ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Peugeot 508 2.0 HDi

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
naftový sedan strednej triedy so šesťstupňovým automatom (1675 kg, 120 kW / 163 k, 340 Nm, 0-100 za 9,2 s)
Hľadáte výborne odhlučnené auto strednej triedy s reálnou spotrebou a poriadnym dojazdom na jedno tankovanie? 508-ka je vám k dispozícii. Veľká nádrž, výborná reálna spotreba korešpondujúca s údajmi výrobcu, nádherný dizajn exteriéru aj interiéru... Za nový Peugeot 508 by som sa nehanbil ani ako majiteľ firmy, ani ako ženích.

Test Peugeot 508 2.0 HDi


Po kliknutí sa obrázok zobrazí vo vyššom rozlíšení. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.


Vždy, keď na ceste stretnem fejsliftovanú 508-ku, pomyslím si to isté: Táto predná maska sa vydarila! A teraz držím kľúče od krásneho sedanu v mojej ruke. Na diaľku ovládam nielen zámky, ale aj okná. To sa zíde pri vetraní rozpáleného auta na dovolenke v Chorvátsku. Na Istriu to z Bratislavy dokážete dokonca otočiť na jedno tankovanie. V stiesnených podmienkach hlavného mesta som ocenil normálny priemer otáčania, na dedine zase podvozok v klasickej výške. Vždy, keď vychádzam z našej brány v malom briežku, počuť pri nízko položených autách nepekný zvuk. 508 sa mu úspešne vyhla. V noci ma trochu hnevala hranica účinných LED svetiel. Fialový okraj môže mať nielen estetickú, ale aj bezpečnostnú nevýhodu. Automatické diaľkové svetlá oceníte skôr na opustenej nočnej okreske, na ktorej vám občas zo zákruty vybehne auto, než v hustej premávke. Ale nik vám nekáže ich používať.

Prečítajte si: TEST: Peugeot 508 SW 1.6 THP (7. 6. 2011)


Technické parametre
Celkové rozmery 4,83 x 1,83 x 1,46 m
Rázvor 2817 mm
Priemer otáčania ??? m
Svetlá výška 14 cm
Zaťaženie strechy ??? kg
Prevádzková hmotnosť1675 kg (na váhe asi 1750 kg)
Maximálne zaťaženie430 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 750 kg nebrzdeného / 1575 kg brzdeného
Použité pneumatiky 215/55 R17

*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

Základná cena inovovanej 508-ky začína od 22 440 eur s mizernou výbavou Access a benzínovým motorom 1.6 VTi s robotizovanou prevodovkou. Neverím, že je na Slovensku nejaká testovačka tohto typu, alebo že nejaký predajca presvedčí zkazníka na tento experiment. Poďme radšej na normálnu výbavu Active od 25 570 eur, alebo rovno na Business Line za 27 890 eur s 2.0 HDi 140k. Holt, stredná trieda v normálnej výbave.

Za nami testovaný motor 2.0 HDi 163k s novým klasickým šesťstupňovým automatom (nie, nie, žiadna dvojspojka) zaplatíte v tejto výbave minimálne 30 390 eur. Biznis výbava zahŕňa 17'' disky, polokožené sedadlá s vyhrievaním a elektrickým ovládaním aj meniteľnou dĺžkou sedáku, farebným head-up displejom, Full LED svetlami, parkovacou kamerou, dažďovým senzorom, svetelným senzorom, automatickým stmievaním spätného zrkadla, automatickou klimatizáciou a plnohodnotným bezkľúčovým ovládaním. Zabudnite na zbytočný stop&start, aj na adaptívny tempomat, ktorý ma vždy na slovenských diaľniciach a rýchlostných cestách obmedzuje v plynulej jazde.

Pri pohľade do akciového cenníka by som si asi priplatil 500 eur za JBL audio sústavu a 730 eur za nezávislé vykurovanie s programovaním (a snáď aj diaľkovým ovládaním), ktoré v zime kompenzuje dlhé zohrievanie motora. Celokožené sedadlá bez odvetrávania sú hlúposť. Potvrdzuje to aj moje auto, aj testovaná 508-ka v koži.

Test Peugeot 508 2.0 HDi


Kufor je veľký, zmestí sa doň množstvo batožiny, ktorú nijak neobmedzujú ramená veka. Po otvorení tlačidlom na diaľkovom ovládaní, vľavo pri volante alebo v zadnom logu 508 sa automaticky otvorí, zatvoriť ho však už musíte manuálne. A bez zašpinenia prstov to zrejme nepôjde, aj keď madlo je oproti pôvodnej verzii presunuté na pohodlnejšie miesto. Navyše, ak máte kľúče pri sebe a pošlete manželku pre niečo do kufra, nestačí, že je auto odomknuté. Tlačidlo pre otvorenie kufra reaguje, len ak sú v blízkosti kľúče.

Už teraz viem, že chcem pred domom radšej verziu SW, hoci kabína sedanu je tichšia, pevnejšia a rýchlejšie sa vykúri, resp. vychladí. Preferujem totiiž veľký nakladací otvor a tiež mi na sedane chýbal stierač na zadnom okne.

V rámci strednej lakťovej opierky sa v 508-ke nachádza aj otvor na lyže. Potešila ma plnohodnotná 16'' rezerva pod dnom batožinového priestoru.

Test Peugeot 508 2.0 HDi


Vzadu sa sedí pohodlne, na nohy je tu dostatok miesta a milým prekvapením je minimálny tunel pod nohami stredného cestujúceho. Za krkom, na zadnom okne, si môžete vytiahnuť slnečnú clonu. Tá mi chýbala na bočných oknách. Výduchy klimatizácie smerujú na zadné sedadlá spoza prednej lakťovej opierky, od solídnej strednej triedy už očakávam výduchy v B-stĺpikoch. Pikoškou je možnosť dokúpenia štvorzónovej klimatizácie.


Interiér
Šírka interiéru v ramenách 143 cm vpredu, 137 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 155 cm vpredu, 152 cm vzadu
Batožinový priestor 473 / 1052 litrov
Výška nakladacej hrany ??? cm


Vpredu sú najväčším problémom odkladacie priestory. Nemám si kam odložiť fľašku ani peňaženku. A čo päťpalcový smartfón? Maximálne tak pod lakťovú opierku. Mimochodom, skúste si pozrieť priestor pod ňou v 3008-ke a tu. Nepochopíte, ako rôzne uvažujú inžinieri v PSA. Model 508 pred faceliftom ponúkal pred lakťovou opierkou ovládanie multimediálneho systému, teraz je tu vďaka dotykovému displeju navyše otvor na kľúče. A tak som peňaženku a mobil musel opäť odkladať pod lakťovú opierku. Telefón mi tam slúžil ako prehrávač hudby a súčasne sa nabíjal. Na kvalitu hovoru cez Bluetooth sa nik nesťažoval.

Štart tlačidlom vľavo je nepohodlný, ešte horšie je to s uvoľňovaním ručnej brzdy na rovnakom mieste. A úplnou katastrofou je nastavovanie farebného Head-up displeja. Musíte otvoriť skrinku vľavo, nakloniť sa k tlačidlám, odhadom ich párkrát stlačiť, znovu sa oprieť, usúdiť, že sklon treba ešte doladiť, opäť sa natiahnuť ku skrinke s ovládačmi, ťuk-ťuk, znovu oprieť... Ak budete toto auto šoférovať len vy, nastavenie HUD budete uskutočňovať len raz za čas, no pri striedaní sa za volantom s inou osobou môže ísť o dosť vážny problém.

Head-up displej je pritom mimoriadne návykový a nedám naň dopustiť. Ak si na takúto vymoženosť raz zvyknete, nebudete sa jej chcieť vzdať. V 508-ke nezobrazuje len aktuálnu rýchlosť, ale aj povely navigácie či nastavenia tempomatu. Nevýhodou je odraz celého HUD modulu v čelnom skle počas slnečných dní.

Vyhrievanie sedadiel uskutočníte otočením valčekov po vašej pravici. Mám rád klasické ovládače a tieto mi vyhovujú. Navyše ich nemusím zapínať po každom štarte. Škoda len, že tu chýba chladenie sedadiel.

Panel klimatizácie je tiež skôr esteticky než ergonomicky orientovaný. Hlavné však je, že klimatizácia má svoj samostatný panel a nie je integrovaná do multimediálneho systému, ako tomu dnes začína bývať zvykom. Páčia sa mi tu nenápadne umiestnené tlačidlá smerov prúdenia vzduchu v rámci kruhových ovládačov teploty. Oceňujem, že môžem zapnúť všetky tri smery prúdenia vzduchu, čo robím na každom aute, na ktorom je to možné. Pozoruhodné tiež je, že vodič si môže zapnúť všetky smery a spolujazdec napríklad len nohy. Ocenil by som ešte tlačidlo OFF alebo akúkoľvek inú rýchlu možnosť výrazne stlmiť či zosilniť ventiláciu.

Multimediálny systém s dotykovým displejom patrí k priemeru. Nijak ma nesklamal, a to je hlavné. Nepatrím k fanúšikom veľkých obrazoviek s miliónom funkciíť. V autách mám rád klasiku, mechanické tlačidlá. Poviem to takto: viac by som ocenil vyladený zvuk audiosústavy než čačky-mačky na displeji. V tomto rozumiem skôr autám skupiny Volkswagen. Ten nielen vyniká v solídnej reprodukcii hudby aj v lacnejších modeloch, no hlavne rozmýšľa aj nad ovládaním autorádia. Aj obyčajná Škoda Fabia už ponúka valčekový ovládač hlasitosti na volante. Trrrr, a hlasitosť autorádia je na nule, po ktorom nasleduje automatické pozastavenie prehrávania hudby napríklad z iPhonu. Na Peugeote 508 valčekom prepínam palubný počítač (ktorý dokáže naraz ukázať až tri údaje a celé dni ho nemám potrebu vôbec meniť) a hlasitosť musím znižovať opakovaným stláčaním tlačidiel, za ktorými sa musí palec ľavej ruky priam naťahovať. A čo myslíte, zastaví sa prehrávač hudby pri stlačení Mute? Nezastaví. Ach jaj... A keď už sa sťažujem, povzdyhnem si ešte nad jednou vecou. Vám sa páči, keď zaparkujete, vypnete motor a v tom sa všetko zhasne a autorádio vypne? Mne nie. Autorádio má podľa mňa hrať až do otvorenia dverí vodiča.

Test Peugeot 508 2.0 HDi


Palubný počítač nemá chybu. Trasu 1 som nuloval pred každou jazdou, trasu 2 som použil ako dlhodobé meranie. V jednom režime vidím naraz aj prejdenú vzdialenosť, aj priemernú spotrebu od vynulovania, aj dojazd do dna nádrže. A musím tiež pochváliťprekvapivú presnosť údajov.

Po všetkej tej kritike k veciam okolo vodiča sa dostávam k tomu najdôležitejšiemu. Po head-up displeji musím pochváliť prístrojový panel. Popri analógových ukazovateľoch stavu paliva v nádrži či teploty motora sa tu nachádza aj teplota oleja! Červené ručičky dobre vidno a všetko je prehľadné a pekné súčasne.

Tempomat aj obmedzovač rýchlosti som využíval s radosťou. Keď sedím v pohodlnom aute ako napríklad 508, nepotrebujem si nohu nikde odkladať a vtedy preferujem používanie obmedzovača rýchlosti. S tým dokážete aj lepšie šetriť palivo oproti tempomatu.

Keď sa po pohľade na volant 508-ky pozriem na volant nejakej Kie alebo Škodovky, vidím, ako sa dá všetko to ovládanie zjednodušiť. Nehovoriac o Renaulte. Chlapci v Peugeote sa očividne skôr kamarátia s Forďákmi. Alebo pozerali príliš veľa dielov Star Treku. V 508 sa mi však v konečnom dôsledku páči, že dokážem ľavou rukou ovládať aj palubný počítač, aj hlasitosť autorádia, aj tempomat. A to sa mi páči najmä počas pohodovej jazdy diaľnicou.

Na tej ocením aj komfortné sedadlá s dokonalým elektrickým ovládaním a predlžovacou sedacou časťou. Už dlho som nesedel v pohodlnejších. Keby boli ventilované, dám im 100 bodov zo 100.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1997 cm3
Najväčší výkon motora 120 kW pri 3750 ot./min.
Výkon na tonumax. 71,6 kW / t
Krútiaci moment motora340 Nm pri 2000 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 203,0 Nm / t
Maximálna rýchlosť 225 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 9,2 s
Servisný interval ??? km


Radiaca páka nového automatu si. žiaľ, zachovala stupne PRND v klasickej dráhe, nie rovno za sebou. S tým som sa už dlhší čas nestretol a nevidím v tom žiadnu výhodu.

Zaradím R a žasnem, kam mieri parkovacia kamera. Do zeme. Je umiestnená nad EČV, teda poriadne nízko. Cez deň ponúka aspoň pekné rozlíšenie, ale večer prestáva byť použiteľná. A presne táto v noci úplne zbytočná kamera je použitá na všetkých aktuálnych Peugeotoch. Nechápem.

Motoru nemám čo vyčítať. Od štartu, kedy je tichý a kultivovaný, až po diaľničnú jazdu. Horšie je to s automatickou prevodovkou, ktorá ho podľa mňa zbytočn dusí. Jej správanie by som určite vyladil. V obci idem päťdesiatkou na štvrtom prevode a vidím 1500 otáčok / min. Zrýchlim na šesťdesiat, prevodovka už radí päťku a so svižným zrýchľovaním sa môžem rozlúčiť. Motor je teda výborne odhlučnený a dostatočne výkonný, vyniká výbornou spotrebou nafty, ale automatická prevodovka jeho výkon citeľne znižuje.

Jazdné vlastnosti chválim. Menej citlivé riadenie som akosi očakával, podvozok sa však správal komfortne na rozbitých cestách a stabilne v zákrutách. Facelift podvozku pomohol, na základe mojich postrehov je komfortnejší na rozbitých cestách.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.19003500-
4. prevodový st.14502600-
5. prevodový st.-19002800
6. prevodový st.-15502200

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

S päťstoosmičkou som najazdil stovky kilometrov a bavilo ma to. Výborné sedadlá, solídne odhlučnenie, pohodlný volant a prehľadná prístrojovka doplnená návykovým head-up displejom boli hlavnými dôvodmi, prečo som si 508-ku obľúbil. Motoru ani podvozku nemám čo vyčítať, ale automatickú prevodovku by som trochu preprogramoval. Je nastavená vyslovene ekonomicky. Na dnes už netradičnú dráhu radiacej páky som si nakoniec zvykol, moje dojmy z automatu kompenzovali aj páčky na volante (podraďovanie na ľavej ruke). Režim S je vhodný len na predbiehanie, dlhodobo sa na ňom jazdiť neoplatí. Navyše, auto si ho po reštarte nepamätá.

Peugeot 508 v nadpriemernej výbave som postavil aj na váhu. Tá so 75 kg vodičom a 4/5 paliva v nádrži ukázala približne 1750 kg, techničák hovorí o 1675 kg. Výbava robí svoje, tých pár desiatok kilogramov navyše jej úplne zodpovedá. Prakticky každé auto v dobrej výbave váži o asi 50 kg viac než hovorí jeho dokumentácia.

Spotreba

S 508-kou som najazdil 1190 kilometrov a hlásila ešte 100 km dojazd. Nejazdil som len na spotrebu. Navyše, aj úsporné jazdenie bolo vždy o čosi rýchlejšie, než keď chcem šetriť za volantom Fabie. Tento Peugeot strednej triedy ma bavilo šoférovať. Napríklad cesta do Košíc nám ubehla ako voda. Ticho, pohodlné sedadlá, výkonný motor...

Ak na konci testu prirátam 100-kilometrový dojazd k najazdeným kilometrom, tak by mi 72-litrová nádrž vystačila na 1300 km, z čoho vyplýva reálna spotreba 5,5 l nafty na 100 km! Neuveríte, ale palubák mi ukázal celkový priemer 5,7 l / 100 km. Snáď prvý raz v živote sa stretávam s lepšou hodnotou v praxi než na displeji, nehovoriac o tom, že výrobcom udávaná spotreba tohto auta je 5,4 l / 100 km!

Tak si to zhrňme: Peugeot 508 2.0 HDi 163k je skutočne tak úsporný, ako udáva jeho výrobca, a na jedno tankovanie bez problémov prejdete 1200 km.

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:

6,0 l / 100 km: BA -> BS; 160 km úspornou jazdou
6,1 l / 100 km: BS -> KA -> BS; 45 km úspornou jazdou
5,2 l / 100 km: BS -> BA; 160 km úspornou jazdou
5,5 l / 100 km: BS -> Dvorníky; 120 km normálnou jazdou
6,5 l / 100 km: Dvorníky -> BS; 120 km normálnou jazdou
5,4 l / 100 km: BS -> KE; 240 km svižnou jazdou
5,3 l / 100 km: KE -> BS; 240 km úspornou jazdou

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra15 000km
Udávaná spotreba a emisie CO25,4 l/100km
Dosiahnutá spotreba úsporne 5,2 - 6,1 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 6,5 l/100 km
Objem palivovej nádrže72 litrov
Približný reálny dojazd1000 - 1300 km (so zostatkom 5 l paliva)


Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.

Hlavné klady
+ ticho v kabíne
+ nadštandardne pohodlné sedadlá
+ vyladený podvozok
+ farebný head-up displej
+ krásny interiér aj exteriér

Hlavné nedostatky
- nedostatok odkladacích priestorov
- v noci nepoužiteľná parkovacia kamera na nevhodnom mieste
- vľavo od volantu štart, brzda aj ovládanie HUD
- fialová hranica LED svetiel
- vŕzga madlo vo dverách
Reklama:
Záver

Facelift 508-ke v žiadnom prípade neuškodil. Vyzerá lepšie, vnútri pribudol veľký dotykový displej, odkladací priestor na kľúče a ekonomicky ladený automat. So 163-koňovým dieslom s ním dokážete reálne jazdiť so spotrebou do šesť litrov nafty na 100 km, pričom dlhé trasy vám budú ubiehať nielen vďaka komfortu automatickej prevodovky, ale aj pekne naladenému podvozku a vylepšenému odhlučneniu. Ekonomicky ladenú prevodovku môžete pred každým predbiehaním oživiť použitím páčok na volante. Komu nesedí štvordverová verzia, ten si môže kúpiť pekné SW-čko. Problém tak ostane len nedostatok odkladacích priestorov okolo vodiča a večer nepoužiteľná parkovacia kamera.

O autorovi: "Moje prvé auto bola jazdená Toyota Corolla 1.33 z konca minulého storočia. Úžasný stroj. Prvým novým autom sa o pár rokov neskôr stal Fiat Bravo 1.4, pri ktorom som pochopil, čo znamená pojem výkon na tonu. Necelých sto koní, nevýrazný krútiaci moment a k tomu relatívne vysoká hmotnosť vozidla spôsobili, že som ho po štyroch rokoch vymenil za polročný Renault Koleos 2.0 dCi 150k 4x4 AT. Opäť na leasing. Neudržiavaná cesta k domu aj ku chalupe, a tiež láska k lyžovaniu a víkendom v kopcoch rozhodli, že chcem štvorkolku. Kvôli častému šoférovaniu v noci som zase trval na xenónoch a automatu som sa nikdy nebránil. Zatiaľ som spokojný, o ďalšom aute len snívam. Chcem vám hlavne povedať, že viem, čo je to platiť za auto akontáciu, splátky, poistky, pneumatiky, palivo, čo znamená riešiť poistnú udalosť či záručné a pozáručné opravy. Preto sa môžete spoľahnúť, že každý test píšem zodpovedne a tak, akoby som si v danej kategórii vyberal auto ja sám. Povoziť sa týždeň zadarmo v novom aute a všímať si len to dobré, to predsa dokáže každý. Verím, že aj tento test vám pomohol správne sa rozhodnúť. Ako poďakovanie ma poteší aj obyčajné stlačenie fejsbúkového Like na konci testu či odporučenie tejto stránky vašim známym."
Galéria

TEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDiTEST: Peugeot 508 2.0 HDi
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom