ČlánkyNovinkyRecenzieO nás

Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/vo028300/zavolantom/classes/articles.php on line 514
Novinka

Nový Lexus CT 200h

ikona
· · Diskusia
Lexus nám v posledných mesiacoch postupne podsúval informácie o svojom kompakte CT200h v skromných dávkach. Teraz to rozbalil naplno. Poznáme aj predbežnú slovenskú cenu - 27 900 eur.
Lexusu patrí prvenstvo v aplikácii hybridného pohonu v segmente prémiových kompaktov. Zároveň sa zaradí Lexus CT200h na spodnú priečku modelovej ponuky značky. Doteraz luxusná odnož Toyoty produkovala iba väčšie autá. Týmto krokom nadol chce Lexus osloviť širšie publikum, najmä mladšiu generáciu európskych zákazníkov.

Prečítajte si: Nový Lexus CT 200h (26. 2. 2010)

Pohon Lexus Hybrid Drive druhej generácie pozostáva zo zážihového motora 1.8 a elektromotora. Oba pohonné agregáty sú schopné poháňať vozidlo samostatne, ale problém im nerobí ani spolupráca. Lexus Hybrod Drive v modeli CT200h dokáže rozumne hospodáriť s energiami, čo mu umožňuje podávať dobré jazdné výkony pri zachovaní nízkej spotreby a bonusom je vynikajúci akustický komfort. Sústava priamo produkuje množstvo emisií CO2 na úrovni porovnateľného naftového motora, no výrazne menej emisií NOx a pevných častíc. V mnohých európskych krajinách vďaka nízkym emisiám čakajú budúcich majiteľov daňové úľavy a tým pádom aj pokles celkových nákladov vlastníctva.

Lexus CT 200h


Okrem úspornosti samotnej pohonnej sústavy sa inžinieri Lexusu zamerali aj na periférne zariadenia a príslušenstvo. Ide napríklad o energeticky úspornú klimatizáciu s elektrickým kompresorom, snímač vlhkosti s automatickou reguláciou prívodu vzduchu a systém aktívneho vyhrievania sedadiel. Vo vozidle je inštalovaná sústava osvetlenia používajúca úsporné svetelné diódy a súčasťou audiosústavy je ľahký a energeticky úsporný zosilňovač a reproduktory s bambusovou membránou. Materiály z prírodných zdrojov majú na konštrukcii Lexusu CT200h výrazný podiel. Špeciálny softvér riadiacich jednotiek je naprogramovaný tak, aby rozumne hospodáril s energiami.

Lexus CT 200h je vybavený kompaktnou a ľahkou klimatizačnou jednotkou AC3 umožňujúcou nezávislú reguláciu pre ľavú a pravú polovicu kabíny. Klimatizácia využíva elektrický kompresor s premenlivou rýchlosťou napájaný z akumulátora hybridného pohonu, čo znižuje zaťaženie spaľovacieho motora, a tým šetrí palivo.

Konštruktéri Lexusu spojili tretiu generáciu systému rekuperácie tepla z výfukových plynov s novou technológiou regulácie prívodu vzduchu, ktorá zahŕňa aj snímač vlhkosti. Klimatizácia automaticky reguluje režim prívodu vzduchu a podľa potreby zvyšuje objem vzduchu cirkulujúceho vnútri kabíny. Využíva pritom snímač vlhkosti zabudovaný do čelného skla, ktorý sleduje vlhkosť, ale aj teplotu skla vnútri kabíny. Vďaka tomu systém spoľahlivo odstraňuje zarosenie čelného skla a zároveň obmedzuje únik teplého vzduchu na minimum, čím skracuje dobu potrebnú na vyhriatie interiéru vozidla.

Lexus CT 200h


Vyhrievanie predných sedadiel aktívne spolupracuje s jednotkou kúrenia. V chladnom počasí sa vyhrievanie sedadiel aktivuje automaticky pri spustení motora, čím sa znižuje miera zaťaženia sústavy kúrenia a zároveň klesá spotreba paliva.

Na úsporách energie Lexusu CT 200h sa podieľa aj 89 svetelných diód vonkajšieho osvetlenia – to je zo všetkých modelov Lexus zatiaľ najviac. Diódy spotrebujú o 45 % menej energie ako tradičné halogénové jednotky.

Obe prémiové audio sústavy používajú po prvýkrát pri značke Lexus (a vôbec po prvýkrát v odvetví) jedinečné, ekologicky šetrné reproduktory s bambusovou membránou, ktoré sa vyznačujú rýchlejšou odozvou a vernejšou reprodukciou zvuku. Nový, energeticky úsporný zosilňovač DSP s digitálnym spracovaním zvuku je o 26 % ľahší a spotrebuje o 50 % menej energie ako bežný analógový zosilňovač.

K ekologickej šetrnosti vozidla prispieva aj to, že niektoré z väčších komponentov CT 200h (napr. bočnice krytu batožinového priestoru, vlastná podlaha aj obloženie) boli vyrobené z bioplastov obsahujúcich 30 % polyetylén tereftalátu (PET) rastlinného pôvodu.

Lexus CT 200h


Hybridná sústava:

1.8 VVT-i - 73 kW (99 k) pri 5200 ot./min., 142 Nm pri 4000 ot./min.
synchrónny elektromotor - 60 kW (82 k), 207 NmDruhá generácia Lexus Hybrid Drive v sebe spája zážihový motor, elektromotor, generátor s výkonom 42 kW a akumulátor (menovité napätie 202 V, 6,5 Ah, maximálny výkon 27 kW), riadiacu jednotku a takzvaný delič výkonu s planétovým súkolesím. Elektromotor s generátorom a deličom výkonu sa nachádza v kompaktnej prevodovej skrini, ktorej rozmery sú porovnateľné s bežnou prevodovkou. O prenos výkonu na predné kolesá sa stará prevodovka CVT.

Spaľovací motor má ventilový rozvod DOHC, variabilné časovanie ventilov a využíva Atkinsonov cyklus, chladenú recirkuláciu výfukových plynov a rekuperáciu tepla z výfukových plynov. Lexus CT200h je schopný v čisto elektrickom režime prejsť dva kilometre rýchlosťou do 45 km/h.

Celkový výkon hybridnej sústavy je 100 kW (136 k), čo umožňuje Lexusu CT200h zrýchliť z pokoja na 100 km/h za 10,3 sekundy a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 180 km/h. Priemerná spotreba je pritom iba 3,8 l/100 km. V mestskom cykle je to 3,9 litra a mimo mesta 3,7 litra na 100 km. Nízka priemerná spotreba determinuje aj nízke emisie CO2 - 89 g/km.

Lexus CT 200h


Lexus CT 200h je postavený na novej platforme s novými technickými riešeniami v oblasti karosérie, podvozka a systému riadenia pohonnej jednotky. Vodič si môže voliť z dvoch jazdných štýlov (dynamický a uvoľnený) v štyroch jazdných režimoch (EV, ECO, NORMAL a SPORT).

Pri režime EV je spaľovací motor úplne vypnutý. Slúži na krátke presuny po meste. Lexus CT200h v tomto režime priamo neprodukuje žiadne emisie ani hluk. Dojazd je maximálne dva kilometre podľa stavu akumulátorov. Režim ECO filtruje agresívne pohyby plynového pedála a upravuje riadenie klimatizácie s ohľadom na čo najnižšiu spotrebu energie.

V režime SPORT riadiaca jednotka hybridného systému zvyšuje napätie o 150 V na maximálnu hodnotu 650 V, aby sa posilnil celkový výkon pohonného systému. Motor sa udržiava vo vyšších otáčkach a elektronický posilňovač riadenia rýchlejšie reaguje na pokyny vodiča. Okrem toho elektronické asistenčné systémy (VSC, TRC) majú posunuté hranice zásahu. Dynamický štýl režimu SPORT sa navonok prejaví aj zmenou podsvietenia prístrojov, voliča režimu a bodového svetla na stredovej konzole z modrého na červené. Ukazovateľ hybridného výkonu sa súčasne prepne do režimu otáčkomera.

Lexus CT 200h


Lexus CT 200h


Karoséria je konštruovaná s dôrazom na nízke ťažisko, optimálnu tuhosť karosérie a maximálnej eliminácie hluku, vibrácií a rázov. Prvýkrát bol v rámci značky použitý systém aktívneho tlmenia bočných síl, ktorý minimalizuje vibrácie karosérie. Predná náprava je zavesená na vzperách MacPherson, vzadu pracuje nezávislé zavesenie s dvojitými lichobežníkovými vzperami a vlečnými ramenami.

Vysoká tuhosť karosérie bola dosiahnutá hustým rozmiestnením zvarovaných miest, komplexným použitím výstuh napríklad po celom obvode vstupného otvoru zadných dverí a pri podbehoch zadných kolies. Vysoko tuhá karoséria má tendenciu prenášať vibrácie, preto Lexus CT 200h používa aktívne tlmiče bočných síl (vpredu aj vzadu). Lexus tak dosiahol vynikajúce vlastnosti s pomocou tuhej karosérie a zároveň komfortnú jazdu bez rušivých vibrácií.

Elektrický posilňovač v modeli CT 200h s variabilným účinkom v závislosti od rýchlosti jazdy sa vyznačuje prevodom 14,6 : 1, pričom medzi krajnými polohami volantu je iba 2,6 otáčky. K zvýšeniu presnosti riadenia prispieva aj montáž prevodky priamo na nápravnicu na zaistenie vyššej tuhosti upevnenia a zlepšenie spätnej väzby pre vodiča.

Lexus CT 200h


Neoddeliteľnou súčasťou boja proti vysokej spotrebe je optimalizácia aerodynamiky. Pri Lexuse CT200h je výsledný súčiniteľ aerodynamického odporu Cd na úrovni 0,28. Zvláštna pozornosť bola venovaná obtekaniu vzduchu v spodnej časti karosérie. Bolo použité množstvo prvkov ako rebrovanie difúzora, spodné kryty, aerodynamické kryty podbehov kolies a tvarovaný hlavný tlmič výfuku.

Prečítajte si: Nový Lexus CT 200h - ďalšie fotky a info (16. 9. 2010)

Dizajn Lexusu CT 200h nemá význam opisovať, každý sám vidí, čo znamená štylistický jazyk L-finesse v kompaktnom balení. Zákazníci si budú vyberať z desiatich lakov karosérie (dva úplne nové - Solar Yellow a Sienna Brown) a zo širokej škály hliníkových diskov rozmeru 15 až 17 palcov.

Vizuálne prvky dizajnovej filozofie L-finesse sa prenášajú aj do interiéru. Prémiovú kvalitu dokladujú v hojnej miere použité kovové prvky, tmavé mäkké materiály a koža.

K zlepšeniu vlastností bočného vedenia sedadiel prispievajú drôtené výstuhy. Bedrovú oporu elektricky upraviť v rozsahu 30 mm. Predná hrana sedacej časti je prispôsobená cestovaniu na dlhých trasách a poskytuje stehnám dokonalú oporu.

Športový volant má priemer 370 mm, hrubý veniec lepšie padne do ruky a menší uhlom sklonu (21 stupňov) navodzuje dynamickú atmosféru. Na dosiahnutie čo najlepšieho výhľadu pri zníženom sedení bola tiež znížená kapota. Aby bol zaistený nevyhnutný odstup medzi kapotou a komponentmi motora pre optimálnu ochranu pri kolízii s chodcom, bolo nevyhnutné navrhnúť úplne nový systém prívodu vzduchu špeciálne pre CT 200h.

Lexus CT 200h


Rázvor 2600 mm zabezpečuje posádke dostatok miesta v pozdĺžnom smere. Predné aj zadné bočné sedadlá sú umiestnené čo najbližšie k stredu vozidla kvôli zníženiu momentu zotrvačných síl a lepšej manévrovateľnosti. Predné sedadlá majú rozostup 710 mm, zadné iba 620 mm (zároveň sú o 25 mm vyššie).

Manuálne nastaviteľné predné sedadlá sa dajú prispôsobovať pasažierovi v šiestich smeroch, pri elektrickom nastavovaní je k dispozícii až 8 parametrov. V tom prípade je súčasťou výbavy aj pamäť polohy, bedrová opierka a vyhrievanie.

Interiér môže byť vyhotovený v koženom čalúnení čiernej, slonovinovej alebo sivej farby, resp. v piatich farebných variáciách látkového čalúnenia – čiernej, červenej, modrej, slonovinovej alebo hnedej. Uvedené farby možno kombinovať s niekoľkými rôznymi dekórami prístrojovej dosky: vo vyhotovení čierna (Storm Black), hnedé jaseňové drevo (Brown Ash Burl Wood) alebo tropický bambus (Tropical Bamboo).

Kapacitu batožinového priestoru neobmedzujú akumulátory (sú pod podlahou), ani zavesenie zadných kolies, keďže dvojité lichobežníkové zavesenia zasahuje do priestoru len minimálne. Na batožinu tak zostáva posádke 375 litrov. Po sklopení zadných sedadiel (60:40) sa prepravná kapacita zväčší na 985 litrov.

Vo výbave nechýba systém ovládania „Remote Touch“, ktorý je súčasťou navigačného systému Lexus. Predstavuje multifunkčné zariadenie umožňujúce jednoduché a intuitívne ovládanie funkcií audio sústavy, navigácie, klimatizácie, telefónu a nastavení rôznych systémov Lexusu CT 200h.

Remonte Touch sa nie len vizuálne podobá na počítačovú myš, príbuzní sú aj po funkčnej stránke. Výber ikon uľahčuje automatické priťahovanie kurzora k najbližšej ikone na obrazovke. Vďaka tejto intuitívnej funkcii je systém rýchly a neodvádza vodičovu pozornosť v nebezpečnej miere. Navigačný systém má zabudovaný pevný disk s kapacitou 40 GB. Navigačný systém pokrýva celé územie Európy a ponúka aj doplnkové informácie o dopravnej infraštruktúre v jednotlivých krajinách. Systém je vybavený rozpoznávaním hlasu pre štyri ďalšie jazyky (vrátane ruštiny), zatiaľ čo menu navigácie je možné ovládať v 14 jazykoch (nechýba ani azbuka).

Základná verzia audio sústavy Lexus Premium Sound ponúka CD prehrávač, ovládanie na volante, 6 reproduktorov, príjem digitálneho signálu, USB port a audio konektor. Prostredníctvom Bluetooth je možné streamovať audio aj video.

Lexus CT 200h


Ďalší stupeň tvorí audio sústava s 10 reproduktormi, CD meničom na 6 diskov, osemkanálový zosilňovač DSP (Digital Signal Processing) triedy D. Obe sústavy využívajú spomínané reproduktory s bambusovou membránou. Membrány reproduktorov sú vyrobené vstrekovaním zmesi do formy na hrúbku iba 0,2 až 0,3 mm. Zmes obsahuje drevené uhlie z bambusu, vlákna bambusového dreva a živicu. Takto skonštruované membrány sú približne o 10 až 15 % ľahšie ako bežné reproduktorové membrány, ale súčasne o 20 % pevnejšie a generujú zvuk o 10 % rýchlejšie. Výsledný zvuk je čistejší a vernejší ako zvuk reprodukovaný membránou vyrobenou tradičným postupom. Na špici stojí audio sústava Mark Levinson s priestorovým zvukom s 13 reproduktormi a osemkanálovým zosilňovačom. Sústava využíva harddisk navigačného systému.

V ponuke sa objaví aj zadná parkovacia kamera, z ktorej sa po zaradení spiatočky prenáša obraz buď na displej navigačného systému (aj s pomocnými čiarami), alebo na displej zabudovaný do vnútorného spätného zrkadla s uhlopriečkou 3,3 palca.

Bezpečnostná výbava zahŕňa osem airbagov - čelné pre vodiča a spolujazdca, kolenné, bočné a hlavové. Lexus CT 200h zároveň používa sedadlá s konštrukciou WIL (Whiplash Injury Lessening) druhej generácie, systém elektronického riadenia sústavy bŕzd s rekuperáciou kinetickej energie (ECB-R), ktorý zahŕňa aj systém ABS, brzdového asistenta, systém riadenia trakcie (TRC) a systém riadenia stability vozidla (VSC).

V príplatkovej výbave sa nachádza aj preventívny prednárazový systém PCS, ktorý zahŕňa aj adaptívny tempomat (ACC) pre rýchlosti 50 až 170 km/h. Ten automaticky udržuje zvolený odstup od vozidla idúceho vpredu. Keď sa cesta vpredu uvoľní, CT 200h automaticky zrýchli na pôvodnú prednastavenú rýchlosť.

Model CT 200h vyrába spoločnosť Toyota Motor Kyushu (TMK) v závode Kokura, špecializujúci sa na výrobu hybridných jednotiek. Lexus CT 200h sa od novembra 2010 začne ponúkať na Slovensku za cenu približne 27 900 €. Ceny na ďalších svetových trhoch sa budú líšiť v závislosti od rozdielov vo výbave a situácie na miestnom trhu.

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom