ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Nissan Note 1.5 dCi

ikona
Ladislav Holop · · Diskusia
naftové malé MPV s päťstupňovým manuálom (1165 kg, 66 kW / 90 k, 200 Nm, 0-100 za 11,9 s )
Test Nissan Note


Sedím v malom rodinnom aute s posuvnou zadnou lavicou, perfektne riešeným kufrom s priestorom pre plnohodnotné koleso pod jeho dnom, ale za šialených 18 000 eur. To neobháji ani úsporný diesel, ktorý som už chválil v teste Renaultu Clio Grandtour. Veď ten si v najvyššej výbave s rovnakým naftovým motorom a automatickou prevodovkou kúpite o asi 1 500 eur lacnejšie. Prečo teda priplácať za Nissan Note?

Priestor v aute, i na zadných sedadlách, je tu naozaj veľkorysý. A to hlavne vďaka už spomínanej posuvnej zadnej lavici a nízkemu stredovému tunelu pod nohami. Tiež treba povedať, že Nissan na mňa pôsobí rozumnejším dojmom. A lepšie sa s ním bude parkovať! Nielen kvôli kratšej dĺžke, ale aj špeciálnemu IT packu, ktorý zahŕňa niekoľko kamier. Tie na dotykovom displeji zobrazujú reálnu situáciu okolo celého vozidla, akoby ste sedeli v nejakom prémiovom bé-em-wéčku. Kamery však treba pre lepší obraz raz za čas očistiť. Najmä tie v spodnej časti spätných zrkadiel a vzadu. Nissan tiež do najvyššej výbavy Tekna automaticky montuje Safety Shield, ktorý kamery využíva na sledovanie mŕtveho uhla, upozorňovanie na vybočenie z jazdného pruhu a upozorňovanie na pohyblivé objekty za autom. IT Pack si tiež môžete kúpiť za 1 000 eur ku strednej výbave Acenta. Ja osobne by som nad tým určite uvažoval, najmä kvôli tomu sledovaniu jazdného pruhu. Človek nikdy nevie...

Test Nissan NoteTechnické parametre
Celkové rozmery 4,10 x 1,70 x 1,53 m
Rázvor 2600 mm
Svetlá výška 16 cm (13 cm predný previs)
Zaťaženie strechy 50 kg
Prevádzková hmotnosť1165 kg (1129 - 1197; podľa výbavy)
Maximálne zaťaženie450 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 450 kg nebrzdeného / 450 kg brzdeného
Použité pneumatiky195/55 R16


*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

Prichádzam teda k autu, ktoré so starou jedna-dvojkou stojí v základe necelých 11 000 eur, za nový benzínový motor 1.2 98k s CVT prevodovkou v strednej výbave zase zaplatíte toľko isto ako za dnes testovaný Note s manuálom a naftovým agregátom 1.5 dCi 90k. Benzín vyhráva v meste a na krátkych trasách, nafta zase na dochádzanie do práce aspoň tých 15 km tam a 15 naspäť. Inak ho zaručene zničíte. Prekvapením je, že už po pár kilometroch prúdi z výduchov teplý vzduch, hoci vonku je teplota tesne nad nulou. Teplota motora ostáva záhadou, na novej prístrojovke niet o jej indikácii ani stopy. Inak prístrojovému panelu nemám čo vyčítať - vyzerá dobre a centrálny rýchlomer sa mi vždy páčil.

Test Nissan Note


V spätných zrkadlách sa nachádza svetelná indikácia vozidla v slepom bode (mŕtvom uhle) a prienik smerovky, aby ju bolo vidieť aj z pozície vodiča. Keď náhodou počas slnečného dňa prehliadnete informáciu o objekte v slepom bode, upozorní vás naň aj zvuková signalizácia.

Test Nissan Note


Sledovanie jazdného pruhu so zvukovou signalizáciou pri vybočení bez smerovky fungovalo tak na 70 %. Môžu za to najmä zanedbané biele čiary na našich cestách.

Bezkľúčové ovládanie nemá chybu. Stačí stlačiť tlačidlo na kufri či predných dverách a vozidlo sa odomkne. Aj štartovanie prebieha tlačidlom, a tak som kľúč vyťahoval iba pri vypínaní airbagu spolujazdca v dvojitej skrinke pred jeho sedadlom. Horná časť sa otvára smerom dohora, a ukrýva tiež AUX a USB.

Test Nissan Noteložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = 63 - 78 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 153 cm


Na zadných sedadlách je mimoriadne veľa miesta najmä po posunutí zadnej lavice úplne dozadu. K dispozícii máte až 15-centimetrový rozsah pre zväčšenie kufra, resp. miesta na nohy. V krajnej polohe máte pred kolenami možno toľko miesta ako v Superbe či Mondeu. Nechýba šikovná lakťová opierka v strede a minimálny stredový tunel pod nohami stredného cestujúceho. Toho bude otravovať len neštandardný bezpečnostný pás, ktorý treba ukotvovať na dvoch miestach. Pásy vzadu sú dostatočne dlhé aj pre pripevnenie vajíčka na prevoz bábätka. Na toto niektorí výrobcovia vôbec nemyslia a na dĺžke bezpečnostncýh pásov občas šetria.

Test Nissan Notesedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 51 cm

B (zadný sedák) = 49 cm

C (medzi operadlami) = 67 - 82 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.

Podľa polohy zadných sedadiel sa mení aj veľkosť kufra. Na ňom oceníte nízku nakladaciu hranu, dostatočný objem, šikovné dvojité dno a priestor pre plnohodnotné koleso pod ním. Len to treba s predajcom dohodnúť, v testovačke bola iba dojazdovka.


Interiér
Šírka interiéru v ramenách 133 cm vpredu, 130 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 137 cm vpredu, 137 cm vzadu
Batožinový priestor 295 - 381 (podľa polohy sedadiel) / 1465 litrov
Výška nakladacej hrany približne 63 cmNa mieste vodiča oceňujem už spomínaný prístrojový panel. Hoci mám výhrady k absencii teploty motora a k digitálnemu ukazovateľu stavu paliva v nádrži, celkové dojmy z prístrojovky sú dobré. Nechýba trojblik smeroviek, ani klasické zapínanie diaľkových svetiel (k sebe zablikám, od seba svietim). Stretávacie svetlá sú slabšie, diaľkovým nemám čo vyčítať.

Test Nissan Note


Sedadlo vodiča je pohodlné, dobre tvarované a lakťová opierka pripevnená k jeho operadlu má toľko polôh, že si z nich vyberie naozaj každý. Občas som ju úplne dvihol, aby mi neprekážala v manipulácii s ručnou brzdou. Peňaženku som štandardne odkladal medzi predné sedadlá, tu sa nachádza aj 12 V zástrčka pre nabíjačku na mobil.

Test Nissan NoteParametre motora
Zdvihový objem valcov1461 cm3
Najväčší výkon motora 66 kW pri 4000 ot./min.
Výkon na tonumax. 56,7 kW / t
Krútiaci moment motora200 Nm pri 1750 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 171,7 Nm / t
Maximálna rýchlosť 179 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 11,9 s
Servisný interval ??? kmPo štarte si všímam dobré odhlučnenie motora. Aj na diaľnici mám pocit, že na odhlučnení kabíny tvorcovia vozidla reálne zapracovali. Škoda len tvrdšieho podvozku. Ten je vysoký až 16 cm, o tri centimetre nižšie nad zemou sa nachádza jedine predný previs, tzv. lízatko. To si nebude rozumieť najmä s vyššími obrubníkmi, no celkovo je prázdny Note tak vysoko nad zemou, ako mnohé SUV-čka. Iné to bude, samozrejme, po plnom naložení.

Test Nissan Note


Najväčšiu výhradu mám k prevodovke. Nepresné dráhy radiacej páky a prevody totálne nevodné na jazdu v obci. Počas jazdy päťdesiatkou (= 55 km / h na rýchlomeri) som sa stále rozhodoval, či ešte ponechať trojku (2000 ot./min.), alebo už preradiť do štvrtého prevodu (1300 ot./min.), čo sa prejavuje dunením. Podtáčanie pod 1500 otáčok motor nezvláda najlepšie, ešte horšie je to v režime ECO. Pri šesťdesiatke sa už štvorka cíti ako ryba vo vode, no na päťdesiatke nie. A to je veľká škoda. Na okreskách a diaľnici je všetko v úplnom poriadku, pri 130 km/h podľa GPS sa kľukový hriadeľ otáča len 2600-krát za minútu.

Výkon motora je v tomto prípade úplne dostatočný. Pomáha tomu nízka hmotnosť vozidla. Veľmi som si užíval nízku spotrebu motora. Zabudnite na režim ECO, ten zbytočne vozidlo zlenivie, pričom jeho vplyv na spotrebu je minimálny. Kto vie jazdiť, ten nepotrebuje oneskorené reakcie plynového pedála. Práve naopak! Škoda, že efektné modré podsvietenie prístrojového panela indikujúce štýl jazdy, sa zobrazuje práve iba v spomínanom ECO režime. V tom som jazdil prvých 24 hodín, ostatný čas ho nechávam vypnutý a jazdí sa mi oveľa lepšie. A vplyv na spotrebu? Aj prvé dva dni, aj ostatných päť dní testu dosahujem priemer okolo štyroch litrov nafty na 100 km. Výborné!

Test Nissan NoteOtáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.20003450-
4. prevodový st.13002450-
5. prevodový st.-18002600

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

V zákrutách nemám pocit, že by som sedel v aute s vyššou konštrukčnou výškou než je štandard triedy malých áut, podvozok však mohol byť komfortnejší. Najmä na našich rozbitých cestách cítiť jeho naladenie na kvalitnejší asfalt.

Priemer otáčania som nemeral, ale v praxi som čakal menší. Tiež by ma potešil hill holder, teda automatické pribrzdenie auta pri rozjazde do kopca. Našťastie je tu štandardná ručná brzda, s ktorou sa dobre pracuje. Z praktických vecí v interiéri mi prekáža množstvo malých otvorov na kľúče, pero, diaľkové ovládanie od brány, z ktorých predmety pri svižnejšom rozjazde vypadávajú. Fakt neviem, kto navrhoval sklon spodných plôch odkladacích priestorov, no navrhol ich úplne nevhodne. Nepáči sa mi tiež použitie vnútorných kľučiek z modelu Juke. Šetrenie sa prejavilo aj na zadných svetlách, na každej strane nájdete len jednu žiarovku.

Automatický dojazd ponúka len okno vodiča, a to v oboch smeroch. Ostatné tlačidlá elektrického ovládania okien treba držať po celú dobu posunu skla nahor či nadol.

Praktický priemer otáčania: 10,2 m

priemer otacania

Celkový priemer otáčania: 10,7 mAk vám prekáža systém stop@start, môžete ho tlačidlom vľavo od volantu vypnúť. Treba tak ale spraviť po každom štarte motora. V tejto skupine tlačidiel okolo ovládania spätných zrkadiel nájdete aj prepínanie údajov palubného počítača, nastavenie času či vypínanie "parkovacích kamier". Z pekného prístrojového panela trčia dve tyčinky - jedna slúži na rýchlu reguláciu jasu podsvietenia (otáčaním) a prepínanie i nulovanie dĺžky trasy A a B (stláčaním / podržaním), a druhá v mojom prípade iba prepínala zobrazovanie "tlačenia na akceleračný pedál" pri aktívnom režime ECO.

Multimediálny systém s dotykovým displejom vyhovuje mojim požiadavkám. Ponúka rýchle prepínanie denného a nočného podsvietenia, pohodlnú prácu s pripojeným telefónom vďaka dotykovému displeju, jednoduchú navigáciu s inteligentnou klávesnicou a možnosť zapnúť štvoricu kamier na sledovanie situácie okolo vozidla aj na prvom prevodovom stupni, nielen spiatočke. Celkovo sa mi s týmto nadštandardným autorádiom pracovalo dobre.

Test Nissan Note


To isté platí aj pre automatickú klimatizáciu. Jedna zóna mi stačí, odstupňovanie po celých stupňoch tiež, a tak mi tu chýbali len jednotlivé smery prúdenia vzduchu. Rád si totiž zapnem všetky výduchy v aute, aby mi studený vzduch v letných dňoch neprúdil len z tých stredných. A keď už som taký detailista, potešil by ma aj praktickejší sklon panela klimatizácie. Ale to už je naozaj detail.

Spotreba

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:
5,2 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km rýchlou jazdou (ECO)
3,8 l / 100 km: Dvorníky -> BA; 60 km úspornou jazdou (ECO)
3,6 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km úspornou jazdou mimo diaľnic
4,1 l / 100 km: Dvorníky -> BA; 60 km normálnou jazdou
3,2 l / 100 km: BA -> Čataj ; 30 km úspornou jazdou

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra6100 km
Udávaná spotreba a emisie CO23,6 l/100km, 92 g/km
Dosiahnutá spotreba úsporne 3,2 - 3,8 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 4,1 - 5,2 l/100 km
Objem palivovej nádrže41 litrov
Približný reálny dojazd700 - 1100 km (so zostatkom 5 l paliva)Moja domáca 17-kilometrová testovacia trasa (10 km obce, 7 km okresné cesty) úspornou jazdou skončila s priemerom 3,7 l / 100 km.

Tento výsledok naznačuje, akú spotrebu asi môžete dosiahnuť pri krátkych trasách. Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.

Hlavné klady


+ dobré odhlučnenie kabíny od kolies i aerodynamického hluku
+ perfektná spotreba
+ posuvná zadná lavica
+ kufor, riešenia v ňom
+ pekný prístrojový panel

Hlavné nedostatky

- nepresné dráhy radiacej páky
- nevhodné sprevodovanie na jazdu v obci
- chýba teplota motora
- ECO režim je mimoriadne lenivý a jeho vplyv na reálnu spotrebu je malý
- nemám rád digitálny ukazovateľ stavu paliva v nádrži
- relatívne tvrdý podvozok

Spokojnosť s autom: 9/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieNissan Note je rozumné auto. Je krátke a so štvoricou kamier s ním bola radosť parkovať. Potešili by ma však aj klasické parkovacie senzory a lepší (menší) priemer otáčania. Miesta pre štyroch dospelých je tu habadej, posuvná lavica je výborný nápad. Aj riešenia v kufri sa mi páčia, pričom sa tu nachádza aj priestor na plnohodnotné koleso. Na našich cestách by som ocenil komfortnejší podvozok (v tomto sú na tom lepšie Renaulty) a presnejšie dráhy lepšie sprevodovanej prevodovky. Aj to by bol dôvod, prečo by som si radšej kúpil s týmto motorom Clio Grandtour alebo Captur, a to rovno s robotizovanou prevodovkou EDC.

V prípade Nissanu Note ma veľmi zaujíma moderný benzínový motor 1.2 98k, ktorý sa zdá byť prekvapivo výkonný, určite bude úsporný a do mesta či na dochádzanie do práce sa hodí oveľa viac. A to je práve parketa Nissanu Note.

A či by som si ho kúpil? Ak by k benzínovému motoru bola lepšia prevodovka na jazdu po meste, nevidím dôvod ho odmietať. Rozhodla by však finančná stránka veci, t.j. atraktívna výbava a päťročná záruka v rámci rozumnej cenovky. Zatiaľ to tak totiž vôbec nevyzerá.

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom