ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Ford oslavuje 100. výročie pohyblivej montážnej linky

ikona
· · Diskusia
Ford oslavuje sto rokov, odkedy jej zakladateľ Henry Ford uviedol na trh prvú pohyblivú montážnu linku v americkom Highland Parku.
Linka zjednodušila montáž 3 000 dielov, z ktorých sa skladal slávny Model T; celý proces rozdelila na 84 špecializovaných krokov, ktoré vykonávali samostatné skupiny robotníkov, zatiaľ čo lano ťahalo dolu linkou podvozok vozidla.

Tento proces znamenal revolúciu vo výrobe a skrátil čas montáže jedného vozidla z 12 hodín približne na 90 minút.

 Ford


Henry Ford montážnu linku časom vylepšil, čo viedlo k zníženiu objemu peňazí, času aj pracovnej sily potrebnej na výrobu automobilov. Vďaka tomu mohol Ford znížiť aj cenu Modelu T pre amerických zákazníkov z 850 dolárov na menej než 300. Po prvý raz v dejinách sa tak automobily stali cenovo dostupné pre masy. Napokon, automobilka Ford vyrobila každých 24 sekúnd jeden Model T a do roku 1927 predala z neho na celom svete viac než 15 miliónov kusov, čo v tom čase predstavovalo polovicu všetkých predaných automobilov.

 Ford


Ford v roku 1914 zaviedol „päťdolárový pracovný deň“, čo bola v tom čase značne vysoká mzda, aby umožnil svojim zamestnancom kupovať si vozidlá, ktoré vyrábali. Vytvoril tak u zamestnancov lojálnosť k firme a zároveň sa mu pripisuje zásluha, že tento krok prispel k vzniku novej strednej triedy spotrebiteľov nezaťažených zemepisnou polohou, schopných slobodne cestovať po otvorených cestách, žiť, kde sa im zapáči, a usilovať sa o americký sen.

 Ford
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom