ručná brzdaOdťah vozidla komplikuje automatická prevodovka, pohon 4x4 aj elektrická ručná brzdaOdťah vozidla komplikuje automatická prevodovka, pohon 4x4 aj elektrická ručná brzdaOdťah vozidla komplikuje automatická prevodovka, pohon 4x4 aj elektrická ručná brzdaOdťah vozidla komplikuje automatická prevodovka, pohon 4x4 aj elektrická ručná brzdaOdťah vozidla komplikuje automatická prevodovka, pohon 4x4 aj elektrická ručná brzdaOdťah vozidla komplikuje automatická prevodovka, pohon 4x4 aj elektrická ručná brzda
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom