ČlánkyNovinkyRecenzieO nás

Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/vo028300/zavolantom/classes/articles.php on line 514
Recenzia

TEST: Fiat 500 C 1.4 16V

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
mini auto (benzín, 1.4, 74 kW, 6-st. prevodovka, 5 200 km)

Technické parametre

Základné údaje
Výrobca:Fiat
Model a rok500 C, 2009
Motor - objem a výkon1.4 16V, 74 kW (100 k)
Prevodovka a počet rýchlostímanuálna, 6
Hnacia nápravapredná
Priemer kolies15’’
Rok výroby a zakúpenia2010Test Fiatu 500 cabrio mi nemohol pripadnúť na lepší týždeň. Od pondelka meteorológovia hlásili pekné letné počasie a skutočnosť dopadla presne podľa mojich predstáv. S Fiatom 500 C som si užil stovky kilometrov v meste, po dedinkách aj na diaľnici. Každý deň som si našiel dôvod sadnúť za volant sympatickej päťstovky s textilnou rolovacou strechou.

Fiat 500 C


Niekto si môže pomyslieť, že toto nie je pravý kabriolet. A má pravdu. Po stiahnutí textilnej strechy ostávajú nad oknami dva oblúky, ktoré však zvyšujú tuhosť karosérie a pri čakaní na križovatke počas horúceho dňa ponúkajú akú-takú ochranu pred ostrým slnkom. Oblúky tiež výrazne obmedzujú dosah zvedavcov na predmety v interiéri - ani veľmi vysoký človek cez ne nedočiahne čo len na kľučky. Oblúky tiež čiastočne kamuflujú sťahovaciu strechu, čo môže byť v určitých prípadoch výhodou. Takýto polo-kabriolet tiež umožňuje jazdu len s čiastočne otvorenou strechou, čo v prípade klasického kabrioletu nepripadá do úvahy. Jedinou nevýhodou tohto riešenia teda ostáva fakt, že vodič po stiahnutí strechy do krajnej polohy nevidí za seba takmer nič, resp. len strechy áut. Manipulácia so strechou je možná do rýchlosti asi 60 km/h, pričom s otvorenou strechou nebol problém jazdiť aj rýchlosťou 100 km/h. Tú však už z hľadiska hluku považujem za hraničnú.

Fiat 500 C


Fiat 500 C je k dispozícii s trojicou motorov ku všetkým stupňom výbavy. Slabší benzínový motor 1.2 8V (69 k, 102 Nm) stojí o 2 000 eur menej než ostatná dvojica motorov - benzínový 1.4 16V (100 k, 131 Nm) či naftový 1.3 MultiJet 16V (75 k, 145 Nm). Motor 1.2 je vhodnejší do mesta, prípadne na denné dochádzanie doň. Naftový motor je vhodnejší na dlhšie trasy (aspoň 10 - 20 km naraz), no pre takéto použitie je otázna vhodnosť päťstupňovej prevodovky, ktorá má údajne pomerne krátke prevody.

Fiat 500: aktuálne ceny, výbava a porovnanie s konkurentmi
Autozor


Ja sa, ako priaznivec kultivovaných benzínových motorov, prikláňam ku stokoňovej 1.4-ke so 6-stupňovou prevodovkou a úplne dostatočným výkonom i sprevodovaním vhodným do mesta aj na diaľnicu. Ak by som plánoval používať 500 C len v meste, zvolil by som asi 1.2 8V a ušetrené dve tisícky investoval do vyššej výbavy a tešil sa z nižšej spotreby pri ekonomickom jazdení mestskými ulicami.

Fiat 500 C


Testovaná výbava Lounge s prívlastkom Show dance v reči cenníka Fiatu znamená 17 800 eur. K tomu pridajte xenónové svetlomety (720 eur), automatickú klimatizáciu (460 eur), systém Stop&Start (255 eur), Hi-Fi systém Interscope (325 eur), nejaké polepy a ďalšie drobnosti, a sme na cene 20 765 eur bez zľavy. Zdá sa to síce veľa, ale osobne som presvedčený, že za 20 000 eur (s nejakou zľavou od predajcu predsa musíme počítať) nič podobné, tak pekné a v takej bohatej výbave s vydareným motorom a šesťstupňovou prevodovkou jednoducho nedostanete.

Fiat 500 C


Päťstovka vo verzii kabrio veľa konkurentov nemá. Renault Wind ešte len príde do predaja, MINI Cooper Cabrio kúpite v podobnej cene len jazdený, a osobne nie som presvedčený, že kúpou tohto podstatne drahšieho konkurenta získate viac.


Technické parametre
Celkové rozmery 3546 x 1627 x 1488 mm
Batožinový priestor 182 litrov
Zaťaženie strechy 0 kg
Svetlá výška ??? mm
Rázvor 2300 mm
Priemer otáčania??? m
Prevádzková hmotnosť1045 kg
Maximálna celková hmotnosť1385 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy2185 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 800 kg brzdeného / 400 kg nebrzdeného
Druh povolených pneumatík 175/65 R14, 185/55 R15, 195/45 R16Prichádzam k autu - diaľkovým ovládaním stiahnem strechu do prvej polohy. Auto sa tak okamžite vyvetrá. Okná sa diaľkovo ovládať nedajú. Ani strechu, keď na ňu pri vystupovaní zabudnete, na diaľku nezavriete. To je možné jedine ručne, a dokonca v poslednej fáze držaním príslušného tlačidla. To kvôli bezpečnosti. Pri cúvaní mi pomáhajú zvukové parkovacie senzory, ktoré nie sú viazané na autorádio, a tak stačí hudbu úplne stíšiť a cúvať o to bezpečnejšie.

Fiat 500 C


Do USB konektora strčím 8 GB kľúč so stovkou rôznych hudobných albumov a ide sa do mesta. Preskakovanie skladieb je akési pomalé, medzi albumami som listovať nedokázal. Kvalita príplatkovej audio sústavy prevyšuje všetko, čo som v triede mini a malých automobilov kedy počul. Subwoofer pod sedadlom spolujazdca bude priateľku určite obťažovať, a tak si hlasnú hudbu užívam radšej v momente, keď som v aute sám. Ak patríte medzi šoférov, ktorí radi púšťajú svoje hity celému sídlisku, určite si za Interscope zostavu priplaťte. Päťstovka sa vám odvďačí.

Fiat 500 C


Sedadlo vodiča je dostatočne dlhé (52 cm), pričom výškové nastavenie znamená skôr nastavenie sklonu sedáku. Nevadí, skôr naopak. Vadí mi však chýbajúce pozdĺžne nastavenie volantu, ktorý môžete prispôsobiť len výškovo. Spätné zrkadlá sú perfektné, dostatočne veľké a dobre tvarované. Všeobecne Fiat robí spätné zrkadlá poctivo, a nie so zbytočne hrubým rámom ako mnohí konkurenti. Za mnou (výška 176 cm) majú zadní cestujúci len 63 cm miesta, čo je minimálne o 10 cm menej než je štandardom v nižšej strednej triede. Na sedáky dlhé iba 43 cm si teda usadnú len deti a malé postavy.

Po ceste za polovičkou si všímam, ako sa za retro kabriom ľudia len tak otáčajú. Opäť dôkaz, že Taliani v prípade 500-ky trafili do čierneho a vy ste aspoň nemuseli zakladať rodičovský dom kvôli úveru na novú Z4-ku. Potenciál letného flirtu je v retro drobcovi totiž možno aj vyšší. Mimochodom, otvorenie strechy do prvej úrovne (so zadným oknom v klasickej polohe) trvá asi 9 sekúnd. Ďalším stlačením tlačidla sa celá strecha aj zadné okno za 6 sekúnd zložia do konečnej polohy, v ktorej sa 500 C stáva štýlovým Fiatom s jednoznačne najhorším výhľadom dozadu. Zatvorenie strechy: za 7 sekúnd sa vyrovná zadné okno, za ďalších 5 sekúnd sa strecha takmer zavrie, no potom musíte už príslušné tlačidlo asi 5 sekúnd držať, až kým nezacvaknú všetky poistky. Ten zvuk je naozaj “cool”. Ja som zatváranie strechy riešil tak, že pár desiatok metrov pred parkoviskom som stlačil zavretie strechy, o pár sekúnd som tlačidlom strechu opäť o čosi viac posunul ku prednému oknu a po zaparkovaní ju už len dovrel do konečnej polohy.

Večerná jazda Fiatom 500 C po Bratislave je zážitok. Horúce dni vás niekedy presvedčia strechu zavrieť a vychutnať si chlad automatickej klimatizácie, ktorá v 500-ke zodpovedá mojim predstavám, ale letné 25-stupňové večery sú pre jazdu kabrioletom ideálne. Vietor vo vlasoch, fešanda na sedadle spolujazdca, dobrá hudba k tomu...čo si viac priať? Radi nakupujeme v noci, no z hypermarketu sme vychádzali s obavami, či tých šesť Tesco tašiek do Fiatky zmestíme. Ten kufor ale vôbec nie je taký malý, ako sa nám zdalo. A v malom kufri aspoň tašky tak “nelietajú”. Sobotné týždňové nákupy 500-ka pokojne zvládne a dvojica sa do 500 C zbalí kľudne aj na dovolenku. Na zadných sedadlách je predsa miesta dosť. Mimochodom, keď už sme pri nákupoch, 500-ku diaľkovým ovládačom zamknete aj pri otvorenom kufri. To je praktické riešenie pri vykladaní nákupu, kedy ja od zamknutého auta už odchádzam a polovička vyberá poslednú dvojicu tašiek.

Fiat 500 C


V interiéri si kritiku zaslúži priveľa podobných tlačidiel na volante s horšou orientáciou aj rozmiestnením, ako aj regulácia hlasitosti autorádia tlačidlami + a -. Našťastie je tu aspoň Mute na volante i stredovom paneli. Anténa je zabudovaná v čelnom skle, príjem FM frekvencií je slabší. Ku kvalite materiálov palubnej dosky i poťahov nemám námietky. V prípade štýlového Alfa Romeo MiTo som bol z niektorých riešení sklamaný, tu práve naopak. Za bezpečnostným pásom sa síce musíte poriadne načiahnuť, aj páka výškového nastavenia sedadla a ručná parkovacia brzda vedľa nej mohli byť lepšie odlíšené, no to sú všetko drobnosti, ktoré nesúvisia s kvalitou spracovania alebo nelogickým riešením smerujúcim k rýchlejšiemu opotrebeniu vozidla. Na 500-ke si dal Fiat naozaj záležať. No predsa len mi jeden vážnejší nedostatok napadol - riešenie prístrojového panela nie je práve prirpavené na slnečné dni bez strechy. Na informačnom displeji v strede rýchlomera, resp. otáčkomera za jasných slnečných dní skoro nič nevidno. A tu je pritom zobrazené množstvo informácií - stav paliva, názov MP3 skladby či teplota motora i okolia. Sympatickým riešením je zamknutie dverí zatlačením kľučky.

Telefonovanie pomocou zabudovaného handsfree nebolo problém ani pri potulkách mestom so stiahnutou strechou. Systém je na to pripravený.

Sám za seba si sadnem len-tak-tak. Zadný sedák je dlhý len 43 cm a medzi operadlami je za mnou len 63 cm, čo je o 10 cm menej než v tradičnej nižšej strednej triede. V testovanom vozidle boli xenónové svetlomety, takže nočné jazdy mi nerobili žiaden problém. V daždi som našťastie nešiel, ostrekovanie čelného skla však odporúčam robiť len so zavretou strechou. Aj vtedy zastarané ostrekovače mieria prúd vody skôr nad čelné sklo než priamo naň.

Fiat 500 C


Navigácia Blue&Me TomTom je našťastie len doplnkom, ktorý môžete z palubnej dosky úplne odstrániť. Je to asi najpomalšia a najhoršia navigácia, akú som mal kedy možnosť vyskúšať. Aj obyčajný Garmin za menej než 100 eur ju tromfne v snáď všetkých smeroch. A to nehovorím o výraznom obmedzení výhľadu vodiča pri použití tejto “zabudovanej” navigácie.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1368 cm3
Najväčší výkon motora 73,5 kW pri 6000 ot./min.
Výkon na tonu70,3 kW / t
Krútiaci moment motora131 Nm pri 4250 ot./min.
Krútiaci moment na tonu 125,4 Nm / t
Maximálna rýchlosť 182 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 10,5 s
Hluk stojaceho vozidla 84 dB pri 4500 ot./min.
Hluk za jazdy72,5 dB
Servisný interval ??? kmStokoňový štvorvalec je pre tento typ auta úplne dostatočný motor. Je tichý, cítiť len veľmi jemné vibrácie vo volante. Ťah motora je pociťujem už od nízkych otáčok, takže rozjazd je možný aj bez zbytočného vytáčania motora. Spojka a prevodovka sú absolútne v poriadku, tieto elementy ma milo prekvapili. Radiaca páka je príjemne blízko k volantu. Po jej stranách sa nachádzajú veľké ovládače predných okien, ktorých umiestnenie v tejto oblasti zvyčajne kritizujem, no v 500-ke sú príjemne poruke. Prekvapením sú aj jazdné vlastnosti 500 C. Nakláňanie je malé, testovacie zákruty som prechádzal rýchlosťami bežnými pre štandardnú nižšiu strednú triedu. Oceňujem tiež komfortné naladenie podvozka s 15-palcovými pneumatikami. Na našich cestách na nízkoprofilové 16-ky radšej úplne zabutnite, 15-ky sú úplne ideálne. Motor, prevodovka aj jazdné vlastnosti ma teda celkovo príjemne prekvapili, Fiat 500 C s týmto motorom je veľmi silným konkurentom aj pre drahšie vozidlá “bez strechy”.

Fiat 500 C


Tlačidlo Sport zmenilo účinok posilňovača riadenia a citlivosti akceleračného pedála. Pravdu povediac, celý čas som jazdil v tomto režime a nevidel som jediný dôvod ho vypnúť. Našťastie, Fiat si moje nastavenie pamätal počas celého testovacieho týždňa.

Systém Stop&Start za 255 eur využijete jedine v meste, tlačidlom ho dokonca môžete vypnúť. Na križovatke sa zohriaty motor a s ním aj klimatizácia automaticky vypnú. Po stlačení spojky nastáva jeho automatický štart, vy môžete zaradiť rýchlosť a rozbehnúť sa. Svižné rozjazdy zvláda stokoňová ľahučká 500-ka ľavou zadnou. Radosť som mal aj zo zvuku motora, a to aj pri nízkych, aj pri vysokých otáčkach.

ESP s ASR, MSR, HBA + Hill Holder sú len za príplatok, a to v celom balíku za 855 eur. Sú to však systémy, ktoré dokážu zachrániť život, pričom taký Hill Holder som aj ja pri rozjazdoch do kopca rád využil.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.2800--
4. prevodový st.2100--
5. prevodový st.170030504600
6. prevodový st.-25503800


Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Sklamaním pre mňa bol pomerne veľký polomer otáčania. Dokonca som mal pocit, že Citroen C3 je do mesta obratnejší než tento drobec.

Fiat 500 C


Spotreba

Spotreba Fiatu 500 C s najsilnejším motorom zodpovedá štýlu jazdenia. V meste i mimo neho dokážete jazdiť za 6 litrov / 100 km, na diaľnici a pri hustejšej premávke si musíte zvyknúť na priemer začínajúci sedmičkou. Jazdil som najmä s otvorenou strechou. Od 90 - 100 km/h už bol hluk vo vozidle tak vysoký, že som strechu radšej zatiahol. Pri nižších rýchlostiach nie je podľa môjho názoru rozdiel v spotrebe medzi otvoreným autom a zavretým s klimatizáciou nijak významný. V mestských zápchach je, logicky, menej ekonomická jazda s klimatizáciou. Po asi 150 pohodových letných kilometroch mimo diaľnic s otvorenou strechou som skončil so spotrebou 5,9 l / 100 km.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra5200 km
Udávaná spotreba a emisie CO26,1 l/100km, 140 g/km
Dosiahnutá priemerná spotreba mesto - medzimesto 5,9 - 7,0 l/100 km
- štýl jazdeniaúsporný až bežný mestský
Dosiahnutá priemerná spotreba - diaľnica 7,0 l/100 km
- štýl jazdenianormálny diaľničný
Objem palivovej nádrže35 litrov
Približný reálny dojazd430 - 510 km (so zostatkom 5 l paliva)Fiat 500 C


Krádeže, poruchy a bezpečnosť

Podľa portálu natankuj.sme.sk ukradli za posledných 12 mesiacov jednu 500-ku. Za prvých 5 mesiacov roku 2010 dokonca žiadnu, pričom za rovnaký čas podľa oficiálnych štatistík pribudlo na našich cestách 182 nových vozidiel tohto modelu.

V štatistikách Auto Bild TÜV Report 2010 Fiat 500 ešte nefiguruje.

V testoch Euro NCAP z roku 2007 získala 500-ka plných 5 hviezdičiek za ochranu dospelých pasažierov bez výraznejšieho ohrozenia niektorej časti tela pri čelnom, bočnom či zadnom náraze. Podľa novších, prísnejších pravidiel Fiat 500 testovaný nebol.

CentrumKolies.sk


Hlavné klady


dizajn a štýl,
mimoriadne možnosti konfigurácie vozidla,
výhody “polo-kabrio” verzie,
kvalita materiálov a spracovania interiéru,
vydarený motor, prevodovka aj podvozok.

Hlavné nedostatky


chýba výškové nastavenie volantu,
uzatváranie strechy v troch krokoch,
výhľad vzad pri zloženej streche,
zlá čitateľnosť informačného displeja pri otvorenej streche,
ESP+ASR+Hill Holder len za skupinový príplatok.

Spokojnosť s autom: 10/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieBez debaty a váhania dávam 500 C plný počet bodov. V tejto triede budem ešte dlho hľadať podobne štýlového konkurenta za podobnú cenu. To auto sa vám jednoducho nemôže nepáčiť. Dokonca aj ľudia, ktorých autá vôbec nezaujímajú, na 500 C reagovali s nadšením. Je to vydarený drobček, s ktorým budete každý deň hľadať dôvod na výlet do ulíc mesta či potulky slovenskými mestami a dedinami. S Fiatom 500 cabrio som sa vyhýbal diaľniciam, po rýchlostnej ceste som išiel len raz - z Bratislavy domov. Vôbec mu to nerobilo problém...ale prečo sa náhliť, keď si cestu môžete užiť? Naspäť do hlavného mesta som už radšej zvolil vínnu cestu, zastavil sa v Modre na zmrzlinu, s vetrom vo vlasoch si užíval západ slnka nad Malými Karpatmi... S Fiatom 500 C to bol veľmi pekný slnečný týždeň.

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom