ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Honda CR-V 2.2 i-DTEC

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
stredne veľké SUV (nafta, 2.2 i-DTEC, 110 kW, 5-st. automatická prevodovka, 16 600 km)

Technické parametre

Základné údaje
Výrobca:Honda
Model a rokCR-V, 2009
Motor - objem a výkon2.2 i-CTDI
Prevodovka a počet rýchlostíautomatická, 5
Hnacia nápravapredná aj zadná
Priemer kolies18'
Rok výroby a zakúpenia2010Honda CR-V bola v prvom polroku 2010 druhé najpredávanejšie SUV u nás. Modelový rok 2010 doznal niekoľkých zmien, významnou je napríklad rozšírenie lakťových opierok vodiča aj spolujazdca, ale aj lepšie odhlučnenie motora. Najprv sa však pozrime na ceny.

Prečítajte si: Nová Honda CR-V (facelift 2010) (19. 1. 2010)

Honda CR-V 2010


CR-V začína na 22 950 eurách s dvojlitrovým benzínovým motorom vo výbave S. Tá neobsahuje ani kryt batožinového priestoru, ani klimatizáciu, ani autorádio. Za tisíc eur navyše získate spomínané prvky, pričom autorádio ponúka aj ovládanie na volante a vstup AUX. Honda je v cenníkoch prísna, okrem parkovacích senzorov a navigácie si k výbavovým stupňom nič neprikúpite. Chcete tempomat alebo vám záleží na automatickej klimatizácii? V takom prípade musíte zobrať výbavu Elegance od 26 750 eur s dvojlitrovým benzínovým motorom. Za naftový agregát priplatíte 2 250 eur, za automatickú prevodovku 1 350 eur k obom motorom.

Honda CR-V 2010


Benzínový motor (2.0 i-VTEC 150k, 192 Nm) so šesťstupňovou prevodovkou má význam napríklad s ešte pomerne ľahkým CR-V v základnej výbave, s ktorým možno udávaných 8,2 l / 100 km dosiahnete. V horských oblastiach na krátke trasy výhody benzínového motora určite oceníte. Na ostatné použitie odporúčame naftový motor (2.2 i-DTEC 150k, 350 Nm). S manuálnou šesťstupňovou prevodovkou uvádza výrobca len 6,5 litra nafty na 100 km kombinovaným štýlom. Vydarený päťstupňový automat podľa Hondy spotrebuje až o 0,9 litra viac. Ja som CR-V testoval v najvyššej výbave, s naftovým motorom a automatickou prevodovkou.

Honda CR-V: aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi
Autozor


Konkurentov má CR-V mnoho. Ford Kuga, Hyundai ix35, nová Kia Sportage, Mitsubishi Outlander (aj jeho dvaja súrodenci C-Crosser a 4007), Land Rover Freelander či Toyota RAV4. A možno aj ďalšie iné. Zaleží len od vašich požiadaviek a vkusu.


Technické parametre
Celkové rozmery 4570 x 1820 x 1657 mm
Batožinový priestor 442 - 556 litrov (podľa výbavy)
Výška nakladacej hrany 68 cm
Zaťaženie strechy 80 kg
Svetlá výška 155 mm
Rázvor 2630 mm
Priemer otáčania11,8 m
Prevádzková hmotnosť1782 kg
Maximálna celková hmotnosť2220 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy3720 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 1500 kg brzdeného / 600 kg nebrzdeného
Druh povolených pneumatík 225/65 R17, 225/60 R18, 245/45 R19Honda CR-V 2010


Zvláštne bolo, že už po pár sekundách za volantom CR-V som sa v ňom cítil ako doma. Žiadne dlhé zvykanie. Rýchle nastavenie volantu, elektrické prispôsobenie veľmi pohodlných kožených sedadiel, nejaký ten pohyb spätnými zrkadlami, stlačím brzdu, zaradím R a cúvam z parkovacieho miesta. Nakláňanie pravého spätného zrkadla je v Honde už štandardom. Stačí pravé zrkadlo označiť ovládačom spätných zrkadiel a zaradiť spiatočku.

Honda CR-V 2010


Parkovacia kamera, hoci úplne čistá, zaznamenáva akýsi rozmazaný obraz. Aj virtuálne vodiace čiary jej akosi chýbajú. Nevadí. Na parkovacie kamery rôzneho typu som už celkom zvyknutý a parkujem s ich pomocou oveľa radšej než bez nich. Zaradím D a ide sa vpred. Po pár metroch si uvedomujem, že sedím v Honde, a tak kontrolujem zapnuté svetlá. Našťastie som si na to spomenul ešte na parkovisku. Testovacie CR-V ešte neponúka automatické zapínanie svetiel, ktoré predajcovia zvyknú ponúknuť za príplatok. Ako vlastnú iniciatívu pri predaji. Ku koncu týždňa už svetlá zapínam automaticky. Ručne. Ale i tak to považujem za veľký nedostatok, s ktorého riešením musíte pri kúpe počítať.

Honda CR-V 2010


Počas testovacieho týždňa nebolo práve najchladnejšie počasie, a tak ma mrzelo, že okná CR-V nie je možné stiahnuť diaľkovým ovládaním. Na "miliónovom aute" už funkcie tohto typu naozaj očakávam. Podobné sklamanie som zažil aj po zabudnutí zatvorenia okna pred vystúpením z vozidla. Musel som sa vrátiť dnu a okno vytiahnuť po otočení kľúčika v spínacej skrinke. Ktorá je, mimochodom, osvetlená pre lepšiu orientáciu v tme. CR-V má ešte jeden nedostatok - pri otvorenom batožinovom priestore vozidlo diaľkovým ovládaním nezamknete.

Chválim dva páry obrysových žiaroviek na každej strane zadnej časti.

Honda CR-V 2010


Moje dojmy z interiéru sú viac než dobré. Začnem netradične zhora. Panoramatická strecha neponúka otvorenie strešného okna, ale iba elektricky ovládanú clonu - pre obe časti súčasne. Výhľad z vozidla okrem veľkých okien zabezpečujú aj veľké spätné zrkadlá. Ich hranaté tvarovanie je pre Hondu akosi typické.

Honda CR-V 2010


Predný sedák je dlhý 52 cm, zadný nadpriemerných 51 cm. Za mnou som medzi zadným a predným operadlom v krajnej polohe nameral veľkorysých 82 cm! Kritiku si zaslúži iba malý sklon zadných sedákov. Vzadu som mal pocit, že sa pri prudkom zabrzdení zo sedadla zošmyknem. Elektricky ovládané sedadlo vodiča bolo dokonalé.

Zadné okná nemajú automatický dojazd a okno spolujazdca nemá dojazd smerom hore. Zvláštne.

Honda CR-V 2010


Palubná doska je zhotovená z kvalitných tvrdých plastov. Príjemne vysoko položená radiaca páka je umiestnená na module vysunutom zo stredovej dosky, a tak pod ňou ostáva podlaha vodiča a spolujazdca prepojená. Sem si môžete položiť napríklad menšiu tašku. Honde vyčítam absenciu viacerých polôh lakťovej opierky, hoci mne jej jediná poloha vyslovene pasuje. Volant s tenším vencom pade akurát do ruky. V tejto výbave však už obsahuje neskutočných 16 tlačidiel (funkcií), čo už hraničí s dobrou prehľadnosťou. Ľavá páka pred volantom je venovaná svetlám (smerovky s trojblikom, diaľkové s klasickou aktiváciou smerom od seba a bliknutím smerom k sebe), pravá páka stieračom. Tie predné sú vydarené, automatickému dažďovému senzoru môžete meniť citlivosť. Ideálne. Horšie je to s ostrekovačmi predného okna, ktoré mieria skôr na strechu než na čelné sklo.

Honda CR-V 2010


Niektoré prvky sú známe už niekoľko rokov, iné sú úplne nové. Pochvalu si zaslúži veľké tlačidlo výstražného trojuholníka, kritiku absencia regulácie stredných výduchov. Ovládať môžete len smer prúdenia vzduchu nimi, nie intenzitu. Takéto prípady riešim nasmerovaním výduchov proti sebe, čím sa studený prúdiaci vzduch rozplynie skôr, než dorazí k vodičovi.

Honda CR-V 2010


Dvojzónová automatická klimatizácia je štandardná. Neponúka nič špeciálne navyše (či už určenie vlastnej kombinácie smerov prúdenia vzduchu alebo automatické uzavretie vnútorného okruhu na základe emisií vo vonkajšom prostredí), ale priemerne náročného používateľa istotne nesklame.

Honda CR-V 2010


Prístrojový panel je jednoduchý, ale dokonale prehľadný. Trochu zastarané je len prepínanie režimov (trás) A a B, a ich nulovanie pomocou ovládača vytŕčajúceho z rýchlomera. Nenápadným tlačidlom na volante zase prepínate priemernú spotrebu, aktuálnu spotrebu, dojazd a ďalšie údaje na informačnom displeji medzi rýchlomerom a otáčkomerom.

Pred spolujazdcom sa nachádzajú dve odkladacie skrinky. Nie sú najväčšie, ich využitie je preto otázne.

Honda CR-V 2010


K Honde CR-V sa mi vôbec nehodí lacno pôsobiaci panel príplatkového autorádia s navigáciou. Ja osobne by som dal prednosť klasickému autorádiu so 6 reproduktormi, subwooferom a meničom na 6 CD. Firemné autorádio vyzerá v danom interiéri lepšie než čínsky pôsobiace autorádio s veľkou obrazovkou. Tá sa vyznačuje horšími reakciami na dotyk a vysokým odrazom svetla. Funkcie autorádia, a najmä navigácie, zodpovedajú štandardu tejto cenovej kategórie, ale cudzojazyčná lokalizácia, extrémne pomalé reakcie a nízka kvalita dotykovej vrtsvy by ma donútili zainvestovať radšej do externého navigačného zariadenia luxusnejšieho typu, než sa trápiť triafaním do nepohodlnej obrazovky. Zvuk autorádia je veľmi dobrý.

Po vypnutí motora ostáva autorádio zapnuté, ale akonáhle otvoríte dvere, ozve sa nepríjemné pípanie. Signalizácia hlási buď zabudnuté zapnuté svetlá alebo kľúč v spínacej skrinke. Keď vás bude rodina čakať v aute pri tankovaní, na ktoré kľúče naozaj nepotrebujete, bude Honde za nepríjemné zvuky "vďačná".

Honda CR-V 2010


Najväčšou prednosťou CR-V je variabilita zadných sedadiel. Posun vpred a vzad, regulácia sklonu operadla v niekoľkých stupňoch či sklápanie sedadiel v pomere 60:40 tiež vo dvoch úrovniach jednoducho ponúkajú množstvo kombinácií pre pohodlné usadenie cestujúcich alebo uloženie väčšieho množstva batožiny, resp. nákladu.

Honda CR-V 2010


Upozorniť musím aj na časté zvukové prejavy CR-V. Vložíte kľúč a pípa. Pretože ste ho strčili do spínacej skrinky. Zapnete elektriku a pípa. Treba sa pripútať. Pípne pri prekročení päťdesiatky aj osemdesiatky. To našťastie môžete vypnúť. CR-V pípa po vypnutí motora a otvorení dverí, pretože ste nevytiahli kľúč. CR-V jednoducho pípa často a otravne. Podobné je to aj v Civicu a uvítal by som, keby tieto zvukové prejavy bolo možné vypnúť.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov2199 cm3
Najväčší výkon motora 110 kW (150 k) pri 4000 ot./min.
Výkon na tonu61,7 kW / t
Krútiaci moment motora350 Nm pri 2000 - 2750 ot./min.
Krútiaci moment na tonu 196,4 Nm / t
Maximálna rýchlosť 187 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 10,6 s (automat)
Servisný interval 20 000 kmPrekvapením CR-V je vydarený motor a prevodovka. Nový naftový motor je pre tento model priam stvorený a po skúsenosti s ním by som nad benzínovým ani neuvažoval. Oceníte aj dobré odhlučnenie a minimálne vibrácie vo vozidle. Tie cítiť len pri jemnom podtáčaní motora počas jazdy obcou na štvrtom prevodovom stupni automatickej prevodovky. Ani jazda diaľničnými rýchlosťami nerobí CR-V problém. Hluk vo vozidle je pri 130 km/h úplne v norme. A výborne sprevodovaná päťstupňová prevodovka si s motorom tiež dobre rozumie. Pod režimom "D" si môžete všimnúť zaradenie prvého alebo druhého prevodového stupňa "natvrdo" pre jazdu terénom. Žiaľ, pri bežnej cestnej jazde nemáte nijakú možnosť manuálne ovplyvniť zaradenú rýchlosť. To mi počas testu občas chýbalo, najmä na rýchlejšie podradenie pred samotným predbiehacím manévrom.

Honda CR-V 2010


Honda CR-V nemá stály pohon 4 x 4, ale zadné kolesá zaberajú až po preklze predných. To ju predurčuje skôr na cesty, kde si dobre poradí s vodou, blatom i snehom. V mojom prípade som ocenil tento typ pohonu na vlhkej trávnatej ploche hudobného festivalu či pri off-road parkovaní u nás doma. Skrátka, tam, kde sa bežné vozidlo strednej triedy trápi, sa CR-V cíti ako ryba vo vode. Na bežných cestách či tiahlych zákrutách sa však pripravte na výraznejšie náklony karosérie. S Civicom ani Accordom si CR-V v zákrutách sily merať nebude. Pri slušnom jazdení však ponúka perfektný pomer komfortu a stability aj na 18-palcových kolesách. Napríklad Hyundai ix35 bol na 18' pneu pritvrdý.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.---
4. prevodový st.1350--
5. prevodový st.-18002550


Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Adaptívny tempomat má tri stupne citlivosti - vzdialenosti od auta pred nami, pri ktorej už CR-V pribrzďuje. Pri diaľničnej jazde v hustej premávke vám adaptívna funkcia bude niekedy liezť na nervy, ale trpezlivý a bezpečne jazdiaci šofér s tým nemôže mať problém. Tempomat najprv auto pred vami zaregistruje pípnutím a vyplnením ikony auta na multifunkčnom displeji. Neskôr začne pribrzďovať. Akceleračným pedálom môžete v danej situácii vozidlo bez problémov rozbehnúť.

Honda CR-V 2010


Spotreba

Spotreba Hody CR-V sa odvíja od štýlu jazdenia. Rýchla jazda diaľnicou si vypýta do 10 litrov nafty na 100 km. Normálne kombinované jazdenie s vyrovnaným pomerom mesto-medzimesto-diaľnica som absolvoval s priemernou spotrebou 6,8 - 7,6 l / 100 km. Prvá hodnota súvisí s ekonomickou jazdou, druhá s normálnym štýlom.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra16 600 km
Udávaná spotreba a emisie CO27,4 l/100km, 195 g/km
Dosiahnutá spotreba mesto - medzimesto 6,8 l/100 km
- štýl jazdeniaúsporný, hlavne mimo mesta
Dosiahnutá spotreba medzimesto - diaľnica 7,6 - 8,5 l/100 km
- štýl jazdenianormálny medzimestský až svižný diaľničný
Objem palivovej nádrže58 litrov
Približný reálny dojazd625 - 780 km (so zostatkom 5 l paliva)Honda CR-V 2010


Krádeže, poruchy a bezpečnosť

O Hondu CR-V je pomerne veľký záujem zlodejov. Portál natankuj.sme.sk dokumentuje až desať ukradnutých CR-V v prvom polroku 2010. Všetky zmizli v Bratislave, dve boli políciou nájdené. Na 187 nových CR-V pripadá 10 ukradnutých, a to už je dosť.

V rebríčku Auto Bild TÜV Report 2010 zastáva Honda CR-V spolu s Audi A8 celkom dobrú 49. pozíciu zo 125 celkových.

V testoch Euro NCAP bola Honda CR-V hodnotená už v roku 2007. Podľa menej prísnych kritérií, než aké sa používajú teraz, získala štyri hviezdičky v ochrane dospelých pasažierov, štyri v ochrane detí a dve v ochrane chodcov.

CentrumKolies.sk


Hlavné klady


- výborne odhlučnený a dostatočne silný motor,
- veľmi komfortná jazda aj na 18' kolesách,
- sprevodovanie päťstupňového automatu,
- variabilita zadných sedadiel,
- kvalitný interiér, pohodlné sedadlá, volant akurát do rúk.

Hlavné nedostatky


- prísne rozdelenie výbav bez rôznych príplatkov,
- malá svetlá výška (benzín 175 mm, diesel 155 mm)
- malá nádrž (58 l) = malý dojazd
- chýba diaľkové ovládanie okien,
- automatu chýba manuálne radenie prevodových stupňov.

Spokojnosť s autom: 8,5/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieHonda CR-V je vydarené SUV s niekoľkými vylepšeniami oproti verzii pred faceliftom. Aj cenovo je CR-V určite zaujímavé. Jednoznačne odporúčam kúpu s kultivovaným a výborne odhlučneným naftovým motorom. Päťstupňový automat sa k nemu výborne hodí, no ja by som asi zvolil šesťstupňový manuál, na ktorom by som určite dosiahol ešte lepšiu spotrebu. Treba poukázať aj na cenník, ktorý by ma určite dotlačil k vyšiemu výbavovému stupňu kvôli akejkoľvek maličkosti, ktorú si k nižšej výbave nemôžem nijakým spôsobom dokúpiť. Úsporu za automatickú prevodovku by som preto investoval do vyššej výbavy. Ani tá vám však neprinesie diaľkové ovládanie okien, na ktoré som akosi zaťažený. To, spolu s malou nádržou a malou svetlou výškou, spôsobilo, že som CR-V neudelil ani 9 bodov z desiatich. Okrem variability interiéru od kvalitného SUV predsa len čakám vyššiu svetlú výšku, menší priemer otáčania než 11,8 m a poriadny dojazd na jedno tankovanie. Celkový dojem z CR-V však vo mne ostáva pozitívny, a to najmä vďaka úspornému a vydarenému motoru, dobrému odhlučneniu, a vlastne celkovému komfortu cestovania.

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom