ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Ford Mondeo 2.0 TDCi

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
naftový liftback strednej triedy so šesťstupňovým manuálom (1624 kg, 132 kW / 180 k, 400 Nm, 0-100 za 8,7 s)
Tento kúsok je na našich cestách skutočne jedinečný. Príplatková biela perleť za tisícpäťsto eur, k tomu 180-koňový diesel, ktorý sa nenachádza v u nás zaužívanom akciovom cenníku a k tomu celkom slušná výbava. Pri elektrickom otváraní veka kufra spolu so zadným oknom hneď vidím, že toto bude úhlavný súper nového Superbu. Rovnako, ako pri konkurenčných autách skupiny VW, aj tu sa môžem spoľahnúť nielen na bezkľúčové ovládanie auta, ale aj diaľkové ovládanie okien podržaním príslušných tlačidiel na kľúči. To oceníte hlavne v lete.

Test Ford Mondeo 2.0 TDCi 180k liftback


Po kliknutí sa obrázok zobrazí vo vyššom rozlíšení. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.


Ak vás zaujíma nové Mondeo, určite si prečítajte komplexný test kombíka s benzínovým motorom: Ford Mondeo kombi 1.5 EcoBoost.

Prístrojový panel je vo vyšších výbavách tvorený veľkým displejom. Oproti Superbu vidím v interiéri zopár ergonomických nedostatkov. Napríklad klimatizácia neobsahuje žiadny samostatný displej, všetky informácie musíte hľadať na veľkom displeji multimediálneho systému. Ten sa kompletne spolieha na dotykové ovládanie, čo je podľa môjho názoru chyba. Dúfam, že automobilky ako Peugeot či Ford si časom uvedomia, že klasické mechanické tlačidlá majú v autách stále výhodu. Zatiaľ to tak nevyzerá... Ford sa snaží globalizovať (rozumej šetriť) aj na volante. Na oboch stranách sú štyri šípky združené okolo dvoch tlačidiel OK. Jasné, že si časom zvyknete, čo sa čím ovláda, no prečo by to nemalo byť jasné už pri pohľade na dané ovládače? Keď sa pozriem na volant Hyundaiu i40, nemusím ani naštartovať, aby som vedel, ktorá páčka má akú funkciu. Vo Forde sa to musíte učiť, pretože jeden volant sa prispôsobuje viacerým výbavám. Celkovo mám pocit, že i40-ka je v interiéri praktickejšia, o Superbe nehovoriac (test tu). Oproti obom spomínaným konkurentom je zas Ford kvalitnejšie spracovaný, i40-ka vŕzga najviac, Superb takmer vôbec, ale Mondeo nikdy. Aspoň také boli moje týždňové skúsenosti.


Technické parametre
Celkové rozmery 4,87 x 1,85 x 1,48 m
Rázvor 2850 mm
Priemer otáčania ??? m
Svetlá výška 10 - 13 cm (podľa zaťaženia)
Prevádzková hmotnosť1624 kg
Maximálne zaťaženie646 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 750 kg nebrzdeného / 1800 kg brzdeného
Použité pneumatiky 235/45 R18

*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

V poznámkach už otváram komplexné zhodnetenie po prvých troch dňoch. Jazdil som viackrát medzi Čatajom (okr. Senec) a Bratislavou, a po takmer troch stovkách kilometrov mi palubák zobrazuje údaj 5,6 l nafty / 100 km. To sa mi páči. V daždivom počasí oceňujem protismerné stierače, a keď príde zima, nebudem si vedieť vynachváliť vyhrievanie čelného skla. Na pomalší multimediálny systém som si už zvykol, akurát tá klimatizácia... Prečo nemôže mať svoj panel so svojím displejom? Digitálny prístrojový panel pred volantom je krajší než analógový v nižšej výbave, no chýba mi na ňom digitálny ukazovateľ aktuálnej rýchlosti. Tempomat sa tiež zmenil. K lepšiemu. Na diaľnici zvyknem mať na volante ľavú ruku v spodnej časti, opretú o stehno, a presne tu je k dispozícii tempomat nového Mondea. Samozrejmosťou je trojblik smeroviek (niektoré Hyundaie už ponúkajú v nastaveniach možnosť prepnúť na praktickejší päťblik či sedemblik) a aktivácia diaľkových ako v koncerne VW, Kórei či Japonsku (k sebe zablikám, od seba svietim).

Test Ford Mondeo 2.0 TDCi 180k liftback


Pri parkovaní si všímam normálny priemer otáčania, poteší aj množstvo parkovacích senzorov po všetkých stranách vozidla, ale prekvapila ma absencia parkovacej kamery. V tejto kategórii by už na tak drahom aute nemala chýbať. A kto si na ňu raz zvykne, nebude chcieť bez nej fungovať. Navyše, kamera môže len pomôcť, no nijak uškodiť. Takže ju vo výbave vždy len vítam.


priestor za vodicom
Priestor za prednými operadlami:

75 cm za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kgložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

95 cm po zadné operadlo

194 cm po predné operadlo s vodičom strednej postavy (176 cm, 80 kg)


Teraz budem vyzerať ako amatér, ale musím... Mal som v rukách viacero modelov strednej triedy a nikdy sa mi nič podobné nestalo. Prevodovka Mondea je úplne v poriadku, aj dráhy radiacej páky, aj na ekonomické sprevodovanie som si časom zvykol, ale na neochotnú trojku nie. Občas, ak som nie úplne do konca stlačil spojku, práve zvolený tretí prevod pri jej uvoľnovaní vyskočil. Podľa mňa je to chyba, ale môžem sa mýliť.

Test Ford Mondeo 2.0 TDCi 180k liftback


Na prvom prevodovom stupni či spiatočke som si zas všimol inú vlastnosť Mondea. Pri púšťaní spojky automaticky pridáva plyn, takže sa na parkovisku dokážete krásne posúvať len uvolňovaním spojky. Takto vám už motor na križovatke nikdy "nezdochne" a spolu s hill-holderom bude rozjazd do kopca malinou aj pre začiatočníka. Konečne rozumné využitie takzvaného elektronického plynu (kedysi bol plynový pedál s motorom prepojený lankom, dnes akuát odovzdáva informácie riadiacej jednotke).


Interiér
Šírka interiéru v ramenách 147 cm vpredu, 138 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 157 cm vpredu, 156 cm vzadu
Batožinový priestor 550 / 1446 litrov
Výška nakladacej hrany približne 65 cm


V noci som si pochvaľoval natáčacie LED svetlá. Fialová hrana svetelného lúča je síce viditeľná, ale nie je taká výrazná ako na Peugeote 508, kde ma vyslovene rušila. Na automatické prepínanie diaľkových svetiel sa tiež dá spoľahnúť.

Mondeo prekvapilo veľmi dobrým odhlučnením. Zdá sa mi, že také dobré v benzínovej verzii nebolo. Na diaľnici sa môžete spoľahnúť, že to tento fešák chvíľu za vás odšoféruje, no za bežných okolností je aktívne udržiavanie auta v jazdnom pruhu dosť otravné a musíte s ním bojovať. Na hrboľatých cestách si budete pochvaľovať perfektný podvozok, ktorý poteší aj na kľukatých okreskách s kvalitným povrchom.

Test Ford Mondeo 2.0 TDCi 180k liftback


Po dvojitom stlačení príslušného tlačidla na kľúči sa automaticky otvorí kufor. Nechýba ani možnosť uskutočniť tento úkon z miesta vodiča. V kufri s lacným dnom mi chýbajú viaceré užitočné nápady konkurentov ako koľajničky a podobne. Pod dnom sa nachádza dojazdové koleso. Lacno na mňa pôsobí aj horná ochranná doska. Kombík je v tomto smere oveľa praktickejší a nečudujem sa nikomu, kto zainvestuje práve doň.

Test Ford Mondeo 2.0 TDCi 180k liftback


Zaujímavosťou sedenia na zadnom sedadle je možnosť vyložiť si nohu vedľa sedáku. Je tu na to nenápadný priestor. V Mondeu si ako vodič užívam možnosť veľkosyro vysunúť volant a vyrovnať si nohy odsunutím a elektrickým doladením sedadla, čím mierne obmedzujem cestujúcich vzadu. Mierne, pretože miesta na kolená je tu až-až. Nad hlavou evidujem asi 5 cm priestoru (176 cm, 80 kg), v kombíku sa budú vysokí ľudia cítiť pohodlnejšie. Podobne ako v Superbe, vysoký stredový tunel obmedzuje priestor prostredného cestujúceho, ktorému na kolená fúka vzduch zo zadného výduchu klimatizácie, takže Mondeo je určené skôr štyrom dospelákom. V testovacom Mondeu boli prítomné dva nafukovacie bezpečnostné pásy, ktoré výrazne obmedzujú inštaláciu detskej sedačky bez Isofixu.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1997 cm3
Najväčší výkon motora 132 kW pri 3500 ot./min.
Výkon na tonumax. 81,3 kW / t
Krútiaci moment motora400 Nm pri 2000 - 2500 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 246,3 Nm / t
Maximálna rýchlosť 225 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 8,3 s
Servisný interval 30 000 km


Ak sa na elektricky ovládateľnom sedadle vodiča obzriem okolo seba, teším sa pohodlnému uchopeniu dverí, množstvu odkladacích priestorov, ktoré však mohli byť lepšie ukryté. Volant je výborný, ovládače na ňom však mohli mať popisky. Najviac mi tu asi chýba samostatný panel klimatizácie a možnosť priškrtiť výduchy. Moji spolujazdci to občas vyžadujú. Pochváliť musím vyhrievanie čelného skla, v lete mi však chýbala ventilácia sedadiel. Výhoda digitálneho prístrojového panela je informácia o dojazde nad jenmým ukazovateľom stavu paliva v nádrži.

Aktívne udržiavanie auta v jazdnom pruhu viete vypnúť, aj mu nastaviť intenzitu. Rýchle ovládanie tejto funkcie nájdete na konci ľavej páčky za volantom. Nelogické je zaznačenie rýchlosti na stupnici rýchlomera. Popisky totiž patria ku krátkym čiarkam, hoci to na prvý ohľad vyzerá inak. A dosť to mýli.

Test Ford Mondeo 2.0 TDCi 180k liftback


V prípade multimediálneho systému musíte pochopiť jednu základnú vec - rozdelenie na štyri rovnocenné časti. Na domácej obrazovke je to evidentné, ale všimnite si, že aj po zvolení napríklad klimatizácie ostávajú v jednotlivých štvrtinách obrazovky stále vyhradené časti informáciám o autorádiu, klimatizácii, pripojenom telefóne či navigácii. Vždy hore v strede vidíte aktuálny čas a vonkajšiu teplotu, dole v strede zase návrat na domácu obrazovku a nastavenia. Po čase musím povedať, že som si zvykol na ovládanie aj pomalšie reakcie a tento systém by mi v aute vôbec neprekážal. Nevýhodou je "zacapkaný" zhasnutý displej a keďže je systém prepojený aj s klimatizáciou, autorádio skrátka nevypnete. Nedá sa to. Môžete ho len stíšiť. Ak chcem v mojom niekedy vybaviť telefonát v mobile alebo pomocou iného Bluetooth handsfree, tak jediným ťuknutím vypnem autorádio a Bluetooth spojenie sa okamžite preruší. Mondeo takú možnosť neponúka, musíte stiahnuť hornú (na androidoch) či spodnú lištu (na iphonoch) a odpojiť Bluetooth v mobile. Je to maličkosť, ale mne by raz za čas rýchle vypnutie autorádia chýbalo.

Z aktívnych bezpečnostných prvkov oceňujem infomráciu o objekte v slepom bode. Udržiavanie v jazdnom pruhu ponúka Superb lepšie, na forďácky systém som sa spoľahnúť nemohol a úrovňou mi pripomína ten v aktuálnych Hyundaioch, ktorý som radšej úplne vypínal.

K tomuto motoru nemám výhrady. 150 koní stačí, ale 180 koní je akurát. Od 1500 otáčok ťahá ako sa patrí, pod touto hodnotou je ako mŕtvola. Celý dojem s výborne odhlučneného motora kazí ekonomicky naladená prevodovka. V kopcoch musím neustále meniť druhý a tretí prevodový stupeň, v obci zase tri - štyri a šestku radím radšej až na diaľnici. Ak by som si mal vybrať Mondeo pre seba, tak s týmto motorom, ale s automatickou prevodovkou.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.1900--
4. prevodový st.13002200-
5. prevodový st.-18002600
6. prevodový st.-15002100

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Podvozok je perfektne naladený. Nebojí sa zákrut, krásne tlmí nerovnosti aj s 18-palcovými diskami a na rýchlostnej ceste okolo Novej Bane sa nebojí ani tiahlych zákrut pri diaľničnej rýchlosti. Ja tvrdím, že podvozok Mondea prekonáva moje limity, resp. limity našich predpisov. Škoda len nízkeho a dlhého predného previsu. Tým som sa občas dotkol zeme aj na miestach, kde iní konkurenti nemali problém.

Spotreba

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:

5,5 l / 100 km: BA -> Čataj -> BA -> Čataj -> BA; 290 km normálnou jazdou
5,4 l / 100 km: Čataj -> BA; 50 km normálnou jazdou
5,1 l / 100 km: BA -> TT; 55 km úspornou jazdou
6,1 l / 100 km: TT -> MY; 60 km svižnou jazdou
6,1 l / 100 km: MY -> HC -> BS; 170 km svižnou jazdou
5,8 l / 100 km: BS -> Dvorníky; 120 km normálnou jazdou
5,0 l / 100 km: Dvorníky -> BA; 160 km úspornou jazdou

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra10 000 km
Udávaná spotreba a emisie CO24,4 l/100km
Dosiahnutá spotreba úsporne 5,0 - 5,5 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 5,8 - 6,1 l/100 km
Objem palivovej nádrže62,5 litrov
Približný reálny dojazd900 - 1150 km (so zostatkom 5 l paliva)


Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.
Reklama:
Záver

Nové Mondeo sa mi veľmi páči. S naftovým motorom sa mi zdá v interiéri lepšie odhlučnené. Nemal som problém ani s vyššou výbavou a všetkými možnými displejmi, s ktorými už roky bojujem. Nakoniec som si zvykol a našiel aj prednosti. Ale pohľad na ochytanú obrazovku po nastúpení do auta mi vždy vyčaril trpký úsmev na tvári. Viacero nedostatkov som už viackrát spomenul, takže sa nebudem opakovať. Ak motor v Mondeu, tak ideálne tento naftový štvorvalec, ak prevodovka, tak asi radšej automat.

O autorovi: "Moje prvé auto bola jazdená Toyota Corolla 1.33 z konca minulého storočia. Úžasný stroj. Prvým novým autom sa o pár rokov neskôr stal Fiat Bravo 1.4, pri ktorom som pochopil, čo znamená pojem výkon na tonu. Necelých sto koní, nevýrazný krútiaci moment a k tomu relatívne vysoká hmotnosť vozidla spôsobili, že som ho po štyroch rokoch vymenil za polročný Renault Koleos 2.0 dCi 150k 4x4 AT. Opäť na leasing. Neudržiavaná cesta k domu aj ku chalupe, a tiež láska k lyžovaniu a víkendom v kopcoch rozhodli, že chcem štvorkolku. Kvôli častému šoférovaniu v noci som zase trval na xenónoch a automatu som sa nikdy nebránil. Zatiaľ som spokojný, o ďalšom aute len snívam. Chcem vám hlavne povedať, že viem, čo je to platiť za auto akontáciu, splátky, poistky, pneumatiky, palivo, čo znamená riešiť poistnú udalosť či záručné a pozáručné opravy. Preto sa môžete spoľahnúť, že každý test píšem zodpovedne a tak, akoby som si v danej kategórii vyberal auto ja sám. Povoziť sa týždeň zadarmo v novom aute a všímať si len to dobré, to predsa dokáže každý. Verím, že aj tento test vám pomohol správne sa rozhodnúť. Ako poďakovanie ma poteší aj obyčajné stlačenie fejsbúkového Like na konci testu či odporučenie tejto stránky vašim známym."
Galéria

TEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCiTEST: Ford Mondeo 2.0 TDCi
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom