ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Po New Yorku a Tokiu je Nissan NV200 aj novým London Taxi

ikona
· · Diskusia
Je až pozoruhodné sledovať aké terno vyhral Nissan, keď do obehu vypustil inak ničím výnimočnú osobnú dodávku NV200. Odhliadnuc od individuálnych kúp, či firemných flotíl zaujal výberové komisie taxíkov pre mestá New York a Tokio.
Len v samotnom New Yorku sa denne pohybuje 13-tisíc taxíkov a v priebehu 10 ročného kontraktu všetky dosluhujúce nahradia práve Nissany. Faktúra pre mesto? Jedna miliarda dolárov. Nissan nespí na vavrínoch a podchytil ďalšie mesto, Londýn. V očiach domácich i turistov ide bohužiaľ opäť o metropolu, kde sú taxíky súčasťou miestneho koloritu.

Nissan NV200


Zatiaľ čo v New Yorku nahradia najmä dlho presluhujúce Fordy Crown Victoria, v centre Veľkej Británie vystriedajú Austiny/Carbodies LTI FX4 Fairway, resp. TX1. Nie sú to žiadne dizajnérske skvosty, no k uliciam Londýna patria rovnako ako tradičné poschodové autobusy alebo červené telefónne búdky.

Nissan NV200


Nissany si aspoň zachovajú čiernu farbu a konzolu na streche s nápisom Taxi, ktorá upozorňuje, či je vozidlo voľné alebo obsadené. Vzadu je lavica pre troch cestujúcich a ďalšie dve sklopné sedadlá. Celkovo teda prevezie päť pasažierov. Vodič je obklopený prepážkou a namiesto sedadla spolucestujúceho je tu priestor pre odloženie batožiny.

Nissan NV200


Nissan v tlačovej správe zverejnil aj kalkulácie, s ktorými mesto rátalo. Podľa úradu prejazdia všetky taxíky v meste ročne spolu 233 miliónov míľ, pre ktoré potrebujú palivo v hodnote 43 miliónov libier. NV200-ky s priemernou spotrebou 5,3 l/100 km namiesto 8 litrov TX4-ky ušetria palivo za 14,5 milióna libier. Každý z 22-vodičov teda ušetrí ročne asi 660 libier.

-- VIDEO --

Nissan NV200
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom