ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
benzínový hatchback so sedemstupňovým automatom (1305 kg, 99 kW / 135 k, 164 Nm, 0-100 za 10,7 s)
Hyundai i30 po facelifte ponúka dve najväčšie novinky - turbo motor a dvojspojkový automat. S prepĺňaným zážihovým štvorvalcom sa osobne zoznámim až o pár týždňov neskôr, teraz som mal možnosť spoznať novú sedemstupňovú automatickú prevodovku.

Test Hyundai i30 1.6 GDI automat DCT


Po kliknutí sa obrázok zobrazí vo vyššom rozlíšení. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.


Facelift postihol aj dizajn auta. Nová šesťhranná maska, jemne vyladené svetlá s novou grafikou zadných obrysoviek, nové laky karosérie aj disky, stop&start ku všetkým motorom... Zmenou prešiel aj základný benzínový motor zo série Kappa (predtým Gamma). Jeho maximálny výkon narástol len o 1 kW, ale hmotnosť klesla až o 14 kg. Ostatné benzínové motory sa nezmenili. To sa nedá povedať o naftovej jedna-šestke, ktorá je o takmer desať koní výkonnejšia. Viac sa o facelifte dočítate v článku: Nový Hyundai i30 (facelift 2015) a i30 Turbo zo 16. decembra minulého roku. Prečítať odporúčam aj starší test: Hyundai i30 1.4 CVVT.

Test Hyundai i30 1.6 GDI automat DCT


Na 186-koňový motor 1.6 Turbo GDI sa už teším, ale dnes si sadnem do 135-koňovej benzínovej jedna-šestky bez prepĺňania s novým sedemstupňovým automatom. Dvojspojka nahrádza klasický šesťstupňový automat s hydrodynamickým meničom. Hlavným cieľom je zníženie spotreby. Tam sa však výhody akosi končia...


Technické parametre
Celkové rozmery 4,30 x 1,78 x 1,47 m
Rázvor 2650 mm
Priemer otáčania 10,6
Svetlá výška 13 cm
Zaťaženie strechy 80 kg
Prevádzková hmotnosť1305 kg
Maximálne zaťaženie545 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 600 kg nebrzdeného / 1400 kg brzdeného
Použité pneumatiky 225/45 R17

*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

Klasický šesťstupňový automat si dnes môžete za 1350 eur kúpiť ku staršiemu motoru 1.6i 120k. Nový 7-stupňový automat DCT k benzínovému motoru 1.6 GDI 135k a k naftovému 1.6 CRDi 100k / 136 k vyžaduje príplatok 1850 eur. Ten nie je nijak prehnane drahý, pokiaľ ide o porovnanie s konkurenciou, hoci napríklad ku Kii Cee'd si môžete 6-stupňový automat kúpiť len za 1200 eur. K motoru 1.6 GDI Kia ponúka šesťstupňovú dvojspojku za 1600 eur. Zaujímavé, že v rámci jedného koncernu ponúkajú dve firmy dve rôzne dvojspojkové prevodovky ku rovnakému motoru v modeloch rovnakej kategórie. Kia za lepšiu cenu dokonca pridáva aj radenie pod volantom, ktoré mi na i30-ke tak veľmi chýbalo.

Test Hyundai i30 1.6 GDI automat DCT


Vo výbave Style stojí i30 1.6 GDI 16 990 eur. Tá už obsahuje aj plnohodnotnú päťročnú záruku bez obmedzenia kilometrov. Za 117 eur Hyundai pridáva 4 kusy 16'' zimných pneu Nokian.

Plná výbava

Už pri priblížení sa k autu som bol šokovaný výbavou testovaného vozidla. Najprv sa odklopili spätné zrkadlá a rozvietili kľučky. Zatiaľ som sa ničoho nedotkol. Potom som vďaka kompletnému bezkľúčovému systému nemusel kľúče vôbec vyťahovať z vrecka. Keďže i30 neponúka diaľkové ovládanie okien na odparkovanom aute, kľúče nemáte dôvod vyťahovať prakticky nikdy.

Test Hyundai i30 1.6 GDI automat DCT


Ak chcete otvoriť iba kufor, môžete. Ak zamknete auto s otvoreným kufrom, piate dvere ostávajú odomknuté aj po ich zatvorení. To bráni zabuchnutiu kľúčov v batožinovom priestore. Bezkľúčové ovládanie je, žiaľ, obmedzené na tlačidlá výhradne na predných kľučkách. Auto som tak nevedel zamknúť v jeho zadnej časti, vždy som musel ísť s taškami k predným kľúčkám.


sedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 52 cm

B (zadný sedák) = 52 cm

C (medzi operadlami) = 74 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.


ložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = 73 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 144 cm (bez sklopených sedákov 155 cm)


Po usadnutí do elektricky ovládaných sedadiel si užívam detailné prispôsobenie nielen sklonu operadla, ale aj sedáku. Takto si to predstavujem! Na dlhé trasy si tak sedadlo bez problémov prispôsobím ako v strednej triede. Čiastočne kožený poťah mi vyhovoval, pochvalu si zaslúži vyhrievanie sedadiel a poklonu vyhrievanie volantu.


Interiér
Šírka interiéru v ramenách 141 cm vpredu, 135 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 148 cm vpredu, 148 cm vzadu
Batožinový priestor 378 / 1316 litrov
Výška nakladacej hrany približne 70 cm


To však nie je všetko. Parkovacia brzda je elektrická a parkovacie snezory nájdete vzadu, vpredu či dokonca po stranách - pre automatické parkovanie auta. Po zaradení spiatočky sa znak Hyundai v zadných dverách vyklopí a vďaka vždy čistej parkovacej kamere účinnej cez deň, ale aj v noci, vidím všetko, čo sa deje za vozidlo.

Test Hyundai i30 1.6 GDI automat DCT


To však stále nie je všetko. Účinné xenónové svetlá sa otáčajú spolu s volantom, a tak stúpanie v štiavnických vrchoch si užívam rovnako ako tichú jazdu po diaľnici, kde som nemal problém atakovať rýchlosti súvisiace s nepríjemnými pokutami. Kameňom úrazu tak ostala jedine automatická prevodovka, ktorá sa už prejavila v kopcoch aj smerom hore, aj dolu.

Multimediálny systém ešte neprepadol móde integrovaných tabletov, takže po stranách ponúka množstvo užitočných tlačidiel. Prístrojový panel tiež síce inklinuje k digitálnym ukazovateľom, ale stav paliva v nádrži či teplota motora sú tak detailne zobrazované, že sa to rovná analógovej ručičke.

Klimatizácia ponúka aj režimy Soft a Fast, stačí stlačiť tlačidlo Auto. V i30-ke som si užíval aj možnosť zapnúť všetky smery prúdenia vzduchu naraz. Tak by to malo byť v každom aute. Na zadné sedadlá mieri vzduch spoza prednej lakťovej opierky.

Počas jazdy som viackrát ocenil "päťblik" smeroviek. "Trojblik" občas naozaj nestačí.

Test Hyundai i30 1.6 GDI automat DCT


Výrazným nedostatkom je nízky a dlhý predný previs. Ak máte chalupu niekde mimo asfaltu, nad i30 ani neuvažujte. Aj výjazd z nízko položenej garáže bude problém. Skrátka, s i30 som šuchol predné "lízatko" všade, kde sa dalo. Podobný extrém som zažil snáď len s Toyotou Auris.

Celý problém testovaného automatu bola jazda z kopca, pri ktorej sa prevodovka tak strašne snažila brzdiť motorom, že zrazu zo šiesteho prevodu skočila do trojky. Hukot ako v lietadle, otáčkomer na tritisícpäťsto otáčkach, ale hlavne, že nemusím ťukať do brzdy. Verte mi, radšej by som pribrzďoval nohou a mimo obce zase využíval zotrvačnosť motora. Keď už rýchlosť kvôli brzdeniu motorom klesne na neúnosnú úroveň, pridám (pri jazde z kopca!) mierne plyn a šup, je tam opäť šiesty, či dokonca siedmy prevod. Neustále som tak pri jazde po banskoštiavnických kopcoch presúval páku do manuálneho režimu a niekoľkými potlačeniami natvrdo radil štvrtý, piaty, šiesty, siedmy prevodový stupeň.

Podobne sa správa 7-stupňové DSG vo Fabii 1.2 TSI, ktorú som nedávno testoval. Pri tej som sa vyjadril, že nad takýmto automatom by som váhal, aj keby bol zadarmo. A v i30-ke je to podobné.

Kritiku si zaslúži aj rozjazd. Doma parkujeme trochu ako na cvičisku. Spomedzi malých stromčekov vytočiť o 90 stupňov, trafiť bránu, potom do kopčeka na hlavnú cestu... Na mokrej tráve najprv prešmykli predné kolesá, a to som len mierne ťukol do plynu, aby som sa vôbec rozbehol. V bráne v miernom stúpaní sa zase snažím posunúť o pol metra, aby som bezpečne videl na cestu. Je to boj; buď i30 ešte nejde, alebo vystrelí a ja musím užaj stláčať brzdu, aby som nevybehol na cestu.

Test Hyundai i30 1.6 GDI automat DCT


Pri ekonomickej jazde rovinatým mestom, okreskami či diaľnicou je s prevodovkou všetko v poriadku. Aj na predbiehanie som sa rýchlo naučil. Na každý automat si musím chvíľku zvykať, ale po pár dňoch si už naplno užívam jeho komfort. Pri cestách medzi Žarnovicou a Bratislavou bolo všetko v poriadku aj v tomto prípade. Ale akonáhle som sa pohyboval v okrese Banská Štiavnica, radšej by som mal v i30 manuál. Moje prvé dojmy z automatickej prevodovky (ešte v Bratislave) pritom boli veľmi pozitívne. Po príchode do Banskej Štiavnice sa však môj názor kompletne zmenil.

Pri 50 km/h na piatom prevodovom stupni spraví kľukový hriadel každú minútu 1700 otáčok, pri jazde z mierneho kopčeka dokonca môžem preradiť na šestku a klesnúť na 1400. Na okreske na siedmom prevodovom stupni dosahuje i30 len 2100 ot./min.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1591 cm3
Najväčší výkon motora 99 kW pri 6300 ot./min.
Výkon na tonumax. 75,8 kW / t
Krútiaci moment motora164 Nm pri 4850 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 125,7 Nm / t
Maximálna rýchlosť 195 km/h (aj manuál)
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 10,7 s (manuál 9,9 s)
Servisný interval ??? km


Motor 1.6 GDI sa vydaril. Popri komplikovaných turbo motoroch to bola pre mňa milá zmena. Spotrebou možno neočarí, ale určite ani neurazí. Milo ma prekvapil výkon vo vyšších otáčkach. Predbiehania sa nemusíte báť ani s naloženým autom. Verím, že aj manuálna prevodovka je zameraná na rozumné diaľničné otáčky, v i30-ke s DCT automatom bola rýchla jazda po kvalitnom asfalte vždy príjemná. Nedávno testovaný Focus po facelifte je na tom s jazdnými vlastnosťami aj odhlučnením lepšie, no i30 si určite hanbu nerobí. i30-ka ma bavila aj v zákrutách. Jej podvozok označujem za priemerný, ale v tom dobrom slova zmysle. Ako zvyknem hovoriť - tento podvozok by nebol dôvodom, prečo by normálny vodič bez športových chutí nad i30 váhal.

Jednoduchý motor uprednostnia hlavne konzervatívni šoféri, ktorí sa vyhýbajú síce pohodlným, ale komplikovanejším turbo motorom. Takáto klasická jedna-šestka je aj spoza volantu veľmi dobre čitateľná. Pri prázdnom aute ponúka dostatok výkonu aj v nižších otáčkach. Spotreba sa s ľahkou nohou môže dlhodobo pohybovať okolo 6 l / 100 km, počítajte však skôr so siedmimi litrami. Aby ste náhodou neboli sklamaní.

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:

7,6 l / 100 km: BA -> BS; 160 km rýchlou jazdou
8,3 l / 100 km: BS mesto a okolie; 114 km normálnou jazdou
5,8 l / 100 km: BS -> BA; 160 km úspornou jazdou
5,7 l / 100 km: BS -> Dvorníky; 120 km úspornou jazdou (režim ECO)
6,2 l / 100 km: Dvorníky -> BS; 120 km úspornou jazdou (režim ECO)
5,0 l / 100 km: BS -> ZV; 30 km úspornou jazdou (z kopcov)
6,8 l / 100 km: ZV -> BS; 30 km úspornou jazdou (do kopcov)

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra9100 km
Udávaná spotreba5,8 l/100km (manuál 5,7 l/100km)
Dosiahnutá spotreba úsporne 5,0 - 6,2 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 7,6 - 8,3 l/100 km
Objem palivovej nádrže53 litrov
Približný reálny dojazd600 - 1000 km (so zostatkom 5 l paliva)


Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.

Postreh na záver: Pri tankovaní do i30 sa automaticky vynuluje priemerná spotreba v rámci palubného počítača.
Reklama:
Radšej manuál

Taký je záver. Hyundai i30 po facelift ponúka príjemný dizajn, množstvo rozumných vlastností (prístrojovka, klimatizácia, multimediálny systém, volant, varhanový akceleračný pedál, pohodlné sedadlá vpredu, do roviny sklápané vzadu, rezervné koleso pod kufrom, ...) a v plnej výbave aj také pikošky ako (cez deň aj v noci) spoľahlivá a vždy čistá cúvacia kamera pod znakom, elektricky ovládané sedadlo vodiča, natáčacie xenónové svetlomety, automatické parkovanie, atď. Kto sa bojí prepĺňaného motora, ten nech si kľudne kúpi výbornú atmosférickú jedna-šestku. 1.6 GDI ponúka parádny výkon a je výborne čitateľný (čim viac otáčok, tym viac sily).

Potvrdzujem, že 7-stupňová DCT prevodovka nemá výraznejší vplyv na spotrebu. S ľahkou nohou ju dokážete dlhodobo držať na šesťlitrovej úrovni. Na rovine a pri defenzívnej jazde vám navyše automat prináša podstatne vyšší komfort než manuál. Ten mnohých šoférov odrádza od jazdenia - križovatky, predbiehanie, parkovanie, to všetko im kvôli manuálu zvyšuje stres za volantom. Lenže tento zázrak sa tak snaží dosiahnuť čo najnižšiu spotrebu a šetriť vaše brzdy, že pôsobí neuveriteľne zmätočne. Možno by to zachránilo ovládanie na volante. Skrátka, keď i30, tak radšej s manuálom. Inžinieri v Soule očividne nemajú kopce, v ktorých sa DCT prevodovka nevie vôbec správať.

O autorovi: "Moje prvé auto bola jazdená Toyota Corolla 1.33 z konca minulého storočia. Úžasný stroj. Prvým novým autom sa o pár rokov neskôr stal Fiat Bravo 1.4, pri ktorom som pochopil, čo znamená pojem výkon na tonu. Necelých sto koní, nevýrazný krútiaci moment a k tomu relatívne vysoká hmotnosť vozidla spôsobili, že som ho po štyroch rokoch vymenil za polročný Renault Koleos 2.0 dCi 150k 4x4 AT. Opäť na leasing. Neudržiavaná cesta k domu aj ku chalupe, a tiež láska k lyžovaniu a víkendom v kopcoch rozhodli, že chcem štvorkolku. Kvôli častému šoférovaniu v noci som zase trval na xenónoch a automatu som sa nikdy nebránil. Zatiaľ som spokojný, o ďalšom aute len snívam. Chcem vám hlavne povedať, že viem, čo je to platiť za auto akontáciu, splátky, poistky, pneumatiky, palivo, čo znamená riešiť poistnú udalosť či záručné a pozáručné opravy. Preto sa môžete spoľahnúť, že každý test píšem zodpovedne a tak, akoby som si v danej kategórii vyberal auto ja sám. Povoziť sa týždeň zadarmo v novom aute a všímať si len to dobré, to predsa dokáže každý. Verím, že aj tento test vám pomohol správne sa rozhodnúť. Ako poďakovanie ma poteší aj obyčajné stlačenie fejsbúkového Like na konci testu či odporučenie tejto stránky vašim známym."
Galéria

TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)TEST: Hyundai i30 1.6 GDi (automat DCT)
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom