ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Recenzia

TEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4D

ikona
Richard Hombauer · · Diskusia
naftový kombík so šesťstupňovým manuálom (1565kg, 105 kW / 143 k, 320 Nm, 0-100 za 9,5 s)
Dizajnom sa takmer ponáša na Auris. Jeho interiér je natoľko triezvy, až je nudný. Ale prehľadný. A naftový dvojliter pod kapotou má parametre ako moderná jedna-šestka. Poďte spolu s nami hľadať dôvody pre kúpu tejto novinky na našom trhu. Kombíka, ktorý je radosť šoférovať najmä po okreskách.

Test Toyota Avensis kombi 2.0 D-4D


Po kliknutí sa obrázok zobrazí vo vyššom rozlíšení. Šípkami na klávesnici potom môžete ľahko preskočiť na ďalší.


Avensis v štvordverovej verzii začína na cenovke 22 970 eur. Ale s benzínovým motorom 1.6 132k, ktorý sa skôr hodí do Aurisu na krátke trasy. Avensis radšej na tie dlhšie. A keď už, tak kombík od 23 670 eur.

Ponuka motorov pre Avensis je bohatá a unikátna paletou klasických benzínových štvorvalcov. Vybrať si môžete medzi benzínovou jedna-šestkou (132 k, 160 Nm), jedna-osmičkou (147 k, 180 Nm) a dvojlitrom (152 k, 196 Nm). Prvý zrýchli na stovku za 10,4 s, druhý za 9,4 s a tretí (výhradne s automatom) za 10 sekúnd. V spotrebe benzínu výrobca neuvádza takmer žiaden rozdiel. Rozhodovať teda bude skôr suma za auto, registračný poplatok, poistky... Môj kamarát mal estše donedávna starší Avensis s jedna-osmičkou s manuálnou prevodovkou a motor si veľmi pochvaľoval. Takže nech sa páči, Avensis 1.8 Valvematis 147k v strednej výbave Active za 25 900 eur, kombík za 26 600 eur.

Poďme na naftu. Prezradím, že slabší štvorvalec 1.6 D-4D (112 k, 270 Nm) som už úspešne otestovala nejde o žiadnu tragédiu. Je skutočne úspornejší než 2.0 D-4D (143 k, 320 Nm). My sa však dnes budeme venovať práve dvojlitru s veľkým kufrom. V strednej výbave Active za 27 900 eur, kombi v najvyššej Executive za 32 200 eur. Veľkým nedostatkom slovenskej ponuky je nafta výhradne s manuálom.

Cenník obsahuje okrem základných výbavových stupňov aj atraktívne balíky. Napríklad k základu si môžete za akciových 500 eur prikúpiť predné hmlovky, Bluetooth a tempomat. Neváhajte. K strednej výbave si zas importér pripravil balík Trend za veľmi atraktívnych 900 eur, ktorý obsahuje 17'' disky, Bi-LED predné svetlomety s natáčaním a prisvetľovaním do zákrut, tmavé okná, vyhrievanie sedadiel aj časti predného skla a lepšie čalúnenie. Opäť hovorím, ak na to máte, neváhajte! Práve kvôli tým svetlám to stojí za to.


Technické parametre
Celkové rozmery 4,82 x 1,81 x 1,48 m
Rázvor 2700 mm
Priemer otáčania ??? m
Svetlá výška 15 cm
Zaťaženie strechy ??? kg
Prevádzková hmotnosť1565 kg
Maximálne zaťaženie535 kg + 75 kg*
Maximálna hmotnosť prípojného vozidla 500 kg nebrzdeného / 1800 kg brzdeného
Použité pneumatiky 225/45 R18

*Výpočet: max. celková hm. - prevádzková hm. + tabuľková hm. vodiča

Moje prvé dojmy z Avensisu obsahujú niekoľko poznatkov. Zvonku naň nemám čo povedať. Ani zlé, ani úžasné. Oceňujem len mimoriadne malý priemer otáčania. Svetlá výška mi tiež nerobila problémy. Farbu a dizajn auta nehodnotím, Avensis sa prednou maskou možno až príliš podobá na Auris. Všímam si vŕzgajúce madlo v predných dverách, ale aj výborné elektricky nastaviteľné sedadlo. Vnútri je množstvo priestoru a spracovanie je tradične kvalitné. Nemám pocit, že sedím v novinke, ale to je v prípade Toyoty normálne. Práve ten klasický prístup tvorcov má niečo do seba. V konkurentoch ste utopení, Avensis pôsobí vzdušne.


sedák
Dĺžka sedákov:

A (predný sedák) = 52 cm

B (zadný sedák) = 48 cm

C (medzi operadlami) = 76 cm*


* vzdialenosť operadiel za šoférom strednej postavy, vysokým 176 cm s hmotnosťou okolo 80 kg.


ložná plocha
Dĺžka ložnej plochy:

F (po zadné operadlo) = 110 cm

G (po predné operadlo v bežnej polohe) = 197 cm


Kufor je obrovský, za príplatok obsahuje aj praktické koľajnice. Pod dnom nájdete množstvo priestoru pre povinnú výbavu, no rezervné koleso som hľadal márne. Určite sa naň popýtajte predajcu. Zatváranie kufra je ľahké a zvládne ho aj útla žienka. Po sklopení zadných operadiel získate dokonalú rovinu, lyže môžete prestrčiť aj cez otvor za lakťovou opierkou. Sklamaním je lišta pre roletu, čakal som riešenie ako v Mondeu.

Na zadných sedadlách ma prekvapila absencia akéhokoľvek výduchu klimatizácie. Deti vzadu sa tak musia spoliehať na vzduch spredu. Výhodu v tomto riešení nevidím. Pod nohami stredného cestujúceho je rovina. To si žiada potlesk. Vzadu sa sedí dobre, potešili by tmavé okná či sieťky vo dverách.

Poďme dopredu. Okná môžem ovládať jedine po naštartovaní, ovládače vo dverách sú už roky rovnaké. Opäť musím vyzdvihnúť elektricky ovládané sedadlo, na ktorom som strávil dlhé hodiny bez námietok. No dobre, ventilácia kožených sedadiel by ma v teplých letných dňoch potešila. Elektrické ovládanie sa v prípade testovačky nevyhlo ani sedadlu spolujazdca, ktorý si dokonca môže prispôsobiť aj sklon sedáku!


Interiér
Šírka interiéru v ramenách 138 cm vpredu, 136 cm vzadu
Šírka interiéru v lakťoch 150 cm vpredu, 152 cm vzadu
Batožinový priestor 543 litrov
Výška nakladacej hrany približne 62 cm


Dizajn interiéru sa mi páči, hoci plastovú imitáciu dreva si mohol výrobca odpustiť. Po skúsenosti s rôznymi experimentami aj v konkurenčných vozidlách sa teším z klasických výduchov klimatizácie s možnosťou priškrtenia, trojuholníkom (výstražnými svetlami) na tradičnom mieste, prehľadných budíkov aj všetkých prístrojov. Displej klimatizácie je samostatný, Toyota sa však nevyhla ani spojeniu s multimediálnym systémom. Vždy, keď stlačím nejaké tlačidlo na paneli klimatizácie, ocitne sa táto informácia na niekoľko sekúnd aj na displeji multimediálneho systému.

Prístrojový panel je tradičný, teší ma klasická ručička teploty motora aj stavu paliva v nádrži, kritizovať môžem len dve veci: malé hodnoty aktuálneho času a vonkajšej teploty, a mizerné využitie obrovského displeja palubného počítača. Keď môžem na Mondeu vidieť naraz dojazd, spotrebu aj prejdené kilometre, prečo nie aj tu?

Volant je pohodlný, na ovládače som si časom zvykol, ale na nepraktickú páčku tempomatu si nezvyknem nikdy. A toto je asi najhorší ovládač tempomatu na svete. Áno, zvyknete si naň, ale aj Hyundai i30 ho má riešený lepšie. Naozaj nepotrebujem 7 tlačidiel na prácu s palubným počítačom.

Oceňujem tlačidlo sledovania jazdných pruhov. Bežne ho mám vypnuté, ale keď trochu zacítim únavu, užaj ho zapínam.

Lakťovú opierku môžete čiastočne odsunúť a vyklopiť. Ide o nenápadný, ale praktický nápad. Priestor pod ňou je viac než veľkorysý, akurát nie chladený.

Dotykový multimediálny systém obsahuje mizernú navigáciu a zastaranú grafiku, ale inak ponúka všetko, čo potrebujem. Navigácia s vypnutými diaľnicami a spoplatnenými cestami na predsa len v Maďarsku poslala na diaľnicu, a tak som od daného momentu používal Waze v mojom smartfóne. V dnešnej šialenej dobe, kedy sa v autách objavujú spomalené dotykové obrazovky sa teším aspoň z niekoľkých tlačidiel okolo týchto displejov. A z kruhových ovládačov pre zmenu hlasitosti či pre listovanie položkami. Zvuk autorádia je slušný.

Sledovanie značiek je pomerne presné, ale nespolupracuje s navigáciou, takže napríklad maximálnu povolenú rýchlosť neukončuje na križovatkách. Navigácia má tak často vlastný údaj a prístrojový panel svoj. A keď nesledujete poriadne cestu, nemáte šancu určiť, ktorá technológia má v danom momente pravdu.

Klimatizácia je štandardná. Som v tomto smere rozmaznaný, takže mi tu chýbajú jednotlivé smery prúdenia vzduchu, ale inak sa ani nemám na čo sťažovať. Možno by som ocenil výraznejšie tlačidlo vnútorného cyklu, ktorý často zapínam za smradľavými haraburdami. Navyše nerozumiem, prečo sa vnútorný okruh po čase nevypne. Ten ostáva zapnutý aj celé týždne (aj po stlačení tlačidla Auto).

Zaujímavosťou je nenápadný odkladací priestor na mobil pod panelom klimatizácie. Ponúka protišmkové dno, akurát som ho tam občas pri vystupovaní z auta zabudol. V tejto časti nájdete aj kruhové ovládače vyhrievania sedadiel.

Za najmenej pohodlnú a praktickú funkciu, hneď po tempomate, považujem parkovaciu brzdu. Nachádza sa pod štartovacím tlačidlom. Keď už výrobcovia opúšťajú klasickú ručnú brzdu, bol by som rád, keby tá tlačidlová bola aspoň pekne po ruke.

Pri pohybe po parkovisku oceňujem parkovaciu kameru a malý priemer otáčania. S Avensisom sa naozaj výborne manévruje aj v stiesnených priestoroch. Horšie je to s absenciou parkovacích senzorov, na ktoré som si už akosi beznádejne zvykol.


Parametre motora
Zdvihový objem valcov1998 cm3
Najväčší výkon motora 105 kW pri 4000 ot./min.
Výkon na tonumax. 67,1 kW / t
Krútiaci moment motora320 Nm pri 1750-2250 ot./min.
Krútiaci moment na tonu max. 204,5 Nm / t
Maximálna rýchlosť 200 km/h
Zrýchlenie 0 - 100 km/h 9,5 s
Servisný interval 20 000 km


Večer či počas oblačného počasia oceníte aj obrovskú presklenú strechu nad hlavou. Tá sa páči najmä deťom na zadných sedadlách. Ale v lete na sklo bez možnosti otvorenia budete skôr nadávať. To isté v zime, kedy sa interiér vozidla vďaka sklu rýchlejšie ochladzuje. Tieto problémy rieši slnečná clona len čiastočne.

V noci som neustále vychvaľoval natáčasie Bi-LED svetlá, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo som doteraz na autách videl (prémiovým značkám sa veľmi nevenujem). Nechýba ani automatické prepínanie diaľkových svetiel.

Celý týždeň ma na Avensise hnevala jedna vlastnosť. Keď som vystúpil z naštartovaného auta, vždy som sa márne snažil dobíjať do kufra. Musel som najprv odomknúť vozidlo tlačidlom, na čo sa veľmi ľahko zabúda.


Otáčky motora50 km/h90 km/h130 km/h
3. prevodový st.1800--
4. prevodový st.13002300-
5. prevodový st.-18002700
6. prevodový st.-15502200

*Údaje po zohľadnení rýchlosti podľa GPS.

Štartovanie tlačidlom nepovažujem za veľmi prínosné, lebo teraz nemám kam odložiť kľúče. Tie obsadzujú jediný odkladací priestor mimo lakťovej opierky. Počas jazdy môžem aktuálnu rýchlosť vidieť aj v digitálnej podobe na palubnom počítači. To aj využívam. Podvozok je tvrdší, ale za to môžu aj osemnásťpalcové kolesá. Keďže som do Avensisu presadol z Mondea, môžem potvrdiť vyšší hluk v kabíne Toyoty. Na druhej strane, Avensis ma bavilo šoférovať. Neviem, čím to bolo, hmotnosť oboch áut je podobná, no Avensis akoby ochotnejšie išiel do zákrut a celkovo prinášal lepší zážitok.

Motor na mňa pôsobil veľmi zvláštnym dojmom. Z dvojlitra dokážu konkurenti vytiahnuť pokojne 180 koní, ale Toyota nie. Pravdepodobne kvôli životnosti, ale to len tipujem. Celkovo na mňa Avensis 2.0 D-4D pôsobil lenivým dojmom. Môže za to istotne aj natiahnutá prevodovka, ale nielen to. Môžem tiež povedať, že 140-koňový dvojliter je vždy výkonnejší než 140-koňová jedna-sedmička napríklad od Hyundaiu. Skúšal som aj ťah motora do kopca na šiestom prevodovom stupni, a už pri 1500 otáčkach dokázal Avensis krásne udržiavať rýchlosť. Takže ten krútiaci moment tam je. No 320 Nm ponúka už niekoľko rokov aj 1.6 Multijet od Fiatu. Skrátka, neostáva nám nič iné, len veriť Toyote, že sa v prvom rade zameriava na spoľahlivosť, až potom na zvyšovanie výkonov. Udávaná spotreba nafty je nereálna, ale s ľahkou nohou možno zvládnete na rovine dlhodobo jazdiť s päťlitrovým priemerom. Ja by som sa skôr spoliehal na 5,5 - 6,0 l nafty / 100 km. Predsa len, občas brzdiť musíte. Naftový dvojliter nevyniká ani kultivovanosťou, ani výkonom, ani spotrebou.

Spotreba

Priemerné spotreby na jednotlivých trasách:

7,3 l / 100 km: BA -> BS; 160 km rýchlou jazdou
5,0 l / 100 km: BS -> Budapešť; 140 km normálnou jazdou mimo diaľnic
5,8 l / 100 km: Budapešť -> Balaton; 130 km normálnou jazdou mimo diaľnic
5,7 l / 100 km: Balaton -> DS; 140 km normálnou jazdou mimo diaľnic
4,7 l / 100 km: Čataj -> BA; 35 km úspornou jazdou

Rýchla jazda = jazda tesne nad limitmi (s občasným rizikom minimálnej pokuty, rýchlymi rozjazdami za koncom obce a pod.), po diaľnici reálne 130 - 140 km/h; Normálna jazda = tesne pod predpisovými rýchlosťami, ale bez zbytočných brzdení (včasného púšťanie akceleračného pedála, keď vidím červenú v diaľke alebo začiatok obce), po diaľnici reálne 125 - 130 km/h; Úsporná jazda = pomalé rozbehy, rozumné dojazdy, minimum brzdení, po diaľnici reálne okolo 115 - 120 km/h.


Údaje o spotrebe
Aktuálny stav tachometra3500 km
Udávaná spotreba a emisie CO24,5 l/100km, 119 g/km
Dosiahnutá spotreba úsporne 4,7 - 5,8 l/100 km
Dosiahnutá spotreba neúsporne 7,3 l/100 km
Objem palivovej nádrže60 litrov
Približný reálny dojazd750 - 1150 km (so zostatkom 5 l paliva)


Všetky uvedené údaje sme opísali z palubného počítača, ktorého odchýlka oproti realite väčšinou býva 5 - 10 %.

Hlavné klady
+ jazdné vlastnosti
+ perfektné Bi-LED svetlá
+ priestranný, vzdušný interiér

Hlavné nedostatky
- tempomat (ovládanie a bez obmedzovača)
- nepraktická parkovacia brzda
- naštartované auto sa po otvorení dverí vodiča neodomkne. Ani kufor
Reklama:
Záver

Avensis ma bavilo šoférovať. Neviem to presne vysvetliť, ale akoby mal o 200 kilogramov menej, než je realita. Kufor je plytký, bez rezervného kolesa, vzadu zase chýbajú výduchy klimatizácie a strešné okno nie je možné otvárať. Multimediálny systém je spomalený, navigácia slabá, tempomat nepohodlný, okná nie je možné ovládať na diaľku a parkovacia brzda je čisté peklo. Odhlučnenie kabíny je slabšie a motor absolútne nevýrazný. Ale to neznamená, že Avensis je zlý. Vnútri je priestranný, vzdušný a z auta cítiť tradičný prístup. Viem si ho predstaviť v nižšej výbave s motorom 1.8 Valvematic za lákavú cenu ako spoľahlivé auto na okresky a prípadné dovolenky. Je možné, že vďaka spoľahlivosti bude môže byť Avensis horúcim želiezkom v ohni pri kúpe vozidla do firmy. Z drahších prvkov ma zaujali len Bi-LED svetlá s natáčaním do zákrut, ktoré by som určite na Avensise chcel. A práve jazdné vlastnosti, pohodlné sedadlo a perfektné svetlá z neho robia solídneho pomocníke na denné aj nočné jazdy. Takže sa neľakajte nedostatkov a choďte si ho radšej vyskúšať sami.

O autorovi: "Moje prvé auto bola jazdená Toyota Corolla 1.33 z konca minulého storočia. Úžasný stroj. Prvým novým autom sa o pár rokov neskôr stal Fiat Bravo 1.4, pri ktorom som pochopil, čo znamená pojem výkon na tonu. Necelých sto koní, nevýrazný krútiaci moment a k tomu relatívne vysoká hmotnosť vozidla spôsobili, že som ho po štyroch rokoch vymenil za polročný Renault Koleos 2.0 dCi 150k 4x4 AT. Opäť na leasing. Neudržiavaná cesta k domu aj ku chalupe, a tiež láska k lyžovaniu a víkendom v kopcoch rozhodli, že chcem štvorkolku. Kvôli častému šoférovaniu v noci som zase trval na xenónoch a automatu som sa nikdy nebránil. Zatiaľ som spokojný, o ďalšom aute len snívam. Chcem vám hlavne povedať, že viem, čo je to platiť za auto akontáciu, splátky, poistky, pneumatiky, palivo, čo znamená riešiť poistnú udalosť či záručné a pozáručné opravy. Preto sa môžete spoľahnúť, že každý test píšem zodpovedne a tak, akoby som si v danej kategórii vyberal auto ja sám. Povoziť sa týždeň zadarmo v novom aute a všímať si len to dobré, to predsa dokáže každý. Verím, že aj tento test vám pomohol správne sa rozhodnúť. Ako poďakovanie ma poteší aj obyčajné stlačenie fejsbúkového Like na konci testu či odporučenie tejto stránky vašim známym."
Galéria

TEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4DTEST: Toyota Avensis kombi 2.0 D-4D
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom