ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Tesla oficiálne predstavila elektrické SUV: model X (2016)

ikona
· · Diskusia
Novinka pripomína mierne nadvihnutý sedemmiestny Prius+ od Toyoty. Už pri pohľade na vozidlo vidíte, že je to skôr kríženec klasického SUV a rodinného kombíka.
Elon Musk začal predstavenie tohto modelu bezpečnosťou. Je podstatne bezpečnejšie než všetci jeho konkurenti, a to pri čelnom aj bočnom náraze. Predná časť vozidla totiž nie je vyplnená motorom, slúži napríklad ako batožinový priestor a môže lepšie absorbovať náraz. Batérie v spodnej časti auta zase zvyšujú odolnosť voči nárazom zo strany. Novinkou je špeciálny HEPA filter, ktorý zabezpečí čistý vzduch v kabíne.

Tesla model X (2016)


Predné dvere sa otvárajú štandardne, ale dvojica zadných dverí v štýle "falcon wings" (krídla sokola) zaujme otváraním dohora. Z ukážok je jasné, že ich otváraniu nebráni ani zaparkovanie tesne vedľa druhých áut.

Čelné sklo je natiahnuté ako v niektorých Citroenoch alebo Peugeotoch. To sa nám vždy páčilo. Funkciu stredového panela preberá veľký displej ako v modeli Tesla S. Aspoň, že volant ostal tradičný.

Sedemmiestnu konfiguráciu môžete nahradiť šesťmiestnou. V takom prípade nájdete v druhom rade len dve sedadlá namiesto troch.
Model X sa bude s 90 kWh batériami a pohonom všetkých kolies predávať v dvoch špecifikáciách:

- P90D (performance all-wheel drive) ponúkne dojazd 400 km, zrýchlenie z 0 na 97 km/h (60 mph) za 3,8 s, resp. 3,2 s po úprave (Ludricous Speed Upgrade), maximálku 250 km/h a výkon 259 koní vpredu a 503 koní vzadu.

- 90D ponúkne dojazd 414 km, zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 4,8 s, celkový výkon 259 koní a rovnakú maximálku obmedzenú na 250 km/h.

Prví zákazníci už model X majú zaparkovaný pred domom. Zaplatili zaň okolo 140 000 amerických dolárov. Ide však o exkluzívne výbavy. Základ by mal v roku 2016 stáť približne 80 000 USD. Presnejšie povedané, za model X vraj zaplatíte o 5000 USD viac než za model S v porovnateľnej výbave.
Galéria

Tesla oficiálne predstavila elektrické SUV: model X (2016)Tesla oficiálne predstavila elektrické SUV: model X (2016)Tesla oficiálne predstavila elektrické SUV: model X (2016)Tesla oficiálne predstavila elektrické SUV: model X (2016)Tesla oficiálne predstavila elektrické SUV: model X (2016)
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom