ČlánkyNovinkyRecenzieO nás

Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/vo028300/zavolantom/classes/articles.php on line 514
Recenzia

TEST: Citroen C3 Picasso 1.6 VTi

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
malé MPV (benzín, 1.6 VTi, 88 kW, 5-st. prevodovka, 21 500 km)

Technické parametre


Základné údaje
Vlastníctvo opisovaného auta: požičané
Výrobca: Citroen
Model a rok C3 Picasso, 2008
Motor - objem a výkon 1.6 VTi, 88 kW
Prevodovka a počet rýchlostí manuálna, 5
Hnacia náprava predná
Priemer kolies 16-palcové
Rok výroby 2009
Rok zakúpenia 2009
Stav tachometra pri kúpe/zapožičaní 20 915 km
Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra 21 507 km
Dosiahnutá priemerná spotreba 6,7 l/100 km
Štýl jazdenia úsporný
Technické údaje
Zdvihový objem valcov 1598 cm3
Najväčší výkon motora 88 kW pri 5660 ot./min.
Výkon na tonu 64,5 kW / t
Krútiaci moment motora 160 Nm pri 4250 ot./min.
Maximálna rýchlosť 188 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 10,9 s
Objem palivovej nádrže 50 litrov
Celkové rozmery 4078 x 1766 x 1631 mm
Batožinový priestor 385 / 500 / 1506 litrov (podľa polohy zadných sedadiel)
Svetlá výška 174 mm
Rázvor 2540 mm
Priemer otáčania 11,2 m
Prevádzková hmotnosť 1365 kg
Maximálna celková hmotnosť 1753 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy 2603 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 1100 kg brzdeného / 675 kg nebrzdeného
Druh povolených pneumatík 195/55 R16
Spotreba a emisie CO2 6,9 l/100km, 159 g/km
Servisný interval ??? km


Citroen C3 Picasso 2008

Vlastnými slovami
Škatuľa, na ktorú som sa výnimočne tešil. Slovenský produkt, v ktorom sa skĺbili malé vonkajšie rozmery s veľkými vnútornými. Tento zázrak som týždeň testoval s benzínovým motorom so zdvihovým objemom 1,6 litra.

Pri preberaní automobilu na parkovisku Citroenu sme prešli okolo novej cé-trojky. Veľmi pekné auto. Ani cé-tri-picasso sa nemusí hanbiť za svoj dizajn. Prívlastok Picasso je zárukou moderného štýlu a extravagancie. A keďže mali inžinieri Citroenu za úlohu poskladať na malom podvozku veľké auto, dizajnový výsledok tohto pokusu považujem za výrazne pozitívny. C3 Picasso je na prvý pohľad veľmi pekné a praktické auto. Otváram ho a sadám si za volant.

Chceli ste byť ako dieťa autobusárom? Splňte si sen. C3 Picasso.Páčkou zdvíham sedadlo do najvyššej hornej polohy. Síce meriam len 176 centimetrov, ale nad hlavou mám ďalších 15 cm miesta. Do Picassa sa zmestí bez problémov aj dvojmetrový muž. Štartujem. Hore si všímam indikátor zapnutých pásov v celom aute. Hore nájdete ukryté aj vnútorné zrkadielko na kontrolu posádky. Motor je tichý, a to aj napriek tomu, že ho mám tesne pred sebou. Veď jeho polovicu kryje zhora palubovka. Druhú časť môžete vidieť po otvorení kapoty. Ale ako na to? Odporúčam si to vyskúšať cez deň, aby ste po nadvihnutí uvoľnenej kapoty vizuálne našli žltú plastovú páčku, ktorej posun do strany kapotu úplne oslobodí. Vráťme sa však do kabíny. Sadám si do polohy autobusára a pripadám si ako vo veľkom SUV. Ocitám sa vo výške kolegov v ML-kách, Land Roveroch, dáme v X3-ke môžem pozerať rovno do očí. Som frajer. Za tretinu ceny! A ten výhľad! Predné dvojité stĺpiky sú výborne riešené. Tam, kde s Bravom či Meganom musíte kvôli slabšej viditeľnosti zastaviť, máte z C3 Picassa taký výhľad, že často nemusíte ani pribrzdiť. V malom kopčeku zaťahujem ručnú brzdu. Tá je prekliato nízko, musím sa pre ňu dokonca zohnúť. Lakťová opierka nikde, stredový tunel minimálny...toto sa mi akosi nepozdáva. Ak by som sedel nižšie, dočiahnem síce lepšie na ručnú brzdu, ale nevyužijem výškový priestor automobilu ani výhľad z neho. Tam niekde dole na zemi, medzi prednými sedadlami, si tiež všímam jednu 12 V zásuvku a AUX konektor.

Citroen C3 Picasso 2008


Aerodynamika Citroenu C3 Picasso mu nedovoľuje jazdiť úsporne rýchlosťami nad 110 km/h. Pri tejto konštantnej rýchlosti sa nedostanete pod 6,7 litra na 100 km, pri protivetre to bude ešte horšie. Nerátajte ani s výnimočnou stabilitou auta v zákrutách - automobil s takouto vysokou konštrukciou a mäkkým podvozkom sa jednoducho musí nakláňať viac než klasická C3-ka alebo C4-ka. Prevodovka má dlhé dráhy, vysokú páku a budete k nej musieť byť tolerantnejší. Pokojné povahy nebudú mať s jej ovládaním problém. Spojku si však dovolím skritizovať. Zaberá totiž neskoro (vysoko). A pri polohe posedu v tomto aute, kedy máte pedále prakticky pod sebou, musíte ľavú nohu pri uvoľňovaní dvíhať a dvíhať, a dvíhať...pravou ste už na 5000 otáčkach...a náš pikaso zrazu zaberie. Načo je takéto nastavenie spojky dobré, to netuším. Opäť podotknem, že kľudné povahy si na spojku po týždni zvyknú.

Citroen C3 Picasso 2008


Ide víkend. Po jazdách v rámci Bratislavy a jednej otočke do Serede už počítam so spotrebou 6,5 - 7,0 l/100 km. Podľa štýlu jazdy a ciest. V Bratislave beriem priateľku a jej sestru k nám na víkend. Priateľka oceňuje vysoký posed aj výhľad z auta. Jej sestra k tomu pridáva pochvalu dizajnérom C3 Picassa. Avion - Mlynská Dolina - Avion - Sereď...dámy nechávam doma a ja idem víkendovať k starým rodičom. Na škatuľku si už aj zvykám, snažím sa tolerovať nedostatky a užívať si jej výhody. V Trnave naberám rodičov, ktorí pochvália dizajn a hlavne priestory v aute. Otec je na invalidnom dôchodku, používa palicu, a tak veľkorysý priestor na zadných sedadlách výrazne oceňuje. Mama robí kontrolu, sedí vedľa mňa. Po dvoch hodinách jazdy sa nik nesťažuje na sedačky. Skôr naopak. Rodičia C3 Picasso hodnotia ako parádne autíčko s pohodlným podvozkom, dobrými sedadlami a krásnym výhľadom. Ja som dnes strávil za volantom bez prestávky štyri hodiny a nemôžem mäkkému sedadlu vodiča vytknúť jedinú vec. Že má slabé bočné vedenie? Ale veď týmto autom si ani netrúfam rezať zákruty. C3 Picasso je určené pohodovému šoférovi na pohodové jazdy. Najlepšie mimo diaľnic, nech si užijete pekný výhľad a dobrú spotrebu. Do 90 km/h ju určite udržíte na priaznivých hodnotách, aj motor má dosť sily. Ale pri 100 km/h a viac už výrazne chýba šiesty prevodový stupeň. Vysoké otáčky spôsobujú veľký hluk motora v kabíne, ktorý sa pri 130 km/h stáva pre moje uši neprijateľný. Tvar automobilu zase spôsobuje výraznejší hluk prúdiaceho vzduchu, a najmä rapídny nárast spotreby kvôli aerodynamike. Ak vám hluk motora ani spotreba nebudú vadiť, potom oceníte celkom slušné reakcie motora aj pri vyšších rýchlostiach. Motor patrí k tomu najlepšiemu na trhu. Vrátim sa k spotrebe. Snažil som sa jazdiť úsporne...plynulosť, málo brzdenia, dlhé dojazdy so zaradenou rýchlosťou, no pod 6,5 litra na 100 km sa s touto peknou škatuľkou len ťažko dostanete. Skôr rátajte s priemerom 7,0 - 7,5 litra na 100 km pri normálnom jazdení. Pri 110 km/h palubný počítač ukazuje 6,7 - 6,8 litra na 100 km. Je to daň za tvar vozidla, konkrétne vysoký aerodynamický odpor.

Otáčky motora:
50 km/h - 3. prevodový stupeň - 2500 ot./min.
50 km/h - 4. prevodový stupeň - 1750 ot./min.
90 km/h - 5. prevodový stupeň - 2500 ot./min.
130 km/h - 5. prevodový stupeň - 3750 ot./min.

Počas celého týždňa som však musel priznávať, že takto komfortný podvozok som si vždy na Citroene predstavoval. Hoci sa výrazne nakláňa v zákrutách, na hrboľatých cestách oceníte práve výraznú absorbciu nerovností vozovky. C3 Picasso je taká loďka.

Citroen C3 Picasso 2008


Poďme na drobnosti aj vážnosti v mojich poznámkach zo siedmich dní so škatuľkou od Picassa.

Citroen, na rozdiel od francúzskeho Renaultu, nemá problém s trojblikom smerovky. Pripravte sa aj na vyššiu hlasitosť smeroviek oproti iným značkám. Typicky francúzska je však aktivácia diaľkových svetiel len smerom k sebe...miernym ťahom zablikáte, silnejším spustíte kontinuálne svietenie.

Po rozbehu sa Citroen C3 Picasso vo výbave Confort ani raz automaticky nezamkol. Musel som tak vždy spraviť ručne na stredovom paneli. Neviem, či je to len vecou výbavy, ale údajne pre aktiváciu automatického zámku po rozjazde treba podržať na päť sekúnd tlačidlo zámku. Okno sa automaticky stiahne len na strane vodiča, ostatné treba podržať. Výnimkou je len najvyššia alebo príplatková výbava. USB konektor v tejto výbave chýbal.

Informačný displej s otáčkami i aktuálnou rýchlosťou je podsvietený buď oranžovým svetlom odspodu (v noci), alebo slnečným svetlom spredu. Šikovné riešenie. Pripravte sa však na otázky zvedavcov, prečo vám v noci svieti také oranžové svetlo na palubovke smerom dopredu. K displejom nemám výhrady, len mi na nich chýbal ukazovateľ teploty motora. Po celkom rýchlom zahriatí benzínovej jedna-šestky zmizne modrý hlásič studeného motora a viac sa o teplotu agregátu nemáte čo starať. Jednu vážnejšiu výhradu však predsa len mám: teplota od -3 do +3 stupne Celzia bliká. Verte, je to poriadne otravné.

Citroen C3 Picasso 2008


Pri jazde na diaľnici som ocenil tempomat. Výrobca jeho ovládanie umiestnil na páku za ľavou časťou volantu. Na tú si treba dlhšie zvykať, čomu nepridáva ani odstupňovanie rýchlostí po 1 km/h. Tempomat reaguje až od 4. prevodového stupňa a rýchlosti nad 40 km/h. Na podobnej páke, ale vpravo za volantom, sú umiestnené ovládače autorádia. Tiež som si na to za celý týždeň úplne nezvykol. Autorádiu chýba funkcia Mute, tak som využíval jednoduché prepnutie zdroja zvuku na spomínanej páke do režimu AUX, ktorý bol v danom momente prázdny. Tak som autorádio stíšil ako pri funkcii Mute. Kvalita zvuku autorádia prekonala moje očakávania. Zvuk je vyvážený, ponúka v dostatočnej miere aj hĺbky, aj výšky. K dispozícii je aj funkcia Loudness a spomínané ovládanie za pravou časťou volantu.

Ovládanie mechanickej klimatizácie bolo klasické. K dispozícii sú polohy (1) okná, (2) okná a nohy, (3) nohy, (4) stred, ako aj stredné polohy medzi nimi. Smerovanie vzduchu na nohy aj stred teda dosiahnete, ale na stred a okná, prípadne všetky smery naraz, to už možné nie je. Najvyššia poloha ventilátora ponúka aj odhmlievanie okien, čo môže čiastočne nahradiť (doplniť) chýbajúce kombinácie. Ak si však raz zvyknete na automatickú klímu, mechanika vám nesadne. Čudujem sa, prečo už všetci výrobcovia neponúkajú aspoň poloautomatickú klimatizáciu na základe snímača teploty, podobne ako je Climatic v Škodovke či VW.

Za veľkú nevýhodu považujem absenciu uzamknutia automobilu pri otvorených piatych dverách, ktorých tvar mi mimochodom pripadá dosť nebezpečný. Keď vykladám z auta nákup, zvyknem všetky dvere zamknúť, aby som potom už len zabuchol tie piate a šiel s taškami preč. S C3 Picasso to možné nie je.

C3 Picasso je tiež príznačné úsporami na osvetlení. Vzadu nájdete v obrysových svetlách len po jednej žiarovke, a ak sa jedna vypáli, bude daná strana vozidla úplne tmavá.

Citroen C3 Picasso 2008


Cena vozidla v strednej výbave s 1.6 VTi je 15 450 eur. Slabší benzínový motor doň neodporúčam, jedine, ak by ste sa vyhýbali rýchlostiam nad 100 km/h, teda diaľniciam a predbiehaniu. Určite by som však vážne zvažoval investíciu do modelu s rovnakou výbavou a 90-koňovým naftovým motorom 1.6 HDi. 110-koňová verzia je o ďalších 1000 eur drahšia.
Vo verzii Exklusive je C3 Picasso v cenníku len s motorom 1.6 VTi, čo ma veľmi prekvapilo. Najvyššia výbava sa vyznačuje zliatinovými diskami, lyžinami, dymovými zadnými bočnými sklami, osviežovačom vzduchu v kabíne, dvojzónovou automatickou klimatizáciou, dažďovým aj svetelným senzorom, koženým volantom, zadnými oknami v elektrike, zadným parkovacím senzorom, pednou lakťovou opierkou. Za USB, Bluetooth a metalízu si musíte vždy priplatiť, panoramatické strešné okno stojí uspokojivých 727 eur. C3 Picasso môžete mať teda od najslabšieho motora s najslabšou výbavou už za 9 990 eur, ale osobne by som pre takýto typ vozidla uprednostnil úsporný motor 1.6 HDi 90k, s ktorým dokážete jazdiť už od štyroch litrov na 100 km. A snáď bude mať aj lepšiu prevodovku. Vo strednej výbave je k dispozícii v akciovom cenníku už za 14 190 eur.

O Citroeny nemajú veľmi záujem ani zlodeji. Kradne sa ich asi toľko, čo Nissanov a napríklad na také Peugeoty si robia zlodeji väčší zálusk.

V testoch Euro NCAP získal Citroen C3 Picasso 4 hviezdičky, podobne ako klasický model C3. Picasso dostalo 81 % za ochranu dospelých, 76 % za ochranu detských pasažierov, 43 % za ochranu chodcov či 40 % za bezpečnostné asistenčné systémy. Taká Kia Soul získala päť hviezd (87 %, 86 %, 39 % a 86 %). Ostatní (priamejší) konkurenti boli posudzovaní ešte podľa starej metodiky.

Citroen C3 Picasso konkurentov hľadá ťažko. Spomínaná Kia Soul je skôr mestské imidžové autíčko. Spomedzi konkurentov pre mladú rodinu mi najviac vytŕčajú Renault Scénic, Nissan Note a Škoda Roomster. Scénic je drahší, ale Roomster a Note dokážu Citroenu veľmi silno konkurovať aj cenou.

Citroen C3 Picasso 2008

Hlavné klady


odvážny dizajn,
perfektný výhľad z auta, vysoký posed,
veľkorysý vnútorný priestor,
variabilita zadných sedadiel,
komfort na nerovnej vozovke.

Hlavné nedostatky


nakláňanie v zákrutách,
menej presná prevodovka s dlhými dráhami,
spojka zaberá zbytočne neskoro,
šetrenie na osvetlení vozidla,
veľmi mäkké sedačky.

Poruchy


Poruchovosť Citroenu C3 Picasso môžeme len odhadovať. A to sa nerobí.

Spokojnosť s autom: 7/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenie


C3 Picasso je auto pre mladú rodinku. Mladý muž pokojnej povahy bude mať radosť z prehľadných displejov v hornej časti palubovky. Manželka sa bude dlho tešiť z výnimočného dizajnu a krásnej farby, akú po dlhých úvahách vybrala. Obaja rodičia ocenia ľahkú manipuláciu s detskými sedačkami vďaka veľkorysému priestoru vzadu. Keď si pôjdu kúpiť skriňu do Ikei, jednoducho zložia zadné sedadlá do roviny s dvojitým dnom kufra. A keď ženích povezie svokrovcov na sobotné nákupy do Tesca, nebude musieť počúvať reči, ako je vzadu málo miesta, a že von nič nevidno. Práve naopak. Nezávisle posuvnými zadnými sedadlami s nastaviteľným sklonom operadla svokru určite očaríte. Ak však máte čo len trochu športového ducha, vadí vám každá nedokonalosť prevodovky, spojky či jazdíte často diaľnicami, obzrite sa po niečom inom. C3 Picasso je pre pokojné povahy, ktoré zvažujú, či sa im vôbec oplatí kúpiť diaľničná známka, lebo ju na tých 10 - 15 tisíc kilometrov ročne v rámci kraja vlastne vôbec nepotrebujú.

Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom