ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Škoda Superb 2.0 TDI

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
naftový liftback strednej triedy so šesťstupňovým manuálom (1485 kg, 110 kW / 150 k, 340 Nm, 0-100 za 8,8 s)
Stredná trieda sa dočkala silného bojovníka. Ten v porovnaní s predchodcom prináša atraktívny dizajn, svalnatejšie rozmery a moderné prvky výbavy. Po usadnutí za volant je to síce trochu nuda, ale po čase pochopíte, že práve tento konzervatívny prístup má svoje výhody.

Test Škoda Superb 2.0 TDI


Po kliknutí sa obrázok zobrazí vo vyššom rozlíšení. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.


Nový Superb začína na cene 21 590 eur, no základná výbava Active na 16-palcových plecháčoch je tak trochu na smiech. Poďme teda na Ambition (17-palcové disky, bi-xenóny, krajší interiér, lepšie autorádio, vyhrievané predné sedadlá, automatické stmavovanie všetkých zrkadiel...) za 25 390 eur s motorom 1.4 TSI 150k s vypínaním dvoch valcov. O tomto motore zatiaľ veľa nevieme, dokonca naň nemyslí ani brožúra k Superbu. Jednoznačne ide o priameho konkurenta Fordu Mondeo 1.5 EcoBoost 150k. Väčšina slovenských zákazníkov sa bude aj tak obzerať po nafte. Benzínová alternatíva je zaujímavá v kombinácii s automatom, napríklad na jazdenie po meste, ale tam sa mi Superb veľmi nehodí. A keďže 1.6 TDI 120k bude podobne slabý motor ako 1.4 TSI (ktorý vyniká výkonom, no stráca na krútiacom momente), poďme rovno na klasiku 2.0 TDI 150k za 27 390 eur v druhom stupni výbavy Ambition, alebo 29 690 eur za Style. Naša testovačka sa výbavou približovala k 30-tisícovej hranici.

Ak zatúžite po automate, môžete oželieť bezkľúčové ovládanie, elektrické ovládanie kufra, elektrické nastavenie sedadla vodiča, asistent rozjazdu do kopca či vonkajšie LED svetlá vzadu a do 30-tisícovej hranice sa zmestíte aj so šesťstupňovým DSG-čkom.

Superb láka aj na kombinácie rôznych motorizácii, automatických prevodoviek a pohon všetkých kolies. Za 27 690 eur môžete mať Superb 1.4 TSI 150k 4x4 v druhom stupni výbavy (Ambition), za 29 690 eur vám pred domom bude parkovať naftová štvorkolka Superb 2.0 TDI 150k.


Technické parametre
Celkové rozmery 4,86 x 1,86 x 1,47 m
Rázvor 2841 mm
Priemer otáčania normálny
Svetlá výška 15 cm
Zaťaženie strechy ??? kg
Prevádzková hmotnosť1485 kg
Maximálne zaťaženie545 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 740 kg nebrzdeného / 2000 kg brzdeného
Použité pneumatiky 235/45 R18

*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

Celý problém je, že na mňa vnútri Superb pôsobí podobným dojmom ako Octavia. Aj tá ponúka dostatok priestoru pre štvorčlennú posádku, veľký kufor, akurát si za 29 000 eur môžete aktuálne kúpiť Octaviu v bohatej výbave Business s motorom 2.0 TDI 184k, pohonom 4x4 a so šesťstupňovým automatom. Uznávam, že Superb je väčší a pôsobí hodnotnejším dojmom, ale určite si dvakrát rozmyslite, či tieto vlastnosti skutočne potrebujete. Ja osobne by som dal určite prednosť Octavii v lepšej výbave a so silnejším motorom pred Superbom s priemernými parametrami.

Test Škoda Superb 2.0 TDI


Presne tak na mňa pôsobil Superb 2.0 TDI 150k. Utlmený dvojliter zameraný na spotrebu s natiahnutou šesťstupňovou prevodovkou, ktorej najvyšší stupeň som mohol použiť akurát tak na diaľnici, na mňa celý čas pôsobil vlažne. Nech to znie akokoľvek rozmaznane. Slabší motor by som pod kapotou tohto 4,8 m dlhého liftbacku nechcel.

Vďaka bezkľúčovému ovládaniu nemusím vynovené "diaľkové" vôbec vyťahovať z vrecka. To však v lete dobre poslúži na vyvetranie rozpáleného auta ešte pred nasadnutím, alebo keď niektorý člen posádky zabudne pred vystúpením z auta zavrieť svoje okno.


sedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 51 cm

B (zadný sedák) = 52 cm

C (medzi operadlami) = 86 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.


ložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = 117 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 209 cm


Elektrické otváranie kufra je diskutabilná funkcia. Ale páči sa mi, že počas zatvárania môžem dotykom kľučky auto zamknúť a všetko sa už dokončí automaticky. Efektné otváranie kufra z miesta vodiča som zas využil, keď som bral kolegov na víkend na chatu. Ale fakt si neviem predstaviť, že by som zaň priplácal 439 eur.

Test Škoda Superb 2.0 TDI


Kufor je obrovský, s rezervným kolesom pod dnom. Páči sa mi množstvo háčikov, sieťové riešenia, vyberateľné svietidlo... Mrzí ma schod po sklopení zadných operadiel. Radšej by som uvítal dvojité dno, pod ktorým by som mal uložené všetky tie laná, štartovacie káble, náhradné žiarovky, a vytvoril po jeho sklopení peknú rovinu.

Test Škoda Superb 2.0 TDI


Najväčším sklamaním bolo sedenie na zadných sedadlách. Vždy som Superb považoval za rozumné úradnícke vozidlo, v ktorom si pred nohy odložíte kufrík s dokumentmi a odveziete sa na rokovanie ako pán bez pocitu, že okrádate celú republiku. Lenže tvrdé zadné sedáky, ktoré nedokonale podopierajú stehná, sú vhodné skôr pre deti. Nik sa na komfort vzadu nesťažoval, ale ja som sa tam viezol hodinu a pol, a stačilo mi. Od strednej triedy jednoducho čakám viac. Ako rodič oceňujem záclonky vo dverách, výduch klimatizácie spoza prednej lakťovej opierky, informáciu o aktuálnom čase aj vonkajšej teplote ako aj pohodlnú lakťovú opierku v strede. Ale posed mohol byť podstatne komfortnejší. Takto mi je jedno, či sa veziem v Hyundai i40 alebo Superbe.


Interiér
Šírka interiéru v ramenách 150 cm vpredu, 150 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 145 cm vpredu, 137 cm vzadu
Batožinový priestor 595 /1760 litrov
Výška nakladacej hrany približne 70 cm


Vpredu je všetko triezve, ergonomické, ale tá dávka konzervatívneho prístupu ma začala veľmi rýchlo nudiť. Biele podsvietenie prístrojov je elegantné, ale vlastne bez nápadu. Nič ma tu neruší, ale možno mi to aj trochu chýba. Na Mondeu kritizujem modré ručičky, ale tu je všetko také sterilné, až ma láka niečo pokresliť krikľavou fixkou.

Test Škoda Superb 2.0 TDI


Neberte ma však až tak vážne. Volant nemá chybu - ovládacie valčeky mi plne vyhovujú, a keď napríklad stíšim hlasitosť na nulu, prehrávač hudby automaticky aktivuje pauzu. Aj na pripojenom mobile. Tempomat ovládate už tradičnou páčkou vľavo, ktorá síce vyžaduje návyk, ale má výbornú pozíciu. Nastavenú hodnotu vidíte v ľavom dolnom rohu maxi-dot displeja v rámci prístrojového panela. Ten obsahuje všetky potrebné informácie - aktuálny čas, vonkajšiu teplotu, zaradený / odporúčaný prevod, dokonca aj svetovú stranu. Valčekom v pravej časti volantu môžete prepnúť z aktuálnej spotreby na priemernú / dlhodobú či od štartu, alebo si môžete zapnúť digitálne zobrazenie aktuálnej rýchlosti. Vtedy som využil zobrazenie o spotrebe na displeji autorádia. Ten dokonca reaguje aj na priblíženie ruky! Keď som sa len načiahol k mape, zobrazili sa na nej ovládacie tlačidlá. Šikovné!

Skrátka, prístrojovému panelu, volantu, elektricky nastaviteľnému sedadlu či autorádiu nemám snáď ani čo vyčítať. Nechýbala mi ani väčšia (8-palcová) uhlopriečka obrazovky. Aj zvuk reproduktorov je adekvátny tejto triede.

Test Škoda Superb 2.0 TDI


Pochvalu si zaslúži aj panel klimatizácie. Nie je prepojený s multimediálnym systémom ako Mondeo či i40, ale funguje úplne samostatne. Tešil som sa aj z možnosti zapnúť prúdenie vzduchu zo všetkých výduchov naraz. Na tlačidlá si musíte chvíľu zvykať, ale to je jej jediný nedostatok. Chladený / vyhrievaný môže byť aj priestor pod lakťovou opierkou, ktorú môžete dvihnúť do niekoľkých polôh. Absencia posuvu mi tu vôbec nevadí.

Prekvapilo ma, že som sa tu stretol s rovnakým nedostatkom ako v Hyundai i40. Keď v priestore pod klimatizáciou zasuniete do 12 V zásuvky alebo USB konektora nejaké zariadenie, zablokujete tým kryt tejto odkladacej schránky. Keby bola hlbšia, bolo by po probléme. Riešením by bolo aj USB a 12 V zásuvka pod lakťovou opierkou, no tam sa nachádza len regulácia prívodu vzduchu z klimatizácie.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1968 cm3
Najväčší výkon motora 110 kW pri 3500-4000 ot./min.
Výkon na tonumax. 74,1 kW / t
Krútiaci moment motora340 Nm pri 1750-3000 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 229,0 Nm / t
Maximálna rýchlosť 220 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 8,8 s
Servisný interval ??? km


Motor trpí pridusením, tých 180 koní by ma potešilo viac. Tu je však všetko prispôsobené čo najmenšej spotrebe nafty. Indikátor ekonomického radenia vás núti jazdiť v obci na štvorke, pričom tá je dobre využiteľná až pri 60 km/h. Šiesty prevod odporúčam používať až na diaľnici. Pri rozjazde sa radšej lepšie rozbehnite, dvojka vás môže prekvapiť najmä v kopci. Takto dlhé prevody som snáď v živote nevidel. Chce to len zvyk. Na parkovisku sa môžete hýbať len na spojke, motor to bez problémov zvláda. Tu cítiť výhodu dvojlitra oproti jedna-sedmičke pod kapotou konkurenčného Hyundaiu.

Test Škoda Superb 2.0 TDI


Testovaný štvorvalec 2.0 TDI 150k s krútiacim momentom 340 Nm označujem za dobrý motor, ktorý prekvapí skôr veľmi príjemnou spotrebou než výkonom. Pomáha tomu aj rozumná hmotnosť novinky, ktorá ani s priemerným vodičom neprekročí 1,5 tony. Ak patríte k defenzívnym jazdcom, pokojne ho berte. Určite mu dajte prednosť pred 1.6 TDI, ktorý po naložení Superbu nemusí stačiť, resp. sa bude zbytočne trápiť. Prekvapilo ma odhlučnenie a kultivovanosť motora, a to nielen v kabíne, ale aj po studenom štarte vonku. Susedia tak ani v zime nebudú vedieť, kedy ste šli do práce. Chválim nulovú turbodieru, motor sa dokáže vyhrabať aj z 1300 otáčok bez výrazného dunenia. Len to chce trpezlivosť. A je to úplne zbytočné trápenie.

Adrenalínové typy majú k dispozícii aj 190-koňové TDI, resp. 280-koňové TSI. Vrcholné dvojlitre je možné kombinovať aj s pohonom 4x4.

Prvý deň som nadával na dlhú spojku, ale to bola len otázka zvyku. Tak či onak, dal by som prednosť automatu, ideálne 6-stupňovému DSG, ktorý je ku 2.0 TDI aj k dispozícii. Jednoznačne môžem povedať, že si za 29 360 eur prosím radšej DSG vo výbave Ambition než manuál vo výbave Style. Vy však môžete mať iný názor. Automat má svoje riziká a nikdy by som sa o jeho výhodách nesnažil nikoho krvopotne presviedčať. Po skúsenosti s bratislavskými zápchami v posledných týždňoch ma však na manuál nik nepresvedčí.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.1800--
4. prevodový st.13002300-
5. prevodový st.-18002600
6. prevodový st.-15002200

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

V noci som ocenil spoľahlivé bi-xenóny. Prepnutie na diaľkové svetlá však v automatickom režime vyžaduje podržanie páčky. Keď som natvrdo zapol stretávacie svetlá, diaľkové sa večer zapínali okamžite. Preto som nakoniec jazdil stále so stretávačkami.

Dažďový senzor mohol byť možno menej aktívny, ale stierače fungovali, ako sa patrí. Skôr ma sklamali ostrekovače okien, ktoré som na Škodách vždy chválil a teraz som sa dočkal primitívnych trojprúdových dýz, ktoré majú výhodu snáď len pri rýchlej diaľničnej jazde, kedy sa voda z jemných ostrekovačov stráca za autom.

Spotreba

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:

4,2 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km úspornou jazdou
4,7 l / 100 km: Dvorníky -> BA; 60 km normálnou jazdou
4,8 l / 100 km: BA -> SC -> Cífer -> SC -> Dvorníky; 120 km normálnou jazdou
4,9 l / 100 km: Dvorníky -> BA; 60 km normálnou jazdou
4,2 l / 100 km: BA -> Dvorníky; 60 km úspornou jazdou
5,0 l / 100 km: BA -> MY; 110 km normálnou jazdou
4,8 l / 100 km: MY -> BA; 110 km normálnou jazdou
6,4 l / 100 km: Dvorníky -> BS; 120 km rýchlou jazdou
4,8 l / 100 km: BS -> BA; 170 km normálnou jazdou

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra9800 km
Udávaná spotreba a emisie CO24,1 l/100km, 109 g/km
Dosiahnutá spotreba úsporne 4,2 -4,9 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 5,0 - 6,4 l/100 km
Objem palivovej nádrže66 litrov
Približný reálny dojazd950 - 1450 km (so zostatkom 5 l paliva)


Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.

Hlavné klady
+ triezvy a pritom moderný dizajn exteriéru
+ ergonomický interiér
+ sieťky, háčiky a iné nápady v kufri s rezervným kolesom pod dnom
+ záclonky v zadných dverách a pod zadným sklom
+ spotreba paliva
+ kultivovaný diesel
+ panel klimatizácie
+ 220V zásuvka pre zadných cestujúcich

Hlavné nedostatky
- absencia moderných LED svetiel s vykrývaním objektov v cenníku
- pohodlie pre dospelých na zadných sedadlách
- nereálna udávaná spotreba
- príliš ekonimicky natiahnutá prevodovka
- skrinka s USB a 12 V zásuvkou
- lakťová opierka bez konektorov
Reklama:
Záver

Celkovo môžem povedať, že na mňa Superb 2.0 TDI 150k pôsobí ako rozumné auto pre štyroch dospelých s obrovským kufrom. Na dlhých cestách by som v ňom však chcel cestovať radšej vpredu, zadné sedadlá so záclonkami vo dverách sa mi viac hodia pre deti. Tie však budú nadávať na vysoké hrany okien. Podvozok je komfortný, výborne filtruje nerovnosti a v zákrutách sa takmer vôbec nenakláňa. Volant, sedadlo aj prístrojový panel sú dokonale prispôsobené vodičovi, ktorý nebude nadávať ani na multimediálny systém či panel navigácie. Prevodovka je natiahnutá ako týždeň pred výplatou, takže ak si nechcete zničiť motor, v obci jazdite radšej na trojke, štvorku použivajte až nad 60 km/h alebo pri jazde z kopca. Práve pri zjazde dokáže motor tolerovať aj 1200 ot./min., pri ktorých už niektoré diesle výrazne protestujú typickým dunením. Práve kultivovanosť vynoveného štvorvalca sa mi veľmi páčila, len by si zaslúžila trošičku triezvejšiu prevodovku, ktorá sa slepo neprispôsobuje emisným normám. Dokazuje to aj nereálna udávaná spotreba, ktorú sa mi nepodarilo dosiahnuť ani s najľahšou nohou. Čo by sa stalo, keby Škoda priznala reálnu spotrebu 4,9 litra? Okrem bruselských byrokratov by potešila snáď úplne každého - hlavne však firemných zákazníkov. Počas testu som dosiahol priemernú reálnu spotrebu 5,2 l nafty na 100 km, čo je výborná hodnota, za ktorú sa Škoda nemusí vôbec hanbiť.

O autorovi: "Moje prvé auto bola jazdená Toyota Corolla 1.33 z konca minulého storočia. Úžasný stroj. Prvým novým autom sa o pár rokov neskôr stal Fiat Bravo 1.4, pri ktorom som pochopil, čo znamená pojem výkon na tonu. Necelých sto koní, nevýrazný krútiaci moment a k tomu relatívne vysoká hmotnosť vozidla spôsobili, že som ho po štyroch rokoch vymenil za polročný Renault Koleos 2.0 dCi 150k 4x4 AT. Opäť na leasing. Neudržiavaná cesta k domu aj ku chalupe, a tiež láska k lyžovaniu a víkendom v kopcoch rozhodli, že chcem štvorkolku. Kvôli častému šoférovaniu v noci som zase trval na xenónoch a automatu som sa nikdy nebránil. Zatiaľ som spokojný, o ďalšom aute len snívam. Chcem vám hlavne povedať, že viem, čo je to platiť za auto akontáciu, splátky, poistky, pneumatiky, palivo, čo znamená riešiť poistnú udalosť či záručné a pozáručné opravy. Preto sa môžete spoľahnúť, že každý test píšem zodpovedne a tak, akoby som si v danej kategórii vyberal auto ja sám. Povoziť sa týždeň zadarmo v novom aute a všímať si len to dobré, to predsa dokáže každý. Verím, že aj tento test vám pomohol správne sa rozhodnúť. Ako poďakovanie ma poteší aj obyčajné stlačenie fejsbúkového Like na konci testu či odporučenie tejto stránky vašim známym."
Galéria

TEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDITEST: Škoda Superb 2.0 TDI
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom