ČlánkyNovinkyRecenzieO nás

Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/vo028300/zavolantom/classes/articles.php on line 514
Novinka

Nové BMW M3 a M4 (2014)

ikona
· · Diskusia
Dvaja rýchli pionieri majú po premiére. Nové M3 a M4 sa po osemvalcovej odluke vracia späť ku radových šesťvalcom.
 BMW M3  M4


Dnes sa to už ale nezaobíde bez turba. Najvyšší výkon 431 koní sa oproti osemvalcu minulej generácie zľahka zvýšil a leží medzi 5 390 a 7 000 ot./min. Maximálny krútiaci moment sa vďaka prepĺňaniu zvýšil razantnejšie, o skoro 40 % na 550 Nm a navyše je k dispozícii v širšom rozsahu otáčok – 1 800-5 390 ot./min.

Štandardný šprint z 0 na 100 km/h prebehne len za 4,1 sekundy. Najvyššia rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h. Ako súčasť doplnkovej výbavy M Driver’s Package sa dá zvýšiť až na 280 km/h.

 BMW M3  M4


Oproti predchodcovi bola hmotnosť zredukovaná asi o 80 kg, napríklad kupé váži 1 497 kg. Pomohlo využitie ľahkých materiálov ako umelej hmoty vystuženej uhlíkovými vláknami a hliníka pre komponenty na podvozku a karosérii. Obidva modely majú aj karbónovú strechu.

Prenos sily má na starosti štandardná 6-stupňová manuálna prevodovka s robustnou dvojkotúčovou spojkou. V porovnaní s predchádzajúcim modelom je kompaktnejšia a o 12 kg ľahšia. Pri podradení je schopná dávkovať medziplyn; táto funkcia bola doteraz k dispozícii len pre dvojspojkové skrine M.

K dispozícii je aj 7-stupňová dvojspojková automatická prevodovka. Jej súčasťou je systém Launch Control, ale aj funkcia Smokey Burnout, ktorá v spolupráci s ďalšou elektronikou umožňuje prekĺzavanie zadných kolies.

 BMW M3  M4


Jedným z posledných komponentov na hnacom trakte je aktívny diferenciál, ktorý riadi trakciu pomocou elektronicky riadenej lamelovej uzávierky. Behom zlomku sekundy prebehne prispôsobenie uzávierky, ktorá môže byť medzi 0 až do 100 %. Tým sa zabráni pretočeniu koies aj na veľmi rozdielnych povrchoch.

Riadenie disponuje sériovo troma voliteľnými režimami (COMFORT, SPORT a SPORT+). Rovnakými režimami je vybavený aj doplnkový podvozok Adaptive M. Vodič tak môže voliť medzi komfortnejším vyladením tlmičov napríklad v meste, tvrdším vyladením mimo mesta a minimálnym tlmením na pretekárskom okruhu. Na ten sa hodia aj príplatkové brzdy BMW M Carbon-Keramik.

-- VIDEO --

-- GALÉRIA --


-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom