ČlánkyNovinkyRecenzieO nás

Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/vo028300/zavolantom/classes/articles.php on line 514
Recenzia

TEST: Kia Venga 1.4 CRDi

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
malé MPV (nafta, 1.4 CRDi, 66 kW, 6-st. prevodovka, 11 200 km)

Technické parametre

Základné údaje
Výrobca:Kia
Model a rokVenga, 2009
Motor - objem a výkon1.4 CRDi, 66 kW (90 k)
Prevodovka a počet rýchlostímanuálna, 6
Hnacia nápravapredná
Priemer kolies16''
Rok výroby a zakúpenia2010Kia Venga je hlavný konkurent Citroenu C3 Picasso, Nissanu Note, Škody Roomster, Renaultu Grand Modus či Oplu Meriva. Na slovenské ceny novej Merivy si však musíme ešte počkať. Z tejto palety konkurentov však Venga vychádza veľmi dobre, a to nielen vďaka dobrému peru dizajnérov pod vedením Petra Schreyera. Venga doteraz získala hodnotné dizajnérske ocenenia red dot a iF product design.

Prečítajte si: Nová Kia Venga (24. september 2009)

Kia Venga 2009


Kia Venga je postavená na podvozkovej plošine Soulu, oproti ktorému má však ešte väčší rázvor náprav - 2 610 mm. Pre porovnanie: s rázvorom 2,54 m na Vengu výrazne stráca C3 Picasso, Note ponúka 2,60 m, Roomster 2,62 a nová Meriva ponúkne až 2,65 m rázvor. Každopádne treba uznať, že Venga je s dĺžkou 4,07 m veľmi dobre riešená a toto krátke vozidlo vôbec nepôsobí ako malé.

Kia Venga: aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi
Autozor


Vengu dnes kúpite už od 9 400 eur, keďže teraz Kia dáva na všetky cenníkové ceny Vengy zľavu 1 090 eur. Za najnižšiu cenu dostanete Kiu Venga 1.4 CVVT s výkonom 66 kW. Keďže Kia neumožňuje pridávať k najnižšej výbave ľubovoľné prvky (prakticky len predraženú manuálnu klimatizáciu a autorádio), každému odporúčam kvôli stabilizačným systémom (ESC) a štvorici airbagov navyše investovať do výbavy LX, ktorá stojí o takmer tisíc eur viac. Za tie dostanete aj hill holder pre pohodlnejší rozjazd do kopca a aktívne opierky hlavy. Bezpečnosť má byť prvoradá, a tak rozumný zákazník na výbavu Base jednoducho zabudne. Za ďalších 2 000 eur navyše dostanete už normálne vybavené auto vo výbave EX s aktuálnou cenovkou 12 400 eur s motorom 1.4 CVVT. Nami testovaný naftový štvorvalec 1.4 CRDi vo vyššej výkonovej verzii a so šesťstupňovou prevodovkou si oproti základnému benzínovému motoru s rovnakým výkonom vyžiada príplatok 2 000 eur. Výrobca sľubuje o liter a pol nižšiu spotrebu. Či Venga s týmto motorom má zmysel sa dočítate v tomto teste.

Prečítajte si: Kia Venga EV - koncept elektromobilu (4. marec 2010)

Kia Venga 2009Technické parametre
Celkové rozmery 4068 x 1765 x 1600 mm
Batožinový priestor 314 / 422 / 570 / 1253 litrov
Zaťaženie strechy 70 kg
Svetlá výška ??? mm
Rázvor 2615 mm
Priemer otáčania??? m
Prevádzková hmotnosť1455 kg
Maximálna celková hmotnosť1800 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy3100 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 1300 kg brzdeného / 550 kg nebrzdeného
Druh povolených pneumatík 195/65 R15, 205/55 R16, 205/50 R17Prichádzam teda k malému veľkému zázraku a snažím sa diaľkovým nielen otvoriť dvere, ale aj stiahnuť okná. Kia sa tomuto technologickému prvku bráni zubami nechtami aj vo Venge. Diaľkovým ovládaním nie je možné ani zatvoriť zabudnuté otvorené okná pri vystupovaní. A pri vykladaní nákupu nie je možné ani vozidlo s otvoreným kufrom zamknúť. Tieto prvky sú pritom veľmi návykové a niektorí konkurenti ich ponúkajú. Nakladacia hrana je mimochodom 69 cm nad zemou. Než nastúpim do vozidla, spomeniem dva páry zadných obrysových žiaroviek. Ak sa vám jedna vypáli, nemusíte hneď utekať do servisu. A Kia dokonca nešetrila ani na spiatočke - tá má vzadu priradené dve žiarovky. Pri parkovaní v noci sa to určite zíde. Rovnako rozumné je použitie dvojice zadných hmloviek.

Kia Venga 2009


Sadnem si na 54 cm dlhé sedadlo. Nadštandardne dlhé sú aj zadné sedáky, až 50 cm. Za mnou (výška 176 cm) ostáva pre zadných cestujúcich až 76 cm miesta. Tieto parametre dokážu konkurovať aj mnohým rodinným autám a SUV-čkam. Veľkorysý je aj batožinový priestor, ktorý ponúka s dvojitým dnom 314, no bez dvojitého dna až 422 litrov. Posunom zadnej lavice o 13 cm dopredu sa batožinový priestor zväčší až na 570 litrov, no mám obavy, či sa nejedná o hodnotu objemu až po strop. Každopádne, batožinový priestor nad dojazdovým kolesom je v takto malom aute naozaj veľkorysý. Zadné sedadlá sa sklápajú spolu so sedákmi, čo spolu s upevnením dvojitého dna do vyššej polohy vytvorí peknú rovinu. Zaujímavé je, že sa Kia nevie rozhodnúť, ako riešiť pomer zadných sedadiel 60:40. Vo Venge je širšie zadné operadlo za šoférom, čo je menej praktické než umiestnenie 60 % za spolujazdca. Zato nový Sportage má pomer sedadiel podľa mojich predstáv. Po sklopení zadných sedadiel Vengy vznikne priestor až 1253 litrov. Zadné sedadlá majú dve polohy, pričom zmene sklonu operadla sa prispôsobuje aj sedák. Takto riešený sklon zadných operadiel by som uvítal v každom aute.

Kia Venga 2009


Testované vozidlo má nadštandardnú výbavu. Kožené poťahy, krikľavo-zelené prvky, navigačný systém, parkovacia kamera... Ku všetkému sa dostaneme. Naštartujem. Svetlá sa zapli automaticky. Malý naftový motor je pomerne hlučný a mohol byť aj viac kultivovaný. Vo volante i celom aute totiž cítiť jemné vibrácie. Pri cúvaní na parkovisku mi pomáha parkovacia kamera. Výborná vec, na ktorú sa rýchlo zvyká, no neviem, či by som bol za navigáciu a kameru ochotný priplatiť vyše tisíc eur. Obvod sedadiel je vytvorený z akejsi (umelej?) kože, čo len spôsobovalo zvýšené potenie. Určite by som radšej volil celé poťahy z textilu. Z vozidla je výborný výhľad, čomu napomáha aj vyšší posed. Mrzelo ma, že výškové nastavenie sedadla zdvíhalo len zadnú časť, a tak som sa v najvyššej polohe cítil ako na šmykľavke. Nakoniec som si svoju polohu našiel a ani po troch hodinách jazdy som s pohodlím nemal problém. Dvojosové nastavenie volantu mohlo mať väčší rozptyl.

Kia Venga 2009


Lakťová opierka len na sedadle vodiča bez výškového nastavenia bola na môj vkus umiestnená privysoko. Kritiku si zaslúži aj "európske" nastavovanie sklonu operadla jednoduchým kolieskom namiesto "ázijského" pákového mechanizmu. Vodič pri ovládaní ostatných okien musí mať trpezlivosť, automatický dojazd má totiž len to jeho.

Kia Venga 2009


Na prehľadnom prístrojovom paneli chýba ukazovateľ teploty motora. Väčšine vodičov chýbať nebude.

Kia Venga 2009


Materiály palubnej dosky sú tvrdšie, ale žiadne vŕzganie som nezaznamenal. Volant je tenký, bez výraznejšieho tvarovania. Pochvaľoval som si tradičné Kia ovládače na volante. Tlačidlo TRIP (prepínanie palubného počítača) sa presunulo z volantu pod informačný displej v hornej časti stredového panela. Dotykové ovládanie veľkého displeja s navigáciou som si pochvaľoval, kritiku si však zaslúži nízky maximálny jas obrazovky.

Kia Venga 2009


Kia už tradične dáva medzi vodiča a spolujazdca dvojicu 12 V zásuviek, a to je dobre. Vedľa jednej nájdete tiež USB a AUX, ktoré iPod káblom využíjete na pripojenie iPhonu, iPodu a ešte neviem akých iVecí. Po pripojení USB či iPhonu vidíte samozrejme názvy skladieb na displeji.

Veľký hluk počas jazdy bránil pohodlnému využívaniu Bluetooth. Telefonovanie bolo aj pri nízkych rýchlostiach pre druhú stranu skôr utrpením. Práca so vzdialeným telefónnym zoznamom, poslednými hovormi bola na dotykovom displeji, naopak, veľmi pohodlná. Páčilo sa mi zobrazovanie stavu batérie pripojeného mobilu na veľkom displeji.

Klimatizácia bola v testovanom vozidle automatická, jednozónová. Sprvu mi prišlo jej ovládanie väčším a menším kruhovým ovládačom v sebe chaotické, neskôr som si zvykol. Tlačidlá však mohli byť výraznejšie odlíšené, trojuholník a zamknutie vozidla mohli byť umiestnené viac logicky.

Kia Venga 2009


Kvalita audiosústavy je priemerná, nijak výrazne ma neočarila. Možno vás potešia aspoň podrobné nastavenia autorádia.

Pri opisovaní parametrov do tabuliek ma zarazila prevádzková hmotnosť Vengy. Benzínový Note 1.4 sa, podľa výbavy, točí okolo hmotnosti 1 100 kg, benzínový C3 Picasso 1.6 VTi má 1365 kg, no Venga 1.4 CRDi s 1455 kg si len ťažko hľadá konkurenta. Z toho vyplývajúcich 45 kW na 1 tonu jasne naznačuje, aká svižná Venga asi bude. Alebo skôr nebude.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1396 cm3
Najväčší výkon motora 66 kW pri 4000 ot./min.
Výkon na tonu45,4 kW / t
Krútiaci moment motora220 Nm pri 1750 - 2750 ot./min.
Krútiaci moment na tonu 151,2 Nm / t
Maximálna rýchlosť 167 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 14,5 s
Hluk stojaceho vozidla 79 dB pri 3000 ot./min.
Hluk za jazdy70 dB
Servisný interval 30 000 kmKia Venga 2009


Slabšia verzia naftovej jedna-štvorky je dodávaná s päťstupňovou prevodovkou. Rovnaká spotreba, trojsekundový rozdiel v zrýchlení z 0 na 100 km/h a lepšia prevodovka jasne naznačujú, prečo sa rozhodnúť pre silnejšiu alternatívu, hoci maximálny krútiaci moment (220 Nm) majú rovnaký. Je to len na vás, ale ja by som tých 400 eur rozdielu v tomto prípade nešetril. Skúsenosti s 1.4 CRDi 90k hovoria, že sa jedná o slabý mestský naftový motor určený na denné dochádzanie do práce a víkendové výlety po okolí. Venge rýchlosti nad 120 km/h veľmi nevoňajú. Spotreba pri nich rastie, hluk tiež. A veľmi. Nielen ten od horšie odhlučneného motora, ale aj od prúdenia vzduchu okolo vysokej karosérie. Aj kvôli výraznému aerodynamickému hluku je len otázkou, aký veľký hukot musí byť vo Venge s benzínovým, resp. najslabším naftovým motorom s päťstupňovou prevodovkou. Po skúsenostiach s Kiou cee'd 1.6 si to radšej nechcem ani predstavovať. Každopádne, na brázdenie diaľnicami odporúčam konštrukčne nižší model cee'd 1.6 CRDi a nie Vengu. Tá je určená skôr pokojným povahám, ktoré jazdia slušne, bezpečne a často práve mimo diaľnic, prípadne si na autostráde nepotrebujú nič dokazovať a rýchlosť 120 km/h im príde (aj kvôli spotrebe) ako hraničná. Rozmery vozidla a ich využitie predurčujú Vengu do mesta a jeho okolia. Motor je v ňom dostatočne silný, no ponúka aj možnosť výrazne ušetriť. Na križovatkách mi ho vypínal systém ISG, ktorému ja osobne veľmi neholdujem. Nejazdím štýlom plyn - brzda, na červené svetlo radšej prichádzam so zaradenou rýchlosťou pomalším tempom tak, aby som zbytočne nestál na voľnobehu.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.2050--
4. prevodový st.1500--
5. prevodový st.-20503000
6. prevodový st.-18002500


Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Kia Venga 2009


Tempomat funguje aj pod 40 km/h na treťom prevodovom stupni. To sa tak často nevidí. Venga ponúka aj obmedzovač rýchlosti, ktorý si časom obľúbite možno ešte viac než tempomat. Prevody šesťstupňovej prevodovky sú príjemne dlhé, pochvaľoval som si aj sprevodovanie prvých dvoch stupňov. Spojka zaberá okamžite.

Venga nesklamala náklonmi v zákrutách. Oproti C3 Picasso je v tomto smere úplne niekde inde a radí sa do priemeru malých áut. Odhlučnenie podvozka je slušné, s prázdnym autom sa však neubránite odskakovaniu zadnej časti. Je to dané jednoduchou zadnou nápravou.

Servisný interval Vengy závisí od motora. Benzínové majú 20 000 km, naftové 30 000 km.

Kia Venga 2009


Spotreba

Aj na trasách okolo 10 km sa dá v Vengou 1.4 CRDi 90k jazdiť so spotrebou okolo 5 litrov nafty na 100 km. Sklamaním je však použitie vyslovene malej nádrže. Dnes je štandardom 55 litrov a Venga ponúka len 48, čo automaticky skracuje dojazd na jedno tankovanie. A koho dnes baví neustále tráviť čas na "benzínke"?


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra11 200 km
Udávaná spotreba a emisie CO24,7 (4,5*) l/100km, 124 (117*) g/km
Dosiahnutá priemerná spotreba mesto - medzimesto4,5 - 5,0 l/100 km
- štýl jazdeniaúsporný, bez zbytočného zrýchľovania a brzdenia
Dosiahnutá priemerná spotreba medzimesto - diaľnica 4,6 - 5,9 l/100 km
- štýl jazdeniaod úsporného po rýchly diaľničný
Objem palivovej nádrže48 litrov
Približný reálny dojazd730 - 950 km (so zostatkom 5 l paliva)


* s ISG (systém typu stop&start)

Môj tradičný večerný 18-kilometrový okruh z Trnávky so studeným štartom - cez mesto (sedem veľkých križovatiek) na Palisády - zastavenie - pokračovanie cez obchvat (max. 90 km/h) do Avionu normálnou úspornou jazdou zvládla Venga s výsledkom 4,5 l / 100 km. Trasu 70 km (3/4 diaľnica okolo 120 km/h podľa rýchlomera, 115 km/h podľa GPS) som skončil s priemerom 5,3 l / 100 km.

Kia Venga 2009


Krádeže, poruchy a bezpečnosť

Podľa portálu natankuj.sme.sk ukradli za prvý polrok 2010 len tri Kie, z toho ani jednu Vengu. O vozidlá tejto značky zlodeji stále nejavia veľký záujem. Našťastie.

V reporte Auto Bild TÜV Report 2010 sa Venga, logicky, nenachádza, a tak vás musí o kvalite vozu ubezpečiť jeho sedemročná záruka (150 000 km).

V testoch Euro NCAP získala Venga štyri hviezdičky z piatich. Pri teste inšpektori našli natrhnutý bezpečnostný pás vodiča do štvrtiny jeho šírky. Bolo to pri mieste upevnenia pásu na B-stĺpiku. Kia okamžite reagovala na problém montážou ochranného rukáva do všetkých Kií Venga.

CentrumKolies.sk


Hlavné klady


príjemný dizajn vozidla,
výhľad z vozidla,
variabilita zadných sedadiel a batožinového priestoru,
komfort sedenia a nadštandardný priestor v celej kabíne.

Hlavné nedostatky


hluk vo vozidle pri vyšších rýchlostiach,
nekultivovaný a slabý naftový motor,
zastarané ovládanie okien (-dojazdy, -diaľkové ovládanie)
malá palivová nádrž,

Spokojnosť s autom: 8/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Kia Venga 2009


Záverečné zhodnotenieVenga je konštrukčne vydarené auto, ktoré na malom podvozku ponúka veľkorysý vnútorný priestor. Aj dizajnovo patrí k pekný autám, ktoré neurazia ani mladých, ani starých. Kii neustále vyčítam absenciu 6-stupňových prevodoviek ku benzínovým motorom. Výber motora je teda veľkou dilemou. Oplatí sa priplácať za nekultivovaný diesel do mesta 2 000 eur oproti tichej benzínovej jedna-štvorke? Podľa môjho názoru ani veľmi nie. Pri 20 000 kilometroch ročne sa investícia 2 000 eur do naftového motora vráti asi o 5 - 6 rokov, čo nie je práve najmenej. Takže do mesta a mimo neho by som radšej zvolil kultivovanú Vengu 1.4 CVVT 90k vo výbave EX než 1.4 CRDi 90k vo výrazne slabšej výbave LX. Na dlhé diaľničné trasy by som možno Vengu 1.4 CRDi 90k aj pripúšťal, no už za 700 eur navyše máte vydarený motor 1.6 CRDi. Na diaľniciach sa však pripravte na zvýšený hluk. Ak vám ten nevadí, potom možno budete tolerovať aj hluk benzínových motorov s päťstupňovou prevodovkou. Ako hovorím, výber motora do Vengy je veľkou dilemou. Asi by som nakoniec skončil na dobre vybavenej benzínovej jedna-štvorke, alebo sa pri väčších nárokoch poohliadol po cee'de. Inak k tomuto vozidlu prakticky nemám veľké výhrady a s motorom 1.4 CVVT to je určite výborné auto do mesta s veľkorysým priestorom pre pasažierov aj batožinu.

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom