ČlánkyNovinkyRecenzieO nás

Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/vo028300/zavolantom/classes/articles.php on line 514
Recenzia

TEST: Alfa Romeo Giulietta 1.4T MultiAir

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
štýlový hatchback nižšej strednej triedy (benzín, 1.4T, 125 kW, 230/250 Nm, 6-st. prevodovka, 15 700 km)

Technické parametre

Základné údaje
Výrobca, model a rok:Alfa Romeo Giulietta, 2010
Motor - objem a výkon1.4T, 125 kW (170 k)
Prevodovka a počet rýchlostímanuálna, 6
Hnacia nápravapredná
Použité pneumatiky225/40 R18
Rok výroby a zakúpenia2010Zbiera ocenenie za ocenením, dizajnom láka početné zraky okoloidúcich, motormi sa tiež nenechá zahanbiť a odborná kritika je voči nej priaznivá. To je nová Giulietta, nový model Alfa Romeo, ktorý opäť oživuje slávu Anonima Lombarda Fabbrica Automobili.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Priznám sa, dizajn auta je pre mňa dôležitý a veci si kupujem skôr netradičné, výnimočné a odlišné. Aj pri výbere nového auta ma pred pár rokmi presvedčil práve nadčasový taliansky dizajn. No Giulietta ma akosi necháva chladným. Júlinka má krásny zadok aj bočné línie, ale ten jej basetovský výraz na mňa pôsobí skôr dojímavo než športovo. Reakcie môjho okolia na túto červenú krásavicu na asfaltovom móle ma však doslova ohromili. A všetci dobre vieme, že efektívnejšie sú silno pozitívne reakcie tretiny publika, než vlažné pohľady drvivej väčšiny. Pretože práve odvážny dizajn môže prekonať aj obavy z niečoho nového. A priznajme si, Alfa Romeo je pre slovenského zákazníka stále niečo netradičné. Takže, červená krásavica je nachystaná, týždenné rande sa môže začať.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Giuliettou s naftovým motorom sa teraz zaoberať nebudem, pohľad upriem len na benzínové agregáty. Tie mi k talianskej fešande aj tak pasujú viac. Základom je starý známy turbo motor 1.4T 120k, ktorý u nás predstavil Fiat Bravo. Najväčšiu kritiku si tento motor zaslúžil za spotrebu, preto nie je úplne zbytočný príplatok 2 700 eur za 170-koňový prepĺňaný MultiAir s rovnakým objemom a ešte lepšou ekonomikou jazdy. K dispozícii je však až ku vyššiemu stupňu výbavy, pričom základný štvorvalec 1.4T je v ponuke aj ku Progression, aj ku Distinctive.

Alfa Romeo Giulietta: aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi
Autozor


Prečítajte si: Nová Alfa Romeo Giulietta (2. 12. 2009)

Základná Giulietta 1.4T 120k je k dispozícii od zaujímavých 17 150 eur, za vyššiu výbavu (konečne so zliatinovými diskami, hmlovkami či automatickou klimatizáciou) si musíte priplatiť 1 800 eur, alebo si prikúpiť jednotlivé prvky samostatne (505 eur za zliatinové disky Sportiva 16', 95 eur za kožený volant, 40 eur za biele podsvietenie budíkov, 375 eur za automatickú klimatizáciu, 295 eur za autorádio s MP3 + 8 repro). K dispozícii sú aj rôzne zvýhodnené balíčky výbav. Práve cenníky talianskych áut patria k tým najpestrejším a najmenej prísnym. Ku každej výbave si môžete dokúpiť snáď čokoľvek. Napríklad 18' disky Sportiva za 960 eur, aké môžete vidieť na testovanom vozidle.

Prečítajte si: Ceny a výbavy Alfa Romeo Giulietta (20. 4. 2010)


Technické parametre
Celkové rozmery 4351 x 1798 x 1465 mm
Batožinový priestor 350 litrov
Výška nakladacej hrany asi 76 cm
Zaťaženie strechy ??? kg
Svetlá výška ??? mm
Rázvor 2634 mm
Priemer otáčania??? m
Prevádzková hmotnosť1365 kg
Maximálna celková hmotnosť1795 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy3095 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 500 kg nebrzdeného / 1300 kg brzdenéhoAlfa Romeo Giulietta 2010


Dlhodobo šoférujem Fiat Bravo, skúsenosť mám aj s MiTom, takže na Giuliettu som bol relatívne psychicky pripravený, no fešanda ma kvalitou spracovania tmavého interiéru od podlahy až po strop milo prekvapila. Bod pre Alfu. Ale pekne poporiadku.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Diaľkové ovládanie okien prostredníctvom pekného kľúčika Giuliette nechýba, tak isto ani uzamknutie vozidla pri otvorenom kufri. Hodím si pár vecí dozadu. Vysoká nakladacia hrana batožinového priestoru mi nikdy nevadila. Auto nie je sťahovací voz, a keď nakladáme do hatchbacku viac tašiek, som len rád, že sa na mňa po otvorení piatych dverí nezosype celý obsah kufra. Vzadu je teda s odkladacím priestorom všetko v poriadku, ale v kabíne ani náhodou. Množstvo maličkých odkladacích priestorov by som vymenil za menej väčších.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Na zadné sedadlá hodím vetrovku. Na maskované kľučky si po týždni zvykám a nemôžem nespomenúť príhodu, pri ktorej kamarátka neverila, že je to päťdverové auto. Milé. Predné kľučky sú normálne a dvere dovierajú ako na kvalitnom aute. Dobrá práca. Predný sedák má slušných 54 cm, ale bočné vedenie ho radí do šedého priemeru. Už tu začínam chápať, že Giulietta nie je športovo ladená za každú cenu. Kvalitné bočné vedenie som však od nej naozaj čakal. Zadné sedáky majú len 50 cm, no celkový priestor za mnou (stredná postava, 176 cm) je tradičných 74 cm, čo je na túto triedu veľmi dobrá hodnota. Takže malá Giulietta rozhodne nie je, nad hlavou mám však len asi 3 cm miesta. Vystretý. Zadná lakťová opierka je prekvapivo pohodlná, je totiž ukotvená pomerne vysoko. Vyhrievanie predných sedadiel ostáva aktívne aj po reštarte motora.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Po otočení kľúčika v spínacej skrinke sa už tradične, v štýle Alfa Romeo, otočia ručičky budíkov do maximálnej polohy a naspäť. Animácia prichádzajúcej Giulietty na červenom displeji po otočení kľúčika a odchádzajúcej po vypnutí motora majiteľa určite poteší.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Tmavý interiér vyzerá dobre. Volant je fajnový. Jeden z najlepších. Pri navrhovaní tlačidiel na ňom musela ustúpiť ich ovládateľnosť pred tým, aby neprekážali pri manévrovaní. V prípade bežného auta by som to kritizoval, tu je to skôr vydarený zámer. Prístrojový panel sa nesie v štýle aktuálnych modelov koncernu FIAT, no červené displeje na mňa už pôsobia lacno. Chcelo by to jemnejšie rozlíšenie. Písmo je kostrbaté, pôsobí skrátka lacno. Farba je však krajšia než na fotografiách. Digitálna technika niekedy nedokáže zaznamenať reálnu farbu displejov. Tradične talianske je aj umiestnenie otáčkomera napravo a rýchlomera naľavo. Chce to zvyk, pri rýchlej jazde okreskami je to, pochopiteľne, výhodou. Bol by som však nerád, aby moje poznámky vyzneli na adresu budíkov Giulietty negatívne. Celkový dojem je pozitívny a Alfa Romeo si zachováva svoj štýl.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Vnútri Giulietty som sa cítil dobre. Nízke čelné sklo malo výhodu pri tienení nízko položeného zimného slnka, nevýhodu pri pohľade na semafóry z prvých pozícií na križovatke.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Stredový panel je horizontálne rozdelený na tri časti. Hore je autorádio. Blízko zorného poľa, s logickým ovládaním a celkom dobrým zvukom. Medzi nižšou strednou triedou dokonca jedným z najlepších. Bluetooth konektivita však bola občas problematická, každý hovor bolo nutné výrazne zosilňovať. Kvalita hovoru bola vždy úplne v poriadku. Druhú proveň tvorí päť páčok na ovládanie hmloviek, systému stop&start, zámku a natáčania svetiel. Šikovné a snáď sa to nebude kaziť.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Posledná úroveň je venovaná klimatizácii. Tá automatická je dizajnovo veľmi pekná a má len jediný drobný nedostatok. Automatický režim na šípkach nezobrazuje, ktorý sme prúdenia vzduchu sa práve využíva. Drobnosť, ale keď toto zvláda Fiat, prečo nie Alfa Romeo? Spomenúť musím aj hlučný ventilátor pod čelným sklom aj pri nízkych intenzitách prúdenia vzduchu. Pri pomalšej jazde ho bolo občas počuť viac než motor. Odhadujem to skôr na nedostatok daného kusu než modelu.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Pod týmito prvkami sa, v prechode zo stredového panela do stredového tunela, nachádza ovládač systému Alfa DNA, ktorý umožňuje zvoliť jeden z troch režimov jazdy (resp. reakcií motora, riadenia, diferenciálu…): Dynamic, Normal, All Weather. Nechápem, prečo zvolený režim neostáva aktívny aj po reštarte motora. Dokonca nevidím dôvod, prečo by niekto primárne chcel používať iný režim než Dynamic. Práve v ňom akceleračný pedál a motor celkovo reagujú tak, ako si predstavujem. Režim All weather prispôsobuje nastavenie ESP pre jazdu na klzkej vozovke a zapína funkciu elektronického diferenciálu Q2, ktorý zabráni pretáčaniu jedného kolesa napríklad na nerovnomernom povrchu.

Na bixenóny sa nemôžem sťažovať, v noci mi cestu vždy výrazne spríjemnili. Stierače sú na tom horšie - zadný funguje príliš často (typický nedostatok aktuálnych talianskych áut) a prednému nie je možné nastaviť citlivosť dažďového senzora. Našťastie je možné stierače úplne vypnúť a v konečnom dôsledku precitlivelý dažďový senzor v pár krízových situáciách zareagoval prekvapivo rýchlo.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1368 cm3
Najväčší výkon motora 125 kW pri 5500 ot./min.
Výkon na tonu96,9 kW / t
Krútiaci moment motora250 Nm* pri 2500 ot./min.
Krútiaci moment na tonu 193,8 Nm / t
Maximálna rýchlosť 218 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 7,8 s
Servisný interval 30 000 km

* 230 Nm v režime Normal, 250 Nm v režime Dynamic systému D.N.A.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Presné riadenie, ťažší posilňovač v režime Dynamic a výborná predná náprava, to je Giulietta. Podvozok je celkovo vyvážený veľmi dobre. Aj na 18-palcových kolesách som netrpel jazdou po nekvalitných vozovkách. A to som Júlinku otestoval naozaj poctivo. I keď mne sa podvozok takej Astry, kolegyne z Nemecka, páči ešte viac.

Radiaca páka má prekvapivo dlhé dráhy, za piatym prevodovým stupňom som sa naťahoval ako v autobuse. Samozrejme, že preháňam, ale od Giulietty som čakal kratučké dráhy športovo ladeného vozidla. Alebo by stačilo radiacu páku umiestniť aspoň o pár cm bližšie k lakťovej opierke, o čosi bližšie k vodičovi. K presnosti prevodovky však nemám výhrady.

Fiaťácky tempomat vyžaduje zvyk. Nepatrí k najpohodlnejším, dokonca neobsahuje funkciu Cancel, ale i tak je to občas dobrá vec. Na dlhé mestské rovinky predpisovou rýchlosťou je to asi najlepší liek na nervy.

Režim Start&Stop je možné pre danú jazdu deaktivovať tlačidlom. Škoda, že nie natrvalo, pretože Giulietta bolo moje prvé auto, ktoré bolo s týmto systémom počas celého januárového týždňa schopné v 90 % prípadov vypínať zohriaty motor na päť sekúnd a potom samovoľne naštartovať. Závislosť od zapnutého vyhrievania sedadiel som nepozoroval, klimatizácia využívala len režim ohrievanie a rádio nehralo nijak zvlášť nahlas. Nechápem.

Najväčšia výhrada k testovanému vozidlu smerovala k rýchlej jazde po diaľnici. Od 125 km/h bola celá alfička roztrasená ako dievča pred maturitou. Neviem, čo bolo príčinou, ale s takýmto správaním vozidla na diaľnici som sa za posledných 16 mesiacov stretol, okrem Giulietty, len raz. Verím, že to bolo nedostatkom tohto kúska, a nie bežnou vlastnosťou modelu. Ale s touto poznámkou sa už akosi opakujem. Odhlučnenie vozidla bolo, naopak, úplne v poriadku.

Na hrboľatej ceste bolo celé auto kľudné, žiadne extrémne vŕzganie sa z palubovky neozývalo (na toto je práve expert koncernový kolega Fiat Bravo), až na jednu drobnosť - vŕzgajúce vnútorné spätné zrkadlo. Kdepak asi soudruzi z Milána udělali chybu?

Keď to zhrniem, Giulietta 1.4 Turbo MTA 170k má výborný motor, výborný volant, výborný podvozok a presnú prevodovku s trochu dlhšími dráhami. Dojmy mi vždy pokazila len nejaká maličkosť, pričom roztrasený volant pri rýchlej jazde pripisujem chybe testovaného auta.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.2400--
4. prevodový st.18003300-
5. prevodový st.145026003800
6. prevodový st.120022003200


Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Alfa Romeo Giulietta 2010


Spotreba

Malé benzínové turbo motory sú veľmi závislé od štýlu jazdy. Inak povedané, 170-koňový drobec vie pri veľmi rýchlej jazde spotrebovať toľko paliva, čo konkurencia s podobným výkonom, ale dokáže byť s ľahkou nohou mimoriadne úsporný. A to všetko pri komforte nízko položeného maxima krútiaceho momentu (v štýle naftových motorov) a kultivovaného správania (typické pre benzín). Tak isto sa nemusíte báť motor vytáčať k štyrom, piatim aj šiestim tisíckam. Jednoducho povedané, nádhera. A motor 1.4 MultiAir Turbo nádherný naozaj je. Zvukom, silou aj pružnosťou. Potrebuje však jedno: systém D.N.A. nastavený na režim Dynamic. Ten má minimálne negatívny vplyv na spotrebu, ale maximálne pozitívny na reakcie motora na stláčanie akceleračného pedála. Vôbec sa pri jeho neustálom používaní nemusíte obávať zvýšenej spotreby. Bude vyššia z iného dôvodu - z radosti jazdiť s týmto motorom svižnejšie než priemerná Octavia vo vedľajšom pruhu. Verte, v uliciach mesta aj kľukatých cestičkách na vidieku sa vám nebude s Giuliettou chcieť šetriť. Nebude.

Rekordne nízku spotrebu, ktorá prekonala aj údaje výrobcu, som dosiahol na mojom tradičnom bratislavskom okruhu. Odvtedy som sa pod šesť litrov nedostal. Normálnou džulietovskou jazdou sa spoľahnite na dlhodobých 7 litrov na 100 km, osem budete na okreskách a diaľniciach atakovať len naozaj rýchlym štýlom a v meste sa môžete dostať aj k deviatim. Z Bratislavy svižnou jazdou maximálkami som za Sereď prišiel s priemerom 7,1 l / 100 km. Tú istú trasu, ale s pár desiatkami kilometrov po Bratislave pred ňou, som skončil s priemerom 7,9 l / 100 km. Naspäť do BA sme cestu absolvovali s priemerom 7,3 l / 100 km. Od Serede do Oravskej Lesnej cez Žilinu sme prišli s priemerom 7,2 l / 100 km. Naspäť bol priemer už lepší, presne 6,7 l / 100 km. Logické, šli sme z kopcov a z krátkej dovolenky sa človek menej ponáhľa než smerom tam. Celkovo bola spotreba od Serede na Oravu a späť 7,0 l / 100 km. Po diaľniciach som jazdil 120 - 125 km/h (kvôli problémom s prednou nápravou a riadením pri vyšších rýchlostiach), po okreskách svižne, tesne nad limitom.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra15 700 km
Udávaná spotreba a emisie CO25,8 l/100km, 134 g/km
Dosiahnutá spotreba mesto - medzimesto5,6 - 8,5 l/100 km
- štýl jazdeniaúsporný až normálny mestský (krátke trasy, studené štarty, zápchy)
Dosiahnutá spotreba medzimesto - diaľnica 6,8 - 7,2 l/100 km
- štýl jazdeniasvižný predpisový
Objem palivovej nádrže60 litrov
Približný reálny dojazd650 - 980 km (so zostatkom 5 l paliva)Môj tradičný večerný 18-kilometrový bratislavský okruh z Trnávky so studeným štartom cez mesto (sedem veľkých križovatiek, využívanie tzv. zelenej vlny) na Palisády - zastavenie - pokračovanie cez obchvat (max. 90 km/h) do Avionu normálnou úspornou jazdou zvládla Giulietta s výsledkom 5,6 l / 100 km (v režime Dynamic).

Alfa Romeo Giulietta 2010


Krádeže, poruchy a bezpečnosť

Podľa portálu natankuj.sme.sk ukradli minulý rok dve autá tejto značky - Alfa Romeo 156. Či sa dá podľa toho posudzovať záujem zlodejov o Giuliettu, nechám na vás.

Podľa Auto Bild TÜV Report 2011 má 147-ka 98. a 159-ka 109. pozíciu zo 127 možných. Nelichotivú reputáciu značky môže vylepšiť práve Giulietta. Dobrým začiatkom je štandardná 5-ročná záruka.

V testoch Euro NCAP získala Giulietta plný počet hviezdičiek.

CentrumKolies.sk


Hlavné klady


výborne vyvážený podvozok,
vydarený motor s dobrou spotrebou,
tolerantný cenník so širokými možnosťami,
dobrý zvuk audiosústavy,
dizajn exteriéru aj interiéru.

Hlavné nedostatky


roztrasené riadenie nad 130 km/h,
zbytočne dlhšie dráhy radiacej páky,
vrźgajúce spätné zrkadlo,
hlučný ventilátor pod čelným sklom,
USB konektor mimo dosahu vodiča (v schránke pred spolujazdcom).

Spokojnosť s autom: 9/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieVozidlá značky Alfa Romeo nepatria kvalitatívne k top špičke. Presvedčilo ma o tom nefunkčné tlačidlo ohrievania spolujazdca vodiča, hlučný ventilátor pod čelným sklom, vŕzgajúce stredné spätné zrkadlo či totálne roztrasené riadenie nad 130 km/h. Prvý a posledný menovaný nedostatok však mohli spôsobiť testeri predo mnou - táto Alfa dokonca kedysi vyletela z dráhy do štrku, lenže diagnostika po oprave sa má robiť dôkladne, a tak s takýmito prejavmi jednoducho u žiadneho auta tohto typu nepočítam. Lenže to je asi tak všetko, čo môžem testovacej vzorke vytknúť. Motor perfektný, podvozok tiež, dizajn priťahuje pozornosť a ceny sú adekvátne. Navyše, cenník je mimoriadne prívetivý a pestrý. Keď si niekto robí chuť na Júlinku, vie prečo. A neverím, že s touto fešandou bude nespokojný.

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom