ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTi

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
úsporné naftové kombi so šesťstupňovým manuálom (1462 kg, 88 kW / 120 k, 300 Nm, 0-100 za 10,2 s)
Vynovený Civic po facelifte prináša krajšie svetlá s dennými LED-kami, androidový tablet a ešte úspornejší motor 1.6 TDCi. Ten vraj potrebuje na stokilometrovú jazdu len 3,6 l nafty. Dá sa tomu veriť? V skutočnosti zhltne paliva podstatne viac, no aj rýchle jazdy s týmto rodinným kombíkom končia päťlitrovým priemerom. Navyše, agilné jazdenie vás bude so Civicom baviť.

Test Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC


Po kliknutí sa obrázok zobrazí vo vyššom rozlíšení. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.


Civic je teraz v akcii. Honda hovorí o zvýhodnení až 2500 eur v prípade kombi verzie. Tá prináša obrovský kufor a klasické zadné okno bez horizontálneho spojlera typického pre hatchback. Vaše oko pritiahne istotne aj netradičný dizajn. Navyše, facelift s krásnymi dennými LED svetlami Civicu jednoznačne prospel. A tak sťahujem aktuálny cenník, aby som sa Civicu Tourer pozrel na zúbky.

Test Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC


Základná výbava "S" s motorom 1.4 i-VTEC 100k začína na sume 15 750 eur, motor 1.8 i-VTEC 142k stojí minimálne 17 190 eur. Ak chcete jazdiť nami testovaným dieslom 1.6 i-DTEC 120k, musíte si oproti základu priplatiť 2800 eur, resp. 1400 eur oproti jedna-osmičke. Po zohľadnení rozdielu nielen v spotrebe, ale aj cene nafty, sa vám to istotne počas životnosti Civicu vráti. A možno aj niekoľkokrát.

Takže 120-koňový diesel v základe za 18 590 eur, v akciovej výbave 18 150 eur. Neviem, kde je to zvýhodnenie "až 2500 eur". Honda za vás zaplatí aj tri mesačné lízingové splátky. Ako krásne to znie. Nuž, marketing...

Za 180 eur si môžete prikúpiť balík RALLY RED interiér (červené prvky vnútri), za 350 eur zase balík RALLY RED exteriér (červené prvky zvonku) a za 800 eur balík CHROM (chrómové prvky po celom aute). Podľa mňa 1330 eur vyhodených do vzduchu, ale budiž. Ja si ich radšej priplatím za výbavu Comfort, ktorá je presne o 1500 eur drahšia. Za 19 650 dostanete už aj aktívne brzdenie pred prekážkou do 30 km/h, vyhrievané predné sedadlá a Magic Seats vzadu, automatickú klimatizáciu, autorádio s USB, tmavé zadné okno a 16'' zliatinové disky. Pri pohľade na túto výbavu musím uznať, že základ je poriadne chudobný. A neverili by ste, k Civicu v základnej výbave S nie je možné pripojiť ani príves. S metalízou sa tak v prípade naftového motora dostávame na sumu 19 650 + 519 eur. Za to si už môžete kúpiť hybridný Auris. Ale späť k Honde.

Výbava Elegance ponúka reálne cenové zvýhodnenie 600 eur. Uznávam, že za 20 590 eur budete mať solídne vybavený naftový kombík, ktorý môže smelo konkurovať všetkým súperom na našom trhu. Zaujímavé je, že až v tejto výbave sa objavuje zadná lakťová opierka, kožený volant, dažďový senzor či svetelný senzor. Poteší parkovacia kamera a 17'' disky. Cenovku testovačky s všelijakými aktívnymi bezpečnostnými prvkami a metalízou odhadujem na približne 25-tisíc eur. Za tie už môžem svoj zadok rozvážať v strednej triede. Poďme preto na samotné postrehy z testovania.


Technické parametre
Celkové rozmery 4,37 x 1,80 x 1,44 m
Rázvor 2595 mm
Priemer otáčania ??? m
Svetlá výška 13 cm
Zaťaženie strechy 75 kg (45 kg s oknom)
Prevádzková hmotnosť1462 kg
Maximálne zaťaženie448 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 500 kg nebrzdeného / 1400 kg brzdeného
Použité pneumatiky 225/45 R17

*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

Prvé kilometre

Civic na mňa nespravil úplne najlepší prvý dojem. Pôsobí na mňa nekonzistentne. Zvonku je to lepšie, ale vnútri ani nie. Po otvorení vás upúta masívny plastový objekt vo dverách, ktorý straší ostrými hranami a zmysel dáva až po zatvorení kabíny. Jeden displej tu, druhý budík tam... Dobrý pocit nemám ani z androidového tabletu, ktorý už postihol aj interiér CR-V. Po štarte sklame hlučný motor. Kombi verzia prináša veľký kufor, žiaľ bez dojazdovky pod dnom. Teším sa zo zadných sedadiel, ktoré nemajú v skladaní konkurenciu. Vpredu sa zase výborne sedí, čím Civic potvrdzuje orientáciu na šoféra. Lenže v kombíku nechýba ani priestranné a pohodlné sedenie vzadu, ani dostatočne veľký kufor. Zaujímavé. Popri CR-V tu máme ďalšie rodinné auto, ktoré by malo tešiť nielen šoféra, ale vlastne celú rodinu. Manželku, strážkyňu domácej kasy, úsporným motorom, muža zase zaujímavým prostredím okolo volantu a jazdnými vlastnosťami, deti zase množstvom priestoru vzadu. Som zvedavý, čo poviem po týždni na všetky tie experimenty, s ktorými šofér prichádza do kontaktu. Prvé sklamanie prináša tyčinka na prístrojovom paneli. Dúfal som, že už nič podobné na Japonských autách v roku 2015 neuvidím. A predsa! Pochváliť nemôžem ani kovové pedále. V zime sú s nimi len starosti.

Po prvej diaľničnej jazde kritizujem vysoký hluk vo vozidle, aj aerodynamický, aj od kolies. Možno som len rozmaznaný, ale vylučujem ovplyvnenie vozidlom v predchádzajúcom týždni. Auris nie je žiadna luxusná limuzína. Chválim nastavenie prevodovky, a to práve na rýchle presuny krajinou, čo je často hlavná úloha kombíkov. Páči sa mi riadenie a celkový dojem z rýchlej jazdy. Aj spotreba paliva na diaľnici. Nízka konštrukcia má niečo do seba. Také CR-V už pri 150-ke hltá aj trávu okolo cesty, nízky Civic si ju užíva, a vodič v ňom tiež. Podobne ma z nižšej strednej triedy bavil asi len lepšie odhlučnený Focus.


sedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 51 cm

B (zadný sedák) = 50 cm

C (medzi operadlami) = 75 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.


ložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = 95 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 185 cm


Test Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC


Postrehy

Diaľkové ovládanie neponúka bezkľúčový vstup, ale môžem ním aspoň stiahnuť okná na rozpálenom aute či ich vytiahnuť, keď na niektoré po vystúpení z vozidla zabudnem. Auto s otvoreným kufrom je možné zamknúť, ale potom pozor, kam kľúče odložíte. Viem o tom svoje. Kufor na zamknutom aute môžete aj samostatne otvoriť.

Na každom aute sa snažím zmerať reálnu svetlú výšku a tiež nafotiť spodok vozidla spredu a zozadu. Civic Tourer je aj v rámci zámeru dosiahnuť čo najnižšiu spotrebu nafty pomerne nízko položený (len 13 cm nad zemou), no nikde som ním spodok nešuchol. Ani pri náročnom výjazde z našej brány, ani nikde inde. To je dobrá správa. V tomto smere ma sklamal napríklad Hyundai i30.

Test Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC


Kufor s extrémne nízkou nakladacou hranou je veľký. Obsahuje aj štvoricu praktických háčikov. Roleta má presne určenú dráhu v dvoch koľajniciach, zatlačením sa automaticky zasunie. Roleta dokonca dokáže pridržať aj vyklopené dvojité dno. Pod ním sa nachádza veľká vaňa vhodná napríklad na bežné nákupy potravín. Praktickú sieť ukrytú v batožinovom priestore môžem upevniť v strope za zadnými, alebo tiež za prednými operadlami. Sedáky Magic Seats po sklopení spolu s operadlami klesajú k zemi, takže s nízkym dnom kufra vytvoria dokonalú rovinu vhodnú aj na nocľah.

Test Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC


Na zadných sedadlách mám takmer úplne podopreté stehná, sedím relatívne vysoko. A to je dobre. Vo dverách chválim čalúnenú lakťovú opierku. Stredná lakťová opierka drží pekne vo vzduchu, takže sa o ňu dokážete pohodlne oprieť. Otvor na lyže za ňou chýba, to už je typické skôr pre strednú triedu. Sám za sebou (176 cm, 82 kg) mám veľa miesta na kolená aj nad hlavou (asi 6 cm). Aj keď pod nohami prostredného cestujúceho neprekáža vysoký tunel, kritiku si zaslúži dozadu posunutá predná lakťová opierka. Na zadné sedadlá nemieri ani žiaden výduch klimatizácie, v rodinnom aute by mi chýbali aj záclonky vo dverách.


Interiér
Šírka interiéru v ramenách 143 cm vpredu, 133 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 146 cm vpredu, 147 cm vzadu
Batožinový priestor 477 / 1378 litrov
Výška nakladacej hrany približne 55 cm


Poďme za volant. Sedadlo chválim, nie je ani mäkké, ani tvrdé. Spolu s volantom presvedčia, že Honda stále myslí na vodiča. Zvykať som si musel akurát na tlačidlá na volante. Odkladacích priestorov je tu dosť, i keď nie sú najväčšie. Trojblik smeroviek prítomný, diaľkové sa aktivujú štandardne (od seba trvalo, k sebe zablikanie). Chýbalo mi automatické uzamknutie vozidla po rozjazde, a tak som používal tlačidlá vo dverách. Jediná časť, z ktorej som za celý týždeň počul nejaké vŕzganie, sú práve plasty vo dverách. Samozrejme, až po ich uchopení.

Digitálny rýchlomer nad volantom je nenormálne návykový a vyrovná sa head-up displeju. Po stlačení tlačidla ECON, ktorého význam som nijak nepocítil, sa mení aj farba podsvietenia okolo aktuálnej rýchlosti. Ekonomickou jazdou dosiahnete želanú zelenú.

Test Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC


Nižšie, rovno za volantom, vidno veľký otáčkomer so stavom paliva v nádrži či teplotou motora po stranách. Tak sa mi to páči.

Palubný počítač vedľa rýchlomera mohol byť využitý lepšie. Nedokázal som si vybrať ani jednu peknú farebnú tému, jeho grafika je nenormálne zastaraná. Aj monochromatický displej na lacnom autorádiu päťročnej Fabie vyzerá lepšie. A čo sa tak pozrieť na kvalitu a grafiku displejov v Renaulte Scénic? Tie sú v tomto smere minimálne päť rokov popredu.

Automatická klimatizácia má svoj vlastný panel, nie je zahrnutá v multimediálnom systéme ako napríklad v Peugeote 308, no funkciami a možnosťami nijak neočarí. Navyše, ani jeden výduch neviete ručne priškrtiť.

Pod klimatizáciou mám klasické mechanické ovládače vyhrievania predných sedadiel a záhadné tlačidlo s obrázkom tlmiča. Príplatkový systém adaptívnych tlmičov dokáže jemne prispôsobiť jazdu v režimoch Comfort, Normal a Dynamic. Zmena nie je výrazná a priznám sa, že mi nikdy nič podobné na aute nechýbalo. Základom je dobre nastavený podvozok, potom nič podobné nepotrebujete. Po nerovnostiach sa má aj tak jazdiť opatrne, režim Comfort životnosť auta na hrboľatej ceste nijak nepredĺži.

Veľkú radosť mám z klasickej ručnej brzdy. Tá sa dnes z vozidiel v lepších výbavách zbytočne vytráca. Potešila ma aj 12 V zásuvka vedľa nej či množstvo konektorov pod lakťovou opierkou. V tomto je Honda úplným rekordmanom.

Multimediálny systém s OS Android môžem pripojiť k internetu, surfovať ním po webe, no nič z toho mi v aute nikdy nechýbalo. Najviac ma trápilo neustále zhasínanie tabletu, ktorému som nevedel zabrániť. Ani po dôkladnom pátraní v nastaveniach som neprišiel na to, aby tablet svietil aj bez toho, aby som na ňom po štarte vozidla musel niečo stláčať. Systém má dve výhody - spoľahlivú parkovaciu kameru s natáčaním čiar a navigáciu Garmin, ktorej som roky fanúšikom. A najviac sa mi na nej páčilo zobrazovanie aktuálnej nadmorskej výšky. Najväčší problém celého systému aj navigácie sú spomalené reakcie a šialená cena navigácie.

Nový Civic si môžete dovybaviť modernými bezpečnostnými prvkami. Môže sledovať vozidlá v mŕtvom uhle, pri cúvaní vás upozorní na prichádzajúce autá zo strán, za istých okolností dokáže automaticky upozorniť na prekážku predo mnou... Niekedy ma tieto systémy otravujú, no v Civicu fungovali dobre a nemal som voči nim námietky. Priplácať by som si za ne však nechcel.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1597 cm3
Najväčší výkon motora 88 kW pri 4000 ot./min.
Výkon na tonumax. 60,2 kW / t
Krútiaci moment motora300 Nm pri 2000 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 205,2 Nm / t
Maximálna rýchlosť 195 km/h (v cenníku 207 km/h)
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 10,2 - 10,8 s (podľa výbavy a pneu)
Servisný interval ??? km


Motor z vlastnej produkcie je typický nižšou kultivovanosťou, ale aj výbornou spotrebou. Síce nepočítajte s tým, že sa vám podarí dlhodobo spaľovať menej než štyri litre nafty na 100 km, ale milo prekvapení budete zo spotreby pri rýchlej jazde. Úsporne sa dokážete držať na štvorlitrovom priemere, ale svižnou jazdou po rovine len ťažko prekročíte päťlitrovú hranicu. A práve výborný podvozok, riadenie a dobrá spotreba lákajú vodiča jazdiť agilnejšie. Mrzeli ma jemné vibrácie motora aj v plynovom pedáli, s čím sa dnes už často nestretávam.

Nezabúdajte, že menšie naftové motory potrebujú trochu viac otáčok než klasické dvojlitre. Aj tento dosahuje vrchol krútiaceho momentu "až" pri 2000 otáčkach, čo je neštadnardné. Honda sa očividne zamerala viac na spotrebu a snáď i spoľahlivosť motora, než aby šokovala výkonmi. Treba sa s touto ekonomicky nastavenou motorizáciou i prevodovkou viac hrať. Viac podraďovať a trochu viac motor vytáčať. Samozrejme, nie ako benzínovú jedna-osmičku.

K podvozku nemám žiadne výhrady. Je výborne naladený aj na jazdu zákrutami, aj na rýchlu jazdu po diaľnici a netrápia ho ani malé nerovnosti. Práve v prípade kombíkov je dôležité vybrať si auto s dobrým podvozkom, akým nový Civic určite je.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.1800--
4. prevodový st.14002400-
5. prevodový st.110019502800
6. prevodový st.-16502400

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

V noci som si pochvaľoval špeciálne svetlomety (LED stretávačky, halogénové diaľkové), automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel však nepovažujem za prínosnú funkciu, keďže často nefungujú podľa mojich predstáv. Jazda za dažďa sa nestretla so žiadnou komplikáciou, stierače sú solídne. V meste som zase ocenil malý priemer otáčania.

Test Honda Civic Tourer 1.6 i-DTEC


Spotreba

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:

4,5 l / 100 km: BA -> Čataj -> BA; 60 km úspornou jazdou (hustá premávka)
5,2 l / 100 km: BA -> BS; 160 km rýchlou jazdou
4,9 l / 100 km: BS mesto a okolie; 70 km normálnou jazdou
4,3 l / 100 km: BS -> Čataj (okr. SC); 150 km úspornou jazdou
3,7 l / 100 km: Čataj -> BA; 30 km úspornou jazdou
4,6 l / 100 km: BS -> TT; 135 km normálnou jazdou
5,3 l / 100 km: TT -> BS; 135 km normálnou jazdou

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra15 000 km
Udávaná spotreba a emisie CO23,6 l/100km, 94 g/km
Dosiahnutá spotreba úsporne 3,7 - 4,3 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 4,6 - 5,3 l/100 km
Objem palivovej nádrže50 litrov
Približný reálny dojazd800 - 1200 km (so zostatkom 5 l paliva)


Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.

Hlavné klady
+ reálne úsporný motor
+ zadné sedadlá Magic Seats
+ kufor s nízkou nakladacou hranou
+ netradičný kokpit nenudí ani po rokoch
+ zameranie na šoféra (riadenie, podvozok) aj rodinu (priestor)
+ diaľkové ovládanie okien

Hlavné nedostatky
- bez rezervného kolesa
- spomalený androidový tablet so šialene drahou navigáciou
- zastaraná grafika displejov
- nízka kultivovanisť motora
Reklama:
Záver

Zaujímavý dizajn exteriéru aj interiéru považujem v prípade Civicu za výhodu. Aspoň vás nebude nudiť. A po facelifte je to ešte lepšie. Horšie je to s cenovkou, ktorá patrí k tým odvážnym, a kutlivovanosťou výkonovo priemerného motora. A to najmä po štarte. Kritizovať nemôžem spracovanie, mnohí si budú pochvaľovať nízku nakladaciu hranu aj dno kufra, ktoré dokážete predĺžiť do roviny sklopením zadných sedadiel typu Magic Seats. Civic Tourer je zaujímavé auto bez vážnejších nedostatkov, ktoré ma však za srdce nechytilo. Ani neviem prečo. Jednoznačne však môžem povedať, že sa výborne šoféruje. V prípade rodinných áut však uprednostňujem klasiku bez zbytočných experimentov. To však neznamená, že vás chcem od kúpy odradiť. Práve naopak. Ak sa vám Civic páči, no manželka chce doma úsporné auto s dostatkom priestoru pre rodinu aj batožinu, práve jeho verzia Tourer s naftovým motorom bude veľmi zaujímavým kompromisom. Do hatchbacku patrí skôr rokmi overený benzínový štvovalec 1.8 i-VTEC.

O autorovi: "Moje prvé auto bola jazdená Toyota Corolla 1.33 z konca minulého storočia. Úžasný stroj. Prvým novým autom sa o pár rokov neskôr stal Fiat Bravo 1.4, pri ktorom som pochopil, čo znamená pojem výkon na tonu. Necelých sto koní, nevýrazný krútiaci moment a k tomu relatívne vysoká hmotnosť vozidla spôsobili, že som ho po štyroch rokoch vymenil za polročný Renault Koleos 2.0 dCi 150k 4x4 AT. Opäť na leasing. Neudržiavaná cesta k domu aj ku chalupe, a tiež láska k lyžovaniu a víkendom v kopcoch rozhodli, že chcem štvorkolku. Kvôli častému šoférovaniu v noci som zase trval na xenónoch a automatu som sa nikdy nebránil. Zatiaľ som spokojný, o ďalšom aute len snívam. Chcem vám hlavne povedať, že viem, čo je to platiť za auto akontáciu, splátky, poistky, pneumatiky, palivo, čo znamená riešiť poistnú udalosť či záručné a pozáručné opravy. Preto sa môžete spoľahnúť, že každý test píšem zodpovedne a tak, akoby som si v danej kategórii vyberal auto ja sám. Povoziť sa týždeň zadarmo v novom aute a všímať si len to dobré, to predsa dokáže každý. Verím, že aj tento test vám pomohol správne sa rozhodnúť. Ako poďakovanie ma poteší aj obyčajné stlačenie fejsbúkového Like na konci testu či odporučenie tejto stránky vašim známym."
Galéria

TEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTiTEST: Honda Civic Tourer 1.6 CDTi
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom