ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
V techničáku 2055 kg aj s vodičom, pod kapotou šesť valcov produkujúcich 232 kW prenášaných na všetky kolesá a v 77-litrovej nádrži viac než 3/4 benzínu. Víkend sa môže začať.
Väčšina testov prebieha tradične - v pondelok si prevezmem čisté auto a o týždeň ho špinavé vrátim. Tentoraz to bolo trochu inak. Genesis je k dispozícii na kratší čas, napríklad od piatku do pondelka. Počas posledného marcového víkendu sme tak Genesis prevetrali jazdením po celom západnom Slovensku.

Test Hyundai Genesis 3.8


Po kliknutí sa obrázok zobrazí vo vyššom rozlíšení. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.


Deň 1.

V bratislavskej predajni po odovzdaní podpísaných papierov preberám kľúče. Tie nie sú ničím výimočné, "diaľkové" sa podobá na doplnok k i40-ke alebo Santa Fe. Našťastie ich celý čas nebudem potrebovať, odkladám ich do vrecka vetrovky. Po priblížení sa k dverám vodiča sa spätné zrkadlá odklopia a osvetlia priestor okolo auta. Mohlo sa tak stať aj trochu skôr, ale nevadí. Projekcia znaku Genesis pod spätnými zrkadlami naznačuje, do akej triedy sa chce táto novinka zaradiť.

Chcem si vetrovku odložiť na zadné sedadlá, no odomknutie auta uskutočním len stlačením predných kľučiek. Bezkľúčové ovládanie má lepšie poriešené aj Renault Mégane. Na Genesise ma poteší aspoň automatické dovieranie dverí typické pre niektoré konkurenčné prémiovky. Príjemným prekvapením je automatické otvorenie batožinového priestoru, keď pri ňom stojíte s kľúčom vo vrecku.

Štart tlačidlom je dnes už bežnou vlastnosťou aj nižších modelov, rozplývať sa preto budem nad úplne inými vecami. Napríklad sedadlom. Vyhrievané i ventilované, s dokonalým prispôsobením a elektrickým predĺžením prednej časti sedáku. Sedí sa výborne na mieste vodiča, spolujazdca aj vzadu.

Volant je tenký, ale ovládačom na ňom nemám čo vyčítať a hrúbka volantu je v konečnom dôsledku len vecou zvyku. Prístrojový panel je prehľadný, s množstvom informácií a odpustiť mu musím len digitálne zobrazenie stavu paliva v nádrži. To najdôležitejšie je však na čelnom skle. Farebný head-up displej plný informácií. Dozviete sa o aute v slepom bode, o pokyne navigácie, nechýba veľký ukazovateľ aktuálnej rýchlosti aj nastavení tempomatu. Keby som ho nemusel po každom štarte motora ručne zapínať, nemal by som čo vyčítať ani adaptívnemu udržiavaniu rýchlosti jazdy. Head-up displej je však dokonalý a už teraz mi chýba.

Po prvých kilometroch si všímam úžasné tlmenie nerovností a podvozok, ktorý patrí k najlepším na trhu. Železničné priecestie na slovenský spôsob? Nevadí. Práve súhra výkonného motora, prekvapivo účinných bŕzd a výborného podvozku ponúka pohodlnú jazdu nielen na diaľnici, ale aj na kľukatých okreskách. A to som ešte nespomenul malý priemer otáčania. Na parkovisku tak s touto 4,99 m dlhou limuzínou nemáte žiaden problém.

Už sa stmieva a my vyrážame na chalupu. Tichú rýchlu diaľničnú jazdu do Piešťan spríjemňuje 17 reproduktorov zostavy Lexicon. Lenže, ja som čakal ešte o čosi krajší zvuk. Mark Levinson z Lexusu to jednoducho nie je a každý náročnejší poslucháč to pozná. Zvuk v Genesise je na môj vkus fádny a prvoplánová záchrana ekvalizérom neprináša žiadne ovocie. Počet reproduktorov a výborné odhlučnenie kabíny skrátka k dokonalému zvuku nestačia. Veľký dotykový displej môžem večer jediným tlačidlom zhasnúť, no ja si užívam krásne zobrazenie mapy. Presne takto si predstavujem využitie jemnej obrazovky na stredovom paneli. Celá posádka tak má jasný prehľad, kde sa práve nachádzame. Na ovládanie multimediálneho systému pomocou dotykového displeja, resp. ovládačov okolo joysticku pred lakťovou opierkou som si zvykol veľmi rýchlo. Mrzí ma len to, že displej zahŕňa všetky informácie. Ak teda pozerám na mapu, nikde nevidím nastavenie klimatizácie. Počúvanú skladbu môžem vidieť na prístrojovom paneli, ale nastavenú teplotu či smery prúdenia vzduchu zobrazí displej až po stlačení tlačidla Climate. Je to otrava.

Na diaľnici to pokojne môžete vytiahnuť aj na 200 km/h. Záleží od vašej odvahy, hrúbky peňaženky a istej dávky arogancie. Pri dvestovke sa už okolo auta začne ozývať nepríjemný šum, pri nižších diaľničných rýchlostiach som si všimol len trošičku otravný ruch okolo okna vedľa vodiča. Ale to je dané aj tým, že v kabíne je inak neuveriteľné ticho. Práve rýchla jazda často ukáže, ako solídne dané auto je. Tu sa môžem posťažovať len na mierne preposilňované riadenie, ktoré nestvrdne ani v športovom režime, ktorému sa prispôsobí aj akceleračný pedál, aj podvozok. Ale posilňovač nie.

Na chalupu prichádzame neskoro večer. Stretávacie svetlá ma neočaili, diaľkové sú v poriadku. V zákrutách by som ocenil natáčanie svetlometov. Keďže asfaltka končí presne pri nej a miesto pre otáčanie je až 300 m za ňou na poľnej ceste, ku chalupe radšej cúvam. Vďaka spoľahlivej zadnej kamere s tým nemám žiaden problém. Celkovo som z kamerového systému okolo auta veľmi milo prekvapený. Ak chcem namiesto situácie okolo auta vidieť poriadne len jednu vybranú kameru, stačí na to jediný dotyk obrazovky.

Test Hyundai Genesis 3.8


Deň 2.

Ráno Genesis opláchnem a nafotím. Perleťovej tmavej farbe jednoznačne viac svedčí čistota. Na chalupe naložíme plný kufor, ktorý je striktne oddelený od priestoru pre posádku. Výhodou je, že odtiaľ neprenikajú žiadne pachy napríklad z motorovej píly, ktorú dnes musím previezť. Kufor je veľký, s dojazdovým rezervným kolesom pod dnom a viacerými háčikmi pre uchytenie siete alebo nákupnej tašky. Od sedanu nečakám veľký nakladací otvor, oceňujem skôr ukryté ramená veka aj "tapacír" zo všetkých strán. V prémiových sedanoch je totiž prekvapivo bežné, že strop batožinového priestoru je bez ochrannej vrstvy. Keď mám všetky veci naložené, môžem si vybrať medzi tlačidlom pre zatvorenie kufra, alebo zatvorenie + uzamknutie vozidla.

Už mám za sebou asi 200 kilometrov, tak idem zhodnotiť pohonnú sústavu. 3,8-litrový benzínový šesťvalec má krásny zvuk aj priebeh výkonu. Prepĺňanie mu nechýba a spolu s osemstupňovou prevodovkou tvoria parádnu dvojicu. Hoci, mohla byť trochu plynulejšia, napríklad pri prudších rozjazdoch z miesta. Pri radiacej páke sa nachádza tlačidlo pre zmenu jazdných režimov. Ak zvolím Sport, vozidlo ho po vypnutí motora opätovne zmení na Normal. Ekonomický režim si pamätá aj na druhý deň. To je veľká škoda, pretože v športovom režime vozidlo lepšie reaguje na plynový pedál a celkovo je agilnejšie, pričom za normálnych okolností tento stav nemá vplyv na spotrebu. Tá sa v každom prípade pohybuje nad desaťlitrovou hranicou. Keď s Genesisom jazdíte ako dedko po okreskách, možno tesne podleziete túto magickú úroveň, no keď využívate potenciál motora a podvozka, je úplne jedno, či jazdíte po zvlnených okreskách alebo 150-kou o diaľnici, vždy skončíte s 12- až 13-litrovou priemernou spotrebou. Ak nedôverujete "palubáku", pripravte sa na ešte hrozivejšie čísla.

Výkonu má Genesis na rozdávanie, predbiehanie je tu otázkou okamihov, čomu napomáha aj sekvenčné radenie pod volantom. Cvaknem dvakrát do mínusu pod ľavým ukazovákom a o tri sekundy je Fabia s pánom v klobúku v spätnom zrkadle.

Na ceste medzi Myjavou a Vrbovým si užívame prienik slnečných lúčov cez veľké strešné okno. Presklenej streche nechýba ani otváranie. Tak to má byť. Ani na diaľnici, ani v zákrutách medzi dedinkami nemám podvozku či motoru čo vyčítať. Tvoria dokonalú súhru.

V Zelenči posadím priateľku dozadu, nech si vyskúša ministerskú pozíciu. Po sklopení lakťovej opierky si môže odsunúť predné operadlo dopredu, aby mala viac miesta na nohy, ako aj spustiť svoje operadlo do šikmej polohy. Sedák sa vtedy posunie mierne dopredu. Zadný cestujúci môže navyše vodičovi zhasnúť displej multimediálneho systému alebo zoslabiť autorádio. Vzadu sa vraj dokonca sedí lepšie než vpredu, nechýba tu ani manuálna roletka v bočnom okne či elektronicky ovládaná v tom zadnom. Len sa tu akosi zabudlo na informáciu a možnosti zmeny parametrov tretej zóny klimatizácie. A vyhrievanie sedadiel by mohlo nabehnúť o čosi rýchlejšie. Vpredu i vzadu.

Test Hyundai Genesis 3.8


Deň 3.

Dnes sme prespali v malej dedinke pri Senci. Ľudia sa tam po Genesise obzerali viac než po akejkoľvek inej prémiovej limuzíne. Zaujímavé. Dnes ideme do hlavného mesta. Len si odbehnúť polmaratón a potom zase späť. Hovorím si, že tentoraz už konečne nebudem porušovať rýchlostné limity. S týmto torpédom je to však neuveriteľne ťažké. Ísť po prázdnej okreske deväťdesiatkou chce poriadnu dávku sebaovládania. Ťuk do akceleračného pedála a som zase tam, kde som nechcel byť.

V bratislavskom Starom meste si zase užívam pohľad na situáciu okolo celého auta vďaka štvorici kamier a malý priemer otáčania. Rizikom sú len vysoké obrubníky a nízke pneumatiky. S Genesisom tak odporúčam mieriť radšej do overených garáží.

Po ceste z mesta do dedinky za Sencom som sa už vážne krotil. Režim Eco, ľahká noha a po 40 kilometroch s malou prestávkou v Senci na palubáku 9,6 l benzínu na 100 km. Dokázal som to!

Počas opätovnej nočnej jazdy hodnotím stretávacie svetlá ako dobré, diaľkové ako výborné. Problém som mal len s ich automatickým prepínaním, ktoré som po zopár vyskúšaniach radšej ignoroval. Práve takéto detaily naznačujú, že cesta Hyundaiu do prémiového segmentu ešte nie je na konci.

Dosiahnuté spotreby podľa palubného počítača:
12,7 l / 100 km BA -> MY, 110 km rýchlu jazdou
13,1 l / 100 km MY -> Čataj, 95 km rýchlou jazdou
12,9 l / 100 km Čataj -> BA, 40 km normálnou jazdou
9,6 l / 100 km BA -> Čataj, 40 km úspornou jazdou

Test Hyundai Genesis 3.8


Deň 4.

Dnes Genesis vraciam. Po 400 km som z nádrže minul asi 50 litrov benzínu. Pri bežnom používaní (odhadujem to na svižnú jazdu okreskami do 110 km/h, diaľnice okolo 130 - 160 km/h na head-up displeji) so spotrebou 12 - 13 litrov paliva na 100 km budete tankovať každých 500 - 600 km. Neviem, či by ma to bavilo.

Hyundaiu Genesis vyčítam len dve veci. Zbytočne odvážnu cenovku a vysokú spotrebu. Viem, že je vytvorený pre severoamerický trh, ale predáva sa aj u nás. Viem si ho predstaviť aj s 2.2 CRDi. Keď dokáže utiahnuť Grand Santa Fe, prečo by neutiahol limuzínu s hmotnosťou menej než dve tony? Genesis mohol byť pokojne postavený nad i40-ku, do kategórie, kde sklamal Renault Latitude od Samsungu. Aj Genesis trošku vŕzga, a to v oblasti strešného okna pri krútení karosérie, no celkovo je kvalitou o dve triedy vyššie než spomínaný kórejský pokus s naftovým šesťvalcom a kosoštvorcom na volante. Problém však je, že keď si za 60 000 eur dokážem kúpiť nemeckú, švédsku či japonskú prémiovku, prečo by som si mal kupovať kórejskú a dúfať, že ju za štyri roky aj celkom dobre predám? Ja sám by som sa obzeral radšej po konkurencii s lepšou spotrebou. Veď priestoru na odhlučnenie naftového šesťvalca je v týchto vozidlách neúrekom.

Test Hyundai Genesis 3.8


Výhody
+ pohodlie, vyhrievanie aj ventilácia všetkých štyroch hlavných sedadiel
+ výborný head-up displej
+ úžasný podvozok
+ parkovacie kamery
+ sieťky v bočných oknách aj pod zadným sklom

Nedostatky
- striktné oddelenie kufra od kabíny nedovolí ani prepchať lyže cez lakťovú opierku
- jediná motorizácia bez úspornejšej naftovej alternatívy
- tlačidlá odomykania len na predných kľučkách
- chýba tretia zóna klimatizácie
- zvuk autorádia mohol byť mohutnejší
- klimatizácia nemá svoj vlastný informačný displej
- priemerné stretávacie svetlá, nespoľahlivé automatické diaľkové

Záver

Genesis sa mi páči, no jeho rola mala byť u nás, podľa môjho názoru, úplne iná. Mal otvoriť segment vyššej strednej triedy, konkurovať napríklad Superbu. Ak si dokážem kúpiť dobre vybavenú skladovku i40 za 25 000 eur, Hyundai mal ukázať, čo dokáže ponúknuť v kategórii okolo 35- až 40-tisíc eur v kategórii sedanov. Skrátka Genesis s cenovkou Grand Santa Fe. S head-up displejom, rovnakým multimediálnym systémom aj sedadlami, pre oveľa väčšiu bázu zákazníkov. A ak by dokázal Hyundai dobyť aj túto triedu, nech sa potom pokojne pustí aj do luxusného segmentu. Teraz mám pocit, že každý si chce Genesis obzrieť, ale nik kúpiť.

Aby som však neskončil negatívne, nechal som si na záver ešte jednu myšlienku. Ako majiteľ predajne Hyundai či vrcholový manažér značky by som sa potešil, že môžem jazdiť na vozidle z našej stajne, za ktoré sa absolútne nemusím hanbiť. Navyše, ak máte dostatok peňazí, ale nechcete sa ukazovať na drahej prémiovke napríklad pred vašimi klientmi, Genesis môže byť rozumnou voľbou aj pre priaznivcov pohodlných áut, ktorí sa buď luxusným značkám bránia, alebo ich majú v rámci firemnej politiky zakázané. A v takom prípade si za 60 000 eur na našom trhu pravdepodobne nič lepšie nekúpite. Alebo inak: Napíšte do diskusie pod týmto testom odkaz na rovnako pohodlné, výkonné a porovnateľne vybavené auto s plnou päťročnou zárukou, pohonom všetkých kolies a cenovkou do 70 000 eur.
Reklama:
O autorovi: "Moje prvé auto bola jazdená Toyota Corolla 1.33 z konca minulého storočia. Úžasný stroj. Prvým novým autom sa o pár rokov neskôr stal Fiat Bravo 1.4, pri ktorom som pochopil, čo znamená pojem výkon na tonu. Necelých sto koní, nevýrazný krútiaci moment a k tomu relatívne vysoká hmotnosť vozidla spôsobili, že som ho po štyroch rokoch vymenil za polročný Renault Koleos 2.0 dCi 150k 4x4 AT. Opäť na leasing. Neudržiavaná cesta k domu aj ku chalupe, a tiež láska k lyžovaniu a víkendom v kopcoch rozhodli, že chcem štvorkolku. Kvôli častému šoférovaniu v noci som zase trval na xenónoch a automatu som sa nikdy nebránil. Zatiaľ som spokojný, o ďalšom aute len snívam. Jeep Grand Cherokee, Ford Ranger alebo radšej Octavia Scout? Uvidíme o pár rokov. Chcem vám hlavne povedať, že viem, čo je to platiť za auto akontáciu, splátky, poistky, pneumatiky, palivo, čo znamená riešiť poistnú udalosť či záručné a pozáručné opravy. Preto sa môžete spoľahnúť, že každý test píšem zodpovedne a tak, akoby som si v danej kategórii vyberal auto ja sám. Povoziť sa týždeň zadarmo v novom aute a všímať si len to dobré, to predsa dokáže každý. Verím, že aj tento test vám pomohol správne sa rozhodnúť. Ako poďakovanie ma poteší aj obyčajné stlačenie fejsbúkového Like na konci testu či odporučenie tejto stránky vašim známym."
Galéria

Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8Víkend s limuzínou: Hyundai Genesis 3.8
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom