ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Hyundai i10 1.0 MPI

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
maličký benzínový hatchback s päťťstupňovým manuálom (1008 kg, 48,5 kW / 66 k, 95 Nm, 0-100 za 14,9 s )
Test Hyundai i10


Najväčšie auto v segmente najmenších áut, teda kategórie A, t.j. mini. Nie Fabia, ešte menšie. Ale s dlhým rázvorom, prekvapivým vnútorným priestorom, s piatimi dverami, štyrmi kotúčovými brzdami, perfektnou výbavou aj pri cenovke "do desaťtisíc eur" a asi najlepším odhlučnením v triede. Skrátka, to najlepšie malé auto, aké si môžete za menej než desaťtisíc eur kúpiť. Bez debaty. A s plnohodnotnou päťročnou zárukou v cene vozidla!

Keď som si í-desiatku rezervoval, mal som trochu obavy, čo na ňu poviem. Už po hodine za jej volantom som pochopil, že toto bude perfektný týždeň. Najazdil som s ňou vyše šesťsto kilometrov, počas ktorých som len raz potreboval odviezť náklad, ktorý sa do malého autíčka nezmestil. Inak sa doň naša trojčlenná rodinka dokázala zbaliť nielen na cesty počas týždňa, ale aj na víkendovú chalupu. Keď som potreboval odviezť pár vriec betónu a dvadsať debniacich tvárnic zo stavebnín, využil som dopravu ponúkanú predajňou. Pochopil som, že kŕmiť univerzálne a ťažké SUV alebo veľké rodinné auto s o-dva-litre-vyššou spotrebou len kvôli občasnému odvozu nábytku z Ikey alebo dosiek z bauMaxu, je hlúposť. S malým a šikovným autíčkom šetríte nielen palivo na každom kilometri či peniaze pri každej servisnej prehliadke, ale sa s ním aj oveľa lepšie parkuje. Skrátka, mestský obyvateľ, ktorý si na každodenné dochádzanie do práce kúpi i10-ku namiesto väčšieho auta (veď pre istotu, keby náhodou niekoho sťahoval), má u mňa rešpekt. A pre dvoch ľudí, či už mladomanželov alebo dôchodcov, je toto asi ten najlepší pomocník, aký sa mi v posledných rokoch dostal do rúk.

Test Hyundai i10


Lákavé sú nielen náklady na palivo a údržbu takéhoto drobca, ale aj samotná cenovka Hyundaiu i10. Začína na necelých 7800 eurách, pričom top výbava s výkonným štvorvalcom dosahuje asi 12 000 eur bez zľavy. Vtedy si už užívate vyhrievaný volant, bezkľúčové ovládanie, autorádio s Bluetooth, parkovacie senzory, automatickú klimatizáciu, atď. My sme jazdili vo výborne vybavenej i10-ke so základným trojvalcom, farebne zladeným interiérom s vonkajším lakom v najvyššom stupni výbavy s cenovkou pod 10 000 eur. Konkurentov má tento model síce dosť, ale žiadny z nich neponúka pri rovnakej cene taký komfort alebo takú výbavu. Skrátka, i10 je unikát a mne sa páči. Hoci na jediné auto v rodine má príliš malý kufor (asi 225 litrov nad rezervným kolesom). Zadné sedáky však môžete predklopiť a sklopením operadiel dosiahnuť solídny batožinový priestor za dvomi cestujúcimi na predných sedadlách. Vo vysokej nakladacej hrane vidím pri malom objeme kufra skôr výhodu - po otvorení kufra mi aspoň jeho obsah nevypadne pri parkovaní v kopci von z auta.

Test Hyundai i10


Základná výbava Start ponúka všetky bezpečnostné prvky prítomné aj vo vyšších stupňoch, teda rôzne stabilizačné systémy od ABS až po elektronický systém prešmykovania kolies TCS, 6 airbagov (nesľuboval výrobca pri predstavení i10 náhodou aj kolenný?), monitoring tlaku v pneu (ktorý však občas prináša aj chybné hlásenia), ale inak je to holé auto s autorádiom a dvomi reproduktormi. Švihadlá v oknách potešia snáď len fanatikov, ktorí sa vyhýbajú akejkoľvek elektronike v aute mimo motora.

Len o 600 eur drahšia výbava Classic je na tom podstatne, ale podstatne lepšie, takže nad základom ani neuvažujte. Kľučky a spätné zrkadlá vo farbe vozidla až také dôležité nie sú, ale výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča už áno. Poteší aj modrý alebo oranžový interiér, ktorý i10 príjemne odlišuje od konkurentov s výnimkou 500-ky od Fiatu, ktorá interiérom exceluje. Lenže má len 3 dvere a nie je taká praktická. Význam elektricky ovládateľných spätných zrkadiel s vyhrievaním snáď netreba nikomu vysvetľovať, to isté platí o elektricky ovládaných všetkých štyroch oknách či diaľkovom ovládaní centrálneho uzamykania. Ak túžite po lampičke v kufri, tiež musíte zvoliť výbavu Classic, za manuálnu klimatizáciu si musíte priplatiť ďalších 600 eur. A keď máte voziť na zadnom sedadle aj dieťa v detskej sedačke, bez klimatizácie to nepôjde.

Ak máte na auto odložených 9000 eur, bude veľmi ťažké rozhodnúť sa medzi trojvalcovým motorom 1.0 MPI 66k s klimatizáciou alebo štvorvalcovým 1.2 MPI 87k bez nej. Rovnaká cena, rovnaká spotreba mimo mesta, výrazný rozdiel vo výkone auta na okreskách i diaľnici...

Podobná dilema vás čaká pri cenovke okolo 9600 eur. Buď nami testovaný trojvalec 1.0 MPI vhodný do mesta, na dochádzanie do práce a defenzívne jazdenie s rádiusom do 100 km v top výbave Comfort, alebo silnejšia jedna-dvojka so štyrmi piestami a slabšou výbavou Classic + klimatizácia?

Nami testovaný stupeň výbavy Comfort prináša už také prvky ako zliatinové disky, predné LEDky, predné hmlovky s veľmi praktickým prisvetľovaním do zákrut, návykový asistent rozjazdu do kopca (hill-holder), kožený volant s ovládaním autorádia so štyrmi reproduktormi a Bluetooth handsfree, a chrómované kľučky v interiéri. Keď sedíte v i10 v takejto výbave, máte pocit plnohodnotného auta. Navyše si môžete priplatiť 400 eur za vyhrievanie predných sedadiel a volantu! Parkovacie senzory s tempomatom za 450 eur sú podľa môjho názoru precenené. Senzory mi však na testovanom aute chýbali a určite by sa zišiel aj ten tempomat, ak ste si naň už raz zvykli. A keď už inak nedáte, k motoru 1.2 MPI vo výbave Comfort za necelých 10 300 eur, si môžete za 600 eur kúpiť aj automatickú klimatizáciu + bezkľúčové ovládanie. Za 10 900 eur pred vami stojí poriadne naložená i10-ka s výbavou, za ktorú sa nemusí hanbiť ani akékoľvek väčšie vozidlo. A na metalízu zadarmo snáď predajcu už presvedčíte. Na štvorstupňový automat s hydrodynamickým meničom kľudne zabudnite - ak vám teda nechýba minimálne o liter vyššia spotreba, o dvadsať kilogramov vyššia hmotnosť, o dve sekundy pomalšie zrýchlenie z 0 na 100 a citeľne nižší výkon prenášaný na predné kolesá. Navyše, manuál je dobre odstupňovaný, s presnými dráhami a nemám k nemu jedinú výhradu.


Technické parametre
Celkové rozmery 3,67 x 1,66 x 1,50 m
Rázvor 2385 mm
Svetlá výška 15 cm
Zaťaženie strechy 60 kg
Prevádzková hmotnosť1008 kg (933 kg v základnej výbave)
Maximálne zaťaženie412 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla - kg nebrzdeného / - kg brzdeného
Použité pneumatiky175/65 R14


*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

Poďme však už jazdiť. Prichádzam k prázdnemu autu s praktickou 15-centimetrovou svetlou výškou (najnižšia časť je pod predným nárazníkom a motorom), dlhým rázvorom, štvoricou spomínaných kotúčových bŕzd, dvomi cúvacími svetlami, dvomi pármi hmloviek vpredu i vzadu. Tu sa snáď na ničom nešetrilo. Škoda, že vzadu už nevyšlo aj na dve obrysové žiarovky na každej strane. Keď sa jedna vypáli, budete mať problém. Cez deň budete pravdepodobne svietiť automatickými LEDkami či v nižších výbavách pomocou denných žiaroviek, a predné stretávacie svetlá so zadnými obrysovkami zapnete až večer. Ale ak chcete mať cez deň osvetlenú aj zadnú stranu auta, pokojne zapnite natvrdo svetlá. Po vypnutí motora sa zhasnú a po naštartovaní sa všetky zase opätovne zapnú. Tak, ako to má byť.

Test Hyundai i10


Stretávacie svetlá svietia slušne, diaľkové excelentne. Prisvetľovanie hmloviek do zákrut je tiež mimoriadne praktické. Stierače som využil len na zmytie vody z ostrekovačov s poctivými dýzami, ktoré rozprášia vodu po celom čelnom skle.


ložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = 46 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 123 cm


Diaľkové ovládanie centrálneho uzamykania sa dizajnom i funkciami vyrovná hocijakému vozidlu nižšej strednej triedy, ani za kľúče od auta sa preto ako majiteľ i10-ky nebudete hanbiť. Kufor pod dnom ukrýval dojazdové koleso. Bez neho si auto ani nekupujte, sada pre opravu pneu je blbosť. Kufor nie je najväčší, ale na nákupy je ideálny. A sklopenie zadných operadiel je predsa k dispozícii vždy, keď treba. Predné operadlo nie je možné sklopiť dopredu, ale vďaka pákovému mechanizmu je jeho zmena polohy do krajnej zadnej otázkou sekundy. A vtedy v i10-ke preveziete aj dvojmetrovú lištu k plávajúcej podlahe.

Test Hyundai i10


Na zadných sedadlách je miesta tak akurát. Naše merania ukázali, že sa i10 priestorom vzadu vyrovná aj mnohým autám v kategórii malé, teda B, konkrétne Škoda Fabia, resp. Hyundai i20. Navyše zadné sedáky sú skosené dozadu, takže nohy máte pekne podopreté a priestor na sedenie je tak využitý o čosi lepšie. Prekvapením je zvuková indikácia nepripútaných zadných pasažierov po rozjazde. Nedostatkom je absencia stropného svetla nad zadnými sedadlami, vystačiť si musíte len s tým predným. Toto považujem za najzbytočnejšie úsporné opatrenie, aké som kedy v aute videl.

Zadné ľahké dvere s poctivým tesnením treba poriadnie zatvárať. Pri nedostatku sily dvere jednoducho nedovrú. To isté platí pre batožinový priestor.


sedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 52 cm

B (zadný sedák) = 48 cm

C (medzi operadlami) = 68 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.

Predné neuveriteľne dlhé sedáky sú výrazne sklonené, na čo som si dva dni zvykal, no neskôr som si to nevedel vynachváliť. Tvar sedadla lepšie využíva obmedzený priestor vpredu, stehná máte odspodu pekne podopreté, a tak na pracovisku vodiča kritizujem už len jedinú vec - absenciu pozdĺžneho nastavenia volantu. Inak tu niet čo haniť. Dokonca aj zámky pre bezpečnostné pásy sú umiestnené pekne vysoko.

Test Hyundai i10


Uznávam, že na výrazný posilňovač riadenia si treba pár dní zvykať, ale potom už bude všetko v poriadku. Elektrické ovládanie všetkých okien ponúka automatický dojazd len v prípade toho vodičovho, ale to už je pre lacné ázijské autá typická vlastnosť. Nepočítajte tak ani s ovládaním okien pomocou diaľkového ovládania. Vľavo od volantu sa nachádza skupinka ovládačov, z ktorých vyzdvihnem pohodlnú reguláciu jasu podsvietenia prístrojov.

Test Hyundai i10


Ukazovatele v rámci prístrojového panela si nezaslúžia nič iné, len pochvalu. Sú prehľadné, rýchlomer je centrálny a nechýba tu ani klasický analógový indikátor stavu paliva v nádrži či teploty motora. Som šťastím bez seba.

Ovládanie autorádia a telefonátov na volante je priam ideálne. Aj keď radím pravou rukou, ľavou dokážem stíšiť hlasitosť hovoru či počúvanej skladby.


Interiér
Šírka interiéru v ramenách 130 cm vpredu, 123 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 135 cm vpredu, 133 cm vzadu
Batožinový priestor 252 litrov (bez rezervného kolesa) / 1046 l
Výška nakladacej hrany približne 75 cm



Počas jazdy je k dispozícii klasický trojblik smeroviek, diaľkové svetlá natrvalo aktivujem posunutím páčky smerom od seba, svetelnej výstrahe je venovaný smer k vodičovi. Opäť tak, ako to je logické.

Autorádio nestojí za veľa, presnejšie zvuk zo štvorice reproduktorov. Keby boli kvalitnejšie, nemal by som mu čo vyčítať. Veď v schránke pod klimatizáciou ponúka aj AUX či USB, ktoré môžete využiť aj pre nabíjanie mobilu.

Test Hyundai i10


Automatická klimatizácia bola príjemným spestrením testovanej výbavy. V zime pekne reguluje teplo v aute na nastavenú hodnotu, v lete ponúkne primerané vychladenie interiéru. Som veľkým fanúšikom tohto prvku a bez automatickej klimatizácie si už vlastné auto nedokážem predstaviť. Neustále nastavovanie teploty, keď v lete zájde slnko za mraky a zase vyjde spoza nich ma nebaví a zbytočne odpútava pozornosť. Na reči zo zadných sedadiel typu "je tu teplo" a neskôr zase "je tu zima" som tiež citlivý a s automatickou klimatizáciou nastavenou na 20 - 22°C to väčšinou nehrozí. Komfort je komfort, a keď sa vďaka automatickej klimatizácii môžem venovať len riadeniu, je to len dobre.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov998 cm3
Najväčší výkon motora 48,5 kW pri 5500 ot./min.
Výkon na tonumax. 48,1 kW / t
Krútiaci moment motora95 Nm pri 3500 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 94,2 Nm / t
Maximálna rýchlosť 155 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 14,9 s
Servisný interval 15 000 km / 1 rok



Trojvalcový motor je po naštartovaní trochu nervózny, čo sa však po rozjazde okamžite zmení. Vibrácie zmiznú do nenávratna. Odhlučnenie podvozka i motora je ukážkové. Bude to znieť zvláštne, ale na šoférovanie i10-ky som sa vždy tešil. V zime oceníte aj rýchle zohriatie motora, čo môžete pekne sledovať na spomínanom analógovom ukazovateli. Výkon 49-kilowattového motora je dostatočný na defenzívne jazdenie do 120 km/h. Mnohé autá nižšej strednej triedy s hmotnosťou okolo 1300 kg sa v pohode predávajú so 100-koňovými jedna-štvorkami, pričom ľahkú í-desiatku by som výkonom prirovnal práve k takýmto autám. Ako ideálny označujem motor 1.2 MPI 87k, ktorý výkonom na jednu tonu vozidla (t.j. 87 koní) prekonáva mnohých konkurentov z vyšších tried so silnejšími motormi. Samozrejme, práve vďaka nízkej hmotnosti.

Pri jazde si nesmiete veľmi všímať indikátor ekonomického radenia. V obci pekne jazdite na štvrtom prevode, do kopca podradiť do trojky... Dráhy radiacej páky sú primerané dlhé a presné. Presadnutie z takej základnej benzínovej cé-trojky alebo Twinga musí sprevádzať šok. Toto je vážne seriózne auto, nie najlacnejší produkt, aký automobilka dokáže vyrobiť.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.27004700-
4. prevodový st.19503400-
5. prevodový st.160030004200

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Podvozok je mimoriadne dobre nastavený na rozbité slovenské cesty, ale aj v zákrutách vozidlo prekvapivo dobre podrží. Čakal som katastrofu, dostal som plnohodnotné auto, na ktorom som si veľakrát nevedel vynachváliť malý priemer otáčania. Nemeral som ho, ale patrí jednoznačne k najmenším na svete.

Rýchlomer je relatívne presný, 60-ka na ňom znamená 55 km/h podľa GPS. Na diaľnici dosiahnete limit až pri 140 km/h na rýchlomeri. Aj takúto rýchlosť i10 1.0 MPI bez problémov zvláda, pričom ani hluk vo vozidle nemôžem označiť za smrteľný.

Pochvalu si, pochopiteľne, zaslúži spotreba. V meste sa motor rýchlo zohreje na pracovnú teplotu a vy dokážete s ľahkou nohou jazdiť do 6 l / 100 km. Defenzívna jazda po okreskách môže končiť aj spotrebami okolo 4,5 l / 100 km. Napríklad 15 km do práce a späť.

Spotreba

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:
5,1 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km úspornou jazdou
5,2 l / 100 km: Dvorníky -> NR -> BA; 120 km normálnou jazdou
4,4 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km úspornou jazdou mimo diaľnice
4,7 l / 100 km: Dvorníky -> BA; 60 km úspornou jazdou
4,4 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km úspornou jazdou mimo diaľnice
5,0 l / 100 km: Dvorníky -> MY; 70 km úspornou jazdou
4,5 l / 100 km: MY -> Dvorníky; 70 km úspornou jazdou
4,6 l / 100 km: Dvorníky -> BA; 60 km úspornou jazdou

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra9900 km
Udávaná spotreba a emisie CO24,7 l/100km, XXX g/km
Dosiahnutá spotreba úsporne 4,2 - 5,1 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 5,2 a viac l/100 km
Objem palivovej nádrže40 litrov
Približný reálny dojazd600 - 800 km (so zostatkom 5 l paliva)



Moja domáca 17-kilometrová testovacia trasa (10 km obce, 7 km okresné cesty) úspornou jazdou skončila s priemerom 4,2 l / 100 km (priemer dvoch nezávislých meraní).

Tento výsledok naznačuje, akú spotrebu asi môžete dosiahnuť pri krátkych trasách. Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.

Hlavné klady


+ solídny dojem z celého vozidla
+ odhlučnenie kabíny
+ perfektný podvozok
+ dva dobré motory, jeden do mesta, druhý na okresky
+ pestré stupne výbav

Hlavné nedostatky


- s motorom 1.0 MPI veľmi nepočítajte s predbiehaním na okreskách
- chýba stropné svetlo nad zadnými sedadlami
- indikátor ekonomického radenia je aktívny viac než je zdravé
- slabé dovieranie zadných dverí (treba viac sily)
- chýba pozdĺžne nastavenie volantu

Spokojnosť s autom: 9,5/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenie



Dokonalé auto nik na svete nevyrobí, ale i10 má k dokonalosti blízko. Nebojím sa mu dať takmer 10 bodov z desiatich. Silnejší motor by ma určite presvedčil aj na 10/10. Ak máte peniaze aj na zbytočnosti, za vyše 12 000 eur vám ponúkne aj vyhrievaný volant, pekný interiér aj exteriér na 15' zliatinových diskoch. Ale už za 10 000 eur vám bude pred domom stáť solídne autíčko, pri ktorého šoférovaní budete mať pocit, akoby ste sedeli v slušnom aute kategórie B, pričom ide o jasné A-čko. Načo sa rozpisovať, i10 je výborné auto, a keď hľadáte drobca na jazdenie po meste či okreskách, neotáľajte sa skočiť do predajne Hyundai.
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom