ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Nový Nissan Qashqai (2014)

ikona
· · Diskusia
V roku 2007 patril Qashqai k jedným z prvých crossoverov tejto veľkosti. Trh novinku prijal s otvorenou náručou, dodnes figuruje v prvej desiatke najlepšie predávaných áut v Európe a celkovo má na konte dva milióny predaných kusov. Druhá generácia, ktorú dnes predstavil Nissan má na čo nadväzovať.
 Nissan Qashqai


Qashqai je postavený na novej modulárnej platforme. Väčšina hornej časti karosérie bola navrhnutá a skonštruovaná v Európe. Všetky modely majú LED svetlá na denné svietenie. Drahšie verzie využívajú technológiu LED aj pre diaľkové a stretávacie svetlá. Spotrebujú o polovicu menej energie než xenónové výbojky a farbou svetla sa viac blížia slnečnému svetlu. Za logom Nissanu na prednej maske je umiestnený dištančný radar. Ten okrem toho, že upozorňuje na hroziace nebezpečenstvo vo forme blízko idúceho vozidla, vie v prípade kolíznej situácie aj autonómne zastaviť.

 Nissan Qashqai


Ďalšou novinkou pre Nissan je systém aktívnej mriežky chladiča. Mriežka sa automaticky uzatvára v rýchlostiach nad 30 km/h a otvára sa len vtedy, keď senzor zistí potrebu motor chladiť. Tento systém bude súčasťou štandardnej výbavy v modeloch so vznetovým motorom a manuálnou prevodovkou.

 Nissan Qashqai


Zo začiatku predaja budú k dispozícii dva benzínové a dva naftové motory. Štandardne sa montuje malý benzínový turbomotor 1.2 DIG-T, ktorý Nissan vyvinul v spolupráci s Renaultom. Dosahuje výkon 85 kW (115 k), krútiaci moment 190 Nm a priemernú spotrebu 5,6 l/100 km. Páruje sa so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, štandardom je aj systém stop-štart.

V lete 2014 doplní ponuku väčší benzín 1.6 DIG-T s výkonom 110 kW (150 k), krútiacim momentom 240 Nm a priemernou spotrebou 5,6 l/100 km.

Ďalším motorom vyvinutým v spolupráci s Renaultom je známy 1.5 dCi 81 kW (110 k). V porovnaní so súčasným modelom je jeho chod plynulejší, tichší a s menšími vibráciami. Odstránením horného silentbloku bol eliminovaný potenciálny zdroj prenosu hluku z motora do kabíny. Krútiaci moment narástol o 20 Nm, Qashqai s ním spotrebuje priemerne len 3,8 l/100 km.

Druhým turbodieselom v ponuke je objemom nie príliš vzdialený 1.6 dCi 96 kW (130 k). Opäť sa jedná o výsledok partnerstva s Renaultom. Motor dobre hospodári s teplom, čo sa prejavuje v skrátení fázy zahrievania, zníženia strát spôsobených trením a nižšej spotrebe paliva. Vo verzii s manuálnou prevodovkou a pohonom prednej nápravy dosahuje priemernú spotrebu 4,4 l/100 km, ako štvorkolka si vypýta 4,9 l/100 km.

Pre tento motor je k dispozícii aj prevodovka Xtronic s plynulo meniteľným prevodom. Na rozdiel od bežných skríň tohto typu napodobňuje počas akcelerácie správanie klasických automatov s viacerými prevodovými rýchlosťami a odstupňovanými zmenami. Pri citlivejšom riadení sa prevodové pomery samy prispôsobia tak, aby bola zabezpečená maximálna plynulosť.

 Nissan Qashqai


Pokiaľ ide o riešenie zavesenia, v prednej časti nájdeme vzpery MacPherson, zatiaľ čo pre zadnú časť boli navrhnuté dve odlišné konštrukcie. Modely s pohonom prednej nápravy sú vybavené torzným nosníkom, vo verziách 4x4 je viacprvkový systém.

Zaujímavosťou sú dvojpiestové tlmiče, ktoré zabezpečujú bezchybné tlmenie v oboch krajných polohách dynamického rozsahu. Systém sa skladá z dvoch kanálov - bežného, ktorý vyrovnáva nízkofrekvenčné nerovnosti na hrubých cestách, a ďalšieho kanála, ktorý sa stará o malé vysokofrekvenčné nerovnosti typické pre hladšie vozovky. Výsledkom je podľa Nissanu hladšia a kultivovanejšia jazda.

 Nissan Qashqai


Batožinový priestor má v polohe so sklopenými zadnými sedadlami kapacitu 439 litrov, čo je o 20 litrov viac ako súčasný Qashqai. Batožinové dosky majú z jednej strany umývateľný povrch a z druhej jemný koberec, takže možno prevážať aj zablatenú obuv bez toho, že by hrozilo poškodenie textilných povrchov.

 Nissan Qashqai


Presné špecifikácie a úrovne výbavy budú zverejnené neskôr, s blížiacim sa dátumom začatia predaja v januári 2014.

-- GALÉRIA --


Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom