ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Hybridný koncept Lexus LF-Gh

ikona
· · Diskusia
Koncept naznačuje predstavy Lexusu o prémiovom sedane vyššej strednej triedy, nástupcovi modelu GS. Lexus LF-Gh ponúka nápady, ktoré sa môžu objaviť vo viacerých budúcich modeloch značky.
Koncept Lexus LF-Gh s hybridným pohonom sa predstaví v celosvetovej premiére na medzinárodnom autosalóne v New Yorku. Vývojová štúdia, ktorá má ambície prepísať definíciu prémiového sedanu vyššej strednej triedy, bude v stánku značky Lexus vystavená až do 1. mája.

Koncept Lexus GF-Lh


Prvý Lexus, konkrétne LS400, bol uvedený v roku 1989 na americký trh. Aktuálne je táto divízia Toyoty známa najmä širokou paletou prémiových hybridných vozidiel. Aj LF-Gh je hybrid.

Lexus LF-Gh je koncept dlhý 4,89 m s rázvorom 2 850 mm. Tým automobilka naznačuje, že sa jedná o nástupcu modelu GS, ktorý je v aktuálnej verzii dlhý 4,84 m a jeho rázvor dosahuje rovnakých 2 850 mm.

Koncept Lexus GF-Lh


„Dizajnéri automobilky Lexus pri vytváraní tohto konceptu študovali typické charakteristiky, ktoré sa často považujú za protichodné a je ťažké ich realizovať spoločne,“ uviedol Mark Templin, viceprezident skupiny Toyota Motor Sales USA a generálny riaditeľ Lexus Division USA. Myslel tým najmä štýl a funkčnosť.

Koncept Lexus GF-Lh


Návrhári divízie Lexus Design začali s čistým listom papiera a určili si za cieľ dokonale skĺbiť štýl, výkon, hospodárnosť a ekologickosť prevádzky v balení prémiového sedanu vyššej strednej triedy. K splneniu tejto úlohy pomohlo návrhárom efektívne využitie nových, pokrokových technológií. Dizajnéri tak prišli s dizajnom, ktorý má spájať tvrdé prvky s mäkkými a energické s upokojujúcimi.

Koncept Lexus GF-Lh


V rámci tohto cvičenia bola predefinovaná a rozvinutá filozofia dizajnu L-Finesse používaná značkou od roku 2001, ktorá teraz smelším a nápaditejším spôsobom stelesňuje to, ako by prémiové vozidlo mohlo vyzerať. Výsledkom je koncept LF-Gh, ktorý sprostredkováva originálne myšlienky a nápady, ktoré sa môžu objaviť v budúcich vozidlách značky Lexus.

Koncept Lexus GF-Lh


Modelu GS (najmä v hybridnej verzii) bol často vyčítaný malý batožinový priestor. LF-Gh bol navrhnutý ako výkonný koncept schopný rýchlo prepraviť cestujúcich s maximálnym komfortom pri diaľkových jazdách. Ponúknuť má nielen pokrokové prvky komfortnej výbavy, ale i schopnosť prepraviť batožinu nevyhnutnú na dlhých cestách.

LED osvetlenie umocňuje dojem z množstva a kvality nových materiálov, elektroniky a dynamických systémov, vďaka ktorým sa tento koncept môže pýšiť ojedinelým výkonom, výbornou ovládateľnosťou a jedinečnými bezpečnostnými prvkami. LF-Gh má byť po všetkých stránkach stelesnením toho, ako má vyzerať pravý sedan vyššej strednej triedy od značky Lexus.

Koncept Lexus GF-Lh


Pri čelnom pohľade zaujmú dizajnové prvky, ktoré ešte umocňujú sebavedomý dojem z tohto vozidla – výrazná vretenovitá maska chladiča, podčiarkujúca odhodlaný vzhľad čelných partií Lexusu, pomáha chladeniu motora i bŕzd a je nevyhnutnou súčasťou pre dosiahnutie lepších aerodynamických vlastností.

Vzduch prúdi pod kapotou prednými nasávacími otvormi, vedľa ktorých sú umiestnené unikátne vertikálne hmlovky využívajúce technológiu LED, a odchádza nenápadnými zadnými výduchmi, ktoré kopírujú krivky združených svetiel. Na koncepte LF-Gh je na prvý dojem očividná snaha o minimalizáciu tradičných komponentov, ako sú napríklad postranné zrkadlá a kľučky dverí, čo vedie k zvýrazneniu elegantnosti a vylepšeniu aerodynamiky.

Koncept Lexus GF-Lh


Vretenovitá maska chladiča prispieva k impozantnému vzhľadu tohto konceptu a zároveň hrá podstatnú rolu pri prúdení vzduchu a zvýšení stability. Ide o kľúčový prvok, ktorý v sebe spája osobitý štýl s technickou funkčnosťou a dá sa teda očakávať, že sa s ním stretneme aj pri budúcich modeloch značky Lexus.

Koncept Lexus GF-Lh


Návrhári automobilky Lexus využili širšiu stavbu vozidla a doplnili dizajn konceptu unikátnym tvarom koncových LED svetiel zasahujúcich až do bokov karosérie. Predné svetlomety s LED technológiou a nezávislé LED svetlá v tvare písmena L pre denné svietenie sú pre tento koncept typickým prvkom.

Koncept Lexus GF-Lh


Za tmavými sklami sa ukrýva úplne nový interiér, ktorý je predobrazom budúcnosti interiérov Lexus. Problém je, že veľa z neho na oficiálnych fotografiách nevidíme.

Koncept Lexus GF-Lh


Analógové hodiny s trojrozmerným ciferníkom umiestnené uprostred prístrojovej dosky sa môžu pokojne porovnávať so súčasnými hodinkami exkluzívnych značiek a predstavujú ďalší posun v dizajnovej filozofii značky Lexus. Pravé, vysoko kvalitné materiály a dôkladne spracované detaily pomáhajú vytvoriť interiér, v ktorom všetci cestujúci vedia, že majú kontakt s luxusným sedanom vyššej strednej triedy.

Koncept Lexus GF-Lh


Modré znaky Lexus Hybrid Drive s LED podsvietením umiestnené v maske chladiča a vo veku batožinového priestoru sú signálom úsporného a pritom výkonného vozidla. Tento hybridný koncept je navrhnutý tak, aby vyhovoval výnimočne prísnym emisným požiadavkám budúcnosti.

Aktuálna generácia Lexus GS:

Koncept Lexus GF-Lh


Koncept Lexus GF-Lh
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom