ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Nissan vyvinul samočistiaci prototyp auta

ikona
· · Diskusia
Nissan testuje technológiu nanolaku, ktorý by odpudzoval špinu. Konštruktéri teraz preverujú možné popredajné aplikácie.
Japonci nie sú v miešaní špeciálnych lakov žiadni nováčikovia. Už niekoľko rokov je v Nissane k dispozícii špeciálny lak, ktorý dokáže vďaka svojej štruktúre odstrániť zo svojho povrchu veľmi jemné škrabance spôsobené napríklad kefami v autoumyvárke alebo výletmi na poľné cesty.

Nissan teraz testuje technológiu laku, ktorá by mala dokázať odpudzovať blato, dážď a každodennú špinu. Špeciálne formulovaný superhydrofóbny a oleofóbny lak, ktorý odpudzuje vodu a oleje, bol aplikovaný na úplne nový Note.

Ochranná vrstva vzduchu, ktorá sa vytvára medzi lakom a okolím, bráni tomu, aby sa na povrchu vozidla zachytávala voda a cestné nečistoty, ktoré sa prejavujú tvorbou špinavých škvŕn. Lak, ktorý distribuuje a predáva spoločnosť UltraTech International, zatiaľ vykazuje veľmi dobrú reakciu na dážď, aerosól, mráz, mrznúci dážď i stojacu vodu. I keď sa zatiaľ neplánuje nasadenie tejto technológie do štandardnej výbavy, bude Nissan zvažovať uvedenie laku ako voliteľného doplnku v rámci popredajných služieb.

-- VIDEO --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom