ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Audi R8 e-tron: nový rekord na Nürburgringu

ikona
· · Diskusia
Šesťročná kariéra superšportu Audi R8 mohla byť zrelá na dôstojný záver. Audi má ale iný názor a svojmu vrcholovému modelu vdýchlo druhý dych. R8-ka sa teší veľkej publicite.
Ako prvé nám Audi naservírovalo facelift modelového radu, ktorý okrem drobnej modernizácie zovňajšku priniesol lepšiu prevodovku, špičkovú verziu R8 V10 plus a limitovanú edíciu Exclusive Selection pre americký trh. To sú však omrvinky v porovnaní s tým, čo sa ešte len chystá.

Audi R8


Audi po rokoch vývoja konečne finišuje s prípravou elektrickej verzie R8 e-tron. Sci-fi sa stane realitou a Audi R8 e-tron sériovo vyrábaným elektromobilom! Finálna konfigurácia teda znie: dva elektromotory, ktoré vyvinú maximálny výkon 280 kW (380 k) a krútiaci moment 820 Nm. E-tron zrýchli z 0-100 km/h za 4,6 s a jeho maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na 200 km/h. Jeho cenu zatiaľ nepoznáme, ale na trh sa dostane ešte tento rok.

Audi R8


Aby sa novinke dostalo, čo najviac publicity, spojilo Audi novinku so známym menom a názvom. Markus Winkelhock, víťaz tohtoročnej 24h na Nürburgringu obišiel túto trať s E-tronom tak rýchlo, ako žiadny iný jazdec sediaci v elektromobile nikdy predtým. Svetový rekord pre sériové elektrické auto má hodnotu 8:09,099. Oproti verziám, ktoré sa dostanú na bežné cesty Markusovi trochu pomohol posunutý obmedzovať na 250 km/h.

Audi R8


Pripomeňme, že elektromotorom dodáva šťavu akumulátor s kapacitou 49 kWh. Pri pomerne vysokej hmotnosti 1 780 kg to stačí na prejdenie vzdialenosti 215 kg.

Audi R8


Aj keď sa R8 e-tron môže tešiť z rýchlostného rekordu, nebude trvať dlho a jeho hodnotu niekto prekoná. Na konte mu však zostane drobné prvenstvo, ktoré mu už žiadne auto nezoberie. E-tron bude úplne prvým sériovo vyrábaným autom s digitálnym spätným zrkadlom. Namiesto vnútorného zrkadla bude mať displej s priemerom 7,7-palca. Obraz poskytne širokouhlá kamera umiestnená vo vyhrievanej konzole na zadku.

Audi R8


-- VIDEO --Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom