ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoost

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
malý užitkáč pre bežnú rodinu s päťstupňovým manuálom (1317 kg, 74 kW / 100 k, 170 Nm, 0-100 za 12,3 s)
Test Ford Tourneo Courier


Malý sympaťák s posuvnými dverami a úsporným benzínovým motorom je ideálnou kombináciou kompaktného rodinného a úžitkového auta. Oproti bežným osobákom sú devízou Fordu Tourneo Courier spomínané posuvné dvere na oboch stranách, veľké piate dvere, veľkorysý batožinový priestor s nízkou nakladacou hranou, zloženie zadných sedadiel a polička nad hlavou vodiča. Za jeho blízkeho konkurenta môžeme považovať Škodu Roomster alebo Ford B-Max.

Ford trochu pomenil názvoslovie, tak vám ho trochu priblížim. Tourneo znamená verziu úžitkového auta pre osobnú prepravu. Tourneo Courier je tak vlastne model Courier s piatimi sedadlami a kompletnými oknami.

Test Ford Tourneo Courier


Počiatočná cenovka 13 548 eur už znamená solídny motor 1.0 EcoBoost 100k, no výbavu bez predných hmloviek, autorádia, klimatizácie, tempomatu, elektrického ovládania spätných zrkadiel. A keď už si priplatíte približne 1500 eur za strednú výbavu, stačí vám priložiť ďalších 600 eur do výbavy Titanium, ktorá prináša aj strešné lyžiny, automatickú klimatizáciu, svetelný senzor, dažďový senzor, vnútorné zrkadlo s automatickým stmievaním a zliatinové kolesá. Ak by som si mal kúpiť Ford Tourneo Courier ja, tak jednoznačne v tejto (mnou testovanej) výbave Titanium. Základný benzínový motor je vhodný na bežné jazdenie s rodinou a časté využívanie na krátke trasy. Ak mienite Courier pravidelne zaťažovať nákladom, zvážte kúpu 1.6 TDCi.

Cenový rozdiel medzi benzínovým 1.0 EcoBoost (100k, 170 Nm) a naftovým 1.5 TDCi (75 k, 190 Nm) je len 500 eur. Z pohľadu šoféra by som dal prednosť kultivovanému a v praxi výkonnejšiemu benzínovému štvorvalcu s dosiahnuteľnou udávanou spotrebou 5,4 l / 100 km, ekonóm vie, že naftový agregát spotrebuje o liter nafty na 100 km menej, čo po 100 000 km značí rozdiel 1000 litrov paliva. Navyše, nafta je lacnejšia, takže sa dá hovoriť o celkovej úspore asi 1500 eur.

Ak by som mal investovať do nafty ja, bolo by to jedine kvôli 1.6 TDCi (95 k, 215 Nm) s podstatne vyšším ťahom a rozumným príplatkom 850 eur oproti 1.0 EcoBoost.

Zamyslenie nad cenami ukončím porovnaním 1.0 EcoBoost 100k vo výbave Titanium s 1.6 TDCi 95k v slabšej výbave Trend. Stoja totiž takmer rovnako. Bola by to ťažká dilema. Ak jazdím veľa a hľadám argument pre naftu, bude mi chýbať automatická klíma (užitočná aj v zime, kedy sa s mechanickou musím stále hrať), dažďový senzor, svetelný senzor a, úprimne, rád by som mal auto na pekných diskoch a s praktickými lyžinami.


Technické parametre
Celkové rozmery 4,16 x 1,76 x 1,80 m
Rázvor 2489 mm
Svetlá výška 15 cm
Zaťaženie strechy 45 kg
Prevádzková hmotnosť1317 kg
Maximálne zaťaženie448 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 640 kg nebrzdeného / 910 kg brzdeného
Použité pneumatiky 195/60 R15


*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

Prichádzam tak k autu za necelých 16 000 eur, teda bývalých 500 000 korún. Keď si predstavím, čo som si za ne mohol kúpiť pred šiestimi rokmi a čo dnes, je to zvláštny pocit. Platy idú hore, ale ceny áut s novými motormi a prvkami výbavy ostávajú. Preto si nedovolím tvrdiť, že Tourneo Courier je drahé auto. Skôr naopak. Na to, čo ponúka, je vlastne lacné. Oproti bežným osobákom nižšej strednej triedy s porovnateľnou cenovkou je devízou tohto drobného pracanta 15-centimetrová svetlá výška. Nenájdete tu výdobytky techniky v podobe LED svetiel, ale poteším sa dvojici poriadnych cúvacích aj hmlových svetiel. Mrzí ma len dvojica obrysových žiaroviek vzadu. Denné svietenie ich síce šetrí, ale keď sa vám jedna vypáli, budete mať danú stranu auta kompletne tmavú. Za nebezpečné úsporné opatrenie považujem aj absenciu akejkoľvek lampy či odrazovej plochy z vnútornej strany dverí vodiča či spolujazdca. Tam by som si hneď nalepil nejakú reflexnú pásku.


ložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = 81 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 158 cm


Test Ford Tourneo Courier


Kufor je krátky, ale vysoký. K objemu po kryciu dosku som sa nedopracoval, po strop ponúka slušných sedemsto litrov. Určite si sem dokúpte nejakú sieť, lebo po otvorení veľkých dverí vám všetok náklad vypadne. Po zaparkovaní v kopci určite. A viete, ako to je: kvôli posuvným dverám budete parkovať vždy predkom do kopca, čo moju teóriu s vypadávaním nákladu len potvrdzuje. A poriadne to otravuje. Ak sklopíte zadné operadlá a následne aj celé sedadlá preklopíte smerom vpred, 80-centimetrová ložná dĺžka sa výrazne natiahne. Ak chcete odviezť dlhší predmet, sklopíte len operadlá. Vtedy od steny kufra po operadlo vodiča strednej postavy dosiahnete priestor dlhý takmer 160 centimetrov. Viac to kvôli krátkym vonkajším rozmerom auta byť ani nemôže. Ale vďaka dĺžke iba 4,16 m sa s autom výborne parkuje. Parkovacie senzory si musíte priplatiť aj k najvyššej výbave.

Test Ford Tourneo Couriersedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 50 cm

B (zadný sedák) = 50 cm

C (medzi operadlami) = 76 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.

V kufri potešia dve úrovne pre umiestnenie krycej dosky, ktorú navyše môžete pekne odložiť za zadné operadlá do takmer vertikálnej polohy. Takéto nápady sa mi páčia. Rezervné koleso nenájdete pod dnom kufra, ale pekne zvonku, odspodu. To môže byť výhodou, keď máte plný batožinový priestor a dostanete defekt.

Test Ford Tourneo Courier


Zvonku je Tourneho Courier sympatické malé autíčko, s ktorým sa dobre parkuje, zvnútra však ponúka množstvo priestoru. Cestujúci vzadu nájdu veľkorysý priestor nielen na hlavu, ale aj nohy. Nameraná šírka v pleciach je jedna vec, ale v praxi je všetko oveľa lepšie. Pochváliť musím aj nízky tunel pod nohami prostredného pasažiera. Stolíky v operadlách sa sklápajú zhora nadol, čo je oveľa praktickejšie než štandardný systém na väčšine konkurenčných áut.

Test Ford Tourneo Courier


Bezkľúčové ovládanie Ford do Couriera neimplementoval. Škoda. Po otvorení dverí vodiča ma poteší aspoň šikovné madlo na ich uchopenie z vnútornej strany.

Test Ford Tourneo CourierInteriér
Šírka interiéru v ramenách 138 cm vpredu, 127 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 145 cm vpredu, 152 cm vzadu
Batožinový priestor 708 / 1656 litrov
Výška nakladacej hrany približne 49 cmPracovisko vodiča sa ponáša na Fiestu, všetko je tu ale prehľadné. Oproti Kuge či Tourneo Connect nemám problém ani s tlačidlami na volante, pochvaľujem si nižší počet tlačidiel na autorádiu, za prehľadnú označujem aj prístrojovku. Otáčkomer vľavo, rýchlomer vpravo, medzi nimi analógový ukazovateľ stavu paliva v nádrži a digitálny teplomer.

Test Ford Tourneo Courier


Mrzí ma prepínanie údajov palubného počítača pomocou páčky v rámci otáčkomera. Keď chcem napríklad v týchto jesenných dňoch skontrolovať vonkajšiu teplotu, musím sa počas jazdy načiahnuť cez volant k drobnej páčke a z priemernej spotreby prepnúť na želaný údaj. Je to otravné a nebezpečné.

Test Ford Tourneo Courier


Za nápad roka vyhlasujem integrovaný držiak na smartfóny a tabletofóny. iPhone 6 (13,8 cm) sa doň na výšku nezmestí, iPhone 5S (12,4 cm) áno. Na ležato je všetko v poriadku. iPad mini je široký 13,5 cm, takže sa sem možno vopchá, ale potvrdiť to neviem.

Test Ford Tourneo Courier


Osempalcových tabletov širokých menej než 13 cm je však na našom trhu viac, stačí len hľadať. Jedným ťahom tak môžete mať v aute navigáciu, prehrávač hudby a videí. Ja som priam závislý na online navigácii Waze s nahlasovaním dopravných obmedzení a výpočtom reálneho trvania cesty aj so zápchami, takže takéto riešenie len a len vítam. V tablete stačí mať predplatenú SIM kartu s internetom na deň, kedy platíte len za internet v dňoch, kedy online navigáciu aj reálne využijete (väčšinou okolo 0,50 eur) a je to. Vzadu, za smartfónom, sa pod nenápadným krytom nachádza USB konektor pre nabíjanie mobilu či tabletu, takže aj túto úlohu zvládol Ford veľmi elegantne.

Test Ford Tourneo Courier


Panel klimatizácie je takmer dokonalý. Buď využijete plnú automatiku, alebo, ako ja, zapnete hoci aj všetky tri smery prúdenia vzduchu do kabíny.

Test Ford Tourneo Courier


V testovačke bolo prítomné aj elektricky vyhrievané čelné sklo Quickclear. Neváhajte, a tých 150 eur, resp. 195 eur aj s vyhrievaním sedadiel, si zaň priplaťte. V zime je mimoriadne návykové.

???

Parametre motora
Zdvihový objem valcov998 cm3
Najväčší výkon motora 74 kW pri 6000 ot./min.
Výkon na tonumax. 56,2 kW / t
Krútiaci moment motora170 Nm pri 1400 - 4000 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 129,1 Nm / t
Maximálna rýchlosť 173 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h12,3 s
Servisný interval 30 000 km alebo rokPoďme na cestu. Štart trojvalca ani nepočuť. Ani v zime sa nedá hovoriť o nekultivovanom chode či nedostatočnom odhlučnení. Práve naopak. Jazda po meste aj okreskách je mimoriadne tichá, ani na diaľnici sa nič zvláštne nedeje. Radiaca páka ponúka krátke a presné dráhy, prevodovka zase dlhé ekonomické prevody akurát vhodné k tomuto motoru. Motor je prekvapivo výkonný a osobne ho mám veľmi rád. Tri valce ani nepoznať, výkon motora rastie plynule a nárast krútiaceho momentu dosahuje vrchol už pri 1400 otáčkach kľukového hriadeľa za minútu. Ak obec končí cestou z kopca, môžete piaty prevod zaradiť už v nej a krásne sa rozbehnúť na 90-ku a neskôr na 130 km/h bez zmeny prevodu. Napríklad na konci Žarnovice smerom na Bratislavu. V kopcoch do Banskej Štiavnice zas nie je problém motor vytáčať na druhom prevodovom stupni. Toto nie je nafta, rozsah využiteľných otáčok je pri 1.0 EcoBoost podstatne vyšší. Prakticky od 1500 do 6000 ot./min môžete s motorom pracovať, ako sa vám páči. Nič vám na to nepovie.

Jazdné vlastnosti Couriera ma prekvapili. Milo. Náklony v zákrutách sú primerané, s nerovnou cestou si podvozok poradí tiež veľmi dobre, skrátka, Ford. Citlivé a nie zbytočne preposilňované riadenie, k tomu solídny motor aj podvozok, dobrý výhľad z auta...čo si viac priať? Fakt nemám z pohľadu vodiča k Tourneo Courier nijakú vážnejšiu výhradu.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.-3100-
4. prevodový st.-2500-
5. prevodový st.--3500

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Keďže aj tento Ford ponúka tankovanie systémom Easy Fuel, zvládne to aj každá baba. Hlavne sa teraz neurazte, prosím. Špeciálny senzor vám dokonca nedovolí natankovať iné palivo, než aké vaše auto potrebuje. Kvôli tomu sa k vozidlu dodáva aj lievik, aby ste do nádrže dostali palivo aj z bandasky. Pre istotu.

Test Ford Tourneo Courier


Palivová nádrž je síce malá, ale na tých 43 litrov so zostatkom 5 litrov paliva v nádrži prejdete prekvapivo veľa kilometrov. Výrobca totiž udáva spotrebu 5,4 l / 100 km a veľkým prekvapením pre mňa bolo, že túto hodnotu aj bez problémov dosiahnete. A nehovorím o jazde s prázdnym autom. Zo šiestich mojich jázd skončili štyri so spotrebou nižšou než udáva výrobca. Samozrejme, len podľa palubného počítača. Ale aj tak...

Praktický priemer otáčania: približne 9,9 m

priemer otacania

Celkový stopový priemer otáčania: 10,5 mSpotreba

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:

6,7 l / 100 km: BA -> BS; 160 km normálnou jazdou
5,0 l / 100 km: BS -> BA; 160 km úspornou jazdou
5,3 l / 100 km: BS -> Dvorníky; 120 km úspornou jazdou
5,9 l / 100 km: Dvorníky -> MY; 70 km normálnou jazdou
5,2 l / 100 km: MY -> BS; 150 km normálnou jazdou
4,8 l / 100 km: BS -> KA -> BS; 55 km úspornou jazdou

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra5900 km
Udávaná spotreba a emisie CO25,4 l/100km, 124 g/km
Dosiahnutá spotreba úsporne 4,8 - 5,3 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 5,9 - 6,7 l/100 km
Objem palivovej nádrže48 litrov
Približný reálny dojazd650 - 900 km (so zostatkom 5 l paliva)Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.

Pri pohľade na zoznam nedostatkov sa môže zdať, že tento model je skôr nepodarkom, ale nedajte sa pomýliť. Ide o všetky nedostatky, ktoré som si za celý týždeň všimol a vo väčšine prípadov ide o maličkosti, na ktoré sa dá zvyknúť. Len mi ich nedalo nespomenúť. Parkovacie senzory aj sieť do kufra si dokúpim, pri používaní klimatizácie okná aj tak nezvykneme otvárať, ovládanie diaľkových svetiel a ostrekovačov je len otázkou zvyku a tak mi bude najviac prekážať len oneskorený "elektronický plyn" a neergonomický palubný počítač s nepohodlným prepínaním a ukrytím vonkajšej teploty.

Hlavné klady


+ celkový výborný dojem z auta
+ perfektný držiak na mobil / tablet
+ vyhrievanie čelného skla
+ výkonný, kultivovaný a rýchlo sa zohrievajúci trojvalec
+ akurátne sprevodovanie, presná radiaca páka
+ opretie lakťa na okne
+ manipulácia so zadnými sedákmi

Hlavné nedostatky


- palubný počítač (spôsob prepínania, nulovanie každého údaju zvlášť, vonkajšia teplota v ňom)
- diaľkové svetlá aktivujete potiahnutím ľavej páčky smerom k sebe
- pritiahnutie pravej páčky zapne zadný stierač
- ostrekovanie predného okna tlačidlom na konci páčky
- auto sa automaticky nezamkne po rozjazde
- dojazd len okna vodiča
- zadné okná sa len vyklápajú
- vplyv bočného vetra na diaľnici
- z plného kufra všetko vypadáva, treba sieť
- oneskorený elektronický plyn (rozjazd)
- chýbali mi parkovacie senzory

Spokojnosť s autom: 10/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieFordu Tourneo Courier udeľujem plný počer bodov. Bez debaty. S týmto motorom, touto výbavou, za cenu pod 16 000 eur dostanete veľmi šikovné auto, ktoré splní nároky aj ako úžitkáč, aj rodinný pomocník. Posuvné dvere, množstvo vzduchu v interiéri, polička nad hlavou vodiča, solídna svetlá výška, dostatok výkonu, výborné jazdné vlastnosti a perfektná spotreba benzínu. A k tomu ešte najšikovnejší držiak mobilu, aký som kedy v mobile videl. Tourneo Connect mi bude chýbať. Najazdil som s ním veľa a páčilo sa nielen mne, ale aj celej rodine.

-- GALÉRIA --Galéria

TEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoostTEST: Ford Tourneo Courier 1.0 EcoBoost
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom