ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Renault Captur 1.2 TCe

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
malé benzínové SUV so šesťstupňovým automatom (1360 kg, 88 kW / 120 k, 190 Nm, 0-100 za 10,9 s )
 Renault CapturRenault Captur sa mi od začiatku páči. Má rozumne nastavenú cenu - hoci reálne si ho viem predstaviť ešte o tisícku lacnejší - importér k nemu dáva päťročnú záruku a vyzerá dobre. Je to také to univerzálne auto do mesta aj na dedinu a za 15 190 eur ponúka pocitovo vydarený benzínový turbo motor s výkonom 120 koní, slušným ťahom a hlavne automatickou dvojspojkovou prevodovkou. Za túto cenu mu vo výbave nechýba ani dokonalé bezkľúčové ovládanie, ktoré auto po odchode od vozidla automaticky zamkne a po príchode k nemu stačí pre odomknutie stlačiť tlačidlo v predných dverách alebo na kufri. Ak si na Captur odložíte ešte pár stoviek navyše, môžete si mechanickú klimatizáciu nahradiť vydarenou automatickou aj so svetelným a dažďovým senzorom či auto doplniť navigáciou. Nafta s výkonom 66 kW a manuálnou prevodovkou stojí o 400 eur viac než tichučký 88 kW zážihový motor s praktickým automatom. U mňa je rozhodnuté - vznetový motor 1.5 dCi by som zvolil na aspoň 20 000 km ročne zložených z dlhých trás. Ako nám potvrdil test Clia Grandtour, motor 1.5 dCi dokáže splniť výrobcom sľubovanú spotrebu. Dá sa to aj s 1.2 TCe, ale s trochu väčšou snahou.

 Renault CapturCaptur za takých 15- až 18-tisíc eur už dokáže výbavou konkurovať aj prémiovým a imidžovým autám (parkovacia kamera s natáčaním čiar, bezkľúčové ovládanie, pestré poťahy na zips, viacfarebná karoséria s efektnými prvkami), pričom ostáva stále praktickým vozidlom s relatívne veľkým kufrom, posuvnou zadnou lavicou, dvojitým dnom so šikovným uchytením v šikmej polohe (ideálne na nákupy), rezervným kolesom... Jeden by neveril, aké všestranné a výborne vybavené štýlové auto sa dá kúpiť hlboko pod 20 000 eur. Ak ste sa však nechali nalákať na "cenu od 11 990 eur", rovno vás upozorním, aby ste nečakali ten pekný Captur z reklamy.Technické parametre
Celkové rozmery 4,12 x 1,57 x 1,78 m
Rázvor 2606 mm
Svetlá výška 170 mm (nameraných 16 cm)
Zaťaženie strechy ??? kg
Prevádzková hmotnosť1360 kg (v techničáku)
Maximálne zaťaženie366 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 625 kg nebrzdeného / 1200 kg brzdeného
Použité pneumatiky205/55 R17


*Výpočet: (max. celková hm. - prevádzková hm.) + tabuľková hm. vodiča


Pri pohľade zvonku ma mrzí len dvojica jednoduchých obrysových žiaroviek v zadnej časti, takže ak sa jedna vypáli, ostane daná strana neosvetlená. Ani pri cúvaní nemám pocit, že by výrobca žiarovkami nešetril. Tiež by ma viac potešilo pohodlnejšie sedadlo vodiča. Toto je príliš mäkké a vhodné len na kratšie trasy. Cesta k moru môže byť trápením, hoci sa na prvý pohľad zdá, že posed si vďaka pozdĺžne i výškovo nastaviteľnému volantu aj sedadlu nájdete raz dva. Veľkú kritiku si zaslúžia slabé stretávacie svetlá. Prvá vec, ktorú by som vymenil na novom Capture pred mojím domom by boli žiarovky za nejaké silnejšie.


 Renault CapturKeď už kritizujem, aj Captur podľahol môjmu najmenej obľúbenému úspornému opatreniu. Na peknom a dokonale prehľadnom prístrojovom paneli chýba ukazovateľ teploty motora. Otáčkomer fajn, stav paliva v nádrži tiež, parádny digitálny ukazovateľ aktuálnej rýchlosti medzi nimi a teplota motora...? Nikde! Pomôcť nám má aspoň modrá kontrolka hlásiaca chvíľu po štarte studený agregát. Kým svieti, zbytočne ho nevytáčajte. Posledná výhrada v tomto odseku bude smerovať k brzdám. Príslušnosť ku rodine Clio totiž nezaprú ani zadné bubny. To len, aby ste neboli prekvapení.


 Renault Captur
ložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = do 78 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 146 cmMotor je úžasne tichý aj výborne odhlučnený. Štart tlačidlom je prudko návykový. Zohreje sa pomerne rýchlo a pri pokojnej mestskej jazde budete mať občas pocit, že sedíte v elektromobile. To ticho je fakt návykové. Samozrejme, na tak malom aute s tenkými dverami aj oknami počítajte s vyšším aerodynamickým hlukom aj šumom od kolies (napríklad oproti Méganu), ale v meste a na okreskách je všetko v úplnom poriadku. Brániť sa nemusíte ani jazde nad 140 km/h, šum vzduchu je pri nej však vyšší než v nižšej strednej triede. Podvozok je dobrý, hoci v Mégane si pamätám trochu vyšší komfort pri jazde na nekvalitnej ceste. Ale za to môžu možno aj 17' kolesá, so šestnástkami bude Captur istotne o trochu komfortnejší. Riadenie je relatívne presné, náklony v zákrutách len mierne, skrátka, s Capturom sa dá na kľukatých cestách jazdiť rovnako ako s Cliom. A to je dobre.


sedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 49 cm

B (zadný sedák) = 50 cm

C (medzi operadlami) = 61 - 76 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.

Automatická dvojspojková prevodovka si poctivo odvádza svoju prácu. Síce ju dokáže poriadne rozhádzať kick-down pri nižších rýchlostiach, po ktorom nechá trojku zaradenú pri deväťdesiatkilometrovej rýchlosti a povolení plynu kľudne aj niekoľko sekúnd. Zbytočne, ale nevadí. Stačí sa naučiť lepšie (jemnejšie) narábať s plynovým pedálom a budete si rozumieť. V zápchach po uvoľnení brzdy nastáva pomalý posun dopredu, práve v bratislavskej tlačenici som kombináciu tichého benzínového motora a automatickej prevodovky najviac ocenil. V prudkom kopci sa vozidlo viac spolieha na hill holder, teda brzdy. Odporúčam vám preto vždy radšej zastať, aby sa brzdy zacvakli do kotúčov, čo platí aj pri cúvaní. Ťah motora na voľnobehu totiž vozidlo v kopci proti gravitácii neudrží. Ale to je vlastnosť všetkých automatov ku malým motorom a netreba nad tým hýkať.


 Renault Captur
Interiér
Šírka interiéru v ramenách 131 cm vpredu, 124 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 139 cm vpredu, 139 cm vzadu
Batožinový priestor 377 / 455 / 1235 litrov
Výška nakladacej hrany približne 72 cm
Po spustení výroby 1.0 EcoBoost od Fordu či 0.9 TCe od Renaultu mi zrazu aj 1.2 TSI od VW, aj 1.2 TCe od Renaultu pripadajú ako seriózne motory. Sranda. Renault dokonca výkonom atakuje 1.4 TSI. Pocitovo je vynovené té-cé-éčko veľmi schopný motor, ktorý môže smelo konkurovať nemeckému, resp. českému súperovi. Je pravdou, že by som si možno radšej kúpil Yeti 1.2 TSI s DSG prevodovkou, lenže Captur 1.2 TCe s EDC automatom je mu solídnym súperom za podstatne nižšiu cenu. A o to dnes ide predovšetkým. Do mesta sa mi viac hodí Captur, na okreskách je to jedno a na diaľnicu nie je primárne určené ani jeden z týchto súperov. Škoda Yeti je istotne konštrukčne pevnejšia, veď je to o triedu vyšší model, Captur je zas milší a lacnejší a bez vážnejších nedostatkov. A pokiaľ si dobre pamätám, tak ani Yeti v noci nesvietil na cestu bohvieako dobre, tiež som na ňom bol nútený častejšie zapínať diaľkové svetlá.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1 197 cm3
Najväčší výkon motora 88 kW pri 4 900 ot./min.
Výkon na tonumax. 70,1 kW / t
Krútiaci moment motora190 Nm pri 2 000 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 151,4 Nm / t
Maximálna rýchlosť 192 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 10,9 s
Servisný interval ??? km
Jazdné vlastnosti teda fajn, prístrojovka prehľadná, ale volant...ten ma vyslovene sklamal ostrými hranami plastovej časti. Nie v tých najpoužívanejších partiách, ale aj tak...to sa jednoducho nerobí. A sedadlo mohlo byť skutočne trochu tvrdšie, prispôsobené aj na dlhšie trasy.


 Renault CapturOvládače okien v testovačke ponúkali automatický dojazd len v jedinom prípade - v tom vedľa vodiča; teší ma aspoň klasická ručná brzda, parkovacia kamera, jednoduché vypínanie druhého airbagu bez použitia kľúča aj šikovný multimediálno-navigačný systém R-link. Asi by som si zaň stovky eur nepriplácal, ale keby bol prítomný na vystavenom aute s atraktívnou zľavou, patril by k značným prednostiam. Kvalita reprodukcie hudby je priemerná.


 Renault CapturPanel automatickej klimatizácie nemá chybu. Je prehľadný, ponúka samostatné ovládanie smerov prúdenia vzduchu (Chcete všetky tri naraz? Nech sa páči.) a zbytočne vodiča nemýli vysokým počtom ovládačov. Mrzí ma len absencia priškrtenia stredných výduchov. Môžete ich len úplne zavrieť. Hlavne neskúšajte výduchy okolo autorádia smerovať hore dole pomocou prvku v ich strede. Ten smeruje vzduch iba do strán. Vertikálny smer určuje valček pod výduchom. Takéto blbé riešenie som už dlho nevidel, doteraz sa čudujem, že testovacie auto nemá tie lamely dolámané.


 Renault CapturVzadu sa sedí vyššie, vďaka čomu mám podopreté stehná a na kolená nepotrebujem toľko miesta. Pre dvoch dospelých je tu miesta až-až, traja sa tu budú výrazne tlačiť a stredný pocíti aj vysoký tunel pod nohami. Nad hlavou mám za sebou ešte 5 cm miesta a pred kolenami asi 4 cm (176 cm, 80 kg). Chýbali mi tu už len záclonky vo dverách, ktoré Renault v rodinných autách ponúka. Scénic mu pri hľadaní spoločníka pre štvorčlennú rodinu bude silným konkurentom, pri piatich ľuďoch už nebude nad čím uvažovať.Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.26004750-
4. prevodový st.20003400-
5. prevodový st.150026003750
6. prevodový st.-22003000

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.


A čo spotreba? Dvojspojkové automatické (robotizované) prevodovky dokážu byť mimoriadne úsporné a ani v tomto prípade sme sa nedočkali zvýšenia spotreby paliva na úkor pohodlia. S ľahkou nohou budete jazdiť za 5 - 6 litrov benzínu na 100 km, s ťažšou do 7 litrov. ECO vám dokáže spotrebu znížiť o 5 - 10 %, no auto je v tomto režime lenivejšie. Výhodou je, že ak ECO zapnete alebo vypnete, nastavenie si vozidlo pamätá aj po štarte. Pár dní som jazdil práve "ekonomicky", ku koncu testu zase s vypnutým režimom ECO a vplyv na spotrebu bol minimálny, zato reakcie plynového pedála aj prevodovky boli živšie. Stačí sa vedieť k motoru a autu celkovo pekne správať. Najviac som si pochvaľoval absenciu stop&start funkcie, ktorá motor iba trápi, zvyšuje počet komponentov pod kapotou a celkovo prináša (podľa môjho názoru) viac rizík než úžitku.


Spotreba

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:
5,3 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km úspornou jazdou (režim EKO)
5,6 l / 100 km: Dvorníky -> GA -> BA; 80 km úspornou jazdou (režim EKO)
5,0 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km úspornou jazdou mimo diaľnice (režim EKO)
6,4 l / 100 km: Dvorníky -> BA; 60 km normálnou jazdou
7,7 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km rýchlou jazdou
6,5 l / 100 km: Dvorníky -> BA; 60 km normálnou jazdou
5,5 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km normálnou jazdou mimo diaľnice
6,4 l / 100 km: Dvorníky -> BA; 60 km normálnou jazdou


Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra8500 km
Udávaná spotreba a emisie CO25,4 l/100km, 125 g/km
Dosiahnutá spotreba úsporne 4,8 - 5,6 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 6,4 - 7,7 l/100 km
Objem palivovej nádrže45 litrov
Približný reálny dojazd500 - 800 km (so zostatkom 5 l paliva)
Moja domáca 17-kilometrová testovacia trasa (10 km obce, 7 km okresné cesty) úspornou jazdou skončila s priemerom 4,8 l / 100 km (priemer dvoch meraní: 4,6 a 5,0).


Tento výsledok naznačuje, akú spotrebu asi môžete dosiahnuť pri krátkych trasách. Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.


Krádeže, poruchy a bezpečnosť

Hlavné klady


+ záruka 5 rokov v rámci rozumnej ceny
+ posuvná zadná lavica
+ štýl malého MPV na 16-centimetrovom zakrytovanom podvozku
+ dvojité dno kufra využiteľné na rozdelenie priestoru pre menšie nákupy
+ dobrý automat s minimálnym vplyvom na spotrebu
+ sympatický 120-koňový "motorček"


Hlavné nedostatky


- mäkké sedadlo vodiča
- ostré hrany plastov na volante
- slabé stretávacie svetlá
- bubnové brzdy vzadu
- chýba ukazovateľ teploty motora


Spokojnosť s autom: 9/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný


Záverečné zhodnotenieCaptur je také to sympatické auto pre normálnu slovenskú rodinku. Chlapa poteší 120 koní s ochotným "ťahom odspodu", ženu automat a vyšší posed, no a obaja sa určite zhodnú na štýlovom dizajne. K tomu pridajte praktické rozmery, dostatočne veľký kufor s rezervným kolesom, posuvnú zadnú lavicu... Motoru nemám čo vyčítať, prevodovka plnila moje predstavy na asi 90 % a podvozok 16 cm nad zemou tiež zodpovedá danej kategórii auta a nie je zbytočne tvrdý ako v Škode Yeti alebo Nissane Qashqai. Treba zvážiť spomenuté nedostatky, a ak vám neprekážajú, bude vám Captur istotne dobrým spoločníkom. Ja mu verím. Na dlhšie trasy a minimálne 20 000 km ročne by som určite zvažoval Clio Grandtour 1.5 dCi, do mesta, na okresky a časté krátke trasy by som dal jednoznačne prednosť pohodlnému sympaťákovi s 1.2 TCe a EDC prevodovkou. Ten vás oproti Cliu poteší aj vyššou svetlou výškou. Obrubníky ani suchá poľná cesta k vášmu rybárskemu pľacu mu nebudú robiť žiaden problém.


-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom