ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Renault Grand Scénic 2.0 dCi

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
- 7-miestne MPV strednej triedy (nafta, 2.0 dCi, 118 kW, 6-st. prevodovka, 22 800 km)

Technické parametreZákladné údaje
Vlastníctvo opisovaného auta:požičané
Výrobca:Renault
Model a rokGrand Scenic 2009
Motor - objem a výkon2.0 dCi
Prevodovka a počet rýchlostímanuálna, 6-stupňová
Hnacia nápravapredná
Priemer kolies17-palcové
Rok výroby2009
Rok zakúpenia2009
Stav tachometra pri kúpe/zapožičaní22 200 km
Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra22 800 km
Dosiahnutá priemerná spotreba 7,5 l/100 km
Štýl jazdeniasvižný, tesne pod hranicou rýchlostných predpisov
Technické údaje
Zdvihový objem valcov1995 cm3
Najväčší výkon motora 118 kW pri 3750 ot./min.
Výkon na tonu 69,3 kW / t
Krútiaci moment motora 380 Nm pri 2000 ot./min.
Maximálna rýchlosť 205 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 9,5 s
Objem palivovej nádrže60 litrov
Celkové rozmery 4560 x 1845 x 1675 mm
Batožinový priestor 208 (7 sed.) alebo 752 (5 sed.) či 2063 (2 sed.) litrov
Rázvor 2770 mm
Priemer otáčania11,29 m
Prevádzková hmotnosť1703 kg
Maximálna celková hmotnosť2258 kg
Maximálna hmotnosť jazdnej súpravy3558 kg
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 1300 kg brzdeného / 750 kg nebrzdeného
Druh povolených pneumatík 225/50 R17, 225/45 R18
Spotreba a emisie CO2 6,6 l/100km, 173 g/km
Servisný interval 30 000 km alebo 1 rokRenault Grand Scenic 2009


Vlastnými slovami
Je sobota poobede, a ja s priateľkou sadáme do Grand Scénicu k našim rodičom. Ideme na výlet do Bratislavy, brat má totiž meniny. Kľúče, presnejšie hands-free kartu Renault ani nevyberám z mojej príručnej tašky, v ktorej mám aj peňaženku a mobil. Po dotyku kľučky senzor zaregistruje moju ruku a odomyká auto. Vie, že som to ja. Aké milé. Ešte pred našim domom potiahnem vo veľkom batožinovom priestore s nízkou nakladacou hranou dve červené putká a z podlahy vybehnú dve sedadlá. Žiadny podfuk, ale plnohodnotné kožené sedačky pred ktorými je podlaha rovnako nízka ako pod sedačkami v druhom rade. Za tretím radom sedadiel je stále dostatočný 200-litrový priestor na darčeky či pár menších tašiek. Piate dvere sú veľké, ťažké a krehká žena ich ani nezavrie. Takže zase ja. Desaťpalcový notebook beriem len pre istotu, a tak ho schovávam do praktickej skrinky pod nohami zadných cestujúcich. Dve menšie skrinky sú aj pod nohami predných cestujúcich, ale tam sa vojdú akurát tak bezpečnostné vesty a rukavice. Štartujem stlačením tlačidla štart/stop. Aké štýlové. A karta Renault stále v taške. Rozbeh je ľahký, aj do kopca, a to vďaka elektrickej ručnej brzde, ktorá povolí tesne po uvoľnení spojky. Ideálne najmä pre ženy, mne sa niekedy zacnilo po klasike.

Variabilita Grand Scénicu nespočíva len v počte sedadiel, ale aj v ich rozložení. Kľudne v ňom môžem prevážať domáci rebrík, a súčasne štvoricu ďalších cestujúcich. Práve pri prevážaní dlhších predmetov oceníte zadné sedačky.

Renault Grand Scenic 2009


Po ceste oceňujem rady automobilu, kedy mám preradiť a kedy podradiť. A niekedy si nedám povedať. Prevodovka je dobrá, k radeniu nemám výhrady. V obci jazdím na štvorke, motor sa nesťažuje. Tempomat nastavím na 52 km/h, čo je reálne (podľa GPS) presná 50-ka. Pri zobrazovaných 120 km/h je to reálne 116 km za hodinu.

Rodičia nasadajú na zadné sedadlá a mama oceňuje množstvo svetla vďaka presklenej streche. Otec nie, a tak ručne roletu zadného strešného okna zastrel. Ukazujem mu, že predné strešné okno môžem aj pootvoriť, resp. otvoriť v 3 polohách. Ale veď skoro mrzne, takže šup-šup zavrieť. Svietilo slnko, tak sa zišli aj praktické roletky na všetkých, skutočne všetkých bočných oknách automobilu. Tú na zadnom okne som mal vytiahnutú stále, lebo sa kvôli poruche nedokázala zrolovať. A keď cez neho náhodou presvitali diaľkové svetlá otravu za mnou, zaúčinkovalo aj automatické stmievanie spätného zrkadla. Silný dvojliter pokojne ťahá štvoricu dospelých cestujúcich akoby bol prázdny. Ja sa hrám s tempomatom ako malý chlapec a priateľka sa čuduje, ako môžem pridávať rýchlosť obyčajným pluskom na volante. Tempomat v Renaulte je vždy potešením pre moje ruky. A vlastne aj nohy, ktoré si vďaka nemu občas odpočinú. K veľmi dobrému tempomatu sa žiada automatická prevodovka, ktorá chýba. V rádiu nič dobré nehrajú, a tak oceňujem pripojenie iPhonu k autorádiu RadioSat Classic 3D Sound by Arkamys. Sám som čumel, keď mi iPhone vyhľadal jediné Bluetooth zariadenie v dosahu s názvom RadioSat. Veď ja sa k žiadnemu satelitu pripájať nechcem. Všetko sa vysvetlilo, zadal som PIN na obrazovke a bolo. USB port som využíval len na nabíjanie mobilu. Prepojenie s telefónom je plnohodnotné, po naštartovaní sa zariadenia spoja a ja hneď počujem náhodné skladby z celej mojej zbierky. Škoda len toho zvuku, som predsa len náročnejší poslucháč, a ani dlhý názov hudobnej zostavy ma nepresvedčili, že by išlo o viac než len priemer. No pocit z neustále dobrej hudby bez reklám a moderátorov ma hreje ešte o čosi viac. Pesničky prerušuje len dopravné spravodajstvo a hovor môjho brata. Stláčam tlačidlo prijať a oznamujem mu, že sme už na ceste. Prenos hlasu je dobrý na oboch stranách. Vybavil som takto množstvo telefonátov a nik sa nesťažoval. V novom aute by som dnes už autorádio bez Bluetooth nechcel. Ovládanie hudby je za (pre niekoho pod) volantom na špeciálnej páke. Tá obsahuje mnooožstvo tlačidiel, aj ovládací valček s potvrdzovaním. Trpezlivosť, zvyknete si. Fakt. Fungovanie prenosu hlasu a hudby z mobilu do rádia cez Bluetooth závisí od vášho telefónu, ja som sa napríklad dostal len ku kontaktom zo SIM karty a názvy skladieb mi tiež neukázalo. A chýbalo mi tiež opakovanie posledného hovoru, ktoré ponúka každé lacné Bluetooth handsfree.

Hluk motora je primeraný, pružné zrýchlenie primerané kvalitám motora, prevodovke tiež nemám čo vyčítať a podvozok je presne podľa mojich predstáv...s ohľadom na danú kategóriu a cenu auta. Dokonca sa mi správanie podvozku páčilo viac než na obyčajnom Scénicu, ktorý nedávno testoval kolega Boris. MPV nie sú určené na rezanie zákrut, to asi každý uzná. Bezpečnostných technologických skratiek je v brožúrke k tomuto autu toľko, že si môžete vyberať. ABS, EBV, ESO, ASR... Pri 130 km/h už počuť aj hluk prúdiaceho vzduchu, ale v rámci normy.

Renault Grand Scenic 2009


Prichádzame k bratovi, hodinu sedíme v obývačke, až prichádza nápad zájsť niekam do mesta na dobrú pizzu. Kde som to len zaparkoval? Stláčam tlačidlo na karte Renault a auto sa niekoľko desiatok metrov odo mňa celé rozsvieti. Sadáme doň. Moje miesto je jasné, vedľa mňa otec, vzadu mama, moja a bratova priateľka. Zvedavý oslávenec chudej a strednej vysokej postavy si chce vyskúšať sedenie v treťom rade. Nastupovanie v pohode, sklopenie sedadla v druhom rade je ľahké a zvládne ho aj stredne silná žena. Jedna páčka sem, druhá tam a sedadlo za šoférom je zrazu zložené tak, že brat pohodlne nastupuje do "kufra". Šesť dospelých a auto si ide akoby nič. Tu by už mal asi 105-koňový slabší diesel problém. O pár minút sme v meste, brat tvrdí, že by vzadu kľudne aj hodinku vydržal, ale ja vraj nie. Pizza bola super a medzitým mi priateľka oznamuje, že berieme jej sestru na víkend k nám. Moje miesto je jasné, otec vedľa, mama s bratom a jeho priateľkou za nami a moja polovička so sestrou v "kufri". Ešte kontrola všetkých v komunikačnom zrkadielku a ide sa. Z Grand Scénicu mám výborný pocit. Toto auto je skutočne určené pre sedem ľudí, nikto nie je nepohodlne skrčený, a ak si v druhom rade vadia ľudia ramenami, stačí stredné sedadlo posunúť buď viac dopredu, alebo dozadu. Po niekoľkých kilometroch vykladáme brata s priateľkou, o hodinku aj rodičov. Priateľka so sestrou si presadajú do druhého radu, vzadu je vraj síce dosť miesta aj pre menšie ženy chudej postavy, ale hrkoce to tam. V druhom rade tiež vraj nie je tak pohodlne ako vpredu vedľa mňa.

Na všetkých sedadlách sú pohodlné trojbodové pásy a nad všetkými tromi radmi sedadiel sú aj lampičky. Na zadné sedadlá smerujú aj výduchy klimatizácie. vládanie dvojzónovej klimatizácie nepatrí k najpohodlnejším, chýbalo mi ti tiež tlačidlo "mono", ktoré by vyrovnalo teploty oboch polovíc. Naopak, oceňujem režim SOFT, pri vození viacerých ľudí zase bude dobré použiť režim FAST. Tiež by som uvítal nejaký režim pre automatický vnútorný cyklus pri jazde v zóne so zvýšenými exhalátmi, napríklad nejakou Aviou.

V Grand Scénicu môže byť niekoľko režimov informačných displejov, v tom našom boli dva displeje - tradičný a pre navigáciu. Tradičnému môžete meniť tri režimy, každý vo svetlej a tmavej farbe. Ja som si vybral režim s plnou škálou informácií v tmavých farbách. Stmavenie podsvietenia prístrojovky aj displejov sa deje manuálne.

Diaľkovému ovládaniu vyčítam absenciu sťahovania aj zatvárania elektrických okien na diaľku. Keď z auta odídete a okná zabudnete zavrieť, buď musíte zastrčiť kartu do špeciálneho otvoru v stredovom paneli, alebo auto naštartovať. Ak ponecháte pri odchode otvorené okná, stačí dva krát stlačiť tlačidlo zamknutia a dôjde k ich automatickému zatvoreniu.

Renault Grand Scenic 2009


Detaily

Navigácia TomTom Carminat je veľkou výhodou Renaultov. Aj keď si na jej ovládanie budete musieť zvykať, nemá totiž dotykový displej. Ovládače sú pred lakťovou opierkou a ich ovládanie si vyžaduje ochotu hrať sa s nimi. Ja som s tým po pár dňoch nemal najmenší problém a zadávanie ulice joystickom som nakoniec bral ako zábavu pred jazdou. Každopádne, nulové starosti o nabíjanie navigácie, okamžitý príjem GPS signálu, neatraktívnosť pre zlodejov či vylúčenie rizika pokuty za upevnenie navigácie na čelnom skle sú jasné výhody zabudovanej navigácie. A cena? Oproti konkurencii priam smiešna. Mapy si do 60 dní od kúpy automobilu môžete bezplatne aktualizovať, momentálne sú asi rok staré a v obci je stále 60-ka. Výhodou je hlásenie chýb v mape a využívanie hlásení iných používateľov vďaka funkcii TomTom Map Share a aplikácii TomTom HOME do vášho PC. Z auta len vyberiete SD kartu s mapami.

Normálne som bol šokovaný trojicou zapaľovačou, jedným vpredu, druhým pod stredným sedadlom v druhom rade, tretím pri ramene ľavého zadného cestujúceho "v kufri". Tak si môžu v aute naraz nabíjať telefóny traja ľudia. Alebo pripojiť dva mobily a jednu chladničku, alebo jednu chladničku, jeden mobil a jeden notebook.

Počas jazdy ma mrzeli odrazy strieborných plastov v ľavom spätnom zrkadle. To isté som prežíval v Cliu aj novom Mégane.

Ešte viac mi vadila absencia "trojbliku", teda dvoch, troch či štyroch bliknutí smerovky po jemnom stlačení páčky. Toto sa Francúzi predsa musia naučiť. Rovnako som chcel kritizovať aj chýbajúce jednoduché zotretie vody stieračmi na čelnom skle, ale to sa robí krátkym pritiahnutím páčky k sebe. Vďaka vzácnemu čitateľovi za toto upozornenie pod minulým testom Clia.

Hlučná smerovka môže byť aj výhodou, ale kto rád jazdí v tichu, môže s tým mať problém. Ja som skôr prípad, ktorý niekedy na smerovku zabudne, hlavne, ak chýba ten "trojblik".

Renault Grand Scenic 2009


Otáčky motora:
50 km/h - 3. prevodový stupeň - 2050 ot./min.
50 km/h - 4. prevodový stupeň - 1550 ot./min.
90 km/h - 5. prevodový stupeň - 2250 ot./min.
90 km/h - 6. prevodový stupeň - 1800 ot./min.
130 km/h - 5. prevodový stupeň - 3250 ot./min.
130 km/h - 6. prevodový stupeň - 2550 ot./min.

Teoretická priemerná spotreba podľa výrobcu je 6,6 litra na 100 km. Prvých 70 kilometrov som najazdil po Bratislave. Dážď, zima, trasy dlhé len niekoľko kilometrov...priemer 9,0 litra na 100 km. Ďalších 450 kilometrov po diaľniciach (asi 60 %, 130 km/h), vidieku i mestách znížilo priemer na 7,3 litra na 100 km. Je to veľké auto, takže odpor vzduchu aj jeho hmotnosť sa museli podpísať na spotrebe hoci-ako úsporného naftového motora.

Sedemmiestny naftový Grand Scénic kúpite už od približne 17 700 eur, benzínový motor mi k takémuto autu veľmi nepasuje. Ak niekomu nebude stačiť krútiaci moment 240 Nm tradičnej naftovej 1.5-ky, nech porozmýšľa nad nami testovaným silným dvojlitrom s krútiacim momentom až 380 Nm a výkonom 160 koní. Motor je kultivovaný, svižný, a aj keď nie sm priaznivcom naftových motorov, tento sa mi páčil...určite viac než 1.9-ka v týždeň-nato-testovanom Megane Grandtour. Ale späť k cene. Náš Grand Scenic stál až 25 760 eur (776 045,80 Sk). Jednalo sa o najdrahšiu verziu so štvoricou príplatkových doplnkov. Ak sa zameriame na strednú výbavu s 1.5 dCi 105k, dostaneme sa na príjemných 19 890 eur (599 206,14 Sk) v prípade sedemmiestnej verzie. K tomu si určite pridajte navigáciu za 490 eur, veľmi návykovou vecou je handsfree karta Renault za 350 eur. Za 20 730 eur máte veľmi dobre vybavené sedemmiestne auto. Metalíza (500 eur) či dvojité strešné okno (850 eur) pre zadných spolucestujúcich sú tiež na zváženie a ja by som si určite neváhal priplatiť ani 449 eur za štvorročnú záruku, resp. 80 000 km.

Hlavné klady


- pohodlných 7 miest
- cena, ktorá ťažko hľadá konkurenta,
- navigácia za 500 eur,
- kultivovanosť naftového motora.

Hlavné nedostatky


- chýba trojblik,
- ovládanie rádia aj navigácie si vyžaduje dlhý návyk,
- lacná navigácia len pri pokrytí východnej Európy,
- priemerná kvalita zvuku.

Poruchy


Renault Grand Scénic sa v TUV reportoch drží v spodnej štvrtine, čo je škoda. V minuloročnom reporte nebol výrazne viditeľný ani pokrok z desaťročných áut na trebárs štvorročné. Nepresvedčilo ma ani pokazené sťahovanie roletky zadného okna či vŕzgajúce elektrické odklápanie ramena ľavého spätného zrkadla. Aj preto odporúčam kúpu štvorročnej záruky podľa počtu vami odhadovaných kilometrov. Nie je až taká drahá. Renault sa často necháva počuť, že v posledných rokoch na kvalite zapracoval. Nový Grand Scénic je, ako už z názvu vyplýva, nové auto, a tak mu dávam šancu.

Spokojnosť s autom: 8/10


1 - totálne nespokojný, 5 - priemer, 10 - maximálne spokojný

Záverečné zhodnotenieRenault Grand Scenic bol pre mňa milým prekvapením. Dizajnovo aj pozíciou na automobilovom trhu sa mi páči viac než krátky Scénic, pretože ponúka mnoho vecí navyše. Sedemmiestna verzia nie je primárne určená siedmim cestujúcim, ale skôr práve piatim s množstvom batožiny. Ak sa vyberiete štyria - piati do Ikei, nemusíte sa obávať kúpiť ani dlhšie veci. Preprava bicyklov je v takomto vozidle tiež podstatne jednoduchšia, dvaja sa v ňom ale nevyspia...po sklopení sedadiel druhého radu nevznikne rovina, ale asi 20-centimetrový schod. Od palubovky po zadné dvere je však miesto na 275-centimetrové predmety, takže nákup nábytku nebude s týmto vozidlom problém. Manželka si sadne za vás a dcéra kľudne za ňu. Vedľa bude dostatok miesta na dlhé krabice. Výbave, motoru ani podvozku nemám veľmi čo vyčítať. Obával som sa výrazného nakláňania v zákrutách, zlého tlmenia nerovností či držania na ceste, ale realita je iná. Grand Scénic je vysoko-konkurenčné 5- alebo 7-miestne vozidlo danej kategórie za veľmi priaznivú cenu.

Zaujímavým konkurentom mu je dizajnovo odvážnejší Citroen Grand C4 Picasso, ktorý je však v porovnateľnej výbave asi o 3 000 eur drahší. Pri letmom náhľade na prezentácie Citroenu ma zaujala rovná plocha po sklopení dvoch radov zadných sedadiel.

Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom