ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDi

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
sedemmiestne naftové SUV so šesťstupňovým automatom (1991 kg, 145 kW / 197 k, 436 Nm, 0-100 za 10,3 s)
Jeden motor, jedna výbava. Oproti klasickej verzii Santa Fe zabudnite na naftový dvojliter či textilné sedadlá. Keď Grand, tak so všetkým. Kým Hyundai Santa Fe kúpite od 32-tisíc a Premium 2.2 CRDi s automatom, v koži a so siedmimi sedadlami stojí 40 990 eur, tak Grand Santa Fe v rovnakej výbave kúpite za 43 990 eur. Rovnaká šírka, rovnaká výška, ale 22 cm dĺžky navyše znamená viac miesta pre šiesteho a siedmeho člena posádky alebo dlhšie predmety či možnosť nocľahu v aute aj pre dvojmetrových ľudí. Dlhšie a o 110 kg ťažšie auto neprináša ani tak vyššiu spotrebu, ale skôr zmenu jazdných vlastností. Ťažký ruksak cítiť aj v zákrutách, aj na nerovnostiach.

Test Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDi


Krátke Santa Fe je podľa mňa oveľa krajšie a ponúka lepšie jazdné vlastnosti. Všetky ostatné nedostatky aj prednosti platia pre oba modely, preto je tento test určený aj potenciálnym majiteľom klasickej verzie najväčšieho Hyundaiu na našom trhu (Genesis nepočítame).

(Grand) Santa Fe vo výbave Premium už po priblížení k autu osvetlí okolitý priestor lampičkami v odklápajúcich sa spätných zrkadlách. To sa mi páči. Pochváliť musím aj diaľkové ovládanie. Ponúka aj samostatné otvorenie kufra či uzamknutie auta aj počas elektrického zatvárania piatych dverí. Tak to má byť. Horšie je to s tlačidlami pre odomknutie a uzamknutie vozidla. Nájdete ich totiž len na predných kľučkách. Takéto šetrenie na aute za vyše štyridsaťtisíc eur nechápem.


Technické parametre
Celkové rozmery 4,92 x 1,89 x 1,69 m
Rázvor 2800 mm
Svetlá výška 17 cm pod zakrytovaným motorom
Zaťaženie strechy ??? kg
Prevádzková hmotnosť1991 kg
Maximálne zaťaženie639 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 750 kg nebrzdeného / 2000 kg brzdeného
Použité pneumatiky 235/55 R19


*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

Kufor je veľký, ponúka aj sklápanie operadiel v druhom rade sedadiel pomocou pák v bočnej stene. Oceňujem stropnú lampu či zásuvku na 230 V. Zatiaľ nič nové, to všetko sme mohli vidieť aj v klasickej verzii Santa Fe. V Grande je však podstatne viac priestoru pre tretí rad sedadiel. Tie sa šikovne skrývajú do podlahy, manipuláciu zvládne aj útla žienka. Nastupovanie do zadných sedadiel si žiada zopár gymnastických úkonov, ale nejde o žiadnu tragédiu. Ak pred vami náhodou nik nesedí, dokážete operadlo pred sebou sklopiť pomocou už spomínanej páky v bočnej stene kufra.

Pri cestovaní "v kufri" sa pripravte na vysokú podlahu, pokrčené nohy vás tak začnú omínať už po pár desiatkach minút. Pokorne by som však vzadu dokázal sedieť aj dve hodiny, no viac radšej nie. Priestoru je tu dosť, len pohodlie sa nedá porovnať so sedením v posuvných sedadlách v druhom rade, ktoré navyše ponúkajú aj reguláciu sklonu operadiel. Okrem vyberania sedadiel, ktoré by tu mohlo niekomu chýbať, som tu nenašiel jediný zádrhel. Milión variácií, pohodlný posed, navyše v oknách nechýbali záclonky. Tie ocenia najmä rodičia bábätiek. Pri usadení troch cestujúcich do druhého radu sedadiel poteší minimálny tunel pod nohami toho stredného, dvojstupňové vyhrievanie hlavných sedákov a výduchy klimatizácie v B-stĺpikoch a nie spoza lakťovej opierky.

Test Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDi


V treťom rade sedadiel nájdete dokonca samostatné ovládanie klimatizácie. Môžete tu regulovať intenzitu aj smer prúdenia vzduchu, nechýba ani manuálna regulácia teploty. Akurát som si všimol, že z pravej strany prúdi v zime teplý vzduch podstatne skôr než z ľavej. Výduchov v celom aute nájdete viac než dosť a báť sa tak nemusíte o komfort celej posádky ani v zime, ani v lete.


ložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = 133 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 215 cm


Pochvalu si zaslúži aj strešné okno. Je obrovské a jeho prvú polovicu môžete aj vyklopiť, aj odsunúť. Žiaľ, pri zatváraní okna sa vždy zatiahne slnečná roletka. To mi poriadne liezlo na nervy.

Pracovisko vodiča charakterizuje bohovské elektricky ovládané sedadlo aj s reguláciou sklonu sedáku a tenký volant. Nikdy mi nevadil, ale niekto má radšej v rukách hrubý veniec. Ovládače na volante sú štandardné, ergonomické, dokonca tu nájdete aj menič intenzity posilňovača. Tlačidlo vyhrievania volantu dokážete časom bez problémov nahmatať, ale než ho prvýkrát nájdete, možno ma budete chvíľu preklínať, že som vám jeho polohu hneď neprezradil. Nábeh vyhrievania volantu aj sedadiel mohol byť rýchlejší. Bohvie, ako je to v lete s ventiláciou.

Nadšenie z elektrického ovládania aj sedadla spolujazdca vystriedalo sklamanie. Nijakým spôsobom totiž nedokážete zmeniť jeho výškové nastavenie a nižšie postavy sú tak vedľa vodiča doslova utopené.

Prístrojový panel patrí dnes k tým konzervatívnym a to je mi na (Grand) Santa Fe sympatické. V tejto cenovej kategórii by ma síce potešil nejaký head-up displej alebo aspoň digitálne zobrazenie aktuálnej rýchlosti, ale to sú možno len výmysly rozmaznaného novinára. Ťažko povedať.

Celkovo ma trochu sklamalo využitie oboch displejov. Aj ten na prístrojovom, aj ten na stredovom paneli by zvládli zobraziť viacero údajov naraz. Istotne by nebol problém zobraziť prejdenú vzdialenosť od vynulovania spolu s priemernou spotrebou, rovnako tiež režim MP3 prehrávača spolu s nastavením klimatizácie. A síce musím pochvíliť veľké a prehľadné tlačidlá na stredovej doske, občas by som bol radšej, keby som ich nebol nútený stláčať. Ale ak chcem vedieť, akú mám práve nastavenú teplotu v kabíne, buď musím ťuknúť do niektorého z nich, alebo rovno stlačiť CLIMATE a kompletne prekryť mapu navigácie či názov rozhlasovej stanice nastaveniami klimatizácie.

Odkladacích priestorov je tu dosť, pochváliť musím aj veľkú lakťovú opierku.

Z bežných funkcií si najväčšiu kritiku zaslúži tempomat. Veď aj vo Fabii za tretinu ceny je lepší! Poprvé, nikde nevidím nastavenú hodnotu. Podruhé, vždy ho musím najprv zapnúť, aktivovať. Aj po obyčajnom krátkom tankovaní na diaľničnom odpočívadle.

Multimediálny systém sa zdá byť na prvý pohľad v poriadku, ale ani desať reproduktorov nie je zárukou kvalitného zvuku. Ten by som označil za prudko priemerný. Mrzí ma to. Ešte horšie to bolo s funkčnosťou repro sústavy po studenom štarte. Najprv ticho, potom šušťanie a po pár minútach prvé reálne zvuky. Samozrejme, týkalo sa to len testovacieho kusu, ale mojou povinnosťou je na to upozorniť. Očakávam totiž, že auto s najazdenými 32 tisíckami kilometrov bude bez takýchto porúch.

Jedným dychom však dodávam, že poznám viacerých majiteľov nových áut Hyundai a každý z nich si vždy bez problémov uplatnil plnohodnotnú päťročnú záruku. Nejde teda len oprázdne sľuby, ani obmedzenú záruku na všetky ostatné prvky, ktoré sa vám práve v tejto chvíli fungujú.


sedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 52 cm

B (zadný sedák) = 49 cm

C (medzi operadlami) = 66 - 82 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.

Krátke SantaFe ponúka pre zadok a nohy za mnou 77 cm priestoru, čo je slušná hodnota a predĺžená verzia tak pridáva skôr možnosť sedadlá v druhom rade posunúť, než viac priestoru (hoci treba uznať, že v zadnej polohe ponúkajú na kolená ešte o 5 cm viac).

Test Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiInteriér
Šírka interiéru v ramenách 150 cm vpredu, 138 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 156 cm vpredu, 154 cm vzadu
Batožinový priestor 634 / 1842 litrov
Výška nakladacej hrany približne 75 cm


Krátke SantaFe ponúka o pár centimetrov vyššiu nakladaciu hranu, priestor v prvom a druhom rade sedadiel je však úplne rovnaký. Najväčší rozdiel pocíti majiteľ v dĺžke ložného priestoru. Za stredne vysokým vodičom tak môžete v Grand SantaFe bez obáv prevážať predmety dlhé až 215 cm.

Test Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDi


Poďme na cestu. Po automatickom prisunutí sedadla a naštartovaní sa parkovisku sa teším z prekvapivo malého priemeru otáčania a výbornej parkovacej kamery. Nepotrebujem ani natáčacie čiary, ani pohľad na situáciu okolo celého auta. Vyžadujem presne takúto spoľahlivú kameru s dobrým rozlíšením. Len sa nesmie zašpiniť, resp. musíte ju udržiavať čistú. Dá sa to naučiť pretrieť ju vždy, keď idete do kufra. Spätné zrkadlá sú veľké a pri zaradení spiatočky klesnú k zemi.

Ľavý predný stĺpik by mohol menej prekážať vo výhľade. V noci by som zase ocenil lepšie diaľkové svetlá. Nie je xenón ako xenón. Ani stretávačky nepatria k ideálnym.

Mimo cesty poteší svetlá výška 17 - 18 cm pod zakyrtovaným motorom, možnosť uzamknúť pohon oboch náprav na LOCK 50:50 a asistent zjazdu z kopca. LOCK sa automaticky nad 30 km/h vypne, ale pri poklese rýchlosti pod magickú hranicu sa zase zapne. Pozor, dlhodobým používaním režimu LOCK pri bežnom jazdení po asfalte ho môžete znehodnotiť. Asistent zjazdu z kopca mi už raz zachránil auto, takže na túto funkciu nedám dopustiť na žiadnom SUV. Neviem, ako presne funguje, ale asistent vaše auto pri zjazde zasneženým či blatistým svahom ubrzdí istotne lepšie než vy.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov2199 cm3
Najväčší výkon motora 145 kW pri 3800 ot./min.
Výkon na tonumax. 72,8 kW / t
Krútiaci moment motora 436 Nm pri 1800 - 2500 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 219,0 Nm / t
Maximálna rýchlosť 200 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 10,3 s
Servisný interval 30 000 km


Riadenie je absolútne necitlivé, vôľa vo volante je však minimálna. Nečakajte, že budete vo volante cítiť každý kamienok či nerovnosť. Toto má byť prudko komfortné rodinné auto. A také vlastne aj kompletne je. Dlho som nesedel v pohodlnejšom vozidle. Spomínam si však, že v zákrutách sa mi lepšie šoférovala klasická verzia Santa Fe. Na jej jazdné vlastnosti spomínam v dobrom.

Náklony v zákrutách sú primerané, úprimne, čakal som horšie správanie. Problém tejto dvojtonovej opachy je, aby od nej majiteľ nečakal správanie športiaku v zákrutách a kompaktu pri zjazde z kopca. Pohon AWD poteší pri parkovaní pod Chopkom či na príjazdovej ceste ku lyžiarskemu stredisku Salamandra, ale pri jazde z kopca alebo brzdení musíte myslieť na to, že šoférujete dvojtonové teleso. Príjemným prekvapením je, že verzia Grand nie je len o 110 kg ťažšia, ale aj jej celková hmotnosť vozidla narástla o podobnú hodnotu, takže reálna nosnosť celej posádky a nákladu atakuje úroveň 700 kilogramov.

Automatická prevodovka v ničom nesklamala. Možno by ma tu potešil športový režim na predbiehanie či páčky na volante, ale nechýbajú mi ani v mojom aute, tak by som sa len sťažoval na niečo, čo sám nepotrebujem. Reakcie automatu sú rýchle a v takto komfortnom aute som nakoniec prišiel na chuť režimu ECO, ktorý uprednostňuje nízke otáčky a nepanikári pri každom ťuknutí do pedálu. Len netuším, či tú prevodovku Hyundai niekde kupuje, alebo si ju dokonca sám vyrába.

Môj kamarát má staré Santa Fe s týmto motorom a žasnem, aký kultivovaný diesel to po dvestotisíc kilometroch je. Po skúsenosti s 2.2 dCI v Renaulte Master a niekoľkých zážitkoch s 2.2 CRDi vo viacerých verziách a ročníkoch modelu Santa Fe mám pocit, že moje ďalšie auto bude mať pod kapotou minimálne tento objem. Ale späť na zem. Tento štvorvalec od Hyundaiu je naozaj veľmi vydarený. Kultivovaný, s dostatkom výkonu aj pre dvojtonové auto a so spotrebou bežnou pre úsporné dvojlitrové naftiaky. Práve krútiaci moment, výkon a spotreba hovoria za všetko. Ak Santa Fe v akejkoľvek verzii, tak s týmto motorom. Navyše, s ľahkou nohou dosiahnete bez probléov aj udávanú spotrebu, čo je dobrá správa napríklad pre podnikateľov.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.2200--
4. prevodový st.17002900-
5. prevodový st.-21003000
6. prevodový st.-16002400

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Dlhodobé jazdy normálnym predpisovým štýlom budú končiť priemerom 8 litrov nafty na 100 km, ťažšia noha a mesto znamenajú deväťlitrovú spotrebu a 150 km/h na diaľnici spotrebuje 10 l / 100 km. S ľahkou nohou sa dá jazdiť aj za menej než 7 l / 100 km, len sa treba snažiť alebo mať čistú hlavu a nehnať sa za prvenstvom na každej križovatke.

Zaujímavou funkciou je sledovanie jazdy v danom pruhu. Keďže ide len o zvukové upozornenie opustenia jazdného pruhu, navyše celkom normálnym zvukom, vôbec mi neprekážalo. Napríklad pri nočnej jazde na dovolenku môže byť veľmi prínosné. Lenže, určite by som si zaň nepriplatil, keďže s ťažkým SUV bežne vyrovnávam zákruty či občas na opustenej okreske jazdím stredom vozovky. Skrátka, túto úžasnú funkciu som hneď v prvý deň vypol a bol pokoj.

Praktický priemer otáčania: približne 10,5 m

priemer otacania

Celkový stopový priemer otáčania: 11,2 mSpotreba

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:

7,3 l / 100 km: BA -> BS; 160 km úspornou jazdou
7,8 l / 100 km: BS -> BA; 160 km normálnou jazdou
10,5 l / 100 km: BS mesto a okolie; 47 km normálnou jazdou
9,4 l / 100 km: BS mesto a okolie; 73 km normálnou jazdou
6,9 l / 100 km: BS -> KA -> BS; 60 km úspornou jazdou

Dlhodobé jazdenie normálnym predpisovým štýlom budú končiť priemerom 8 litrov nafty na 100 km, ťažšia noha a mesto znamenajú deväťlitrovú spotrebu a 150 km/h na diaľnici spotrebuje 10 l / 100 km. S ľahkou nohou sa dá jazdiť aj za menej než 7 l / 100 km, len sa treba snažiť alebo mať čistú hlavu a nehnať sa za prvenstvom na každej križovatke. Výsledky bežnej verzie SantaFe sú takmer rovnaké, ruksak ťažký 100 kg je cítiť skôr na jazdných vlastnostiach než na spotrebe.

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h;
Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h;
Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra32 500 km
Udávaná spotreba a emisie CO27,6 l/100km, 199 g/km
Dosiahnutá spotreba úsporne 6,9 - 7,3 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 7,8 - 10,5 l/100 km
Objem palivovej nádrže71 litrov
Približný reálny dojazd650 - 950 km (so zostatkom 5 l paliva)


Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.

Hlavné klady
+ komfort, komfort, komfort
+ výborný motor s príjemnou spotrebou paliva
+ množstvo regulovateľných výduchov klimatizácie v celej kabíne
+ ovládanie teploty a prúdenia vzduchu aj v treťom rade sedadiel
+ záclonky v zadných dverách

Hlavné nedostatky
- tlačidlá uzamykania len na predných kľučkách
- chýba výškové nastavenie sedadla spolujazdca
- spolu s oknom sa zaťahuje aj roleta
- tempomat len so základnými funkciami
- chýba samostatný displej klimatizácie
- slabé stretávacie aj diaľkové svetlá
- priemerná audio sústava

Záverečné zhodnotenie

Hyundai Santa Fe je veľmi vydarené auto a Grand Santa Fe je u nás prakticky predĺženou verziou bračeka v top výbave. Perfektný motor, solídna automatická prevodovka, množstvo priestoru a len minimum kompromisov. Najviac ma na ňom trápi cenovka. Na obyčajný tempomat by som si zvykol (dokonca mi absencia radaru vyhovuje), tlačidlá len na predných kľučkách tiež dokážem prehryznúť, svetlá tiež nepatria k najhorším (hoci som už videl aj lepšie) a tie problémy s roletou na strešnom okne by sa možno dali vyriešiť, resp. si za strešné okno tých 1400 eur ani priplácať nebudete. Ale oficiálna cenovka 44 490 eur s metalízou, to je na môj vkus priveľa. Za 35-tisíc beriem hneď, ale tu sa bavíme o síce vydarenom, ale stále relatívne bežnom veľkom aute za necelých 45-tisíc eur. A to je fakt veľa.
Galéria

TEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDiTEST: Hyundai Grand Santa Fe 2.2 CRDi
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom