ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Nový Smart ForTwo (facelift 2010)

ikona
· · Diskusia
Druhá generácia Smart ForTwo dostáva zhruba v polovici svojho účinkovania facelift. Je nenápadný a spočíva najmä v drobných úpravách a rozšírení výbavy.
Osvieženie modelu prebehlo podľa podobnej schémy ako u koncernového príbuzného - Mercedesu CL - o ktorom sme písali tu:

Prečítajte si: Nový Mercedes-Benz CL (facelift 2010) (6. 7. 2010)

Schéma nariadila, že vzhľadu netreba vážnejšie úpravy, stačí pridať zopár nových prvkov a zopár diód. Motory tiež dostali mierne vylepšenia. O tri roky by sme sa mohli dočkať úplne novej generácie, ktorú Mercedes vyvíja v spolupráci s Renaultom.

Smart ForTwo


Pre faceliftovaný Smart je k dispozícii širšia ponuka exteriérových farieb. Na výber je sedem odtieňov miesto šiestich, vrátane matnej svetlo zelenej. Svetlo modrá metalíza vystrieda modrú metalízu. Predný spojler, bočné prahy a prvok v zadnom nárazníku môže byť odteraz lakovaný vo farbe karosérie. Paletu farieb rozširuje aj nová ponuka striech pre kabrio v červenej a modrej, ako aj rám Tridion v bielej farbe. Bielou môžu byť lakované aj niektoré ďalšie prvky exteriéru. Prienik diód do všetkých segmentov je evidentný. Potvrdzuje to aj Smart, ktorý ponúka denné LED svietenie za príplatok.

Smart ForTwo


Prístrojový panel potiahnutý látkou má nový styling, k čomu prispievajú aj nové vzory textílií. Takisto nový je prístrojový štít s ovládačmi a lakťová opierka. Za príplatok je k dispozícii trojramenný kožený volant s ovládaním tempomatu a palubného počítača. Zákazníci si môžu priplatiť aj za náladové podsvietenie interiéru pomocou diód.

Rozšírenie odkladacích priestorov v interiéri za príplatok zabezpečí napríklad veľký odkladací box v spodnej časti stredovej konzoly, alebo aj vrecká na bokoch sedadiel, ktoré sú štandardom. Ďalším praktickým prvkom je ovládanie zadných dvojdielnych dverí, ktoré zvládnete jednou rukou.

Smart ForTwo


Novinkou je navigácia a multimediálny systém so 16,5-centimetrovým displejom s integrovaným Bluetooth hands-free, USB a AUX. Po facelifte má aj základný audiosystém USB port a AUX pre MP3 a CD prehrávač.

Najväčšou zmenou v línii BRABUS a BRABUS Xclusive je nový dizajn kolies a koncoviek výfuku. Modifikácie v interiéri BRABUSU kopírujú bežné modely.

Motory Smartov boli prepracované tak, aby zaručovali ešte úspornejšiu jazdu. Šampiónom je turbodiesel cdi, ktorý priamo produkuje v priemere 86 g CO2 na kilometer (doteraz 88 g/km), čo zodpovedá spotrebe asi 3,26 l/100 km.

Naftový motor:

0.8 cdi - 40 kW (54 k) pri 5800 ot./min., 130 Nm pri 2100 - 2600 ot./min.Vďaka úpravám riadiacej jednotky a výfukového systému dosahujú oba atomsférické trojvalce s objemom jeden liter spotrebu 4,2 l/100 km, čo je pokles o 0,1 litra. Prepĺňaná verzia si vypýta 4,9 litra na 100 km. Motor vo verziách BRABUS dostal zvýšený výkon o 3 kW, no napriek tomu spotreba klesla z 5,2 na rovných 5 litrov na 100 km.

Benzínové motory:

1.0 mhd - 45 kW (61 k) pri 5800 ot./min., 89 Nm pri 3000 ot./min.
1.0 mhd - 52 kW (71 k) pri 5800 ot./min., 92 Nm pri 4500 ot./min.
1.0 Turbo - 62 kW (84 k) pri 5250 ot./min., 120 Nm pri 3250 ot./min.
1.0 BRABUS - 75 kW (102 k) pri 5500 ot./min., 140 Nm pri 3500 ot./min.Príchod faceliftovanej verzie spreváda aj uvedenie limitovanej edície Edition Lightshine. Jej základ tvorí výbava Passion, ktorá má v základe klimatizáciu, prevodovku Softouch a balíček Bodypanel plus. K dispozícii bude v dvoch nových odtieňoch laku ako kupé alebo kabrio s motorom 1.0 mhd (52 kW), 1.0 Turbo, alebo naftovým motorom. V špeciálnej edícii dostanete niektoré príplatkové prvky už v základe. Napríklad navigáciu/multimediálny systém s Bluetooth hands-free a denné LED svetlá. Edition Lightshine ďalej prináša vnútro svetlometov vo farbe karosérie, zliatinové 15-palcové disky a iné drobnosti. Smart si účtuje v Nemecku za Edition Lightshine príplatok 2065 eur s metalízou, alebo 2220 eur s matným lakom. Cena je vrátane 19% DPH.

Faceliftovaný Smart ForTwo sa objaví na autosalóne v Paríži a následne bude nasadený na jednotlivé trhy. Doteraz bola značka prítomná v 43 krajinách, no v roku 2010 pribudne Argentína a Indonézia. Od začiatku výroby v roku 1998 sa predalo viac ako 1,2 milióna Smartov ForTwo.

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom