ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Nový Lexus LFA

ikona
· · Diskusia
Od prvého prototypu po zahájenie predaja uplynulo takmer päť rokov. Podľa detailných informácii však výsledok stojí zato. Rečou čísiel: 4,8 l, V10, 412 kW...
Športové kupé LFA sa verejnosti predstavil na 41. medzinárodnom autosalóne v Tokiu. Projekt prémiovej japonskej značky Lexus je výsledkom snahy vyvinúť superšportový automobil najvyššej úrovne. Prvý prototyp LFA bol testovaný na Nürburgringu už v roku 2004 a prvá štylistická štúdia bola predstavená na autosalóne NAIAS v Detroite v roku 2005. Lexus sa s vozidlami LFA zúčastnil pretekov 24 h Nürburgringu v rokoch 2008 a 2009.

Lexus LFA


Vozidlá LFA majú karosériu vyrobenú z plastových kompozitov vystužených uhlíkovými vláknami CFRP. Trojica výliskov z CFRP tvorí až 65 % hmotnosti kabíny a prispieva k nízkej pohotovostnej hmotnosti 1 485 kg. Zostatok pripadá na štruktúru z hliníka, ktorá nesie motor a nápravy.

Benzínový motor:

4,8 l – V10, 412 kW (560 k) pri 8 700 ot./min., 480 Nm pri 6 800 ot./min.
Vidlicový desaťvalec má hliníkový blok s rozvodom DOHC a objem valcov 4.8 l. Aj napriek desiatim valcom disponuje veľmi kompaktnými rozmermi a ľahkou konštrukciou. V jeho konštrukcii sa objavujú exotické ľahké materiály vrátane titánových ventilov a ojníc, kovaných hliníkových piestov a vahadiel s povrchovou úpravou z uhlíka a kremíka, ktorá sa svojimi vlastnosťami podobá diamantu. Motor disponuje výkonom 412 kW (560 k) pri 8 700 ot./min. a krútiacim momentom 480 Nm pri 6 800 ot./min., čo znamená, že z litra zdvihového objemu ponúka výkon 85,7 kW (117 k). Najvyššia hranica je 9 000 ot./min.

Výkon je na zadné kolesá prenášaný prostredníctvom šesťstupňovej automatickej sekvenčnej prevodovky ASG (Automated Sequential Gearbox), ktorá je schopná preradiť vyšší prevodový stupeň za 0,2 s (radenie smerom dolu je sprevádzané automatickým pridávaním medziplynu). Prevodovka ASG prenáša hnaciu silu na zadné kolesá prostredníctvom samosvorného diferenciálu Torsen a je uložená v konfigurácii transaxle nad zadnou nápravou, aby sa dosiahlo optimálne rozloženie hmotnosti medzi nápravami v pomere 48:52 v prospech zadnej nápravy. Radenie prevodových stupňov je ovládané prostredníctvom pádiel pod volantom, pričom poskytuje štyri jazdné režimy: Auto, Sport, Normal a Wet.

Lexus LFA


Lexus LFA v kombinácii s nízkou hmotnosťou a vysokým výkonom zrýchli z 0 na 100 km/h za 3,7 s a dosiahne maximálnu rýchlosť 325 km/h.

Podvozok LFA charakterizuje lichobežníková náprava vpredu a viacprvková zadná náprava vyrobená z hliníka. Špeciálne jednoplášťové tlmiče sú vlastnej konštrukcie. Lexus LFA obúva dvadsaťpalcové kované hliníkové disky obalené do špeciálnych pneumatík Bridgestone s rozmermi 265/35 ZR20 vpredu a 305/30 ZR20 vzadu. Bezpečné zastavenie majú na starosti dvojdielne uhlíkokeramické brzdové kotúče s rozmermi 390 mm vpredu a 360 mm vzadu, so šesťpiestikovými brzdovými strmeňmi vpredu a štvorpiestikovými strmeňmi vzadu.

Každý automobil LFA bude ručne zhotovený tímom skúsených remeselníkov v závode Motomachi v Toyota City v Japonsku, pričom samotný motor V10 bude zhotovený jediným inžinierom a vybavený jeho podpisom.

Lexus LFA


Výroba sa začne v decembri 2010, jej ukončenie je naplánované na rok 2013. Z toho dôvodu vznikne každý mesiac maximálne 20 vozidiel LFA. Celkový objem výroby je obmedzený na púhych 500 kusov. Všetky vozidlá LFA dostanú po svojom dokončení a funkčnej kontrole vlastný štítok, na ktorom bude vyznačené, o koľký automobil v poradí sa jedná.

Lexus LFA


Spoločnosť Lexus vybudovala špeciálne predajné miesto v londýnskom Lexus Park Lane a najala manažéra pre osobný kontakt zodpovedajúceho za individuálny predaj modelu LFA na území Európy. Záujemcovia o kúpu modelu LFA môžu žiadať o informácie prostredníctvom Lexus centier, marketingových a predajných zastúpení značky Lexus v jednotlivých krajinách, alebo on-line na špeciálnych webových stránkach venovaných modelu LFA. Záväzné objednávky bude výrobca prijímať od marca - apríla budúceho roku. Zákazník si v spolupráci s manažérom pre osobný kontakt môže vyberať z požadovaných špecifikácií a individuálnych úprav, kam patrí aj 30 rôznych farieb laku a 12 farebných vyhotovení interiéru, dizajn kolies, farba brzdových strmeňov a špeciálne prvky výbavy. Základná cena superšportového modelu je 375 000 USD, v Európe sa bude predávať za rovnakú sumu v eurách (375 000 eur).

Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom