ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Ford C-Max 1.6

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
nástupca populárneho MPV nižšej strednej triedy (benzín, 1.6, 92 kW, 159 Nm, 5-st. prevodovka, 10 200 km)

Technické parametre

Základné údaje
Výrobca, model a rok:Ford C-Max, 2010
Motor - objem a výkon1.6 Ti-VCT, 92 kW (125 k)
Prevodovka a počet rýchlostímanuálna, 5
Hnacia nápravapredná
Použité pneumatiky215/55 R16
Rok výroby a zakúpenia2011Test Ford C-Max 2011


Ford C-Max je v našom regióne už tradičným rodinným autom s vonkajšími rozmermi bežného zástupcu nižšej strednej triedy, no veľkorysým vnútorným priestorom. Vzadu je pre C-Max typická trojica samostatných sedadiel s celkom zaujímavou variabilitou, hoci za príplatok. Vyššia konštrukcia si však oproti Focusu žiada pri rovnakom štýle jazdy aj viac paliva a pri rýchlejšej jazde sa už musíte pripraviť aj na vyšší hluk vo vozidle. V meste a na okreskách však vodič ocení kvalitný podvozok a ostatní cestujúci príjemne presvetlený interiér s dostatkom miesta na hlavu, nohy aj lakte.

Prečítajte si: Nový Ford C-Max (5. 1. 2011)

Ja osobne si myslým, že do mesta sa viac hodí dvojica Venga / ix20 a C-Max patrí skôr medzi MPV, ktoré oceníte na dlhších trasách. Aj preto hneď v úvode poviem, že by som doň žiadal silnejší motor so šesťstupňovou prevodovkou...teda vydarený 1.6 EcoBoost. Ten sa však nachádza len v neakciovom cenníku C-Maxu.

Test Ford C-Max 2011


V prípade Fordu sú na Slovensku rozumnou voľbou akciové cenníky s prívlastkom X. C-Max kúpite vo výbave Trend X a Titanium X. Cenový rozdiel medzi 1.6 105k Trend X a 1.6 125k Titanium X je 3 190 eur. Dosť. Rozdiel znamená vylepšený motor s rovnakým objemom, asistent rozjazdu do kopca, bezkľúčové štartovanie (nie odomykanie), BLIS (hlásenie objektu v slepom uhle oranžovým svetlom v spätnom zrkadle), elektricky ovládané zadné okná, ovládanie okien diaľkovým ovládaním, bedrová opierka, zadný parkovací asistent, dažďový senzor, follow me home, automaticky stmievateľné spätné zrkadlo, automatické denné svietenie, zliatinové disky a to, čo robí C-Max cé-maxom: diagonálne posuvné krajné zadné sedadlá. Ťažká dilema, či priplatiť. Výsledná suma 20 180 eur za C-Max 1.6 125k Titanium X nie je až taká lákavá. Myslím, že už základná výbava Trend X so šiestimi airbagmi, bezpečnostnými systémami, Bluetooth, USB, automatickou klimatizáciou, tempomatom aj prednými hmlovkami za 16 990 eur bude pre zákazníkovi bohate stačiť.

Ford C-Max: aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi (Autozor.sk)

Pozrime sa pomocou služby Autozor na priamych konkurentov C-Maxu. Tak napríklad cenovo zaujímavý Seat Altea či dvojica dostupných Renaultov: Scénic a Grand Scénic. Druhý samozrejme útočí skôr na Grand C-Max s posuvnými dverami. S Francúzov konkuruje C-Maxu aj dlhoročný rival Citroen C4 Picasso. Dverami priekopnícky Opel Meriva tiež patrí k blízkym súperom. Zabudnúť nemôžeme ani na VW Touran a Toyotu Verso. Poviem vám, pred kúpou C-Maxu by som sa pri návštevách konkurenčných predajní pekne zapotil. A to som nespomenul nedávno testovaný Chevrolet Orlando.


Technické parametre
Celkové rozmery 4,38 x 1,83 x 1,63 m
Rázvor 2648 mm
Udávaný priemer otáčania11,4 m (zistený 11,7 m)
Praktický priemer otáčania*približne 11,0 m
Svetlá výška ??? mm
Zaťaženie strechy ??? kg
Šírka interiéru v ramenách 143 cm vpredu, 139 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 149 cm vpredu, 149 cm vzadu
Batožinový priestor 432 / 666 (po strop bez rezervy) / 1723 litrov
Výška nakladacej hrany ??? cm
Dĺžka ložnej plochy približne 86 cm v kufri / 138 cm po sklopení operadiel**
Prevádzková hmotnosť1490 kg
Maximálna celková hmotnosť1860 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy2135 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 685 kg nebrzdeného / 1000 kg brzdeného


* Nami meraná minimálna šírka plochy (cesty) potrebná na jednorazové otočenie.
** Nami meraný údaj za vodičom strednej postavy (176 cm, 80 kg).


Test Ford C-Max 2011


Podľa mňa vyzerá C-Max na fotografiách lepšie než naživo. Ale to je len subjektívny názor. Pri pohľade zozadu upúta dvojicou obrysových svetiel. To sa mi páči. C-Max je určený rodinkám, a keď sa manželke s deťmi po ceste k starým rodičom vypáli jedna zadná obrysová žiarovka, ostávam kľudný.

Test Ford C-Max 2011


Bezkľúčové ovládanie sa týka len štartovania; odomknutie a zamknutie musím riadiť tlačidlami na diaľkovom ovládaní. Škoda. Na druhej strane oceňujem diaľkovo ovládané okná vozidla, ktoré sa zíde najmä v teplých letných dňoch. Batožinový priestor je dostatočne veľký, no chýba mi pod ním rezervné koleso. Vraj v niektorých výbavách je, v iných nie. Treba sa na to v predajni opýtať. Pri zatváraní kufra môžem použiť len rukoväť v pravej časti dverí. Focus hatchback má tieto rukoväte dve, nechápem teda, prečo to tak nie je aj na C-Maxe. Aj krycia doska si zaslúži kritiku, je totiž akási labilná. Kvôli posuvným sedadlám je zvláštne tvarovaná, čo chápem, no aj na Focuse som si všimol, že Ford na tomto prvku šetril. Svetlá z oboch strán batožinového priestoru si však zaslúžia pochvalu. Už len pridať svetielko do spodnej časti piatych dverí na osvetlenie priestoru pod nimi a dielo by bolo dokonalé. Pri lampičkách nájdete aj háčiky na dve igelitky večerného nákupu.

Test Ford C-Max 2011


Pred nastúpením si všímam odkladací priestor vedľa sedadla. Šikovné miesto na kľúče, diaľkové ovládanie garáže a podobne. Vystlať ho protišmykovou podložkou už nebude problém.

Test Ford C-Max 2011


Interiér testovaného vozidla je vďaka vyššiemu stupňu výbavy moderný. Pohodlná rukoväť vo dverách, futuristické tvary palubovky a prístrojov známe napríklad z Fiesty, praktická kaplnka s netypicky malým displejom autorádia Sony či zvláštne dvojité výduchy sú pre C-Max charakteristickými prvkami. Najnižšia výbava až príliš pripomína Fiestu, čo sa mi k autu za také peniaze veľmi nehodí. Ako som však už vravel, Ford na Slovensku predáva hlavne akciové výbavy, a tie obsahujú automatickú klimatizáciu a viacero prvkov, ktoré interiér robia plnohodnotným.

Test Ford C-Max 2011


Volant je perfektne tvarovaný, no trochu s nebezpečne vysokým počtom ovládacích prvkov. Klasické autorádio (nie Sony) však znamená aj menší počet ovládacích prvkov a menej zmätkov. Mne sa, paradoxne, viac páči základné autorádio s reguláciou hlasitosti v rámci štvorsmerového kruhu v pravej časti volantu než Sony s ovládačmi hlasitosti na module medzi pravými ramenami volantu. Ale zvyknete si na všetko. Tempomatu je priradená skupina ovládačov medzi ľavými ramenami volantu. Považujem to za nie-veľmi-praktické riešenie, ale opäť podotknem, že si na to zvyknete. Prekážalo mi skôr vypínanie tempomatu po každom vypnutí motora. Keďže tu nie je žiadny obmedzovač rýchlosti, tempomat mohol byť zapnutý neustále.

Sedadlo vodiča je mimoriadne pohodlné, ale to už sa od Fordu akosi očakáva. Dokonca mi nechýbala ani regulácia sklonu sedáku. Dvíhaním sedadla sa totiž dvíha len jeho zadná časť, no v spodnej polohe je všetko v poriadku. Predný sedák je dlhý 50 cm, zadný tiež 50 cm. Za mnou (176 cm, stredná postava) som medzi zadným a predným operadlom nameral slušných 74 cm a po posune sedadiel dozadu až solídnych 84 cm. Komfort vodiča zvyšuje posuvná lakťová opierka a dobre umiestnená ručná brzda.

Test Ford C-Max 2011


Prístrojovka je jednoduchá, prehľadná, displej palubného počítača ponúka dostatok informácií naraz (napríklad rýchlosť tempomatu, teplotu, priemernú spotrebu a prejdenú trasu od posledného nulovania).

Test Ford C-Max 2011


Autorádio Sony sa vyznačuje extrémnou reprodukciou hĺbok, ktoré som radšej ekvalizérom znížil. Celkovo mi reprodukcia hudby nepripadá nijak úchvatná a hodnotím ju ako priemer, ktorý sa však snaží umelo zapôsobiť. Všetko závisí od žánru a hlasitosti hudby, ktorú počúvate. Ja som bol pri nižších hlasitostiach s autorádiom celkom spokojný, no rastom hlasitosti moja spokojnosť s vyvážením zvuku klesala. Mimochodom, stupne pridávania či uberania hlasitosti sú extrémne veľké. Rozdiel medzi základným autorádiom (vo Focuse) a Sony (v C-Maxe) nepovažujem za nijak významný. Podporu Bluetooth a USB naštastie obsahujú obe akciové výbavy X, takže tu nie je čo riešiť a kľudne môžete ostať pri cenníkovom audio systéme. Mimochodom, autorádio Sony ponúka funkciu náhodného výberu skladby (random) z celého USB kľúča, nie len jedného vybraného priečinka. To oceňujem. Chválim tiež prepojenie s telefónom cez Bluetooth. Pohodlne som mohol listovať poslednými hovormi, veľmi dobrá bola aj samotná kvalita hovoru.

Test Ford C-Max 2011


Displej autorádia patrí k najmenším v kategórii autorádií s takto bohatou paletou funkcií. To mi však nijak neprekážalo. Hlavne, že je na dobrom mieste a v tieni už spomínanej kaplnky. Na menu a celkové usporiadanie položiek i pohyb medzi nimi si musíte nejaký čas zvykať. Pred jazdou sa s autorádiom Sony dobre zoznámte. Štandardné autorádio je na tom v tomto smere oveľa lepšie. Menší počet prehľadnejších tlačidiel na stredovom paneli tomu napomáha.

Test Ford C-Max 2011


Umiestnenie vnútorného zámku vozidla nad výstražným trojuholníkom je prinajmenšom čudné. Pri týchto prvkoch sa nachádza aj štvorica kontextových tlačidiel, ktorých popis je v spodnej časti displeja. Na podobné ovládanie som zvyknutý zo smartfónov, no bežný používateľ z toho môže byť spočiatku zmätený. Mnoho majiteľov možno štruktúru a systém ovládania autorádia Sony nepochopí nikdy, a tak sa môžu pripraviť o množstvo funkcií, ktoré solídne vybavené autorádio ponúka. Pravdu povediac, neviem si predstaviť mojich rodičov, ako sa majú naučiť manipulovať s takto obrovským počtom všelijakých ovládačov.

Test Ford C-Max 2011


Automatická dvojzónová kliatizácia patrí k štandardu. V testovanom modeli sa nachádzalo aj typické forďácke vyhrievanie čelného skla pomocou množstva odporových káblikov. Kamienok v čelnom skle tak môže rozplakať, no dovtedy si zimné mesiace budete užívať. Vedľa tlačidiel pre vyhrievanie čelného a zadné skla nájdete dve štrbiny pre často používané kartičky, napríklad z parkovacej garáže vášho zamestnávateľa. Každý výduch klimatizácie má samostatný obmedzovač prúdenia vzduchu. Vo Focuse sa napríklad kolieskové ovládače pri krajných výduchoch nenachádzajú.

Test Ford C-Max 2011


Na trojici samostatných zadných sedadiel je dostatok miesta. To však možno ešte netušíte, že z troch sedadiel môžu byť dve priam veľkorysé kreslá pre dvojicu dospelých. Stačí zaklopiť stredné sedadlo a krajné posunúť šikmo dozadu a k sebe. Podstatne tým zväčšíte priestor na nohy aj pre ramená, pričom kufor zmenšíte len minimálne. Zadní cestujúci ocenia množstvo priestoru pred nohami aj nad hlavou, potešia aj stolíky v zadnej stene predných sedadiel, výduchy spoza lakťovej opierky a 12 V zásuvka pod nimi. Sklamaním je absencia polohovateľných operadiel.

Test Ford C-Max 2011


Stierače C-Maxu boli spočiatku sklamaním - dlhé tenké ramená s veľkými lištami trpeli nerovnomerným rozložením sily, navyše ostrekovače zastaraného typu si už tiež žiadajú zmenu. Nakoniec bolo daždivých dní počas testovania viac a celkovo musím povedať, že to so stieračmi nebolo až také tragické. Dažďovému senzoru v C-Maxe som však ani po týždni na chuť neprišiel.

Po vypnutí motora sa na displeji palubného počítača objaví otázka Interior scan on / off. Vypnutím môžete nechať na pár minút v aute napríklad psa alebo deti, ktoré vám potom pohybom zbytočne nespustia alarm.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1596 cm3
Najväčší výkon motora 92 kW pri 6300 ot./min.
Výkon na tonumax. 61,7 kW / t
Krútiaci moment motora159 Nm pri 4000 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 106,7 Nm / t
Maximálna rýchlosť 188 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 12,3 s
Servisný interval 20 000 km125-koňový benzínový štvorvalec som mal v poslednej dobe aj v C-Maxe, aj vo Focuse. O tom druhom sa všetko dôležité dočítate na ZaVolantom už o týždeň. Jednoznačne však môžem povedať, že C-Max si kvôli vyššej konštrukcii aj pohotovostnej hmotnosti vypýta o pol litra benzínu na sto kilometrov viac. Nehovoriac o slabšom výkone a prevodovke, ktorá motorom točí viac než tá na pohľad rovnaká vo Focuse. Toto skrátka auto na diaľnicu nebude. Motor zaberá "odspodu", čo je vhodné najmä na jazdu po meste. Predbiehanie pri vyšších rýchlostiach už taká zábava nie je. Forďácka jedna-šestka sa teda pocitovo výrazne líši napríklad od toyoťáckej, ktorá pri vyšších otáčkach ožíva oveľa viac. Motor od Fordu poteší skôr kľudnejšieho vodiča, ktorý sa do C-Maxu aj celkom hodí.

Test Ford C-Max 2011


Podvozok a riadenie C-Maxu patria k špičke danej kategórie. Ford sa nenechal zahanbiť. Jazdné vlastnosti sú skrátka top. Ak bude C-Max jediným autom v rodine, cez týždeň dobre poslúži manželke na rozvoz detí do práce a cez víkend manželovi na dlhšie výlety. Ona ocení dostatočne "odspodu" silný motor, on sa zase uspokojí dobrým sedadlom, volantom, riadením a podvozkom. Oceňujem polohu radiacej páky, ako aj jej krátke a presné dráhy.

Test Ford C-Max 2011


Hluk rastie od približne 115 km/h tak, že mi diaľničná jazda už nebola príjemná. Pri tejto rýchlosti sa končia diskusie v rámci posádky aj pohodlné počúvanie autorádia. Focus je s rovnakým motorom tichší, pri 130-ke točí o asi 500 otáčok za minútu menej, a nižšiu má aj spotrebu. Preto nie je namieste hodnotenie, že riešením by bolo použitie šesťstupňovej prevodovky. Hluk by znížila aj prevodovka z Focusa, len s nízkymi otáčkami prichádza aj nedostatočný výkon a krútiaci moment pre rýchlu jazdu s relatívne ťažkým a vysokým autom.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.2400--
4. prevodový st.18003400-
5. prevodový st.150026503900


Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Priemer otáčania je tak trochu prekvapením. Výrobca udáva priemer 10,4 m, no našim meraním sme zistili vonkajší stopový priemer nadpriemerných 11,7 metra. Na ceste širokej presne 11 metrov sa C-Max zase pohodlne otočí o 180° (tzv. praktický priemer otáčania). No o stopovom priemere otáčania pod jedenásť metrov nemôže byť ani reči a brožúre v tomto neverte.

Test Ford C-Max 2011


Spotreba

Prvých 21 km relatívne hustou premávkou v bratislavských uliciach skončilo priemerom 7,9 l / 100 km. Osemlitrovú hranicu môžeme označiť za strop pri ekonomickom jazdení aj plným mestom. Rozumným plánovaním trás však toto číslo ľahko znížite. Moje tradičné trasy Bratislava - Dvorníky (výrazná časť diaľnica obmedzená na 110 km/h) končili priemermi 6,2 až 6,9 l / 100 km. Do siedmich litrov na sto kilometrov sa teda bez problémov zmestíte. Musíte len zabudnúť na jazdu brzda - plyn, resp. na rýchlosti nad 120 km/h. Vysoká konštrukcia aj vysoké otáčky si totiž vyžiadajú svoju daň. Tristotridsaťkilometrový výlet normálnou jazdou na Moravu a späť s viacerými zastávkami skončil priemerom 6,5 l / 100 km. Podstatnú časť bol C-Max plne naložený (štyri dospelé osoby s batožinou). Takýto údaj by som označil za typický pre normálneho šoféra C-Maxu, ktorý si nič nedokazuje a nikam sa bezhlavo neponáhľa.

Dosiahnuté výsledky:
6,9 l / 100 km - 60 km rýchlejšou jazdou BA -> Dvorníky
6,2 l / 100 km - 62 km úspornejšou jazdou Dvorníky -> BA
6,5 l / 100 km - 134 km normálnou jazdou DVorníky -> BA + desiatky kilometrov po meste
6,9 l / 100 km - 60 km rýchlejšou jazdou BA -> Dvorníky
6,5 l / 100 km - 332 km normálnou jazdou plne naloženým autom Dvorníky -> TT -> Zlín -> TT -> Dvorníky

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra10 265 km
Udávaná spotreba a emisie CO26,9 l/100km, 159 g/km
Dosiahnutá spotreba mesto - medzimesto 5,6 - 7,9 l/100 km
- štýl jazdeniaúsporný až typicky mestský
Dosiahnutá spotreba medzimesto - diaľnica 6,2 - 6,9 l/100 km
- štýl jazdeniaúsporný medzimestský až normálny diaľnično-medzimestský
Objem palivovej nádrže55 litrov
Približný reálny dojazd630 - 890 km (so zostatkom 5 l paliva)Môj domáci 17-kilometrový okruh (10 km obce, 7 km okresné cesty) úspornou jazdou skončil s priemerom 5,7 l / 100 km, po opakovaní v iný deň s priemerom 5,6 l / 100 km.

Krádeže, poruchy a bezpečnosť

Podľa portálu natankuj.sme.sk ukradli od januára do júna 2011 len 12 Fordov, z toho jeden C-Max. To je celkom dobrá bilancia. V rebríčku Auto Bild TÜV Report 2011 sa C-Max minulej generácie umiestnil na výbornom 39. mieste, pričom Fordy celkovo patria k lepšie hodnoteným autám v zmysle poruchovosti. V testoch Euro NCAP získal C-Max plných päť hviezdičiek.

disky


Hlavné klady


- pracovisko vodiča (volant, sedadlo, riadenie...)
- podvozok,
- prevodovka,
- zaujímavé riešenie zadných sedadiel,
- vyhrievané čelné sklo.

Hlavné nedostatky


- slabý motor pre rýchlejšiu jazdu,
- veľký priemer otáčania
- len dvojročná záruka,
- bez zadnej strednej lakťovej opierky,
- nedokonalé bezkľúčové ovládanie.

Spokojnosť s autom: 8,5/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieFord C-Max je relatívne drahé rodinné auto s výborným riadením, radením aj podvozkom. Problémom je motor, ktorý si pri vyšších rýchlostiach s autom neporadí najlepšie. Do C-Maxu odporúčam 1.6 EcoBoost, aby jazda s rodinou mohla byť pohodlnejšia. Motor 1.6 125k je vraj vhodný do mesta, ale tam by som radšej šoféroval dvojicu Venga / ix20 s oveľa "mestskejšími" rozmermi. Ťažká dilema. Ešte sú tu naftové jedna-šestky, ktoré som však nemal možnosť vyskúšať. Sila C-Maxu je vo veľkorysom vnútornom priestore, unikátnej variabilite zadných sedadiel, dobrom výhľade z auta a kvalite značky. No po pár dňoch s Focusom s rovnakým motorom by som si s týmto benzínovým štvorvalcom radšej kúpil ten. Je úspornejší, má lepšie sprevodovanie a hluk na diaľnici je v ňom tiež podstatne nižší. Ak C-Max, tak so silnejším motorom, lebo toto určite na Slovensku nebude "auto do mesta".

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom