ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Elektrický Smart ForTwo 2012 je v predaji

ikona
· · Diskusia
Verte alebo nie, ide v poradí už o tretiu generáciu elektrického Smartu. Na tom, že ním nie sú posiaté centrá miest však nie je nič zvláštne.
Celkovú produkciu, ktorá odštartovala v roku 2007 možno rátať na stovky, nie na tisíce. Skutočne „masovou“ záležitosťou má byť až tretia fáza vývoja, ktorá práve stupuje do výroby (vo Francúzsku) a predaja (v Nemecku). Dieru do sveta sa zatiaľ nepodarilo urobiť žiadnemu elektromobilu a je pádny dôvod domnievať sa, že ani Smart ED nebude výnimkou. Tu je „elektrická“ ponuka od Daimleru:

Za Smart si výrobca účtuje 18 910 eur (22 000 eur za Cabrio), čo by sa s prižmúrením oboch očí dalo prekusnúť, v tejto cene však nie je zahrnutá cena batérií! Aby sa zákazník so svojim elektromobilom vôbec pohol, má dve možnosti: buď si za batérie priplatiť ďalších 4 770 eur, teda dokopy zaplatiť 23 680 eur za Coupé, resp. 26 770 eur za Cabrio, alebo si ich prenajme za mesačný „leasing“ 65 eur.

 Smart


Pri pohľade do klasického cenníka dáva elektrický Smart zmysel asi ako predajňa dáždnikov v Káhire. Najlacnejší benzínový model je o polovicu lacnejší ako elektrický a za 17-tisíc je už k dispozícii 100-koňový Brabus. Pri spotrebe 4 litre na 100 km by sa „leasing“ akumulátorov vyplatil, resp. dorovnal sumu 65 eur za palivo až po nájazde 1000 km.

Pripomeňme, že Smart ED poháňa elektromotor s maximálnym výkonom 55 kW a 130 Nm. Maximálna rýchlosť je 125 km/h a akceleráciu z 0 na 60 km/h zvládne za 4,8 s. Na jedno nabitie prejde v ideálnych podmienkach asi 145 km. Predaj odštartoval v Nemecku, no automobilka ho chce distribuovať do ďalších 30 krajín sveta.
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom