ČlánkyNovinkyRecenzieO nás

Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/vo028300/zavolantom/classes/articles.php on line 514
Recenzia

TEST: Škoda Yeti 2.0 TDI

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
malé SUV
(nafta, 2.0 TDI, 103 kW, 4x4, 6-st. prevodovka, 3 400 km)

Technické parametre

Základné údaje
Vlastníctvo opisovaného auta: požičané
Výrobca: Škoda
Model a rok Yeti (2009)
Motor - objem a výkon 2.0 TDI, 103 kW (140 k)
Prevodovka a počet rýchlostí manuálna, 6
Hnacia náprava 4x4
Priemer kolies 16'
Rok výroby 2009
Rok zakúpenia 2009
Stav tachometra pri kúpe/zapožičaní 3200
Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra 3 400 km
Dosiahnutá priemerná spotreba 6,1 l/100 km podľa výrobcu
Štýl jazdenia priemerný
Technické údaje
Zdvihový objem valcov 1968 cm3
Najväčší výkon motora 103 kW pri 4200 ot./min.
Výkon na tonu 66,7 kW / t
Maximálna rýchlosť 190 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 9,9 s
Objem palivovej nádrže 60 litrov
Celkové rozmery 4223 x 1793 x 1691 mm
Rázvor 2576 mm
Priemer otáčania 10,3 m
Prevádzková hmotnosť 1545 kg
Maximálna celková hmotnosť 2090 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy 3690 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 1600 kg brzdeného / 650 kg nebrzdeného
Druh povolených pneumatík 205/55 R16, 205/50 R17, 215/60 R16, 225/50 R17
Spotreba a emisie CO2 6,1 l/100km, 159 g/km
Servisný interval ??? km

Škoda Yeti

Vlastnými slovami


Pôvod, interiér, základná výbava

Yetiho som si mohol vyskúšať vďaka môjmu kamarátovi, ktorý mi ho na pár hodín požičal. Cena konkrétneho kusu bola asi 31 000 €. Najazdil som s ním asi 200 km po Bratislave a okolí. Už tam mám obľúbené miesta, kde sa dá vyskúšať zrýchlenie, rýchlosť i prekonávanie nerovností.Yeti nesklamal.

Vzhľad auta v hnedej farbe hodnotím ako prekvapivo pekný. Yeti nepatrí k automobilom podľa môjho gusta, ale zvykám si naň viac a viac. Sklamaním sú ľahko poškriabateľné čierne plasty medzi oknami. Z toho nebude mať majiteľ radosť. Keďže som mal nakrátko k dispozícii snáď najvybavenejšieho Yetiho u nás, nemôžem si sťažovať ani na výbavu, ani na celkový dojem z auta. Iné by to bolo, ak by som tieto peniaze mal za Yetiho zaplatiť. Nissan Qashqai má podobnú cenu, dokonca aj Mitsubishi Outlander v najvyššej výbave kúpite dnes za podobné peniaze. Ale všetko je vecou aktuálnej ponuky aktuálneho predajcu, preto sa presuňme z hypotéz typu "keby" do praxe.

Spätné zrkadlá Yetiho mohli byť ešte väčšie, ale výhľad z auta je i tak výborný. A pomôže tiež osem parkovacích senzorov či príplatkový parkovací asistent, ktorý za vás automobil zacúva do radu stojacich vozidiel. Ten však spomínaný Yeti neobsahoval. Štvorkolku som mal dávnejšie možnosť vyskúšať na pieskoch na Záhorí, a teraz aj na bratislavských hrboľatých cestách. Správanie v teréne s aktívnym off-road režimom určite prevyšuje požiadavky priemerného používateľa tejto triedy. Pri potulkách Bratislavou som zase ocenil tlmenie rôznych hrboľov, no priečne nerovnosti boli niekedy cítiť. Na tie by však niekedy nestačil ani skutočný off-road. Nakláňanie je primerané danej triede, pri brzdení je cítiť vyššia hmotnosť oproti bežným automobilom nižšej strednej triedy. Ručná brzda je pod perfektnou vysúvacou lakťovou opierkou horšie dostupná. A keďže ručnú brzdu používam často, prekážalo mi to.

Kufor Yetiho mohol byť väčší, čakal som hlbšie priestory, ktoré by však mohli vzniknúť výmenou rezervy za sadu pre rýchlu opravu defektu. Miesta je v aute dosť, najmä vpredu. Vzadu, po sklopení strednej sedačky ako stolíka sa už budú silnejšie postavy cítiť stiesnene. Ale ja, 176 cm vysoký človek veľkosti L, si za seba sadnem pohodlne až veľkoryso. Zadným sedadlám môžete nastaviť aj sklon operadiel. Keď ich vyrovnáte, získate okrem zdravšieho sedenia aj nejaký ten liter batožinového priestoru navyše. Každopádne treba povedať, že Yeti nie je práve určený pre vozenie vysokých ľudí na zadných sedadlách.

Diaľkovým ovládaním známym už zo staršej Fabie otvoríte aj všetky štyri okná...žiaľ, zadné sa kvôli konštrukcii dvier niekoľko centimetrov pred úplným stiahnutím zastavia. Podržaním zámku sa zase všetky okná zatvoria. Diaľkovým ovládaním môžete otvoriť len kufor, a tiež pri otvorenom kufri zavrieť všetky ostatné dvere. To je veľmi užitočné pri vykladaní nákupu z auta, kedy už máte kľúče schované vo vrecku.

Klasický otočný volič stavu svetiel má niekoľko polôh. V prvej polohe svietia len horné polovice nápadných predných okrúhlych svetiel a podľa nastavenia riadiacej jednotky budú svietiť aj zadné. V druhej polohe (AUTO) svietia opäť predné svetlá denného svietenia, ale pri vstupe do tunela či večer nastane automatické rozsvietenie stretávacích svetiel. Táto poloha tiež rozsvieti podsvietenie prístrojovky, preto ju aj odporúčame používať. Hmlové svetlá nájdete v spodnej polovici nápadných kruhových svetlometov.

Zaujímavou funkciou je dvojitá slnečná clna pre vodiča aj spolujazdca, ktorá tieni nielen spredu, ale aj zboku. Perfektnou funkciou je Boarding Spots - svetlo v spodnej časti vonkajších spätných zrkadiel, ktoré po odomknutí auta osvetľuje priestor pred dverami. Yeti už od základu ponúka ľahké individuálne sklápanie trojice zadných sedadiel.

Škoda Yeti


Príplatková výbava

Výbave nemám čo vytknúť. Plasty kvalitné, koža detto...lenže za necelých 2 000 eur. Stierače perfektné.

Climatronic - intuitívna klimatizácia. Oceňujem samostatné tlačidlá pre každý smer prúdenia vzduchu. K dispozícii mám tak k dispozícii 8 kombinácií namiesto 4 na bežnom kruhovom ovládači v iných autách.

Rádio Bolero s navigáciou Columbus - s veľkým dotykovým displejom Maxi-DOT ponúka všetko, na čo si len zmyslíte:
- pohodlné FM rádio, vstup pre SD kartu a CD s podporou MP3;
- správu médií pripojených do špeciálneho konektora;
- prepojenie s telefónom cez Bluetooth, ktoré funguje úplne parádne;
- navigáciu s podrobnými mapami Európy. Aj počas navigácie či prezerania mapy máte pohodlný prístup k rádiu.
Kvalita reprodukcie je vysoká - s jemnými výškami aj stredmi, basov je tiež k dispozícii dosť, subwoofer nečakajte. Hrá to pekne a nastaviť si môžete všetko potrebné. Displej môže používať automatický nočný režim. Pri zadávaní adresy sú na klávesnici aktívne len potrebné tlačidlá. Šokovala ma ponuka troch alternatívnych trás po výpočte cesty k zadanému cieľu. Reakcie navigácie však mohli byť rýchlejšie. Celá navigačno-hudobná zostava stojí vyše 2 100 eur. Nemám k nej jedinú vážnu výhradu, akurát tá jej cena mohla byť príjemnejšia.

Škoda Yeti


Motor, prevodovka, podvozok

ASR funguje parádne - spolu s pohonom všetkých štyroch kolies nečakajte ani na štrku šmyk, vždy som sa dočkal ukážkového rozjazdu. Pohon zadných kolies zabezpečuje spojka Haldex štvrtej generácie a vy ani netušíte, kedy vlastne zaberá. Motoru, okrem typického hluku naftového agregátu, prakticky nič nechýba. Odhlučnenie motora je však veľmi dobré. Prevodovka má krátke dráhy a je presná. Prvý prevodový stupeň treba niekedy vytočiť viac, ale stále slúži len na základný rozbeh. Dvojka ma široký záber a je extrémne silná. Na jazdenie poľnými cestami aj hrboľatými uličkami priam ideálna. Trojka priemerná, päťke ani šestke nesvedčí podtáčanie. Päťdesiatkou som radšej jazdil na trojke, šesťdesiatkou už na štvorke. Spojka je tvrdšia, to môže ženám prekážať.

Vo verzii 4x4 nájdete na stredovom paneli tlačidlo Off-road. Jeho stlačením sa aktivuje rozjazdový asistent, asistent pre jazdu z kopca, prispôsobenie elektronických systémov ABS, ASR a EDS danej situácii a citlivejšie nastavenie plynového pedálu.

Otáčky motora:

50 km/h - 3. prevodový stupeň - 1850 ot./min.
50 km/h - 4. prevodový stupeň - 1350 ot./min.
90 km/h - 5. prevodový stupeň - 1850 ot./min.
100 km/h - 6. prevodový stupeň - 1700 ot./min.

Škoda Yeti

Hlavné klady


- výborný výhľad z auta,
- v nižšej výbave cenovo dostupná "štvorkolka",
- kvalitný interiér,
- navigácia Columbus.

Hlavné nedostatky


- plytký batožinový priestor,
- po sklopení zadnej strednej opierky sa odkryje aj batožina,
- ťažké zatváranie piatych dverí (kufra),
- zadné okná sa neotvárajú úplne.

Poruchy


počas krátkeho testu žiadne

Spokojnosť s autom: 8/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenie


Škoda Yeti je zatiaľ pomerne drahé auto, ktoré na trh prišlo so zbytočným oneskorením. Škodovka si na spustenie predaja paradoxne zvolila najťažší rok. Konkurenti už stihli tak výrazne znížiť ceny, že to bude mať Yeti ťažké, a zatiaľ musí svojich zákazníkov osloviť najmä netradičným dizajnom. Ak máte záujem o lacnú štýlovú štvorkolku a nezáleží vám na výbave, dostanete v základe auto vhodné aj do ľahkého terénu, ktoré ponúkne tradične kvalitný interiér. Yeti 4x4 so 110-koňovým naftovým dvojlitrom o šesťstupňovou prevodovkou v základnej výbave s paketom COOL (za 1 300 €) kúpite za 19 200 €, čo vôbec nie je na štvorkolku zlá cena. Pri vyšších výbavových stupňoch sa však už dostanete k cenám, ktorým konkuruje viacero automobiliek väčšími modelmi. A to môže Yetimu uškodiť. Ten tak musí zabojovať dôležitými drobnosťami, akými sú jednoduché sklápanie a vyberanie zadných sedadiel, kvalita materiálov, panoramatické strešné okno, intuitívna dotyková navigácia Columbus, asistenčná služba Škoda Assistance...

Druhý test: Škoda Yeti 1.8 TSI (19. 2. 2010)

Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom