ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Ďalších 9 vecí, ktoré nás na moderných autách najviac hnevajú

ikona
· · Diskusia
Do nových vozidiel všetkých tried dnes pribúdajú viac i menej praktické funkcie. A práve na tie problematické sa dnes zameriame.
V minulom článku Osem vecí, ktoré nás na moderných autách hnevajú sme začali vymenúvať moderné vlastnosti a funkcie automobilov, ktoré niekedy znamenajú skôr krok späť než vpred. Tu sú ďalšie veci, ktoré nás na nových autách iritujú.

Digitálny palivomer a teplota motora

Nielen autorádiá sa zmenili, ale veľké displeje sa objavujú aj namiesto prístrojových panelov. Pokiaľ obsahujú všetky potrebné informácie, nemám proti nim namietky. Ak môžem vďaka moderným technológiám pred sebou vidieť okrem aktuálnej rýchlosti a otáčok aj priemernú spotrebu, dojazd, vonkajšiu teplotu, aktuálny čas a, samozrejme, teplotu motora i stavu paliva v nádrži, je všetko v poriadku. Problém však je, že niektoré automobilky sa rozhodli teplotu motora neukazovať vôbec (a niektoré zas zobrazujú aj teplotu chladiacej kvapaliny, aj oleja) a stav paliva v nádrži vyjadriť šiestimi dielikmi ako je tomu napríklad v Daciách. Ak pred sebou vidíte dva dieliky, môžete mať v nádrži 17 aj 32 % paliva, ak vidíte posledný, môže to znamenať jedno percento aj 16 %. A to je fakt rozdiel.

Elektrická ručná brzda

Aj v tomto prípade sa potvrdzuje, že dizajn má prednosť pred praktickosťou. Páči sa nám podržanie auta pri rozjazde (hill-holder), no elektrická parkovacia brzda je jednoznačne ďalším zbytočným komponentom, ktorý sa môže pokaziť. Nehovoriac o tom, že pri odťahu vozidla s vybitou autobatériou máte o starosť navyše. A keď vám poviem, že napríklad Avensis presunul tlačidlo parkovacej brzdy zo stredového tunela pod štartovacie tlačidlo vpravo od volantu, asi mi neuvretíte. Našťastie mám na všetko dôkaz.

Štartovanie tlačidlom

Áno, je to efektné, ale bez kompletného bezkľúčového ovládania auta, kedy kľúče nemusím vôbec vyťahovať z peňaženky alebo vrecka, to nemá význam. Fakt nemá. Ešte aj musím hľadať ďalší odkladací priestor pre kľúče.

Stop&Start

Vypínanie motora na križovatke má svoj ekonomický aj ekologický význam, ale v zápche dokáže poriadne otravovať. Našťastie sa dá vždy vypnúť. Najdôležitejšou nevýhodou vypínania motora po zastavení vozidla je však stečenie oleja zo stien valcov. Riedky zohriaty olej totiž raz-dva stečie dolu a už po pár sekundách trápite piesty zase prvou jazdou po suchej stene valcov. Skrátka, pri kúpe auta so systémom Stop&Start platíte aj za väčšiu batériu, aj za silnejší štartér, aj daň za rýchlejšie opotrebenie motora. Stojí to za to? Neviem. Radšej by som tých pár gramov investoval do rezervného kolesa. Mimochodom, v obchodoch už nájdete oleje, ktoré vďaka prímesiam stekajú zo stien o čosi pomalšie.

Natiahnuté prevodovky

Tak, ako vypínanie motora na križovatkách, aj prevodovky s dlhými prevodmi súvisia s európskymi emisnými normami. Automobilky sa tak predbiehajú v tom, ktorá dosiahne nižšiu spotrebu v laboratóriu. A potom zistíte, že váš tátoš s udávanou spotrebou 4,2 l / 100 km ju dosiahne akurát pri jazde zo Smokovca do Popradu. Lenže potom jazdíte v obci na trojke ako pred desiatimi rokmi a nakoniec zistíte, že šiesty prevod musíte zaradiť najskôr na diaľnici. Pretože tá jedna-šestka pod kapotou síce katalógový výkon má, ale v tom kopci pri 1500 otáčkach jednoducho nezrýchli ani s plynom na podlahe a vy musíte podradiť ako v každom desaťročnom aute. Pretože pod 2000 otáčok za minútu je to jednoducho slabota. A tak kombinácia malý diesel + ekonomická šesťstupňová prevodovka nakoniec znamená, že prevody mením ako v mojom Fiate Bravo 1.4 16V z roku 2009 (tiež mal šesťstupňovú prevodovku). Lebo keď chcete dosiahnuť tú zázračnú spotrebu, tak ten ideálny prevod musíte hľadať takmer neustále.

Indikátor ekonomického radenia

Hovorí sa, že ideálny prevod je ten, pri ktorom dokáže auto v danej situácii ešte mierne zrýchľovať. Keď som včera šoféroval Hyundai i30 1.6 CRDi do mierneho kopca na štvrtom prevodovom stupni pri 1700 otáčkach a na prístrojovom paneli sa objavila obrovská päťka, skoro mi vypadli oči z jamiek! Ten štvrtý prevod bol v danej situácii priam ukážkový, auto ťahalo ako z príručky pre začínajúceho vodiča. Preradenie do piateho prevodového stupňa by znamenalo jediné - spomalenie a zobrazenie obrovskej štvorky, lebo ujo znalec ukrytý za prístrojovým panelom sa očividne pomýlil. Prosím vás, ak potrebujete takéhoto poradcu na prístrojovom paneli, radšej poproste niekoho skúsenejšieho, nech vám poradí, aký prevod je v danej situácii najvhodnejší a skúste to auto pochopiť. Dá sa to.

Absencia rezervného kolesa

Keď výrobcovia nahradili plnohodnotnú rezervu dojazdovou, rozumel som tomu, no aj tak som si vždy povzdychol, že na dovolenku chcem ísť radšej s piatym plnohodnotným kolesom než niekde v Slovinsku hľadať pneuservis s dojazdovkou na zadnej náprave (dopredu radšej vždy prehoďte zadné koleso). Vyhral však väčší papierový priestor pre batožinu a nižšia pohotovostná hmotnosť. Dobre, dobre, prežijem to. Ale prečo počas testovania rôznych typov áut nachádzam v priestore na rezervné koleso len nejakú sadu s montážnou penou, to fakt nechápem. A úplne najlepšie je to na nejakej "štvorkolke", ktorá zvládne aj nejaký ten terén.

Elektrické zatváranie kufra

Nie je nič "krajšie", než keď po vybratí poslednej tašky z auta stlačím efektné tlačidlo na piatych dverách a potom sa 10 sekúnd pozerám na zatvárajúce sa vráta, lebo skôr nemôžem auto zamknúť. Alebo keď počas zatvárania piatych dverí musím s plnými rukami ísť ku predným dverám, lebo inde sa tlačidlo bezkľúčového ovládania na aute nenachádza (Hyundai i40). Neviem prečo, ale elektrické dvere batožinového priestoru považujem za rovnakú zbytočnosť ako tlačidlové štartovanie auta.

Pevná panoramatická strecha

Strešné okno je výborný prostriedok pre tiché vetranie kabíny. Často mám okno pootvorené aj preto, aby som počul okolité zvuky. V hustej premávke vďaka tomu skôr počujem sanitku či hasičov. V lete pri krátkych presunoch či už na chalupe alebo po kúpaní sa v štiavnických tajchoch otvoríme všetky okná, aj to strešné, pustíme hudbu a užívame si aj s deťmi jazdu ako v kabriolete. Práve deti to majú najradšej. Na to môžete pri moderných pevných panoramatických oknách zabudnúť. Počas slnečných dní je takýto prvok skôr na obtiaž, slnečnú clonu preto odostieram až večer alebo keď prší. Navyše, pri prevrátení auta na strechu je prínos veľkej sklenenej tabule tiež otázny. A nezabúdajme ani na vyššiu pohotovostnú hmotnosť vozidla kvôli takejto vymoženosti alebo rýchlejšie vychladnutie auta po odparkovaní v zimnom období.
Záver

Toľko moje hejterské postrehy. Verte mi, moderné auta dokážem nielen nenávidieť, ale aj milovať. Preto vám čoskoro prinesieme zoznam tých najšikovnejších nápadov, aké sa v moderných autách objavujú už nejaký ten piatok, a kvôli ktorým dokážem nad novým autom rozmýšľať aj ja.
Galéria

Ďalších 9 vecí, ktoré nás na moderných autách najviac hnevajúĎalších 9 vecí, ktoré nás na moderných autách najviac hnevajúĎalších 9 vecí, ktoré nás na moderných autách najviac hnevajú
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom