ČlánkyNovinkyRecenzieO nás

Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/vo028300/zavolantom/classes/articles.php on line 514
Recenzia

TEST: Seat Alhambra 2.0 TDI

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
sedemmiestne MPV (nafta, 2.0 TDI, 103 kW, 320 Nm, 6-st. automatická prevodovka, 9 200 km)

Technické parametre

Základné údaje
Výrobca, model a rok:Seat Alhambra, 2010
Motor - objem a výkon2.0 TDI 103 kW (140 k)
Prevodovka a počet rýchlostíautomatická (DSG), 6
Hnacia nápravapredná
Použité pneumatiky205/60 R16
Rok výroby a zakúpenia2010Alhambra je u nás už roky výrazne populárnejšia než jej braček VW Sharan. Pri pohľade na príjemnejšiu cenu, dlhšiu záruku a rovnaké parametre sa v prípade tejto novinky ľuďom ani nečudujem. S dĺžkou 4,85 metra je o 22 cm dlhšia než predchádzajúca generácia. Do šírky pribudlo 9 cm, výška klesla o 1,2 cm a rázvor sa natiahol o 7,5 cm. Výhodou oproti predchádzajúcej generácii je systém sklápania sedadiel EasyFold, vďaka ktorému sa pri zväčšovaní batožinového priestoru sedadlá druhého a tretieho radu sklopia do podlahy. Pri minulej generácii ste museli sedadlá demontovať.

Prečítajte si: Nový Seat Alhambra (19. 4. 2010)

Seat Alhambra 2010


Za prvé dva mesiace tohto roku sa predalo 30 ks 5008-čky, 23 ks VW Caddy, 17 Grand Scénicov, 16 Alhambier, 12 S-Maxov, ostatní bližší konkurenti dosiahli podstatne menšie predajné čísla. A treba priznať, že zo všetkých doteraz menovaných je Alhambra rozmermi postavená o triedu vyššie, v ktorej je jednoznačným lídrom. Silný konkurent Alhambry v západnej Európe, Ford Galaxy, u nás vôbec nie je populárny. Ak chcete teda reálne sedemmiestne vozidlo, budete sa pravdepodobne nakoniec, paradoxne, rozhodovať medzi Alhambrou a Sharanom. Treba však pripomenúť, že podobne dlhý, a tiež sedemmiestny a s posuvnými dverami, je VW Caddy Maxi. Tento model je však oproti Sharanu / Alhambre výrazne užší a konkuruje si skôr s Fordom Tourneo Connect.

Seat Alhambra 2010


Cenník Alhambry je na prvý pohľad jednoduchý, ale súčasne je mimoriadne prísny a vyberať si musíte z pripravených balíkov. Sharan Comfortline 2.0 TDI DSG má cenovku necelých 34 tisíc eur, Highline 36 100 eur. To sú ceny podstatne vyššie než pri Alhambre (2.0 TDI DSG od 28 259 eur). Ale všetko je vecou diskusie s predajcom, aktuálnej akcie či ponuky skladových zásob. Z príplatkových prvkov ma zaujala 230 V zásuvka (150 W), automatické parkovanie, vyhrievané čelné okno, trojzónová klimatizácia, integrované detské sedačky... Sharan ponúka trojzónovú klimatizáciu už v základe. Alhambra zase vyniká štvorročnou zárukou.

Seat Alhambra: aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi
Autozor


Od leta bude pre Alhambru dostupný aj pohon štyroch kolies. Prečítajte si: Seat Alhambra 4x4 - rodinná štvorkolka.

http://www.zavolantom.eu/wp-admin/post-new.php?preview=true

Technické parametre
Celkové rozmery 4,85 x 1,90 x 1,72 m
Rázvor 2919 mm
Udávaný priemer otáčania11,9 m
Svetlá výška 163 mm
Zaťaženie strechy ??? kg
Šírka interiéru v ramenách 151 cm vpredu, 158 cm vzadu
Batožinový priestor 267 / 658 / 1167 / 2297 litrov
Výška nakladacej hrany ??? cm
Prevádzková hmotnosť1851 kg
Maximálna celková hmotnosť2540 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy4740 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 750 kg nebrzdeného / 2200 kg brzdenéhoV ruke kľúče od rodinnej Alhambry a v hlave myšlienka na predĺžený víkend na lyžiach. Najprv som však pár dní strávil v Bratislave, takže poďme pekne postupne.

Seat Alhambra 2010


Zadné obrysové svetlá potešia viacerými žiarovkami. Čo ak by sa náhodou jedna vypálila. Nič výnimočné však pred nastúpením do Alhambry nevidím, dizajnovo ide o pomerne nudné auto. S-Max či ešte bližšie Galaxy na mňa pôsobia emotívnejšie, viac chlapsky.

Seat Alhambra 2010


V Bratislave sa ukázala výhoda šesťstupňovej automatickej prevodovky a pochopil som tiež význam funkcie AUTOHOLD. Tá automaticky zaťahuje parkovaciu brzdu pri akomkoľvek zastavení, čím sa automat nepohýna samovoľne vpred a vy nemusíte na križovatkách vodičom za vami svietiť brzdovými svetlami zbytočne do očí. Autohold tiež zabezpečí, že sa napríklad nerozbehnete, kým nie ste pripútaní. V meste som ocenil aj parkovacie senzory s praktickým grafickým vyobrazením situácie na obrazovke autorádia. Táto klasika skupiny Volkswagen ma vždy poteší.

Seat Alhambra 2010


Interiér je nudný, ale dokonale ergonomický. V tejto triede je to dôležitejšie než množstvo dizajnových výstrelkov. A za kvalitu plastov i spracovania sa tiež Alhambra vôbec hanbiť nemusí. Práve naopak.

Seat Alhambra 2010


Sedadlo s čiastočne elektrickým ovládaním neobsahuje reguláciu sklonu sedáku. To som v rodinnom aute určenom na dlhé trasy čakal. Navyše, po pár hodinách ma v sedadle bolel zadok. Zakaždým. Problém je, že zdvíhaním sedadla sa zadná časť dvíha viac než predná. Ako na väčšine áut. Zato posuvná lakťová opierka "koncernového typu" s viacerými výškovými polohami patrí k tým najpohodlnejším, a keď treba, v spodnej polohe vôbec neprekáža. USB konektor k autorádiu nájdete pod ňou.

Predný sedák je dlhý 52 cm, zadný len 45 cm. Za mnou (176 cm, stredná postava) som medzi zadným a predným operadlom nameral 65 - 81 cm. Pri 65 cm pred druhým radom (krajná poloha v predu) ostáva pred tretím radom až 81 cm! Pri 73 cm medzere medzi prvým a druhým operadlom majú cestujúci vzadu rovnako k dispozícii 73 cm na nohy . A to sú vynikajúce hodnoty.

Seat Alhambra 2010


Volant je fakt vydarený. Od Sharanu sa líši len minimálne. Ovládačov na ňom je síce akosi priveľa, ale nakoniec som si na ne zvykol. Pri manévrovaní volantom sú tlačidlá občas lepšie než valčeky známe napríklad zo Škody. Tvarovanie na túto triedu pomerne malého volantu je veľmi príjemné.

Seat Alhambra 2010


Keď už sme u ergonómie, treba spomenúť kompletné ovládanie auta na diaľku. Odsúvanie a zasúvanie bočných dverí, elektrické otváranie a dvíhanie piatych dverí, sťahovanie okien... V tomto nemám Alhambre čo vytknúť. A na elektrické posuvné dvere si naozaj rýchlo zvyknete. A aj keby neboli elektricky ovládané, do rodinného auta sú aj obyčajné posuvné dvere ako stvorené. Údajne sú však dosť ťažké, čo nemusí potešiť ženy a deti. Pred kúpou vyskúšajte.

Seat Alhambra 2010


Priestoru je na všetkých sedadlách dostatok. Keďže každé z troch sedadiel v druhom rade môžete posúvať, nie je problém umiestniť ho trochu dopredu a uvoľniť tak priestor na nohy v treťom rade, kde sa pohodlne usadí dospelý človek nižšej postavy. Posúvaním jednotlivých sedadiel môžete vylepšiť aj usadenie cestujúcich na relatívne úzkych sedadlách v druhom rade.

Seat Alhambra 2010


Ocenil som sklon odkladacieho priestoru pred radiacou pákou. Aj dnes len máloktorý výrobca áut myslí na to, aby vám mobil pri každom rozjazde z hlavného odkladacieho priestoru v stredovom paneli nevypadol alebo v ňom nelietal. A pritom vždy stačí odkladaciu priehradku vyriešiť šikmým dnom. Tak, ako v Alhambre.

Seat Alhambra 2010


Vychválením ergonómie pracoviska vodiča som myslel aj ovládanie autorádia a klimatizácie. Všetko je tak, ako má byť. Snáď až na jednu vec: uvítal by som ovládač uzamknutia vozidla, detskú poistku, aj na dverách spolujazdca; pre manželku.

Seat Alhambra 2010


Trojzónová klimatizácia má samostatné ovládanie teploty, intenzity a smeru prúdenia vzduchu za lakťovou opierkou.

Seat Alhambra 2010


Vybrali sme sa lyžovať. Šiesti dospelí v sedemmiestnom aute. Dva páry lyží na streche, 1,5-litrová fľaša vo dverách vodiča, šesť tašiek, dvoje lyžiarky...bez problémov. Skutočne! Na pozícii sklopeného siedmeho sedadla sme naskladali na seba všetkú batožinu a vyrazili. Veľmi dobre odhlučnený naftový dvojliter zreteľnejšie počuť od 2 000 otáčok, no stále je to málo na to, aby som mohol kultivovanosť motora kritizovať. Dokonalé je odhlučnenie od prúdiaceho vzduchu. Možno aj preto sa predné dvere ťažko zatvárali, kvôli hrubým tesneniam. Počúvanie hudby a hlavne diskusia šiestich ľudí aj na diaľnici tak nebola nijak obmedzená. A odhlučnenie je v prípade rodinného MPV veľmi dôležité. Počas jazdy môžete využiť aj bezproblémové telefonovanie cez Bluetooth. Ideálne na dlhé pracovné cesty.

Seat Alhambra 2010


Sedemmiestne prevedenie si vyžaduje príplatok za špeciálny balík, od 1 534 eur(trojzónová klimatizácia + 7 miest) po 5 228 eur (zliatinové 17' disky, panoramatické strešné okno, športové predné sedadlá, športové tlmiče, Bluetooth, navigácia Západná Európa + Slovensko, parkovacia kamera, parkovací asistent, bixenóny s funkciou ASF) .

Seat Alhambra 2010


Ráno v doline Nízkych Tatier som veľmi ocenil vyhrievanie zadného aj čelného skla. Niekomu však sieť káblikov v čelnom skle vadí pri jazde v noci alebo proti slnku.

Diaľkové svetlá ovládate tradične - k sebe zablikáte, od seba ostanú svietiť natrvalo. Páčka sa však vráti do východiskovej polohy a po pár desiatkach sekúnd diaľkové svetlá automaticky zhasnú. Zaujímavá funkcia najmä pre zábudlivcov. Páka stieračov je tiež tradičná a, okrem iného, obsahuje aj polohu OFF. Dažďový senzor reagoval podľa mojich predstáv, ale pri jazdách po vlhkej posolenej ceste ho bolo nutné niekedy vypnúť.

Absencia rezervného kolesa nie je príjemnou záležitosťou. Rodinné auto by malo takúto vec mať vyriešenú plnohodnotne, a nie len sadou na opravu kolesa.

Podvozok plne naloženej Alhambry zvládal všetky situácie na ceste veľmi dobre. Je dobre odhlučnený, relatívne komfortný, výborne spracúva nerovnosti a vozidlo sa v zákrutách nijak obzvlášť nenakláňa. Testovacie zákruty vo dvojici prechádzalo rýchlosťami typickými pre priemer nižšej strednej triedy.

Seat Alhambra 2010


Prevodovka má svoje muchy, občas motor zbytočne vytáča (zjazd z kopca či zrýchľovanie), ale všetko zachraňujú páčky na volante. Keby na ne prevodovka reagovala trochu rýchlejšie, bolo by to dokonalé. Takto je stále čo zlepšovať. No každé predbiehanie na preplnených okreskách prebiehalo v poriadku, a ani raz sa nestalo, že by som manéver nemohol uskutočniť kvôli spomaleným reakciám prevodovky. To nie.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1968 cm3
Najväčší výkon motora 103 kW pri 4200 ot./min.
Výkon na tonu55,7 kW / t
Krútiaci moment motora320 Nm pri 1750 ot./min.
Krútiaci moment na tonu 172,9 Nm / t
Maximálna rýchlosť 191 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 10,9 s
Servisný interval ??? kmAko som už spomínal, motor je výborne odhlučnený, iný si v tomto aute ani neviem predstaviť. 1.4 TSI stráca najmä na reálneji spotrebe. Ani s mimoriadne ľahkou nohou som sa s ním pod osem litrov nedostal. Ale vráťme sa k naftovému dvojitru. Ten je úplne dostatočne silný aj na plné obsadenie vozidla. Nemám mu naozaj čo vyčítať a výkonnejšiu verziu ani veľmi nie je nutné kupovať. Tá zaujme najmä šoférov s menšou trpezlivosťou na ceste.

Seat Alhambra 2010


Zaujímavosťou je prítomnosť systému stop&start aj s veľkým naftovým motorom.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.2400--
4. prevodový st.16003000-
5. prevodový st.120023503400
6. prevodový st.100019502800


Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Takmer 12-metrový priemer otáčania je pri takto dlhom vozidle bežným údajom, svetlá výška 16 cm tiež bude určite stačit. Veď aj mnohé SUV majú 15 - 17 cm svetlú výšku. A keď k tomu pridáme v lete dostupný pohon 4x4, schová Alhambra mnoho SUV do vrecka.

Seat Alhambra 2010


Spotreba

Po Bratislave som sa motal s Alhambrou pár dní. Zima, mínusové teploty a rôzne trasy. Prvý deň 13 km po preplnenom meste skončil s priemerom 9,0, ale potom to už bolo lepšie. Na druhý deň skončilo 21 km po Bratislave priemerom 6,3 l / 100 km, ďalší deň som spravil 30 km s priemerom 7,6 l / 100 km. Takže vaša Alhambra 2.0 TDI môže reálne spotrebúvať v meste od 6 do 9 litrov na 100 km. Hlavne to chce dlhšie trasy, ľahkú nohu a trpezlivosť. Hodnota môjho klasického okruhu, výborných 5,5 l nafty na 100 km, potvrdzuje moje slová. Upozorním len, že ekonomická jazda v mojom prípade nikdy neznamená, že idem pomalšie než ostatní.

Tradičná cesta tentoraz štyroch dospelých ľudí z Bratislavy do dedinky za Sereďou normálnou rýchlosťou a krátkou zastávkou v Trnave skončila s priemerom 6,9 l / 100 km. Na druhý deň sme sa už šiesti a v plnom aute vybrali normálnym až rýchlym tempom 290 km cez Nitru a Banskú Bystricu do Liptovskej Tepličky. Priemer 7,1 l nafty / 100 km s párom lyží na magnetickom nosiči, ktorý však prekvapivo spotrebu takmer neovplyvnil. Z Liptovskej Tepličky sme sa na druhý deň vybrali dvaja dospelí na otočku do Prešova. Celkových 220 km rýchlym tempom skončilo priemerom 7,0 l / 100 km. Zopár kamiónov, veľa predbiehania, rýchla jazda diaľnicou...taký dobrý výsledok som ani sám nečakal. Návrat plne naloženého auta a šiestich dospelých ľudí z Liptovskej Tepličky do Serede skončil výborným priemerom 6,4 l / 100 km. Tempo bolo uvoľnenejšie, ale určite nie pomalšie. Klasická jazda z východu na západ, ale vďaka prázdnejším cestám bez stresov a častého predbiehania.

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 135 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťania akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo nejakú neprehľadnú situáciu, sa už asi ťažko zbavím), po diaľnici reálne 120 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, absolútne minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 110 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra9 190 km
Udávaná spotreba a emisie CO25,7 l/100km, 149 g/km
Dosiahnutá spotreba mesto - medzimesto 5,5 - 7,6 l/100 km
- štýl jazdeniaúsporný až normálny mestský
Dosiahnutá spotreba medzimesto - diaľnica 6,4 - 7,1 l/100 km
- štýl jazdeniadlhšie trasy normálnym štýlom
Objem palivovej nádrže70 litrov
Približný reálny dojazd850 - 1200 km (so zostatkom 5 l paliva)Môj tradičný večerný 18-kilometrový bratislavský okruh z Trnávky so studeným štartom cez mesto (sedem veľkých križovatiek, využívanie tzv. zelenej vlny) na Palisády - zastavenie - pokračovanie cez obchvat (max. 90 km/h) do Avionu normálnou úspornou jazdou zvládol Seat Alhambra s výsledkom 5,5 l / 100 km.

Seat Alhambra 2010


Krádeže, poruchy a bezpečnosť

Podľa štatistík portálu natankuj.sme.sk sa nedá povedať, že by Alhambra nebola atraktívna pre zlodejov. Zmiznutých 22 vozidiel Seat Alhambra v roku 2010 neznie práve ukľudnujúco.

Dobrá 69. priečka v Auto Bild TÜV Report 2011 pri priemerne najazdených 65 000 km sa vyrovná Octavii. Galaxy / S-Max s podobným nájazdom kilometrov však získali o 8. priečok lepšie umiestnenie.

V testoch Euro NCAP získala Alhambra 96 % za ochranu dospelých pasažierov, čo je vynikajúci výsledok. Horšie je to s ochranou chodcov.

CentrumKolies.sk


Hlavné klady


- dostatočne výkonný a mimoriadne úsporný motor,
- perfektné odhlučnenie interiéru,
- dokonalé skladanie sedadiel aj pohodlné cestovanie pre 7 dospelých,,
- čoskoro aj 4x4,
- 4 roky zaruka.

Hlavné nedostatky


- sedem miest len za príplatok,
- žiadne rezervné koleso,
- chýba regulácia sklonu sedáku vodiča,
- prísny cenník.

Spokojnosť s autom: 9,5/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieAlhambra je takmer dokonalá. Keby bolo sedadlo vodiča lepšie, s reguláciou sklonu sedáku, tak jej dám rovno 10 bodov. Ale treba priznať, že ani absencia rezervného kolesa či pomerne prísny cenník, ktorý má od slobody príplatkovej výbavy VW Sharan naozaj ďaleko, sa nemôžu vyhnúť mojej kritike. No ak by som si kupoval veľké rodinné auto, asi by som sa nakoniec rozhodoval medzi Sharanom a Alhambrou. Menší konkurenti typu Grand Scénic majú tretí rad sedadiel skôr núdzový, a tak nám ostáva snáď už len Ford Galaxy. No ergonómia interiéru, výborný a úsporný motor, ako aj dokonalé odhlučnenie Alhambry by ma presvedčili. A vďaka posuvným dverám i dokonalému predklopeniu sedadla v druhom rade sa na jej zadné sedadlá nastupuje oveľa lepšie než u konkurencie. Alhambra je pojem a nová Alhambra dobré meno modelu môže ešte viac dvihnúť. Toto je takmer dokonalé rodinné MPV. Žiadne čačky-mačky, jednoducho ergonómia a rozum vyhrali nad výstrelkami dizajnérov. V tejto triede to snáď nikomu nemôže prekážať.

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom