ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Lexus oslavuje 25 rokov od založenia

ikona
· · Diskusia
História Lexusu sa začala písať v roku 1983, keď Eiji Toyoda, šéf Toyoty, položil na tajnej schôdzi najvyššieho vedenia spoločnosti otázku: sme schopní postaviť luxusný automobil, ktorý by konkuroval najlepším automobilkám na svete?
Traduje sa, že táto myšlienka mu skrsla v hlave v momente, keď sa chystal napísať knihu o 50-ročnej histórii Toyoty. Z japonskej automobilky sa stala jedna z najväčších spoločnosti na svete a Toyoda si chcel stanoviť nový cieľ. A keďže členom predstavenstva sa nadriadenému, tak ako je v Japonsku dobrým zvykom, nechcelo oponovať, novej automobilke nestálo nič v ceste.

Celkom také jednoduché to však nebolo. Tisícky inžinierov, konštruktérov a dizajnérov museli vo veľmi krátkom čase preskočiť desiatky rokov know-how európskych automobiliek vo výrobe luxusných áut. Toyoda navyše nechcel len automobil, ktorý by sa im vyrovnal, ale rovno predbehol. V tejto snahe sa napríklad išlo tak ďaleko, že tím dizajnérov si v máji 1985 prenajal dom v kalifornskom Laguna Beach, aby sa vcítili do životného štýlu americkej vyššej triedy...

V roku 1985 boli skonštruované prvé z celkových 450 prototypov, ktoré boli testované aj na európskych cestách. Inžinieri a vývojový tím sa nesmeli obhliadať po štandardných riešeniach, nakoľko mali stanoviť nové meradlá. Po šesťročnej výskumnej a vývojárskej práci, ktorá zhltla viac ako 1 miliardu dolárov len na samotný vývoj, dospel prvý sériovo vyrábaný model Lexus LS 400 do stavu umožňujúceho sériovou výrobu.Televízny debut Lexusu

Ale LS 400 nemal zostať jediným modelom. V rekordnom čase Lexus vyvinul celý modelový rad prémiových vozov.

Americký trh zareagoval na novú automobilku útokom a Lexus sa stal prémiovou značkou s najsilnejším odbytom. Treba dodať, že v tom čase nemal úplne jednoznačnú pozíciu. V roku 1986 predstavila Honda svoju divíziu Acura s premiérovým modelom odvodeným od Hondy Legend. V roku 1987 odhalil Nissan svoje plány so značkou Infiniti a Mazda mala prísť s novým brandom Amati. Prvá LS 400-ka však v Amerike zožala úspech. Magazín Car and Drive sa dokonca vyjadril, že je výkonnejšia a ovládateľnejšia ako konkurenčné BMW 735i a Mercedes-Benz 420 SEL.


Už v roku 1990 ponúkal Lexus v tom čase výnimočnú záruku na nové vozidlá 100 000 km alebo 36 mesiacov na kompletné vozidlo. K tomu časom pridal garanciu mobility Lexus Euro Assistance 24 s rozsiahlou paletou bezplatných asistenčných služieb, ktoré za vodiča riešia viaceré nepríjemnosti na cestách.

Lexus ďalej uviedol dva šesťvalcové sedany: v roku 1993 model GS a v roku 1999 model IS. Novinka RX predstavená v roku 1998 sa stala celosvetovo prvým prémiovým SUV. Lexus RX 400h bol v roku 2005 prvým SUV s plne hybridným pohonom. V roku 2013 bola s uvedením novej generácie modelového radu IS dokončená implementácia plne hybridného pohonu Lexus Hybrid Drive do všetkých modelových radov Lexus - od limuzíny LS 600h až po najmenší Lexus. Od roku 2007 boli postupne predstavované športové varianty Lexus F.

Dnes značka pôsobí vo viac než 70 krajinách sveta. Na obzvlášť náročnom a konzervatívnom európskom trhu predala do tejto chvíle okolo 500 000 áut, v roku 2013 s podielom hybridných vozidiel vo výške 94 %!

Vráťme sa ale oblúkom 25 rokov dozadu, na svetovú premiéru novej automobilovej značky Lexus. Tá totiž prebehla na autosalóne North American International Auto Show NAIAS v Detriote v januári 1989.
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom