ČlánkyNovinkyRecenzieO nás

Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/vo028300/zavolantom/classes/articles.php on line 514
Recenzia

TEST: Honda Civic 1.8 i-VTEC

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
hatchback nižšej strednej triedy (benzín, 1.8 i-VTEC, 103 kW, 6-st. prevodovka, 8600 km)

Technické parametre

Základné údaje
Výrobca:Honda
Model a rokCivic 2006
Motor - objem a výkon1.8, 103 kW (140 k)
Prevodovka a počet rýchlostímanuálna, 6
Hnacia nápravapredná
Priemer kolies17'
Rok výroby a zakúpenia2010Honda Civic 2009


Civic je pekným príkladom toho, ako je možné spraviť futuristický dizajn, ktorý je nadčasový aj po štyroch rokoch od uvedenia, resp. roku od jemného faceliftu.

Honda Civic: aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi
Autozor


Aktuálny Civic je snom mnohých chlapcov a mužov. Za 10 000 eur kúpite už jazdenku, za výborných 18 790 eur novinku s prívlastkom GT, ktorú sme mali možnosť otestovať.

Prečítajte si: Honda Civic 1.8 vo výbave GT za 18 790 eur (12. 5. 2010)

Honda Civic 2009Technické parametre
Celkové rozmery 4 255 x 1765 x 1460 mm
Batožinový priestor 415 / 1352 litrov
Výška nakladacej hrany 62 cm
Zaťaženie strechy 80 kg
Svetlá výška 140 mm
Rázvor 2620 mm
Priemer otáčania??? m
Prevádzková hmotnosť1265 kg
Maximálna celková hmotnosť1750 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy3150 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 1400 kg brzdeného / 500 kg nebrzdeného
Druh povolených pneumatík205/55 R16, 225/45 R17, 225/40 R18Prichádzam ku bordovému krásavcovi bez plastových lemov blatníkov a s matnými sedemnástkami. Plasty po obdvode spodnej časti Civicu mi absolútne neprekážajú, ale tie matné disky ku gétečku veľmi pasujú. Ak ste odignorovali odporúčaný článok s charakteristikou výbavy GT vedzte, že nejde o nič športové. Napríklad aj taký Mégane je dnes v ponuke vo výbave GT Line, Civic zase v športovom nádychu GT. Trendu sa teda neubránila ani Honda a ľuďom ponúka štandardné vozidlo so šporovým vzhľadom bez výraznejších úprav podvozku či motora.

Honda Civic 2009


Diaľkovým ovládaním, ktoré by bolo vhodné skôr ku Civicu z roku 1996 než k modernej futuristickej verzii, môžete len odomknúť a zamknúť vozidlo. Sťahovanie či vyťahovanie okien na diaľku chýba, pred vyložením nákupu z kufra nemôžete zamknúť ani auto s otvorenými piatymi dverami. Japonci akoby silou mocou ignorovali niektoré európske šikovné výmysly. Pri otváraní dverí narazím na nepraktickú a ťažko fungujúcu vonkajšiu kľučku. Snáď je to len pri tomto testovanom vozidle, aj keď musím podotknúť, že ani dvere spolujazdca sa neotvárali najľahšie. Toto je zatiaľ najhorší systém otvárania dverí, aký som za tie roky za volantom vyskúšal.

Honda Civic 2009


Nasadnem do vcelku pohodlného sedadla a hľadám nastavenie sklonu sedáku. Chýba. Nakoniec si svoju polohu nájdem...dole a mierne vzadu, čo väčšinou nie je môj štýl. Lakťová opierka nie je posuvná, ale v mojej polohe sedenia je umiestnená celkom dobre a skrýva sa pod ňou naozaj veľký odkladací priestor pre moju príručnú tašku. Komfort cestovania je teda v Civicu na veľmi dobrej úrovni. Pochvaľujem si japonský pákový štýl ovládania operadla. Kľúč strčím do podsvietenej spínacej skrinky a...píp, píp, píp...Honda je špecialista na zvukovú signalizáciu všetkého možného. Otravne sa ozýva vloženie kľúča (zavrite dvere!), otočenie do prvej polohy (zapnite si bezpečnostný pás!) aj otvorenie dverí po vypnutí motora. Na toto by som si musel dlho zvykať. Ale naspäť k prvým dojmom. Kľúč teda otočím do polohy 2 a štartujem...tlačidlom vľavo od volantu. Tentoraz sa ľavá ruka pri štartovaní nebude ulievať. Práve naopak. Vypnutie motora je už našťastie štandardné...otočením kľúča do prvej polohy, v ktorej ostáva autorádio zapnuté. Keby sa po otvorení zase neozvalo otravné pípanie, bola by táto funkcia aj na niečo dobrá. Ale Civic vás veľmi rýchlo prinúti vytiahnuť kľúč čo najskôr.

Honda Civic 2009


Predný sedák je dlhý nadpriemerných 53 cm, zadný dokonca luxusných 52 cm. Za mnou som medzi zadným a predným operadlom nameral výnimočných 79 cm. Vzadu mám sám za sebou (176 cm) dostatok miesta na nohy, ale s hlavou je to horšie. Pri vystretej polohe sa takmer dotýkam stropu. Kvôli hrubému C stĺpiku nemáte ani pri opretej hlave dobrý výhľad von, a tak budete radšej sedieť v miernom predklone, kedy je aj miesta nad hlavou dostatok. Dobrú polohu má stredová lakťová operia.

Honda Civic 2009


Pred výjazdom z parkoviska skontrolujem svetlá. Vzdadu dva páry obrysových, ba dokonca aj dve svetlá spiatočky! Chválim. Automatické zapínanie svetiel funguje len v noci, a tak vám odporúčam hneď pri kúpe zabezpečiť štandardné rozsvietenie svetiel po štarte. Pri výjazde z parkovacieho miesta mi pomáha zadný parkovací senzor s grafickým vyobrazením situácie na pristrojovom paneli. A tu sa dostávame k hlavnému bodu programu. Prístrojový panel Hondy Civic je aj po rokoch nádherný, nadčasový a hodný obdivu. Tesne pod zorným poľom vodiča sa navyše nachádza horný displej s aktuálnou rýchlosťou a napravo od neho vidíte aktuálny čas i naladenú stanicu FM rádia. Ovládače klimatizácie, autorádia a ďalších prístrojov sú prakticky zoskupené, akurát skupinu ovládačov jednozónovej klimatizácie by mohol výrobca nabudúce umiestniť tak, aby ju mohol ovládať aj spolujazdec. Ale keďže je len jednozónová, riešenie Hondy si nežiada veľkú kritiku.

Honda Civic 2009


Večer som si nemohol sťažovať na svetlá, v daždi som bol zase spokojný s kvalitnými protismernými stieračmi. Sklamaním bol pre mňa úplne obyčajný zvuk autorádia. Na bežné počúvanie nenáročným používateľom to úplne stačí, ale ak čakáte viac, Civic vás veľmi nepoteší.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1799 cm3
Najväčší výkon motora 103 kW pri 6300 ot./min.
Výkon na tonu81,4 kW / t
Krútiaci moment motora174 Nm pri 4300 ot./min.
Krútiaci moment na tonu 137,5 Nm / t
Maximálna rýchlosť 205 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 8,9 s
Servisný interval ??? kmHonda Civic 2009


Už pri prvých kilometroch si všímam pohodlné radenie rýchlostných stupňov, ktoré mi odporúča indikátor ekonomického radenia na hornom displeji. Celkovo šiestimi zelenými bodkami vás Civic odmeňuje za aktuálny štýl jazdy. V obci môžete už na päťdesiatke zaradiť šiesty prevodový stupeň. Tých 1400 otáčok na održiavanie rýchlosti na rovine úplne stačí a Civic 1.8 tak dokáže v obci jazdiť za 6 litrov na 100 km. Stačí mať ľahkú nohu, pokojnú povahu, nebrzdiť, keď netreba a využívať všetky stupňe šesťstupňovej prevodovky. Problém však je, že v rukách máte Civic s úžasným atmosférickým motorom, ktorý obľubuje vytáčanie. Pri 4000 otáčkach nastáva tá pravá zábava a pri športovom štýle jazdy môžete na výbornú spotrebu zabudnúť. Je však naivné domnievať sa, že by ste takýmto štýlom jazdy dosiahli v inom aute lepší výsledok. Tých osem litrov benzínu na 100 km svižnej jazdy je absolútne v poriadku. Za ten pocit podradenia zo šestky do trojky to stojí. Zvuk motora je naozaj zdravý a jeho rozsah využiteľných otáčok vyvoláva závislosť. Toto nie je turbo-jedna-štvorka, ktorá ťahá pekne odspodu, no vytáčanie jej už nerobí tak dobre. So Civicom 1.8 môžete jazdiť úsporne po meste bez strachu, že vám každé roztočenie turba pri 2000 otáčkach zhltne peknú dávku paliva, no súčasne stále viete, že mimo mesta podradením do trojky vystrelíte spoza kamiónu rovnako, ako ten Passat 1.9 TDI za vami. Len po vás neostane kúdol dymu, zvuk motorov bude tiež len ťažko porovnateľný a v nasledujúcich serpentínach budete vďaka nízkej hmotnosti jasným favoritom.

Honda Civic 2009


Okrem zábavného, no súčasne veľmi úsporného motora (ktorému mnohí recenzenti absolútne zbytočne vyčítajú spotrebu) musím na Civicu pochváliť ergonómiu ovládania aj praktické riešenie interiéru. Jediným vážnejším nedostatkom je nízky strop nad hlavami zadných cestujúcich. Každopádne, variabilite zadných sedadiel by sa mohli učiť zástupy rôznych SUV-čiek a MPV-čiek.

Honda Civic 2009


Sklápanie sedákov spolu s operadlami rovno do podlahy a k tomu možnosť sedák zdvihnúť od zeme ku operadlu je stále vo všetkých segmentoch unikátna. Veľkosť batožinového priestoru je nadštandardná a po spomínanom sklopení sedadiel do podlahy sa pred vami objaví nečakane veľkorysý priestor.

Honda Civic 2009


Výhľad dozadu obmedzuje spojler v zadnom okne, ale pri nočnej jazde som ho zase uvítal ako účinnú ochranu pred svetlami vozidiel za mnou. Nevýhodou rozdelenia zadného okna je absencia zadného stierača.

Honda Civic 2009Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.2500--
4. prevodový st.20003500-
5. prevodový st.165028504050
6. prevodový st.140024503500


Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Šestka v obci významne vplýva na šetrenie palivom, na diaľnici zase výrazne znižuje motorový hluk. Tempomat s ovládačmi na ľavej strane volantu zodpovedá mojim predstavám o ergonómii, chýba mu len číselné vyjadrenie nastavenej rýchlosti. Na to som si pri niektorých značkách (napr. Renault) zvykol. Priemer otáčania Civicu nie je práve najmenší. V tomto smere spĺňa Civic len typický štandard.

V zákrutách patrí Civic stabilitou k najlepším autám tejto cenovej kategórie, ale na špičke určite nie je. Podvozok je tvrdší, čomu napomáhajú aj pekné sedemnásťpalcové disky. Riešením môže byť použitie komfortnejších šestnástok, napríklad na zimné obutie.

Prekvapivo dobré a rýchle sú reakcie motora na akceleračný pedál. Pri "medziplyne" vyskočia otáčky motora naozaj rýchlo.

Spotreba

Pri studenom štarte v lete som si všimol veľmi rýchle zohriatie motora. Na 10. kilometri rovnakej trasy so studeným štartom som dvoma meraniami evidoval priemernú spotrebu 5,6 l / 100 km, takže Civic 1.8 môžem na denné dochádzanie do práce vrelo odporučiť. Horšie je to na diaľnici. Šiesty prevodový stupeň tu síce znižuje otáčky z vyše štyritisíc na tri-a-pol-tisíca, ale i tak je hluk od motora nad 120 km/h zbytočne veľký. Lepšie odhlučnenie by ale znamenalo aj slabší pôžitok z jazdy okreskami.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra8630 km
Udávaná spotreba a emisie CO26,7 l/100km, 155 g/km
Spotreba mesto - medzimesto 6,0 - 7,5 l/100 km
- štýl jazdeniaod veľmi ekonomického po svižný v plnom meste
Spotreba medzimesto - diaľnica 6,5 - 7,5 l/100 km
- štýl jazdeniaod úsporného po rýchly diaľničný
Objem palivovej nádrže50 litrov
Približný reálny dojazd600 - 750 km (so zostatkom 5 l paliva)Civic si zaslúži kritiku za malú palivovú nádrž. Päťdesiat litrov a bežný 750-kilometrový dojazd pri ekonomickej jazde je skrátka málo.

Môj tradičný večerný 18-kilometrový mestský okruh z Trnávky so studeným letným štartom cez mesto (sedem veľkých križovatiek, snaha o využívanie tzv. zelenej vlny) na Palisády - zastavenie - pokračovanie cez obchvat (max. 90 km/h) do Avionu normálnou úspornou jazdou zvládol Civic s výsledkom 6,0 l / 100 km.

Krádeže, poruchy a bezpečnosť

Podľa portálu natankuj.sme.sk ukradli za prvých 7 mesiacov tohto roka dve Hondy Civic, predaných ich bolo 171. To nie je ani najlepší, ale ani najhorší pomer ukradnutých áut ku predaným danej značky.

Podľa Auto Bild TÜV Report 2010 je Civic na 54. priečke poruchovosti zo 125 modelov.

Honda Civic podstúpila nové crash testy Euro NCAP v roku 2009 na plných 5 hviezdičiek. Rizikový je krk pri náraze zozadu a hrudník pri bočnom náraze do stĺpu. Výborné výsledky dosiahol Civic pri cvičných nárazoch do figurín a za bezpečnostné systémy.

CentrumKolies.sk


Hlavné klady


- prekvapivo presný digitálny rýchlomer tesne pod zorným poľom vodiča,
- ergonómia sedenia i riadenia,
- celkový pocit zo šoférovania,
- presná prevodovka,
- flexibilita motora od úsporného po agilný,
- unikátna variabilita zadných sedadiel,
- veľký batožinový priestor.

Hlavné nedostatky


- otváranie predných dverí zvonka,
- nízky strop vzadu,
- delené zadné okno bez stierača,
- pritvrdý podvozok,
- obyčajný zvuk autorádia,
- absencia štandardných funkcií (diaľkové ovládanie okien, automatické denné svietenie...),
- niekedy zbytočná zvuková signalizácia všetkého možného pri kľúčiku v zapaľovaní.

Spokojnosť s autom: 9/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieAk sa na Hondu Civic s motorom 1.8 i-VTEC pozeráme čisto ako na automobil, tak z pohľadu dizajnu exteriéru, interiéru, sedadiel, riadenia, bŕzd, prevodovky, podvozku a motora patrí v tejto cenovej kategórii ku špičke. Úžasný atmosférický benzínový motor je presne to, čo mám rád. V nízkych otáčkach skutočne úsporný pre lacný pohyb mestom a okreskami, vo vysokých zase premení vozidlo na skutočného dravca. Radosť sa pozerať, počúvať a hlavne šoférovať. Lenže, Civic má niekoľko drobných, ale podstatných nedostatkov, ktoré je nutné spomenúť. Je dôležité upozorniť na lacný kľúč s najjednoduchším diaľkovým ovládaním, na neustále pípanie vozidla s vloženým kľúčom do spínacej skrinky, na príliš obyčajný zvuk audio sústavy, aj na absenciu zadného stierača na delenom skle. Mňa by nakoniec tie chlapské vlastnosti Civicu presvedčili, ale i tak by ma po kúpe vozidla mrzelo, že kamaráti majú aj v lacnejších vozidlách lepší zvuk, diaľkové ovládanie okien, funkciu follow me home a podobne. Ak na takéto funkcie nie ste zvyknutí, nebudú vám v Civicu chýbať a na to pípanie si snáď už nejak zvyknete. Každopádne, ak klasický Civic, tak určite s týmto motorom. A za necelých 18 800 eur vo výbave GT snáď ani nemá konkurenciu.

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom