ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

Päť dní za volantom Fordu Ranger

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
Takmer týždňová ochutnávka životného štýlu typu: pohodlne odveziem štyroch ľudí a k tomu 1000 litrov nákladu po asfalte, po poli aj lesom. Päť dní s Fordom Ranger.
O najmodernejšom pickupe na našom trhu by bolo zbytočné písať romány. Poprvé, nemám s touto kategóriou vozidiel bohaté skúsenosti, podruhé, každý záujemca o Rangera presne vie, o čo ide. V tejto triede patrila prvá polovica roku 2013 na našom trhu trom pick-upom: VW Amarok (44 ks), Fordu Ranger (36 ks) a Toyote Hilux (32 ks za prvý polrok). Stará Navara aj L200-ka už čakajú na svoju obmenu s polovičnými predajnými číslami oproti Hiluxu a výraznými prepadmi predajov oproti vlaňajšku. Ak sa nespamätá aj Toyota, čísla Hiluxu pôjdu za tými Nissanu a Mitsubishi. O Isuzu D-Max ani rôzne iné pokusy typu Mahindra či Gonow Slováci neprejavili reálny záujem nikdy; ani v tomto, ani v minulom roku.

 Ford Ranger


Ceny všetkých konkurentov s pohonom 4x4 sa pohybujú väčšinou od 25 000 eur vyššie, Ranger v základe s päťmiestnou kabínou, pohonom 4x4 a 110 kW dieslom kúpite už za 23 690 eur. Slušná ponuka, na ktorú napríklad Amarok nemá. Ostatní konkurenti sú vývojovo starší, bez toľkých airbagov, asistenčných systémov a prvkov, ktoré Rangera kvalifikujú nielen ako auto pre chlapa, ale aj pre rodinu. Napríklad 150-koňový kúsok vo verzii Limited s automatickou prevodovkou a pohonom oboch náprav za 30 680 eur. Silnejší 3,2-litrový päťvalec je drahší o 1200 eur, k tomu pripočítajte registračnú daň, vyššiu poistku aj spotrebu. A tých 150-koní z poctivého 2,2-litrového štvorvalca nakoniec úplne stačia aj drevom doplna naloženému DoubleCabu.

Deň prvý.

Je pondelok a preberám auto, o akom som sníval pol roka. Už prvá marcová jazda týmto zázrakom ma presvedčila, že takýto pick-up nie je žiadna sranda a treba si naň chvíľu zvykať. Veď mi to dnes aj pekných pár hodín trvalo. Najprv vyliezť do sedadla, potom sa 5,36 m dlhým autom dostať z parkoviska, najlepšie rovno domov. Po ceste však potrebujem Ford niekde nafotiť. Vyberám si pokosené pole za Sencom.

 Ford Ranger


Ranger vzbudzuje na ceste rešpekt, u šoférov aj chodcov. Pohľady okoloidúcich púta ako sporo odetá osemnástka. Nečudujem sa. Aj v základe vyzerá veľmi dobre, na sedemnásťpalcových kolesách s veľkými pneumatikami sa najnižší bod podvozka vznáša 23 centimetrov nad zemou, väčšina spodnej časti vozidla je však podstatne vyššie. Ani dlhý rázvor nebráni jazde terénom s výborným nájazdovým a zjazdovým uhlom. Brodivosť 80 cm má tiež niečo do seba, aj keď tento údaj som sa overiť neodvážil. 17-palcové zliatinové kolesá považujem za ideálny kompromis medzi estetikou a praktickosťou.

Fotografovanie dopadlo dobre, poľné cesty sú pre Ranger malinou. Preto som doma ani len nevošiel do našej ulice a namieril si to rovno k Váhu. S kamarátom sme tu už blbli na Grand Vitare, Ranger to musí teda zvládnuť ľavou zadnou. Režim 2H som prepol do 4H (ten uzamkne diferenciál, kolesá sa teda točia rovnako, a preto je jeho použitie vhodné len na nespevnenom povrchu) a neskôr do 4L, teda redukovaných prevodov. Na poľnej ceste som sa potom rozbiehal na "trojke" a postupne som využil všetky prevodové stupne. Tzv. redukcia pracuje na jednotku, bez nej by mohol byť výjazd prudkým prašným kopcom či poriadne hrboľatá cesta zbytočnou komplikáciou. Jediné obmedzenie sa tak vzťahovalo na malú šírku poľných ciest lemovaných konármi kríkov a stromov. Lak aj plasty vydržia veľa, ale nie všetko. Holt, toto nie je Suzuki Jimny ani Lada Niva, Ranger svoje rozmery nezaprie.

Parkovanie vo dvore už také veselé nebolo. Priemer otáčania 12,4 m, dĺžku 5,36 m a šírku 1,85 m som tu už poriadne pocítil.

Deň druhý.

Celá rodinka sa vyberáme do mesta. Manželka tvrdí, že to toho tanku nastupovať nemieni. Nemá totiž rada veľké autá. Lenže naše je v Bratislave, takže musí. Priestor pre nákup úplne chýba, odkladacím miestom sa tak stáva predné sedadlo spolujazdca. Korba je síce chránená praktickou plachtou a samostatne uzamykateľnými výklopnými dverami, no po príchode domov by som našiel nákup pravdepodobne po celej jej ploche. Práve riešenie so zrolovateľnou plachtou sa mi zo všetkých možností z katalógu páčilo najviac. Nízke predmety sú tak chránené a vysoké zase po odkrytí plachty nič neobmedzuje.

Pre povinnú výbavu a náradie dobre poslúžia odkladacie priestory pod zadnými sedákmi a za zadnými operadlami.

 Ford Ranger


Vpredu sa sedí pohodlne. Volant síce nie je nastaviteľný pozdĺžne, ale už po včerajšej hodine jazdy som mal jasne definovanú pozíciu vodiča za volantom. Kožené sedadlá sú v strede perforované, takže dostatočne vetrajú. Na displejoch mi chýba samostatný údaj venovaný vonkajšej teplote, musím sa k nej preklikať na starobylej tyčinke trčiacej z prístrojového panela. Ranger je v niektorých veciach stále stará škola. Ovládanie palubného počítača a hlasitosti autorádia na volante by sa mi zišlo, tiež by som ocenil automatickú klimatizáciu. Tá s malou kabínou končiacou hneď za hlavami zadných cestujúcich nemá veľa práce, otravný je len príliš silný prvý stupeň prúdenia vzduchu a miniatúrne tlačidlo vnútorného okruhu. Ranger bude predsa behať po poli, za LKT-čkou, Tatrovkou, a práve v takých situáciách by sa väčšie, ľahšie nahmatateľné tlačidlo vnútorného okruhu zišlo.

 Ford Ranger


Už po 24 hodinách označujem Rangera za univerzálne auto, ktoré sa nezľakne ani terénu, ani asfaltu. Toto nie je žiadne vyčačkané SUV, toto je off-road pick-up, s ktorým sa pokojnou jazdou po okreske dá jazdiť za 7,5 l nafty / 100 km, a keď posledných 5 km zo stokilometrovej trasy budete brázdiť poľnými cestami, veľmi to priaznivú spotrebu nafty neovplyvní. Samozrejme, v režime 2H s permanentným pohonom zadnej nápravy a pripájaním prednej.

Deň tretí.

Ideme do Bratislavy. Po diaľnici. 120 km/h úplne v pohode, akurát spotreba sa pri vyšších diaľničných rýchlostiach približuje k desiatim litrom nafty. Pri päťdesiatke dosahuje šesťstupňová manuálna prevodovka na štvrtom prevode 1500 otáčok, teda vrchol krútiaceho momentu (375 Nm), na diaľnici sa na šestke približuje ku trom tisícom. Ide teda o normálne hodnoty a po Octavii 1.6 TDI, ktorá bola mizerne sprevodovaná pre jazdu v obci ma Ranger milo prekvapil. O nejakom zvláštnom hluku nemožno hovoriť, celá rodinka si užívala komfort a dostatok miesta na všetkých sedadlách. Výhľad z auta som ocenil pri exitoch z diaľnice, kde som bez problémov videl na hlavnú cestu ponad zvodidlá. Náklony v zákrutách sú, pochopiteľne, vyššie, ale že by som s Rangerom musel jazdiť extrémne pomaly, to sa nedá povedať. Ak to mám zovšeobecniť, tak môžem povedať, že ak danú zákrutu Mondeom režem deväťdesiatkou a Kugou osemdesiatkou, pre Ranger bude typická sedemdesiatka.

 Ford Ranger


V meste sa pripravte na komplikácie v podzemných garážach aj na bežnom parkovisku. Večer sme vybehli do Ikey, na pár drobností do domácnosti. Nad kúpou sedačky uvažujeme už pár mesiacov, ale nemáme ako odviezť tú starú z domu do redakcie. V obchode si uvedomíme, že máme predsa Ranger s praktickou korbou s využiteľným dnom s rozmermi 110 x 145 cm (medzi blatníkmi), po sklopení zadnej časti dokonca 110 x 205 cm. Obsluhy sa opýtame na balenie. Zisťujeme, že sa do Rangera "v pohode zmestí" a o hodinu už nakladáme tri veľké škatule na nakladací priestor nad listovými pružinami zadnej nápravy. Vďaka šiestim okám v korbe nie je problém ani zaistenie nákladu lanom, a tak bezpečne a s nečakaným nákladom vyrážame domov. Ranger si náklad ani len nevšimol, jazda stokilometrovou rýchlosťou po diaľnici bola pohodová. Večer ešte stihnem s čelovkou na hlave novú sedačku v troch častiach z auta vyložiť a na korbu naložiť najväčšiu časť tej starej. Ja to auto asi milujem.

 Ford Ranger


Deň štvrtý.

Vyrážam so starou sedačkou do Bratislavy. Rýchlosťou 110 km/h opäť trasu končím s výsledkom pod 8 litrov nafty na 100 km. Autorádio nie je nijak zvláštnej kvality, ale na to, že sedím vo Forde, ktorý rád vybavuje interiér svojich áut desiatkami tlačidiel, som v tomto prípade spokojný. Opäť však nadávam na silný prvý stupeň prúdenia vzduchu z ventilácie. Som fanúšik automatických klimatizácií, s mechanickou sa musím stále hrať, čo odpútava pozornosť. Prístroje sú prehľadné, na sedadlo nemôžem povedať krivé slovo ani po troch dňoch a že má automatický dojazd iba okno vodiča mi v tejto kategórii neprekáža.

V Bratislave náklad vyložím a idem ku bratovi po drevo, ktoré mu ostalo po stavbe domu. Už rok mu sľubujem, že si ho vezmem, ale keďže nemám príves a špinavé palety do nášho Koleosu dávať nechcem, čakal som na vhodnú príležitosť. Z Čataja do Dvorníkov som sa v ten deň otočil s drevom dvakrát a po asi 200 kilometroch jazdy maximálne 110 km/h, s nákladom aj bez, s posádkou aj bez nej, po ceste aj pár kilometroch v teréne, mi na palubnom počítači svietila hodnota 8,0 l / 100 km. Ja osobne by som síce v prípade tohto dieselu dal prednosť automatickej prevodovke, ale nakoniec som si na ten šesťstupňový manuál zvykol. A to aj vďaka priaznivej spotrebe. Mimochodom, výrobca v prípade Rangera udáva dosiahnuteľných 7,8 l / 100 km, čo sa dnes už veľmi často nestáva.

Po plnom obsadení auta a naložení dreva do korby som ocenil kratšie prevody a práve v tento deň som manuálu v pick-upe prišiel na chuť. Potešil som sa aj osemdesiatlitrovej nádrži; Ranger s ňou pri úspornom jazdení dosiahne bez problémov tisíckilometrový dojazd po okreskách.

Deň piaty.

Dnes idem Ranger vrátiť. Bude mi za ním smutno. V kabíne som nenašiel jediný vážnejší nedostatok. Prítomný je aj trojblik smeroviek, výhrady mám jedine k staromódnemu prepínaniu palubného počítača a k absencii pozdĺžneho nastavenia volantu. Potešil by ma tiež samostatný ukazovatel vonkajšej teploty, potom by som nefrflal ani na ten palubák, lebo by som sa s ním toľko nehral. Miesta vnútri je naozaj dosť aj pre päťčlennú posádku, chýba tu však väčší odkladací priestor. Na odkladanie tašiek tak budú slúžiť sedadlá a priestor pod nohami a, samozrejme, korba, do ktorej by som si ako majiteľ určite vložil nejakú nádobu. Na lekárničku, lano a náradie slúžia spomínané priestory za zadnými operadlami.

Korba verzie DoubleCab nie je nijak závratne rozmerná, no sklápanie zadnej steny do roviny s dnom nákladného priestoru situáciu úplne mení. Stačí vám jediná výstražná tabuľka a na dno Rangera môžete položiť predmet široký 110 cm (medzi blatníky a dlhý vyše dva metre). A nijak tým nezasiahnete do kabíny. Ak budete v aute jazdiť skôr dvaja, možno oceníte verziu RAP Cab s dvomi plnohodnotnými sedadlami, za ktorými sa nachádza priestor na náradie s dvojicou núdzových sedadiel. A korba RAP Cabu je oproti Double Cabu dlhšia o 30 cm. Pri pravidelnom prevážaní motorky alebo podobného predmetu to môže hrať významnú rolu pri výbere auta.

Nový Ranger vyniká vysokou úrovňou bezpečnosti. Práve moderné technológie a päť hviezdičiek Euro NCAP nahrávajú do karát Fordu. Prečo by ste si mali za podobné peniaze kupovať starého konkurenta, keď je na trhu moderný stroj, do ktorého sa nebojíte posadiť celú rodinu?

Za dizajn, praktickosť, jazdu v teréne aj asfalte, praktický nakladací priestor s kvalitným plastovým obložením a krycou plachtou na suchom zipse so samostatným uzamykaním, za priaznivú cenu a vysokú mieru bezpečnosti dávam Fordu Ranger desať bodov z desiatich. Bez debaty.

Druhý stupeň výbavy a 150-koňový štvorvalec Rangeru úplne stačia. Nie je to pretekársky stroj a v teréne je k dispozícii redukovaná prevodovka, ktorá prakticky násobí krútiaci moment 375 Nm. V tomto prípade hovoríme o cene 27-tisíc eur. Ja už by som však auto bez automatickej klimatizácie nechcel, tiež ocením parkovacie senzory, ktoré sú lacnejšie než hocijaká menšia nehoda, kožené sedadlá sa ľahšie udržiavajú čisté, ich vyhrievanie zase poteší v zime, no a k tomu všetkému by som asi pridal aj automatickú prevodovku (za ktorú Ford pýta len necelých tisíc eur) a dostal by som sa na 30 680 eur vo verzii Limited. A to nie sú vôbec, ale vôbec vysoké ceny. Najmä, keď sa pozrieme na to, aké SUV za 30-tisíc eur ľudia bežne kupujú.

 Ford Ranger


Ford Ranger nie je náhradou za Kugu ani Jeep Grand Cherokee, ale môže k týmto autám byť zaujímavou alternatívou. Už žiadne pripájanie prívesu za auto, už žiadne trápenie sa s malým kufrom a obmedzenou prejazdnosťou pri ceste na chatu. Ford Ranger je životný štýl, ktorý mi je veľmi sympatický. A keďže je v podobných konfiguráciách Amarok podstatne drahší a ostatní konkurenti sú už dedkovia, nemá u nás Ranger prakticky konkurenta. A tak mi ostáva už len poriešiť doma poriadne parkovacie miesto.

-- GALÉRIA --


Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom