ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Nissan a Renault: nová modulárna platforma CMF

ikona
· · Diskusia
Renault a Nissan vypracovali úplne nový spôsob konštrukcie áut. Klasickú platformu nahradili modulárnou skladačkou.
Konštrukcia má názov Common Module Family (CMF), a ak si v budúcnosti kúpite nový Renault alebo Nissan, je veľká pravdepodobnosť, že budete sedieť práve na technike, o ktorej sa dnes píše.

Konštrukčná novinka netvorí jeden veľký celok, ale štyri hlavné moduly: motorový priestor, kabínu a predný a zadný podvozok. CMF tak v pravom slova zmysle nie je platformou, ale skladačkou s niekoľkými kombináciami. Výsledná zostava záleží od typu vozidla. Vo finále tak z podobných dielov môže vzniknúť malý mestský automobil, ale aj MPV a SUV.

 Nissan Renault CMF


Aliancia priznáva, že smeruje k trendu spoločných modulov a štandardizovaných komponentov pre čo najväčší počet vozidiel postavených na jednej platforme. V hre sú úspory a efektivita. Obe značky si od CMF-ka sľubujú 30-40-% úsporu vstupných nákladov na každom modeli a o 20-30 % nižšie náklady na výrobu a vývoj dielov.

Novinka sa rozšíri naprieč mnohými triedami Nissanu a Renaultu medzi rokmi 2013 až 2020. Prvými Nissanmi postavenými na tejto platforme budú nástupcovia modelov Rogue, Qashqai a X-Trail. Pod logom francúzskej značky budú od roku 2014 predstavené náhrady za Espace, Scénic a Lagunu. Súčasné plány počítajú so 14 modelmi v pomere 11 : 3 v prospech Renaultu.
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom