ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
Hoci som už raz šoféroval Renault Traffic, za volantom poctivej dodávky dlhej 6,2 m som sedel po prvý raz. A stálo to za to!
 Renault Master L3H2


V ruke kľúčiky ako ku Dacii, ale s tromi tlačidlami. Jedno slúži na odomykanie a uzamykanie nákladného priestoru. Žiaľ, na otvorenom aute nedokážete zamknúť kabínu. Musíte najprv zamknúť celé auto so zatvorenými všetkými dverami, a až potom odomknúť nákladný priestor.

 Renault Master L3H2


Naboku testovačky praktické posuvné dvere, po ktorých otvorení si môžete všimnúť okienko z kabíny vodiča. Škoda, že vodič nedokáže rozsvietiť svetlo v nákladnom priestore, aby skontroloval, či je vzadu všetko v poriadku. S Masterom som totiž sťahoval redakciu a jednu domácnosť, a práve kontrola nábytku, či je vzadu všetko o.k., mi tak trochu chýbala.

 Renault Master L3H2


V prípade zadných dvojitých vrát mi zase prekážala pre dodávky typická dvojica ramien. Keď som naložil Master doplna a pokúšal sa zavrieť dvere, ramená ma nepustili. Je to podobné, ako v lacných sedanoch. V tých drahších už ramená veka kufra výrobca ukrýva a niečo podobné by som uvítal aj v Renaulte Master. Odporúčam dokúpiť aj drevenú podlahu.

 Renault Master L3H2


Svetlá výška vozidla dosahuje v najdlhšej a najvyššej verzii L3H3 17 cm, v najkratšej a najnižšej L1H1 získate o centimeter viac. Navyše, kratší rázvor kratšej verzie ponúkne ešte lepšiu prejazdnosť, takže verzia L1 bude podstatne priechodnejšia. Ale aj s touto najdlhšou verziou L3H2 som jazdil po neodhrnutých zasnežených cestách, cúval do dvora položeného o pol metra nižšie než bola príjazdová cesta, a ani strmý briežok, ani zasnežená Banská Štiavnica nerobila vozidlu so 17-centimetrovou svetlou výškou, relatívne malými 16-palcovými kolesami a rázvorom 4332 mm žiaden problém. Pochváliť musím aj manévrovateľnosť. To hovädo dlhé 6,2 m sa otočí na ceste ako červík. Treba si len trochu nadchádzať, sledovať prvý deň vo veľkých spätných zrkadlách zadné kolesá, aby ste sa s Masterom naučili žiť. Ale to vám musí byť jasné, už keď do neho nastupujete pomocou schodíka. Predné kolesá máte pod sebou, v srdci pocit autobusára a za sebou polovicu domácnosti naskladanú podobne, ako Tetris na záchode pred odchodom do školy.

 Renault Master L3H2


Vedel som, že pôjdem s Masterom z Bratislavy do Banskej Štiavnice a späť. A preto som sa aj trochu šoférovania veľkej dodávky obával. Bolo to úplne zbytočné. Prvých pár kilometrov som prešiel len na miesto fotografovania. Dojmy boli zmiešané - nadšenie sa striedalo s odstupom. Potom som si ešte na chvíľu presadol do môjho Koleosa a ten pocit prajem každému: "To čo je? Veď my sedíme na zemi!" O hodinku som už opäť liezol do kabíny Mastera. Po piatich dňoch šoférovania po diaľniciach, motania sa po kľukatých cestách, parkoviskách, po nakladaní, vykladaní, v peknom počasí aj snehovej kalamite, som Master vracal s veľmi zvláštnym pocitom. Podobný zážitok bol pre mňa test Fordu Ranger, ktorý so sebou priniesol osobitý životný štýl. A dodávka je v tomto smere podobná. Žiadne otázky typu: A zmestí sa to tam? Jasné, že zmestí. A v nákladnom priestore sa môžem pohodlne vystrieť aj si vedľa naložených skríň nechať manipulačnú chodbičku, prípadne na vystúpenie využiť bočné posuvné dvere. Ich jediným nedostatkom je vŕzganie počas jazdy aj na malých nerovnostiach. Verím, že bez posuvných dverí je Master pevnejší a tichší, pretože v kabíne nevŕzgalo absolútne nič.

 Renault Master L3H2


Ak chválim jazdné vlastnosti, musím spomenúť bohovský 120-kilowattový 2,3-litrový motor. Žiadne otravné vibrácie po studenom štarte, k tomu výborné odhlučnenie za každých okolností a perfektná spotreba. Dve turbá nádherne spolupracujú. Motor znáša aj podtáčanie medzi 1000 a 1500 ot./min. Malé turbodúchadlo eliminuje takzvanú turbo dieru na minimum a s motorom sa skutočne výborne pracuje. S tým autom bola jednoducho radosť jazdiť a jediným obmedzením bol bočný vietor na diaľnici. Ale to je pochopiteľné.

Rýchlomer pri 90 km/h podľa GPS ukazoval 95 km/h. Vtedy na šiestom prevode motor pradie 1900 otáčkami za minútu. V obci na štvrtom prevode pri 55 km/h (čo je reálnych 50 km/h) sa kľukový hriadeľ otočí 1700x za minútu, no indikátor ekonomického radenia už pýta päťku. Tá znamená len 1400 ot./min.

Podvozok som si tiež celý čas pochvaľoval. Kolesá dostatočne komunikujú s volantom, nerovnosti v ňom cítite v primeranej miere, no jazda po neodhrnutej zasneženej ceste nie je utrpením. Práve naopak. Master navyše prináša Extended Grip, zlepšený systém kontroly trakcie. Pri rozjazdoch do kopca zase pomáha Hill Holder.

 Renault Master L3H2


Kritiku si zaslúži jedine radiaca páka s nepresnými prevodmi a dlhými dráhami. Sprevodovanie je úplne v poriadku, ani raz som si nepomyslel, že by som ho zmenil. Ani v meste, ani na okreske. Pri zjazde po neodhrnutej ceste z Banskej Štiavnice do Bzenice som využíval aj pomalú jazdu na prvom či druhom prevodovom stupni, na snehu som sa občas rozbiehal na dvojke, takže som za ten týždeň vyskúšal naozaj všetky nepríjemné situácie, kedy by ma mohla prevodovka nahnevať. Nestalo sa.

Mnohí o mne vedia, že jazdím radšej úsporne než s ťažkou nohou. Nie pomaly, len efektívne. Cesta z Bratislavy do Štiavnice skončila s priemerom 7,4 l nafty / 100 km. Z osemdesiatlitrovej nádrže ubudla menej než štvrtina, z príplatkovej stolitrovej by nezmizlo takmer nič. Vpredu sme sedeli dvaja dospelí, vzadu sme viezli veľkú sedačku, skriňu, komodu, stolíky, lampy, oblečenie...spodná polovica nákladného priestoru bola kompletne plná. Na tempomate som mal celý čas 96 km/h, bola totiž tma a jazdu som tiež prispôsobil mojim chabým skúsenostiam s jazdou takýmto typom auta. Naspäť, po suchej ceste a počas dňa, som už s prázdnym autom išiel odvážnejšie. Spolu s predieraním sa zasneženými Vyhňami som sa do Bratislavy dostal s priemerom 8,0 l / 100 km. Deväťlitrovú hranicu prekročíte len s plným autom alebo pri veľmi rýchlej jazde po diaľnici. Je to zbytočné. Ja sa skôr orientujem opačným smerom. Vyskúšal som si preto 60 km BS -> KA -> BS úspornou jazdou. A výsledok? Nádherných 5,9 l nafty na 100 km! 163 koní pod kapotou, dve turbá, prevádzková hmotnosť 2201 kg, tri predné sedadlá obsadené dvomi osobami, vzadu niekoľko vriec s oblečením, a spotreba typická skôr pre osobné auto. Nechápem.

Pozrime sa ešte do mojich poznámok z testovacieho týždňa:


- Čistenie čelného skla od snehu a ľadu je pre človeka s výškou 176 cm na takto vysokom aute dosť problém.

+ Množstvo odkladacích priestorov v kabíne, či už nad hlavou, pod sedadlami či v rámci palubovky je veľmi návykové.

- Šofér dodávky sa nemusí upraviť? Znie to síce hlúpo, ale chýbalo mi tu akékoľvek zrkadlo, v ktorom by som si pred kontaktom so zákazníkom mohol skontrolovať môj ksicht.

- Automatický dojazd ponúka len okno vodiča a len smerom dolu. V ostatných prípadoch musíte tlačidlá okien držať celý čas.

- Ak chcem vidieť aktuálny čas a vonkajšiu teplotu, už na palubnom počítači neuvidím priemernú spotrebu. Môžem však na tento účel využiť pripojenie smartfónu cez Bluetooth s aplikáciou R & Go.

- Horizontálne orientovaný volant neponúka pozdĺžne nastavenie. Mohol by.

+ Milo ma prekvapila kvalita jednoduchej audiosústavy. Spolu s dobrým odhlučnením kabíny (do 100 km/h je v nej takmer úplné ticho) som si užíval hudbu z USB kľúča, resp. USB kábla z pripojeného iPhonu.

+ Potešil ma trojblik smeroviek, na parkovisku zase parkovacie senzory.

- Diaľkové svetlá aktivujete len smerom k sebe, ako na ostatných bežných Renaultoch (výnimkou je pár modelov z inej produkcie). Jemným pritiahnutím k sebe zablikáte, silnejším aktivujete diaľkov na trvalo.

+ Malá kabína sa rýchlo vykúri či vychladí.

- Zišla by sa automatická klimatizácia. Malá kabína spôsobuje, že sa musím ešte viac hrať s manuálnymi nastaveniami, než v osobnom aute.

- Vybrať si môžete medzi pohonom predných a zadných kolies, no pohon všetkých kolies chýba.

+ Výborné stretávacie a diaľkové svetlá si zaslúžia pochvalu. Za denné svietenie si musíte priplatiť 40 eur, alebo ostať pri klasike. Vtedy vám budú svietiť aj zadné obrysovky a po vypnutí motora stretávačky vždy automaticky zhasnú.

- Dažďový senzor je veľký pomocník, stierače aj ostrekovače však mohli byť kvalitnejšie.

Záver:

Na Renault Master L3H2 so 165-koňovým 2,3-litrovým motorom s dvojitým prepĺňaním budem spomínať v dobrom. Dve sťahovania, jedna poriadna snehová kalamita a zážitok aspoň na celý rok. Vysoký posed, prekvapivo dobrá manévrovateľnosť, perfektný motor, dobré sprevodovanie, obrovský nákladný priestor, solídna výbava a možnosti, o akých sa mi ani nesnívalo. Vybrať si môžem medzi predným a zadným náhonom, medzi dĺžkami 5,05 - 6,20 m, výškami 2,3 - 2,7 m, či chcem manuál alebo automat, či nádrž 80 alebo 105 litrov, atď. Renault Master je pojem. A už chápem prečo. A každému z vás prajem, aby si mohol na pár dní takúto dodávku vyskúšať. Potom vám budú všetky tie SUV s kvázi vysokým posedom doslova smiešne.

-- GALÉRIA --


Galéria

Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok Renault Master L3H2 - zážitok na celý rok
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom