ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Volkswagen to prehnal a bude musieť platiť! 18 miliárd dolárov

· · Diskusia
Motor 2.0 TDI sa vo vozidlách značiek VW a zrejme aj Audi, Škoda a Seat správal inak pri bežnom používaní a inak pri emisných testoch.

Prišli na to v USA. Podozrenia tu boli už niekoľko mesiacov, ale informácia sa prevalila minulý týždeň. Pár dní na to šéf VW Martin Winterkorn priznal, že podozrenie je oprávnené. Akciová hodnota Volkswagenu okamžite klesla o 20 %. Firmu tak nečaká len pokuta 18 mld. dolárov, ale jej hodnota už teraz klesla o ešte vyššiu hodnotu. A to už môžeme prirovnať ku katastrofe.

Minimálne v 11 miliónoch naftových áut zo skupiny Volkswagen sa nachádza softvér, ktorý upravuje správanie auta pri emisných testoch. Pri bežnej prevádzke tak boli emisie naftových motorov údajne až 40-násobne vyššie než pri testovaní motora bez pohybu kolies a volantu. V USA platia prísnejšie normy najmä na produkciu oxidov dusíka (NOx), ktoré sú pre naše zdravie mimoriadne škodlivé.

Keďže americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA, Enviromental Protection Agency) chcela zrušiť certifikáciu všetkých aktuálnych dieslových motorov VW, firma sa priznala k podvodu na 2.0 TDI a pozastavila ich záoceánsky predaj.

Najväčší problém sa týka toho, že zákazníci VW sa teraz cítia oklamaní. Napríklad veľká americká kampaň Volkswagenu "TDI Clean Diesel" stráca úplne zmysel. Naftové motory značky nie sú ekologické, iba sa tak vedia správať pri meraní emisií.

Produkcie CO2, ktorá priamo súvisí so spotrebou paliva, sa problém veľmi netýka. A keďže v Európe slepo hľadíme najmä na produkciu CO2 a normy týkajúce sa produkcie NOx máme tolerantnejšie, problém sa stále týka zatiaľ skôr USA.

Aby sme to zhrnuli, zákazníci sa vďaka podvodu dočkali v praxi výkonnejších (a možno dokonca úspornejších) naftových dvojlitrov, než o akých hovorili testy. Ale tiež produkovali viac dusíkových oxidov, ktoré sú zdraviu škodlivé a ich eliminácia nie je úplne nezmyselná. Čo bude ďalej, to ukáže až čas. Pretože podobné podvody mohli robiť aj iné automobilky. Zatiaľ je zaujímavé sledovať, ako klesá všetkých nemeckých automobiliek na akciových trhoch. To môže mať dopad aj na slovenskú ekonomiku, s ktorou výroba pre VW priamo súvisí.
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom