ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Ford Focus 1.5 EcoBoost

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
malý benzínový hatchback so šesťstupňovým manuálom (1380 kg, 110 kW / 150 k, 240 Nm, 0-100 za 9,0 s)
Po niekoľkých rokoch sa opäť vraciam za volant výborného auta, ktoré je radosť šoférovať. Pôvodné obavy, že sa facelift dotkol len dizajnu prednej masky sa nenaplnili. Vylepšení je tu viac než dosť.

Test Ford Focus 1.5 EcoBoost Titanium X


Po kliknutí sa obrázok zobrazí vo vyššom rozlíšení. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.


Ford Focus začína v limitovanej edícii X na akciovej cene 12 590 eur za klasický motor 1.6 Duratec 105k vo výbave Trend X. Stačí si priplatiť tisícku a okrem lakťovej opierky, tempomatu a automatickej klimatizácie dostanete aj vydarený motor 1.0 EcoBoost 100k, s ktorým sa jazdí oveľa komfortnejšie (170 Nm pri 1400 ot./min. oproti 170 Nm pri 4000 ot./min.) a príjemnejšej jazde napomáha aj premenlivý posilňovač riadenia. Navyše sa môžete tešiť aj na systém stop&start a celkovo nižšiu spotrebu paliva.

Akciový cenník však mieri ešte vyššie. Za 16 390 dostanete 125-koňovú verziu 1.0 EcoBoost so 6-st. prevodovkou a solídnou výbavou Spirit X zahŕňajúcou aj bezkľúčové štartovanie, 16'' zliatinové disky, športové predné sedadlá, 4,2'' farebný displej, predné hmlovky, roletový kryt držiaka nápojov a ďalšie drobnosti. Úprimne, asi by som si pri trojtisícovom rozdiele radšej kúpil 1.0 EcoBoost 100k a doma si bhájil nižšiu výbavu. Veď rozdiel 3000 eur je pri leasingu v konečnom dôsledku ešte vyšší.

Ak už hľadám plnohodnotne vybavený Focus poslednej generácie, mal by som investovať do mnou testovaného 1.5 EcoBoost 150k vo výbave Titanium X. Za akciových 19 990 eur dostanete parádne 17'' disky, parkovacie senzory vpredu, vzadu aj po stranách, svetelný senzor, dažďový senzor, denné LED svetlá, automatické parkovanie, 8'' dotykový multimediálny systém či zadný športový spojler. Pred domom vám tak bude parkovať auto konkurujúce autám strednej triedy nielen jazdnými vlastnosťami a výkonným motorom, ale aj výbavou. Ak chcete bi-xenóny alebo kompletne bezkľúčové ovládanie, musíte však investovať do podstatne drahšej neakciovej výbavy Titanium Plus. Budem trochu cynický, ale načo mám v noci poriadne vidieť na cestu; hlavne, že mám oťapkaný dotykový displej...


Technické parametre
Celkové rozmery 4,36 x 1,82 x 1,48 m
Rázvor 2648 mm
Priemer otáčania 11,0 m
Svetlá výška ??? cm
Zaťaženie strechy 75 kg
Prevádzková hmotnosť1380 kg
Maximálne zaťaženie520 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 660 kg nebrzdeného / 1500 kg brzdeného
Použité pneumatiky 215/50 R17

*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

Aktuálnu generáciu Focusu pred faceliftom som testoval pred štyrmi rokmi. Chválil som zvýšenie komfortu, výborné jazdné vlastnosti, množstvo praktických riešení. Chválil som sťahovanie okien diaľkovým ovládaním, ale na dnes testovanom aute mi podržanie zámku dokázalo okná na diaľku len zatvoriť. Kritizoval som plytký kufor s dojazdovou rezervou, na ktorom sa nič nezmenilo. Poteší aspoň rovina po sklopení zadných sedadiel.

Pracovisko vodiča vychválené na 95 % sa dočkalo zopár vylepšení. Poteší napríklad už spomínaná roletka nad odkladacími priestormi medzi posuvnou lakťovou opierkou a radiacou pákou. Zachovaná ostala klasická ručná brzda, len sa presunula trochu dozadu, na svoje tradičné miesto. Odkladacie priestory sú dostatočne veľké a od Fordu by sa tu mohli mnohé značky čo-to priučiť. Zatiaľ samé praktické zmeny.


sedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 54 cm

B (zadný sedák) = 50 cm

C (medzi operadlami) = 72 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.


ložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = 98 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 165, resp. 175 cm


Test Ford Focus 1.5 EcoBoost Titanium X


A pokračujeme ďalej. Vylepšením prešiel aj prístrojový panel. Analógové ručičky stavu paliva a teploty motora ostali zachované, veľký displej nad nimi sa však konečne môže zaradiť do tohto desaťročia. Bola radosť vidieť naraz priemernú aj aktuálnu spotrebu, prejdenú vzdialenosť i dojazd. Dúfam, že je štandardom aj v nižších výbavách. Podržaním tlačidla OK sa všetky údaje pekne vynulujú, šípkou dolu zas rovno preskočím na digitálny ukazovateľ aktuálnej rýchlosti. Šípkou doľava môžem prejsť na druhé merania (palubný počítač č. 2) so samostatným nulovaním, na ktorom môžete sledovať dlhodobé merania, napríklad spotreby paliva.

Tlačidlá na volante prešli kompletnou zmenou. Ovládajú sa podstatne lepšie. Škoda, že hlasitosť autorádia sa mení v pravej časti. Radšej na takéto veci používam ľavú ruku, ktorú mám na volante za každých okolností a hlasitosť hudby aj preskakovanie skladieb ovládam podstatne častejšie než palubný počítač. Ovládanie tempomatu síce prešlo zmenou, ale nedokážem povedať, či k lepšiemu. V týchto nových tlačidlách sa strácam rovnako, ako v tých predchádzajúcich. Aspoň že na displeji vidím nastavenú rýchlosť, čo niektorým konkurentom chýba. V minulej verzii som zažil aj situáciu, že tempomat udržiaval nastavenú rýchlosť aj po preradení, no tu sa nič také nekonalo.

Test Ford Focus 1.5 EcoBoost Titanium X


Vonkajšia teplota sa nachádza aj na displeji medzi rýchlomerom a otáčkomerom, aj v hornej časti veľkého dotykového panela multimediálneho systému. Ten je rozdelený do štyroch zón. Keď kliknem na prehrávanú hudbu, ostanú mi v hornej a spodnej lište informácie ostatných funkcií (Bluetooth spojenie, klimatizácia). Vždy sa môžem rýchlo vrátiť domov stlačením virtuálneho domčeka a vždy sú k dispozícii komplexné nastavenia stlačením ozubených koliesok. Škoda spomalených reakcií systému a malého písma. A Logo Ford na ploche domácej obrazovky zbytočne ruší. Snáď aj bez toho viem, za auto akej značky mi každý mesiac odchádza leasingová splátka.

Klimatizácia má na svojom paneli zase všetky informácie, ktoré potrebujem. Nemusím ich duplicitne vidieť aj na tejto peknej 8'' obrazovke, ktorú nájdete napríklad aj v Mondeu. Ale inak klimatizácii nemám absolútne čo vyčítať. Stačí si zvyknúť na nové usporiadanie tlačidiel, a že mono režim aktivujete podržaním Auto, a ste vybavení. Tak som si pekne zapol všetky smery prúdenia vzduchu, intenzitu nastavil na druhý stupeň, nastavil 21°C a užíval si komfort manuálne upraviteľnej automatiky. Zarosené čelné sklo bolo o chvíľu suché vďaka zabudovanému vyhrievaniu. Už len doplniť vyhrievaný volant a skákal by som od radosti.


Interiér
Šírka interiéru v ramenách 141 cm vpredu, 130 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 147 cm vpredu, 147 cm vzadu
Batožinový priestor 316 litrov s dojazdovou rezervou / 1101 litrov
Výška nakladacej hrany približne ??? cm


Štartovanie tlačidlom je trochu zbytočná vymoženosť, keďže automaticky nezahŕňa aj bezkľúčový vstup do auta. Takže kľúčiky, resp. diaľkové ovládanie musím tak-či-tak vyťahovať z vrecka pri každom príchode či odchode od auta.

Vodič má k dispozícii rovno dva USB konektory. Jeden tak môžem využiť napríklad na (pomalé) nabíjanie telefónu, druhý na USB. Pod lakťovou opierkou sa nachádza aj slot pre SD kartu a 12 V zásuvka. V nej je prúd aj niekoľko minút po zhasnutí motora. Neskôr sa pravdepodobne vypne.

Test Ford Focus 1.5 EcoBoost Titanium X


Pri radiacej páke vidím niekoľko tlačidiel. Automatické parkovanie ocenia vodiči, ktorí nevedia spoľahlivo zaparkovať medzi autami. Aj to sa síce treba naučiť (brzdiť či radiť musíte vy), no volant sa bude otáčať sám. Stačí len sledovať pokyny pre pohyb vpred a vzad, a ťukať do brzdy. Druhé tlačidlo vypína vydarené parkovacie senzory. Tých bolo na testovačke toľko, že zobrazovali aj situáciu vedľa auta. Ja osobne by som ocenil aj parkovaciu kameru, ktorú považujem za dobrého pomocníka pri parkovaní popri rastlinách. Tretie tlačidlo na vypnutie funkcie stop&start, ktorá vypína motor na križovatke, sa zíde napríklad v zápche. Stop&start všeobecne kritizujeme, pretože má vplyv na životnosť motora, no musíme uznať, že vo Focuse funguje, ako má.

Odkladacích priestorov nie je dosť len vpredu, ale aj vedľa zadných sedadiel. Sem môžete odložiť mobil, tam zase nabíjačku. Priemerný priestor na zadných sedadlách sa nezmenil.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1498 cm3
Najväčší výkon motora 110 kW pri 6000 ot./min.
Výkon na tonumax. 79,7 kW / t
Krútiaci moment motora240 Nm pri 1600 - 4000 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 173,9 Nm / t
Maximálna rýchlosť 210 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 9,0 s
Servisný interval ??? km


Motor 1.5 EcoBoost vychádza z vydareného 1.6 EcoBoost, pričom dosahuje rovnaký výkon a lepšiu spotrebu. A dnes rieši spotrebu naozaj každá firma. Európska legislatíva nepustí, Euro 6 je strašiakom nás všetkých. V praxi žerie novinka podobné množstvo paliva ako predchodca, ale môžeme sa na to pozrieť aj inak. V porovnaní s menšími motormi konkurencie (1.2 TCe, 1.4 TSI) je spotreba forďáckej jedna-päťky prakticky zhodná. Pri rovnakom štýle jazdy, a to istotne už viete, hrá oveľa väčšiu rolu hmotnosť auta, jeho rozmery a aerodynamický odpor. Lenže keď chcete zrýchľovať, napríklad pri predbiehaní do kopca, pochopíte, že ani malý objem, ani malá teoretická spotreba vám v danej chvíli nepomôžu. 1.0 EcoBoost je výborný motor, ale 1.5 EcoBoost je ideálnou voľbou pod kapotu Focusu. Tento kultivovaný motor je radosť štartovať. Po zodvihnutí ručičky teploty motora sa môžete odvážiť aj na svižnejšiu jazdu. Podvozok je teraz trochu komfortnejší, čo som uvítal pri prejazde pozliepanými cestami banskoštiavnického okresu. Komunikácia volantu s kolesami bola síce predtým trochu lepšia, no pri porovnaní s konkurenciou je to stále výborný stroj.

Výkonovo skutočne dosahuje vlastnosti 1.6 EcoBoost, veľmi sa mi páčia krátke dráhy presnej radiacej páky a rozumné sprevodovanie do obce aj na diaľnicu. Tam sa kľukový hriadeľ otočí len 2800-krát za minútu. Prospieva to aj pohode v kabíne, aj spotrebe. Nad 130 km/h už počuteľne rastie aerodynamický ruch, čo si všimli aj ostatní cestujúci. Predpisové jazdenie je však mimoriadne tiché a vyrovná sa autám strednej triedy.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.2200--
4. prevodový st.16003000-
5. prevodový st.-23003400
6. prevodový st.-20002800

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

V daždi som si pochvaľoval protismerné stierače. Potešia aj jemné rozprašovače ostrekovačov. Na parkovisku som si všimol normálny priemer otáčania, sťažovať sa nemôžem ani na nízku svetlú výšku. Rizikový výjazd z parkovacieho miesta pri našom dome zvládol bez zvukov od podvozka.

Spotreba

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:

8,0 l / 100 km: BA -> BS; 160 km svižnou jazdou
5,4 l / 100 km: BS -> BB; 50 km úspornou jazdou
6,4 l / 100 km: BB -> BS; 50 km úspornou jazdou
6,7 l / 100 km: BS -> BA; 160 km normálnou jazdou

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra8100 km
Udávaná spotreba a emisie CO25,6 l/100km, 128 g/km
Dosiahnutá spotreba úsporne 5,4 - 6,4 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 6,7 - 8,0 l/100 km
Objem palivovej nádrže55 litrov
Približný reálny dojazd650 - 950 km (so zostatkom 5 l paliva)


Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.

Hlavné klady
+ výborný motor
+ úžasný podvozok
+ množstvo drobných praktických vylepšení
+ atraktívny dizajn (škoda, že facelift zabudol na zadné svetlá)
+ vyhrievané čelné sklo

Hlavné nedostatky
- bezkľúčové iba štartovanie / vypnutie
- potešil by vyhrievaný volant
- ani top akciová ponuka neobsahuje bi-xenóny
- veľký dotykový displej je rýchlo "zacapkaný"
- plytký kufor
Reklama:
Záver

Ford Focus je mimoriadne auto nižšej strednej triedy. Za novým dizajnom sa otočilo mnoho ľudí, pod kapotou zas milo prekvapila zmenšená jedna-šestka. Motor 1.5 EcoBoost patrí k najlepším benzínovým motorom so zdvihovým objemom pod dva litre na našom trhu. V interiéri nastalo mnoho praktických vylepšení, od poriadneho informačného displeja na prístrojovom paneli cez vylepšené tlačidlá na bohovsky tvarovanom volante až po roletku pred posuvnou lakťovou opierkou, vedľa klasickej ručnej brzdy, ktorá sa opäť vrátila na tradičné miesto. Neostáva mi nič iné, len chváliť. Ani cena 19 990 eur za výbornú akciovú výbavu Titanium X nie je na zahodenie. K dokonalosti to chce už len bi-xenóny, plnohodnotné bezkľúčové ovládanie a popri vyhrievanom čelnom skle aj vyhrievaný volant. Ale to už poriadne vymýšľam, čo?

O autorovi: "Moje prvé auto bola jazdená Toyota Corolla 1.33 z konca minulého storočia. Úžasný stroj. Prvým novým autom sa o pár rokov neskôr stal Fiat Bravo 1.4, pri ktorom som pochopil, čo znamená pojem výkon na tonu. Necelých sto koní, nevýrazný krútiaci moment a k tomu relatívne vysoká hmotnosť vozidla spôsobili, že som ho po štyroch rokoch vymenil za polročný Renault Koleos 2.0 dCi 150k 4x4 AT. Opäť na leasing. Neudržiavaná cesta k domu aj ku chalupe, a tiež láska k lyžovaniu a víkendom v kopcoch rozhodli, že chcem štvorkolku. Kvôli častému šoférovaniu v noci som zase trval na xenónoch a automatu som sa nikdy nebránil. Zatiaľ som spokojný, o ďalšom aute len snívam. Jeep Grand Cherokee, Ford Ranger alebo radšej Octavia Scout? Uvidíme o pár rokov. Chcem vám hlavne povedať, že viem, čo je to platiť za auto akontáciu, splátky, poistky, pneumatiky, palivo, čo znamená riešiť poistnú udalosť či záručné a pozáručné opravy. Preto sa môžete spoľahnúť, že každý test píšem zodpovedne a tak, akoby som si v danej kategórii vyberal auto ja sám. Povoziť sa týždeň zadarmo v novom aute a všímať si len to dobré, to predsa dokáže každý. Verím, že aj tento test vám pomohol správne sa rozhodnúť. Ako poďakovanie ma poteší aj obyčajné stlačenie fejsbúkového Like na konci testu či odporučenie tejto stránky vašim známym."
Galéria

TEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoostTEST: Ford Focus 1.5 EcoBoost
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom