ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

V predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford Fiesta

ikona
· · Diskusia
Ford Fiesta oživila červená a čierna edícia. Dobrú výbavu dopĺňa výkonný motor, ktorý trojdverovú Fiestu premení na malé mestské auto žihadlo.
Štvormetrová Fiesta Red Edition s motorom 1.0 EcoBoost 140k sa na Slovensku predáva za 14 990 eur a Fiesta Black Edition za 15 490 eur. Rozdiel hľadajte iba v špeciálnom čiernom laku, ktorý si vyžiadal päťstoeurový príplatok.

Ford Fiesta Red & Black Edition


Výbava Red & Black s tromi dverami a päťročnou zárukou (alebo do 120 000 km) obsahuje sedem airbagov, rôzne moderné asistenčné systémy, športové sedadlá, predné hmlovky, denné LED svetlá, manuálnu klimatizáciu, autorádio ICE 11 s Bluetooth a športové exteriérové prvky.

Tmavé okná vzadu stoja 99 eur, tempomat 155 eur, automatická klimatizácia 305 eur, vyhrievané čelné sklo 235 eur, svetelný a dažďový senzor 199 eur. Ak chcete mať krásavca na 17'' diskoch, pripravte si ďalších 200 eur.

Čierno-červená Fiesta s päťstupňovou prevodovkou si každých sto kilometrov vezme zo 42-litrovej nádrže štyri a pol litra benzínu. Ak budete jazdiť slušne. Dôležitejšie sú však ďalšie parametre:

1.0 EcoBoost ESCTi - 103 kW / 140 k pri 5500 ot./min., 210 Nm pri 4000 ot./min., maximálka 201 km/h, zrýchlenie 0-100 za 9 sekúnd.

1,0-litrový motor EcoBoost využíva technológiu prepĺňania, dvojité nezávislé variabilné časovanie vačkových hriadeľov (Ti-VCT) a priame vysokotlakové vstrekovanie paliva s cieľom dosiahnuť bezkonkurenčnú kombináciu výkonu a účinnosti. V motore sa nachádza turbodúchadlo s nízkou zotrvačnosťou, ktoré sa otáča rýchlosťou až 248 000 otáčok za minútu – viac ako 4 000-krát za sekundu a takmer dvojnásobne viac než rotujú turbodúchadlá používané v pretekárskych monopostoch F1 2014. Vyvíja tlak 260 kPa, čo je viac, než je potrebné na nahustenie pneumatík.

Ford Fiesta Red & Black Edition


Vďaka novej kalibrácii na reguláciu tlaku turbodúchadla, technológii Ti-VCT, medzichladiču, riadeniu škrtiacej klapky a časovaniu zapaľovania sa výkon zvýšil z hodnoty 125 koní na 140 koní a krútiaci moment vzrástol na hodnotu 180 Nm v rozmedzí 1 400 až 5 000 otáčok za minútu. Vrchol pri 4000 otáčkach je pritom až 210 Nm.

Ford Fiesta Red & Black Edition


„Dôkazom pokročilej konštrukcie 1,0-litrového motora EcoBoost je, že sme dokázali motor vyladiť na výkon 140 koní, pričom jedinou hardvérovou zmenou je mohutnejšie tesnenie hlavy valcov kvôli vyšším tlakom,“ povedal Andrew Fraser, manažér kalibrácie zážihových motorov spoločnosti Ford of Europe. „Špičkový tlak pôsobiaci na piesty s priemerom 7 cm pri zapaľovaní zmesi je 1 240 kPa, čo je ekvivalent viac ako 5 ton alebo hmotnosti dospelého afrického slona stojaceho na plechovke od nápoja.“

Motor vyvinuli konštruktéri spoločnosti Ford z celej Európy, vrátane konštruktérov z Európskeho výskumného centra Ford v nemeckom Aachene a Technického centra Ford v meste Dunton vo Veľkej Británii. Kompaktný liatinový blok valcov je tak malý, že by sa vošiel do stropnej priehradky na batožinu v lietadle.
V motore sa nachádza hliníková hlava valcov s integrovaným výfukovým potrubím, ktoré znižuje teplotu výfukových plynov. Inovatívna konštrukcia zotrvačníka a prednej kladky zaisťuje lepšiu kultivovanosť v porovnaní s tradičnými konštrukciami 3-valcových motorov.

Trenie motora sa znížilo vďaka špeciálnej povrchovej úprave piestov, piestnym krúžkom s nízkym napätím, tesneniam kľukového hriadeľa s nízkym trením a konštrukcii rozvodového remeňa uloženého v oleji. Olejové čerpadlo s premenlivým objemom prispôsobuje mazanie aktuálnym potrebám a optimalizuje tlak oleja, čím sa znižuje spotreba paliva.
Galéria

V predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford FiestaV predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford FiestaV predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford FiestaV predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford FiestaV predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford FiestaV predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford FiestaV predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford FiestaV predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford FiestaV predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford FiestaV predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford FiestaV predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford FiestaV predajniach sa objavila malá šelma! 140-koňový Ford Fiesta
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom