ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Volvo V60 D3

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
dynamické kombi strednej triedy (naftový päťvalec, D3, 120 kW, 400 Nm, automatická 6-st. prevodovka, 21 000 km)

Technické parametre

Základné údaje
Výrobca, model a rok:Volvo V70, 2010
Motor - objem a výkonD3 120 kW (163 k)
Prevodovka a počet rýchlostíautomatická Geartronic, 6
Hnacia nápravapredná
Použité pneumatiky235/40 R18
Rok výroby a zakúpenia2010Volvo V60 je po novinkách XC60 a S60 najnovším modelom švédskeho výrobcu na našom trhu. Verzia V60 nemá priameho predchodcu, v portfóliu Volvo je úplnou novinkou. Prináša o 50 litrov väčší batožinový priestor s lepším prístupom než v prípade sedanu, a aj trochu viac miesta pre zadných pasažierov. A hlavne, vyzerá dobre. V60 aj S60 stoja na platforme P24 (S80, V70, XC60, XC70) známej aj ako Ford EUCD (Mondeo, S-Max, Galaxy).

Prečítajte si: Nové Volvo V60 (6. 7. 2010)

TEST Volvo V60 2010


Keďže Volvo V60 má toľko špecifických vlastností, že by mi na ich vysvetľovanie nestačil ani celý deň, stiahnite si túto českú brožúru (PDF, 24 MB). Oplatí sa. Slovenská zatiaľ na webe nášho importéra chýba.

TEST Volvo V60 2010


Volvo V60 D3 (120 kW) v najvyššej výbave Summum má cenovku 39 960 eur. Toto je neakciová cena, pričom vám odporúčame kontaktovať predajcu, či pre vás nemá nejaké milé prekvapenie. Pravdepodobne bude, keďže na prvých 60 vozidiel platí špeciálna ponuka.

TEST Volvo V60 2010


Avensis kombi 2.2 D-CAT 130 kW Premium má cenovku 35 tisíc, Insignia ST je za také peniaze so 118 kW motorom k dispozícii vo verzii 4x4 Cosmo a Mondeo kombi Titanium S zase s motorom 2.2 TDCi 147 kW. Za 35 tisíc tiež kúpite Superb Combi 2.0 TDI 125 kW Elegance či Accord Tourer 2.2 i-DTEC 132 kW Executive. Cenníkových 35 tisíc pýta aj Audi za model A4 Avant 2.0 TDI 125 kW Premium 2011. Zabudnúť netreba ani na Passat Variant 2.0 TDI 125 kW DSG Highline. Cenou približujúcocu sa bližšie k V60 zaujme Mazda6 Wagon 2.2 MZR-CD 132 kW GTA Plus, C5 Tourer 2.0 HDi 150 kW Business Exclusive či 508 SW 2.2 HDi 150 kW GT. BMW 3 Touring je za podobné ceny dostupné len v slabšej výbave, ale s lepšími motormi (320d xDrive 135 kW za 38 tisíc). Ako vidíte, paleta kombi vozidiel strednej triedy je naozaj pestrá. V60 sa však za svoju cenu hanbiť nemusí. Aby som nezabudol, mnohí zo spomínaných konkurentov sú k dispozícii aj vo verziách 4x4, čo potvrdzuje, že V60 má naozaj s kým bojovať.

Volvo V60: aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi
Autozor


A čo sa ako predáva? Za január a február 2011 sa na Slovensku predali dokopy tri vé-šesťdesiatky, zákazníci pred ňou stále uprednostňujú S60 (14 ks). Saab 9-3 Combi ani Mercedes C Combi v týchto mesiacov Slovákov absolútne nezaujali, Accord Tourer a Mazda6 Wagon sa predávali podobne ako Volvo (3, resp. 4 ks), viac sa darilo Avensisu Wagon (11 ks). Z priamych konkurentov boli úspešnými BMW 3 Touring (11 ks), Audi A4 Avant / Allroad (13 ks), spomenúť treba v tejto triede výrazný náskok Superbu Combi (82 ks za prvé dva mesiace roku 2011).

TEST Volvo V60 2010


Volvo V60 pútalo počas testovacieho týždňa množstvo pohľadov. Kto povie, že dvojka S60 / V60 nie je pekná, nemá snáď ani vkus. Preháňam, samozrejme. Ale toto nie je nemecká nuda, toto sú jemné severské emócie prepojené s konzervatívnou eleganciou. Zvonku aj zvnútra. Za V60 sa otáčali mladí aj starí.


Technické parametre
Celkové rozmery 4,63 x 1,87 x 1,48 m
Rázvor 2776 mm
Udávaný priemer otáčania11,5 m
Praktický priemer otáčania*11,3 m
Svetlá výška ??? mm
Zaťaženie strechy 75 kg
Šírka interiéru v ramenách 145 cm vpredu, 140 cm vzadu
Batožinový priestor 430 / 1241 litrov
Výška nakladacej hrany asi 67 cm
Dĺžka ložnej plochy 100 cm v kufri / 180 cm po sklopení operadiel**
Prevádzková hmotnosť1754 kg
Maximálna celková hmotnosť2200 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy3800 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 750 kg nebrzdeného / 1600 kg brzdeného


* Nami meraná minimálna šírka plochy (cesty) potrebná na jednorazové otočenie.
** Nami meraný údaj za vodičom strednej postavy (176 cm, 85 kg).

TEST Volvo V60 2010


K čiernej kráske sa približujem s diaľkovým ovládaním vo vrecku a sebavedomým úsmevom. Chytím kľučku, fešanda, hoci s emblémom mužského pokolenia na čele, sa odomkne a ja ladne odhodím jarnú vetrovku na elegantnú hnedú kožu. Usadím sa do pohodlného predného sedadla s dokonalým elektrickým ovládaním, v ktorom sa pohodlne sedí aj po niekoľkohodinovej jazde. Nastavenie sklonu sedáku je vo V60 štandardom aj pri mechanickom ovládaní. Rozsah nastavení volantu je mimoriadny, lakťovej opierke zase prispôsobenie úplne chýba. Ale nakoniec mi to ani neprekážalo. Odkladacie priestory vo dverách sú dostatočne veľké, veľkú minerálku však do nich nedáte. Na množstvo a riešenie odkladacích priestorov si však nemôžem sťažovať. Páčky pred volantom si vyžadujú trochu cviku, ale vážnejší problém vidím len vo "francúzskom" spôsobe ovládania diaľkových svetiel (využíva ho aj Ford) - zablikanie aj trvalé zapnutie uskutočníte len smerom k sebe. Aj to si skrátka vyžaduje len pár týždňoch zvykania. Špičkové bi-xenóny ABL s natáčaním do zákrut považujem za to najlepšie, čo mi kedy osvetľovalo cestu. Ale to už predbieham.

TEST Volvo V60 2010


Predný sedák je dlhý 53 cm, zadný 49 cm. Za mnou (176 cm, stredná postava) som medzi zadným a predným operadlom nameral primeraných 73 cm. Vzadu by sa sedelo dobre, ak by sedadlá neobsahovali integrované detské sedačky. Tie dokážu dospelému cestujúcemu na zadnom sedadle znepríjemniť aj hodinovú jazdu.

TEST Volvo V60 2010


Pri vychádzaní z parkovacieho miesta oceňujem perfektnú cúvaciu kameru s prispôsobovaním vodiacich čiar podľa aktuálnej polohy volantu. Keď si raz na toto zvyknete...veď viete.

TEST Volvo V60 2010


S Volvom V60 sa vďaka vydareným parkovacím senzorom, ich grafike a dokonalej cúvacej kamere, ktorá nesklamala ani večer, nebudete báť parkovať ani na miestach určených skôr pre kratšie hatchbacky bez parkovacích asistentov. V meste však určite pocítite veľký priemer otáčania. Viacero manévrov som musel uskutočniť na dvakrát. Tu som si zaspomínal na Lagunu s natáčaním zadných kolies a o-meter-menším priemerom otáčania.

TEST Volvo V60 2010


Vyrážam na cestu. Bezpečnostných systémov je tu viac než dosť. Do 35 km/h Volvo sleduje aj chodcov na ceste. Ak sa pred vami náhodou nejaký objaví, ozve sa intenzívna signalizácia a vozidlo začne brzdiť. Spoľahlivo. Adaptívny tempomat ACC (dokonale iba s automatickou prevodovkou) sleduje vozidlá pred vami a dokáže auto v prípade potreby aj úplne zastaviť. Ideálne pre pohyb zápchami, ako som sa aj ja sám presvedčil. Systém je to takmer dokonalý, ale pripravte sa na mierne vyššiu spotrebu a občas aj vedomé odpútavanie pozornosti, keďže auto sleduje cestu za vás. Je to veľmi zákerná záležitosť a som presvedčený, že takéto systémy nemusia nehodám len predchádzať. Nemaľujme však čerta na stenu. Veď je tu aj signalizácia opustenia jazdného pruhu, svetelné upozornenie na vozidlo v slepom bode (BLIS) či sledovanie bdelosti (DAC), ktoré vám v prípade potreby symbolom kávičky odporučí čas na prestávku. Je to celkom sympatické. Okrem toho, že takto prepracovaný adaptívny tempomat, ktorý dokáže v prípade potreby zastaviť vozidlo, vás bude možno podporovať v čítaní esemesiek počas jazdy, je nevýhodou tejto plnej dávky bezpečnostných systémov aj blokovanie výhľadu na semafóry modulom so senzormi pri spätnom zrkadle.

TEST Volvo V60 2010


Interiér považujem za jeden z najkrajších vo svojej triede, ak nie vôbec za ten naj. Kvalitné spracovanie, odkladací priestor za stredovým panelom, decentná prístrojovka a obrazovka multimediálneho systému s jemnou grafikou... Chýba mi tu však nejaký head-up displej, ktorý Volvo, žiaľ, vôbec neponúka. Volant padne do ruky ako uliaty a jeho rozsah nastavenia ma priam šokoval. Ku ergonómii ovládacích prvkov na ňom mám však výhrady, chce to dlhší zvyk.

TEST Volvo V60 2010


Na víkend sa vyberáme na dlho očakávanú chatu v kopcoch pri Žarnovici. Traja chlapi, gril, jedlo, alko aj nealko sme sa do V60 napratali úplne bez problémov. Teoretický objem kufra (len 430 litrov) nie je všetko - nízka nakladacia hrana, nadštandardná dĺžka batožinového priestoru, možnosť naložiť veci až po strop po celej dĺžke, integrovaná stena pre nákupné tašky, úžasná variabilita integrovaných ochranných sietí...to všetko balenie na dovolenku či pracovnú cestu významne zjednodušuje. Automatické zatváranie piatych dverí V60 neponúka.

TEST Volvo V60 2010


Zaťahovacia roleta je najjednoduchšieho typu, možno by ma potešilo automatické zrolovanie klepnutím po rolete, ako to má aj bežná Octavia Combi. Volvo sa možno obáva poruchovosti takéhoto systému.

TEST Volvo V60 2010


Ľavý úchyt nahradila účinná lampa pre osvetlenie nakladacieho priestoru. Tým som absenciu dvoch úchytov vé-šesťdesiatke automaticky odpustil. Upevnenie EČ na zadných dverách sa zvukovo prejavilo pri každom ich zatvorení. Opäť spomeniem Octaviu, pre ktorú je rezonancia eš-pé-zetky pri zatváraní kufra typická. Od V60 by som čakal tento jav vyriešený.

TEST Volvo V60 2010


Vyrážame. Zastaranou paličkou na prístrojovke ešte vynulujem trasu 1. Zadávanie adresy do integrovanej navigácie si vyžaduje poriadnu dávku trpezlivosti. Našťastie môžem použiť tradičnú klávesnicu na stredovom paneli ako na mojom smartfóne, no rýchlosť systému mohla byť aj tak podstatne vyššia. Inak tejto multimediálno-navigačnej zostave nemám čo vyčítať. Lokalizácia je v blízkej češtine, 7-palcový displej je úžasne jemný, nastavenia mimoriadne podrobné a zvuk príplatkovej zostavy High Performance Multimedia je baladou pre uši. Možno to nie je Mark Levinson v Lexuse radu LS, ale bežní konkurenti strednej triedy majú v čom V60-ku doháňať. Na ovládanie si treba zvyknúť, základom je naučiť sa pracovať s valčekom v pravej časti volantu. Jedna zaujímavosť: ak vám bude chýbať počas navigovania stavový panel s informáciou o vyhrievaní sedadiel či ďalších údajoch, stačí tlačidlo NAV stlačiť ešte raz. Súčasťou navigácie je dvojročná bezplatná aktualizácia máp Navteq.

TEST Volvo V60 2010


Bluetooth spojenie s dvoma rôznymi androidmi ma veľmi nepresvedčilo, stretával som sa totiž s výpadkami spojenia a kvalita hovoru tiež mohla byť o čosi lepšia. Ale stačí.

Po vystúpení z vozidla je nutné V60 zamknúť dotykom jednej z kľučiek. Dá sa na to zvyknúť, aj keď ja by som uvítal prepracovaný systém od Renaultu. Áno, podľa mňa komfort handsfree systému Francúzov neprekonali ani Švédi. Podstatné však je, že som kľúčik nemusel celý týždeň vyťahovať s príručnej tašky.

TEST Volvo V60 2010


Cez víkend som mal jedinečnú možnosť vyskúšať si XC60 D3 120 kW s automatickou prevodovkou Geartronic. Hoci je XC60 o pár tisíc eur drahšie vozidlo, určite nad ním budú potenciálni majitelia V60 aspoň čiastočne uvažovať. Postrehy:
- podstatne lepší výhľad na cestu,
- vyšší pohodlnejší posed, najmä vzadu,
- podstatne komfortnejšia jazda po rozbitých cestách,
- v zákrutách výrazne väčšie náklony vozidla.

Oproti XC60 je V60 lacnejšie, na asfalte podstatne stabilnejšie, s tvrdším podvozkom a rovnaký motor si s ním oveľa lepšie poradí. Rozdiel bude určite aj v lepšej spotrebe.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1984 cm3
Najväčší výkon motora 120 kW pri 2900 ot./min.
Výkon na tonu68,4 kW / t
Krútiaci moment motora400 Nm pri 1400 - 2850 ot./min.
Krútiaci moment na tonu 228,1 Nm / t
Maximálna rýchlosť 215 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 9,4 s
Servisný interval 30 000 kmSlabší naftový päťvalec D3 má oproti 2,4-litrovej verzii D5 len o 20 Nm menej (pri over-boost 50 Nm). Väčší motor si silnejší maximálny krútiaci moment udržuje do takmer 3300 ot./min., pričom v prípade D3 krútiaci moment prudko padá už pri 2 900 otáčkach. Ak však budete jazdiť ekonomicky a nad 3000 otáčok ani motor neplánujete veľmi vytáčať, veľký rozdiel medzi D3 a D5 nepocítite. Iné to bude pri pružnom zrýchlení (rýchla jazda, predbiehanie), kde pri D5 oceníte práve nárast výkonu až do 4000 otáčok a menej prudký pokles krútiaceho momentu nad 3300 ot./min. Pre S60 a V60 je však motor D3 úplne dostatočný a prekvapivo úsporný. Ako pomerne slušný vodič zvyčajne dodržujúci predpisy by som určite uprednostnil D3 a D5 nechal pre modely S80, XC60 a XC90. Naftové verzie D3 a D5 tvoria drvivú väčšinu u nás predaných S60 a V60. A kto chce pohon všetkých kolies, musí skrátka brať D5 AWD.

TEST Volvo V60 2010


Motor je veľmi vydarený, vonku po studenom štarte možno trochu hlučnejší, než som čakal, ale vnútri odhlučnený na výbornú. Ak niečo v kabíne počuť, tak je to skôr aerodynamický hluk pri vysokých rýchlostiach. Ale to záleží len na vás, čo od tejto triedy očakávate. Na to slúžia testovacie jazdy pred kúpou.

vykonova krivka


Zaujímavosťou je zrýchlenie z 0 na 100 zhodné pre manuálnu aj automatickú prevodovku.

Automatická prevodovka Geartronic mi vyslovene sadla. S motorom je krásne prepojená, zbytočne ho nevytáča, pekne využíva jeho krútiaci moment. Len máloktorá prevodovka mi takto vyhovovala. Aj na parkovisku, aj na diaľnici som s jej správaním bol mimoriadne spokojný.

TEST Volvo V60 2010


Podvozok je tvrdší, ale v tom lepšom slova zmysle. Ak hľadáte komfortné vozidlo, uvažujte nad XC60. Volvo V60 patrí na kvalitný asfalt, na ktorom budú radosťou aj kľukaté okresky. Testovacími zákrutami som sa pohyboval rýchlosťami typickými pre najlepších zástupcov nižšej strednej triedy. Astra so športovým podvozkom to pochopiteľne nie je, ale na strednú triedu s hmotnosťou vyše 1,7 tony dosahuje V60 výborné výsledky.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.2000--
4. prevodový st.15002750-
5. prevodový st.120020502950
6. prevodový st.-16002350


Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

TEST Volvo V60 2010


Spotreba

Podľa výrobcu zvyšuje prevodovka Geartronic kombinovanú spotrebu o pol litra nafty na 100 km. Ak by to bola pravda, tak sa na reálny dojazd 1 000 km na jedno tankovanie môžete s V60 D3 s manuálnou prevodovkou prakticky spoľahnúť.

Po Bratislave som viac dní (niekoľko desiatok kilometrov) jazdil za 7,5 litra. Na krátke mestské trasy Volvo V60 určené nie je, ale s ľahkou nohou môžete po meste kľudne jazdiť za 6 - 8 litrov / 100 km. Úsporné cestovanie do práce voľným mestom a okreskami môže končiť aj priemerom pod šesť litrov nafty na sto kilometrov. Ale to skôr s manuálnou prevodovkou. Tradičnú trasu Bratislava - Sereď (druhá dedina za ňou) končila výsledkami: tam 6,5, naspäť 6,2, tam opäť 6,2, naspäť 6,3 (diaľnica ku Trnave je limitovaná na 110 km/h, jazdil som tesne nad limitmi). Piatkový svižný výlet po okreskách do Galanty a späť skončil s priemerom 6,5 l / 100 km. Víkendová 170-kilometrová svižná trasa Sereď -> Ostrý Grúň (13 km za Žarnovicou) smerom tam skončila priemerom 6,6 l / 100 km, naspäť normálnym nedeľným tempom potešil výsledok 6,1 l / 100 km. Ak jazdíte maximálne 10 km/h nad predpismi a nešliapete na brzdu stále ako šialenec, počítajte s takýmito výsledkami aj vo vašom prípade.

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 135 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťania akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo nejakú neprehľadnú situáciu, sa už asi ťažko zbavím), po diaľnici reálne 120 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, absolútne minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 110 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra21 020 km
Udávaná spotreba a emisie CO26,1 l/100km, 162 g/km
Dosiahnutá spotreba mesto - medzimesto 5,3 - 7,5 l/100 km
- štýl jazdeniaúsporný až typický mestský
Dosiahnutá spotreba medzimesto - diaľnica 6,1 - 6,6 l/100 km
- štýl jazdeniasvižný až rýchly
Objem palivovej nádrže67,5 litrov
Približný reálny dojazd830 - 1180 km (so zostatkom 5 l paliva)Môj tradičný večerný 18-kilometrový bratislavský okruh z Trnávky so studeným štartom cez mesto (sedem veľkých križovatiek, využívanie tzv. zelenej vlny) na Palisády - zastavenie - pokračovanie cez obchvat (max. 90 km/h) do Avionu normálnou úspornou jazdou zvládlo Volvo V60 s výsledkom 5,3 l / 100 km.

TEST Volvo V60 2010


Krádeže, poruchy a bezpečnosť

Podľa portálu natankuj.sme.sk ukradli 6 ks vozidiel značky Volvo rôznych modelov v celom roku 2010. Volvo jednoducho nepatrí k zlodejmi veľmi žiadaným značkám.

Podľa Auto Bild TÜV Report 2011 získalo Volvo dvojicou S40 / V50 najlepšiu 81. priečku zo 128 možných. Modely V70, XC70 a XC90 dopadli ešte horšie. Volvo sa teda v TÜV reporte nemá čím chváliť.

Testov Euro NCAP sa modely S60 a V60 ešte nezúčastnili. Zvláštne.

disky


Hlavné klady


prepracované bezpečnostné systémy,
dobré bezkľúčové ovládanie,
tvar a prispôsobenie sedadla vodiča,
mimoriadny rozsah nastavenia výborného volantu,
výborná variabilita batožinového priestoru,
dokonalá parkovacia kamera a senzory,
motor - výkon, odhlučnenie a spotreba.

Hlavné nedostatky


integrované detské sedačky znepríjemňujú pohodlie pre dospelých,
head-up displej nie je vôbec v ponuke,
absencia rezervného kolesa,
pre niekoho možno zbytočne tvrdý podvozok,
modul so senzormi pred spätným zrkadlom bráni vo výhľade,
veľmi pomalé reakcie navigácie.

Spokojnosť s autom: 9/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieČasto si hovorím, načo si ľudia kupujú drahé autá. Veď do bývalého milióna si dnes kúpite čokoľvek, s čím spravíte Košice - Bratislava jazdou tesne nad predpísanými limitmi rovnako rýchlo ako s trojmiliónovým Mercedesom. V korunách, samozrejme. Lenže ono to je trochu inak. Vozidlá sú akousi ukážkou prestíže, majetku a schopností. Schopný manažer predsa nebude jazdiť na Octavii, keď ide rokovať o obchode za milióny eur. Nech je aj taká Octavia RS veľmi solídnou voľbou. Volvo V60 ma presvedčilo, že aj 50 tisíc eur môže byť do auta investovaných rozumne.

V60-ka je skrátka výborné auto. Podvozok je možno určený na kvalitnejšie cesty, ale v zákrutách stabilitu vozidla a minimálne náklony zase určite oceníte. Batožinový priestor má toľko výhod, že by som jeho objem až tak neriešil. Celé auto mi jednoducho sadlo. Bezpečnostné systémy navyše prinášajú vlastnosti, ktoré budete u konkurencie v tejto triede hľadať len ťažko. Ak hľadáte auto za 30 - 50 tisíc pre seba a svoju rodinu, nemôžete V60 len tak obísť.

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom