ČlánkyNovinkyRecenzieO nás

Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/vo028300/zavolantom/classes/articles.php on line 514
Novinka

Nové Audi A8 (facelift 2013)

ikona
· · Diskusia
Štyri roky po predstavení vlajkovej lode Audi sa do Frankfurtu chystá jej modernizovaná verzia. Namiesto revolúcie čakajte evolúciu.
 Audi A8


 Audi A8


Pripravovaný facelift stavia na niekoľkých pilieroch. Neviditeľným, no zaujímavým je zníženie hmotnosti. V prípade modelu A8 3.0 TFSI quattro sa konštruktérom podarilo stlačiť hmotnosť na 1 830 kg, čo je o plných 75 kg menej ako má súčasný model. Audi nespresnilo, ako úsporu dosiahlo, pripomenulo len, že takmer celú 231-kg konštrukciu Áosmičky stavia z hliníka. Karoséria aj do druhej polovice životného cyklu prechádza s nezmenenými rozmermi 5,14 x 1,95 x 1,46 m, pričom A8L pridáva ďalších 13 cm na dĺžke i rázvore.

 Audi A8Súčasťou štandardnej výbavy sú diódové svetlá. Za príplatok Audi montuje zbrusu nový osvetľovací systém Matrix-LED. Každé zo svetiel pozostáva z 25 diód, ktoré pomocou kamery presne korigujú svetelný lúč. Systém tak nezhasína všetky diódy plošne ako pri klasickom prepínaní medzi stretávacími a diaľkovými svetlami, ale prispôsobí osvetlenie protiidúcim, prípadne súbežne idúcim autám. Osvetľovanie zákrut využíva dáta z navigačného systému a v praxi by malo osvetliť zákrutu ešte predtým, než na ňu vodič natočí kolesá.

Audi sa pohralo aj s „blinkrami“. Ich fungovanie najlepšie vystihuje táto animácia:

-- VIDEO --

Ponuka motorov je rozmanitá na počet valcov i objemy. K dispozícii je štvorvalec 2.0 TFSI s predným pohonom (a elektromotorom), ale aj veľký W12 FSI s objemom presahujúcim 6 litrov.

Audi v tlačovej správe ale upriamuje pozornosť na stred ponuky, ktorému vstreklo dávku testosterónu. Tvoria ho dva turbobenzíny a dva turbodiesle.

Základným motorom je 3.0 TDI s výkonom 190 kW (+6 kW) s priemernou spotrebou 5,9 l/100 km. Pomerne raritným sa stáva dieselový osemvalec. Audi však jeden stále ponúka – 4.2 TDI s výkonom 283 kW (+ 25 kW) a krútiacim momentom 850 Nm.

Kto chce pod kapotu veľkého sedanu benzín, môže voliť medzi šesťvalcom 3.0 TFSI s výkonom 228 kW (+ 15 kW) alebo biturbo osemvalcom 4.0 TFSI dosahujúcim po novom 320 kW (+ 11 kW). Ten istý motor v modeli S8 dosahuje 382 kW. Pre všetky verzie je štandardom 8-stupňový automat.

-- VIDEO --

-- GALÉRIA --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom