ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Nissan Qashqai 1.6 dCi 4x4

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
naftové SUV so šesťstupňovým manuálom (1602 kg, 96 kW / 130 k, 320 Nm, 0-100 za 10,9 s )
Test Nissan Qashqai 1.6 dCi


Je o pár centimetrov dlhší, širší, ale tiež nižší. Minulá generácia sa mi do mesta hodila viac - s užším a kratším autom sa vždy lepšie parkuje, aj keď ide len o centimetre. Nový Qashqai je už typickým SUV kategórie Kia Sportage. Jeho dizajn hodnotili všetci naokolo ako vydarený, lákadlom boli aj 19' disky na plne vybavenej testovačke. Väčšinou na také kolesá nadávam, nový Qashqai s vylepšeným podvozkom si však aj s takýmto extrémom poradil na výbornú. Občas na nerovnostiach v zákrute odskočil, ale v bežných podmienkach podvozku (teda jeho správaniu ani odhlučneniu) nemám čo vytknúť.

V interiéri vyzerá všetko inak. Výpredajová generácia upúta jedine priaznivejšou cenovkou a lepším (vyšším) posedom na zadných sedadlách s podopretými stehnami; novinka očarí exteriérom, palubovkou, volantom, väčším počtom odkladacích priestorov, prepracovaným kufrom...

K predchádzajúcej generácii si však zachovávam kladný vzťah - nepôsobila tak nafúknuto, vo verzii Qashqai+2 s dvojlitrovým dieslom to bolo univerzálne rodinné auto s výbornou spotrebou. Viac v tomto teste. Lenže doba sa mení a automobilky sa prispôsobujú masám. A tie chcú pekné es-ú-véčka používané väčšinou len na asfalte.

Oproti staršiemu modelu sa dvojlitrový diesel z ponuky úplne vytratil, nahradený bol novou jedna-šestkou od Renaultu s výkonom 130 koní a krútiacim momentom 320 Nm. Mne - po týždni s ňou - dvojlitrový vznetový agregát pod kapotou Nissanu chýba. Na svižné jazdenie plne naloženým autom nie je motor 1.6 dCi úplne dostatočný. Ale defenzívny vodič ocení jeho mimoriadne dobrú spotrebu. O tom však neskôr.


Technické parametre
Celkové rozmery 4,38 x 1,81 x 1,59 m
Rázvor 2646 mm
Svetlá výška 17 cm zistená (18 cm podľa výrobcu)
Zaťaženie strechy 75 kg
Prevádzková hmotnosť1518 - 1602 kg (podľa výbavy)
Maximálne zaťaženie428 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 750 kg nebrzdeného / 1800 kg brzdeného
Použité pneumatiky225/45 R19


*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

A tak pristupujem k autu naloženému takou technologickou výbavou, že sa to ťažko čo len vymenúva. Precitlivelé sledovanie jazdného pruhu je mimoriadne otravné, zato štvorica kamier so zobrazením kompletnej situácie okolo auta je prudko návyková. Škoda, že využíva iba časť ničím výnimočného displeja.

Test Nissan Qashqai 1.6 dCi


Zaujímavosťou je sledovanie pohybujúcich sa objektov za vozidlom. Indikácia vozidla v slepom bode je vyriešená jednoducho a prakticky oranžovým svetlom v A stĺpiku. Je to lepšie než v rámci zrkadla na niektorých konkurentoch. Keď použijem smerovku a v slepom bode sa nachádza nejaký objekt, Nissan to oznámi nielen vizuálne, ale aj pípnutím.

Test Nissan Qashqai 1.6 dCi


Pri kúpe najvyššej výbavy sa môžete tešiť aj na bohovské rozpoznávanie dopravných značiek, ktoré funguje asi najlepšie zo všetkých neprémiových áut na našom trhu (spolupracuje totiž s GPS navigáciou a rýchlostné obmedzenia logicky nuluje po každej križovatke), či automatické núdzové brzdenie pred prekážkou. Návykové je aj automatické prepínanie diaľkových svetiel a spoľahnúť sa môžete aj na výstrahu pri hroziacej kolízii s autom, resp. prekážkou pred vami.

Po otvorení cenníka tak zistíte, že za 30 000 eur môžete mať auto s takou bezpečnostnou výbavou, o akej sa vám možno ani nesnívalo. Samozrejme, s úsporným naftovým motorom a pohonom 4x4, ktorý môžete pri jazdách do práce prepnúť na prednú nápravu alebo krátkodobo uzavrieť na 50:50 pri motaní sa po zasneženom parkovisku.

Test Nissan Qashqai 1.6 dCi


Práve kombinácia úspornej naftovej jedna-šestky a pohonu 4x4 je na našom trhu vzácna. A to je jednou z devíz nami testovanej novinky.

Ako som už povedal, oproti predchádzajúcemu Qashqaiu z ponuky zmizol dvojlitrový vznetový motor, nahradený bol nami testovanou jedna-šestkou s výkonom 130 koní a krútiacim momentom až 320 Nm. Na papieri to vyzerá dobre, dokonca spotrebou je to jedno z najúspornejších SUV s pohonom 4x4 na našom trhu, no kto chce živé auto aj po plnom naložení, musí loviť v iných vodách. S natiahnutou šesťstupňovou prevodovkou to skrátka môže byť pre náročnejšieho vodiča až veľmi lenivé približovadlo. Svižná jazda si vyžaduje časté preraďovanie, pri rýchlej jazde už jazdu ovplyvní aj vysoká konštrukcia, t.j. odpor vzduchu.

V cenníku svieti lákavá hodnota "od 17 990 eur", ale renaulťácky motor s objemom 1.2 litra, prepĺňaním a krútiacim momentom len 190 Nm do Qashqaia veľmi neodporúčam. Maximálne tak do mesta, kam sa hodí skôr kompaktný Yeti 1.2 TSI s automatom. Bez debaty. Nevravím však, že so základným motorom je Qashqai nepoužiteľný. V meste a na okreskách je to solídny partner, stačí len viac pracovať s radiacou pákou.

Ak sa naučíte pracovať s plynom a radiacou pákou, môže sa základný zážihový motor 1.2 TCe (resp. 1.2 DIG-T) výkonovo rovnať vznetovému 1.5 dCi s výkonom 110 koní za 20 090 eur vo výbave Visia. Ďalší príplatok 1700 eur za novú 130-koňovú jedna-šestku môže byť bolestivý, ale podľa mňa je to jediný reálne schopný motor v tomto aute. Do mesta sa mi už nový Qashqai až tak nehodí, ulice a parkoviská boli dominantným priestorom skôr pre staršiu generáciu alebo už spomínaného Yetiho. Nissan poteší skôr príjemným interiérom a celkovým dojmom strednej triedy na dlhších cestách. Jazdilo sa mi s ním totiž naozaj dobre aj na dlhých trasách.

Obrovským lákadlom je výbava Tekna, ktorá stojí o 5 000 eur viac než základná Visia. No, hoci obsahuje všakovaké výdobytky modernej doby, vyhrievané čelné sklo známe z vozidiel značky Ford (s ktorým má Qashqai zhodné nielen samotné riešenie káblikov v čelnom skle, ale aj symbol na tlačidle) si musíte zvlášť prikúpiť. Za tých 220 eur by mi to však stálo - v zime je to funkcia na nezaplatenie.

Test Nissan Qashqai 1.6 dCiložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = 84 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 169 cm


Prichádzam teda k autu za vyše 30-tisíc eur so slušnou 17 cm svetlou výškou, dvomi cúvacími svetlami, dvomi zadnými hmlovkami, peknými LED svetlami vpredu a vzadu. Ako vidím, Japonci zbytočne nešetrili tam, kde sa šetriť nemá. Aj tých parkovacích senzorov je po aute ako maku.

Bezkľúčové riešenie je fajn - odomknutie i zamknutie si žiada stlačenie tlačidiel na predných kľučkách alebo kufri. Keby boli ešte na zadných kľučkách, bolo by to dokonalé. Diaľkové ovládanie je obmedzené len na centrálne uzamykanie, okná slnkom rozpáleného auta ním otvoriť nedokážete.

Test Nissan Qashqai 1.6 dCisedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 51 cm

B (zadný sedák) = 51 cm

C (medzi operadlami) = 77 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.

Kufor pod dnom ukrýva dojazdovú rezervu. Aspoň, že to! Dvojité dno ponúka nielen možnosť uloženia povinnej výbavy či vytvorenie roviny so sklopenými operadlami, ale aj kolmé umiestnenie dosky pre rozdelenie kufra na dve časti. Šikovné!

Test Nissan Qashqai 1.6 dCi


Variabilita zadných sedadiel je obmedzená na minimum. Sklon zadných sedákov v novom Qashqai spôsoboval, že moje stehná neboli vôbec podopreté, a to nemám rád najmä na dlhších trasách. Deťom to bude jedno. Miesta je vzadu tak akurát, poteší nízky stredový tunel (aj keď CR-V bez tunela to nie je), lakťová opierka i veľké strešné okno.

Test Nissan Qashqai 1.6 dCi


Aby som bol presnejší, tento lákavý prvok má svoje prednosti, ale aj nedostatky. Výhodou je presvetlený interiér, magické cestovanie na zadných sedadlách počas jazdy pod mrakom, za dažďa i v noci. Elektricky ovládaná clona vychádzajúca zo zadnej časti strechy prináša so sebou aj horšie chvíle. Napríklad keď vystúpite z auta a uvedomíte si, že interiér sa na slnku poriadne rozpálil. Takže, opäť nasadnúť, zapnúť aspoň "elektriku", clonu zatiahnuť, vypnúť "elektriku" a vystúpiť. Ako majiteľ si na to po čase istotne zvyknete a budete na manipuláciu s clonou myslieť ešte pred vystúpením z vozidla, no ja stále považujem za ideálne riešenie dvojité strešné okno s otvárateľnou prednou časťou (ide fakt o najpríjemnejšiu formu vetrania) a manuálnou reguláciou tieniaceho prvku. Nech si clonu dokáže rukou zatiahnuť aj osoba čakajúca na ostatných niekde na parkovisku.


Interiér
Šírka interiéru v ramenách 143 cm vpredu, 134 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 148 cm vpredu, 147 cm vzadu
Batožinový priestor 401 litrov
Výška nakladacej hrany približne 77 cmInteriér prešiel kompletnou zmenou, je podstatne modernejší, krajší na pohľad a ergonomicky nijak obzvlášť neutrpel. Odkladacích miest je tu dostatok, sedadlá príjemné, volant konečne s rozumným rozložením ovládačov...skrátka všetko tak, ako má byť. Jediné, čo ma hnevalo, bola poloha elektronickej ručnej brzdy. Pri lakťovej opierke by bola lepšia. Pod dvojitou lakťovou opierkou sa ukrýval aj USB a AUX konektor, čo považujem za najlepšie riešenie.

Test Nissan Qashqai 1.6 dCi


Z výhrad musím spomenúť automatický dojazd výhradne okna vodiča. Túto vlastnosť vozidiel ázijského pôvodu nikdy nepochopím. Teraz testujem Yetiho, na ktorom mám automatický dojazd na všetkých oknách, ktoré môžem navyše stiahnuť na rozohriatom aute pekne na diaľku. V prípade Nissanu treba najprv sadnúť do auta, naštartovať (či zapnúť aspoň elektriku), až potom môžete s oknami niečo robiť. Ani spätné zrkadlá sa vám nesklopia po každom zamknutí, jedine ručne, pomocou tlačidla vo dverách.

Ovládačov vľavo od volantu je v Qashqai niekoľko. Od regulácie jasu podsvietenia prístrojov cez nulovanie dĺžky trasy až po ovládanie pohonu 4x4, ak je - pochopiteľne - k dispozícii. Na displeji pred volantom dokonca môžete pekne vidieť, ako je práve krútiaci moment rozložený medzi nápravami.

Test Nissan Qashqai 1.6 dCi


Prístrojový panel je sympatický. Výrobca nevynechal analógové ukazovatele teploty motora a stavu paliva v nádrži. Toho sa vždy obávam. Displej medzi budíkmi je výborný, obsahuje všetky potrebné údaje a nijak nenarúša dizajn interiéru. Ukazovateľ kombinujúci priemernú a aktuálnu spotrebu som si veľmi obľúbil.

Test Nissan Qashqai 1.6 dCi


Multimediálny systém s navigáciou fungoval výborne, dokonca v slovenskom jazyku, a tak mu môžem vyčítať jedine slabý jas obrazovky, ktorá horko ťažko bojuje so svetlom počas slnečných dní.

Test Nissan Qashqai 1.6 dCi


Dokonca aj klimatizácia má svoj samostatný informačný panel, a nevyužíva obrazovku autorádia, ako pri niektorých značkách. Nechýba možnosť aktivovať všetky smery prúdenia vzduchu naraz, ani tlačidlo OFF. Klimatizácia je prakticky dokonalá. Chýbajú tu len výduchy na zadné sedadlá či chladenie priestoru pod lakťovou opierkou.

Test Nissan Qashqai 1.6 dCi


Skrátka, Nissan Qashqai je už dospelé auto zvonka i zvnútra. Primerané dobe, s atraktívny dizajnom a množstvom praktických riešení v kufri aj okolo vodiča. Športovému dizajnu sa musel prispôsobiť zmenšený nastupovací otvor na zadné sedadlá.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1598 cm3
Najväčší výkon motora 96 kW pri 4000 ot./min.
Výkon na tonumax. 59,9 kW / t
Krútiaci moment motora320 Nm pri 1750 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 199,8 Nm / t
Maximálna rýchlosť 185 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 10,9 s
Servisný interval ??? kmPodvozok je slušný, patrí síce k tým tvrdším, no je komfortnejší než na staršom modeli. Na asfalte sa auto správa veľmi príjemne. S týmto SUV nie je problém ani svižná jazda kľukatými okreskami. Auto sa dobre vysporiada aj s nekvalitným asfaltom. Interiér je dobre odhlučnený, ale len do diaľničného maxima. Motor vtedy stále ani nepočuť, ale aerodynamický hluk už robí svoje.

Motor je nielen dobre odhlučnený, ale aj kultivovaný, s minimom vibrácií vo vozidle. Výkonovo je to ideálny kompromis dobrej spotreby a dostatočného výkonu. Nissan však mal jednoznačne zachovať v ponuke aj dvojliter pre ešte náročnejších používateľov.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.230090130
4. prevodový st.165090130
5. prevodový st.125090130
6. prevodový st.-90130

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

S ekonomicky naladenou prevodovkou treba viac pracovať, najmä pri svižnejšej jazde či plne naloženom aute, kedy už motor v nižších otáčkach nevládze. Dráhy radiacej páky sú v poriadku, v obci som jazdil na štvrtom prevodovom stupni.

Nedávno som sa sťažoval na sprevodovanie Suzuki SX4 S-CROSS aj v obci, aj na okreske. Nissan naladil prevodovku pre európske rýchlostné limity oveľa lepšie. Chvalabohu. V obci som rýchlosťou 50 km/h spokojne jazdil na štvrtom prevodovom stupni.

Tempomat sa spolu s motorom vypína. Musel som ho vždy, napríklad aj po krátkom zastavení na odpočívadle alebo čerpacej stanici, najprv znovu aktivovať, až potom nastavovať rýchlosť. To je fakt otravné.

Praktický priemer otáčania: 10,2 m

priemer otacania

Celkový stopový priemer otáčania: 10,7 mSpotreba

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:
4,4 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km úspornou mimo diaľnice jazdou (4x2)
6,0 l / 100 km: Dvorníky -> BA; 60 km normálnou jazdou (4x2)
7,2 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km rýchlou jazdou (4x2)
5,8 l / 100 km: Dvorníky -> MY; 75 km normálnou jazdou (4x2)
5,4 l / 100 km: MY -> Vrbové -> BA; 110 km úspornou jazdou (4x4 auto)

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra9700 km
Udávaná spotreba a emisie CO24,9 l/100km, 129 g/km
Dosiahnutá spotreba úsporne 4,4 - 5,4 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 5,8 - 7,2 l/100 km
Objem palivovej nádrže65 litrov (slabšie verzie 55 l)
Približný reálny dojazd800 - 1400 km (so zostatkom 5 l paliva)Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.

Nissan so základným motorom 1.2 TCe / 1.2 DIG-T

Ak si kupujete Qashqai na každodenné dochádzanie do práce a občasný výlet na chalupu či v lete do Chorvátska, základný benzínový motor od Renaultu vám bude stačiť. Zaujímavosťou je, že do Scénicu dodáva Renault rovnaký motor v ešte výkonnejšej (97 kW) verzii. Nissan sa akosi uspokojil so slabšou. Porovnávať sa môže s 1.2 TSI v Škode Yeti. Oproti 1.6 GDI v Kii Sportage alebo Hyundai ix35 sa s Qashqaiom 1.2 DIG-T aj spomínanou škodovkou jazdí pohodlnejšie, turbo má svoje výhody najmä v nižších otáčkach. Skrátka a dobre, v meste a na okreskách je základný Qashqai prudko použiteľný, na diaľniciach je to horšie aj s výkonom, aj so spotrebou, no stačí častejšie podraďovať a je po probléme. S benzínovým motorom dokážete dlhodobo jazdiť s ľahkou nohou po okreskách aj za 6 litrov / 100 km, rýchla diaľničná jazda vám na prístrojovom paneli vyčaruje raz-dva deviatku. Keď si predstavím, že môžem mať pred domom pekný Qashqai 1.2 DIG-T v strednej výbave s množstvom prvkov za 20 000 eur, a porovnám si to s bežnými autami nižšej strednej triedy s podobnou cenovkou, chápem každého, kto si kúpi tento Nissan.

Pár faktov k Nissanu Qashqai 1.2 DIG-T:
- prevádzková hmotnosť aj so 75 kg vodičom je 1350 kg,
- najnižšiu spotrebu z Bratislavy do Dvorníkov (60 km) úspornou jazdou mimo diaľnice som dosiahol 5,1 l / 100 km, najvyššiu 9,0 l rýchlou diaľničnou jazdou z BA do TN.
- normálne trasy (TN -> MY, MY -> HC) končili vždy s priemerom okolo 6 litrov benzínu na 100 km
- na diaľnici točí motor pri 130 km/h podľa GPS len 2800 ot./min. na šiestom prevodovom stupni. Nutnosť podraďovať do 5. (3400 ot./min.) i 4. stupňa (4400 ot./min.) pri predbehaní na diaľnici je tak logická.
- pri 90 km/h ponúka šiesty prevodový stupeň len 2000 ot./min.
- pri 50 km/h ponúka piaty prevodový stupeň 1300 ot./min., štvrtý 1700 ot./min.
- "odfukovanie turba" pri uvoľnení plynu počas tichej jazdy s vypnutým autorádiom ma časom začalo otravovať.

Hlavné klady


+ normálna svetlá výška (17 cm)
+ prepínanie 4x2, 4x4 auto, 4x4 lock
+ mimoriadne spoľahlivé čítanie značiek
+ dvojité dno kufra môžete umiestniť do vertikálnej polohy
+ množstvo zaujímavých aktívnych bezpečnostných prvkov vo výbave Tekna
+ nízka spotreba a veľký dojazd na jednu nádrž

Hlavné nedostatky


- poloha ovládača elektronickej ručnej brzdy
- strešné okno bez otvárania a len s elektrickým ovládaním slnečnej clony
- chýba dojazd všetkých okien aj ich ovládanie na diaľku
- len dojazdová rezerva
- nízky jas displeja počas slnečných dní
- hlučná jazda nad 130 km/h

Spokojnosť s autom: 9/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieSom fanúšikom vozidiel SUV, ktoré majú zmysel. Vyšší posed, pohon 4x4, vyššia svetlá výška. Bývam na dedine, cestu v zime odhŕňajú s výrazným oneskorením a príjazdovú cestu na chalupu nikdy. Preto si trúfam povedať, že vozidlám tohto typu rozumiem a som k nim patrične prísny. Svetlá výška Nissanu Qashqai patrí k obyčajnému priemeru, ale pre použitie v meste a na poľnej ceste úplne stačí. Výrobca udáva 18 cm, ja som nameral 17 cm. Motor je odspodu pekne zakrytý. Priemer otáčania patrí k tým menším, čo oceníte aj na parkovisku, aj v prírode. Z praktických vecí by mi na tomto vozidle chýbal väčší výkon motora (riešením môže byť chip tuning), záclonky v zadných dverách (kvôli dcérke v detskej sedačke, ktorá sa slnku jednoducho uhnúť nedokáže), plnohodnotná rezerva (ale stačí aj dojazdovka), automatický dojazd všetkých okien (a ich ovládanie aj po vystúpení z auta), manuálne ovládanie slnečnej clony, otvárateľné strešné okno a ešte zopár maličkostí. Napríklad kombinácia pohonu 4x4 a automatu. To až taká maličkosť nie je...

Nissanu Qashqai 1.6 dCi 4x4 nehovorím nie. Páči sa mi jeho spotreba a takmer bezchybné čítanie dopravných značiek, najmä tých rýchlostných. Na poslednej dedinskej ulici vám vozidlo neukáže, akou rýchlosťou môžete maximálne ísť, no na hlavných cestách, resp. po odsledovaní značky kamerou je už všetko tak, ako má byť. Aj zobrazenie situácie okolo auta vďaka štvorici kamier je mimoriadne návykové.

Z najnovšieho Qashqaia mám celkovo dobrý pocit. Je to presne také auto, aké si žiada klientela SUV. Ak vám po testovacej jazde vyhovuje, a neprekáža vám cenovka najvyššej výbavy, resp. nejakej limitovanej edície, berte ho aj so všetkými prelomovými bezpečnostnými prvkami. Uvidíte, ako rýchlo si na ne zvyknete!

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom