ČlánkyNovinkyRecenzieO nás
Novinka

Maybach (2002 – 2012): príbeh so zlým koncom

ikona
· · Diskusia
Reinkarnácia novodobej značky Maybach nefungovala. Zákazníci značku neprijali a projekt je od začiatku v červených číslach.
V priebehu desaťročia vznikol jediný sériový model postavený na platforme S-klasse W220 s dvomi dĺžkami karosérie. Aj napriek horibilnej cene na ňom Daimler nič nezarobil. Naopak, každý vytvorený kus vyrubil sekeru 300-tisíc eur! Pri uvedení na trh pritom stál základný Maybach 57 (dĺžka 5,7 m) 310-tisíc eur, predĺžený variant Maybach 62 (dĺžka 6,2 m) dokonca 360-tisíc eur. O 10 rokov neskôr ponúkali dealeri zľavu až 100-tisíc usd na skladové zásoby.

Automobilka plánovala skompletizovať asi 3 kusy denne, teda 1 000 ročne. Nakoniec sa pracovníci vo fabrike príliš nezapotili, zákazníkov si našlo len 2 700 áut.

Bezbrehý luxus, megalomanstvo a snahu dobyť vesmír vystriedal potupný koniec kariéry. Prenesme sa však o dekádu naspäť do doby, keď internet nebol samozrejmosťou a mladí chlapci tajili dych nad naleštenými ilustráciami v motoristických časopisoch.

----------

Aj Maybach podlieha prísnemu testovaniu. Inžinier za jazdy meria intenzitu hluku v motorovom priestore. Testovanie prebieha v horúcom Texase. Všimnite si predné lampy, celkovo mali 8 zdrojov svetla, z toho štyri xenóny. Zadné sa skladajú z 528 LED diód.

Maybach


Testovací tím za polárnym kruhom vo Švédsku. Maskované prototypy sa premávali na hladine zamrznutého jazera.

Maybach


Aj 2 777 kg vážiaca limuzína musí ísť hore nohami, keď konštruktéri testujú silu bočných stĺpikov. Produkcia Maybachu: mínus jeden.

Maybach


Prvá oficiálna zahraničná cesta. Maybach sa na americkú pôdu z nemeckého Sindelfingenu prepravil na parníku Queen Elisabeth 2.

Maybach


Na pevninu sa dostal pomocou veľkého nákladného žeriavu...

Maybach


...a na newyorskú a zároveň prvú svetovú premiéru helikoptérou. Píše sa 2. júl 2002.

Maybach


Luxus, nad ktorým sa tajil dych. Dizajn niektorých častí však už nezaprie dobu vzniku. Pripomeňme, že sedadlá sú nastaviteľné v 12 smeroch, operadlá sa dajú úplne sklopiť a nohy podoprieť do výsuvných podpierok. Vysoký lesk dreveného obkladu je výsledkom 63 (!) vrstiev laku.

Maybach


Panoramatická strecha vďaka technológii tekutých kryštálov prepúšťala len toľko svetla, koľko bolo treba. Bola za príplatok a stála toľko, čo nová Octavia.

Maybach


Pancierovaná limuzína pribrala na váhe 406 kg. Ručička na váhe vystrelila doprava na cifru 3,2 tony! Prepĺňaný dvanásťvalec ju napriek tomu dokázal rozhýbať na stovku už za 5,7 s.

Maybach


Ešte predtým, než v Bratislave začal hotelových hostí rozvážať Rolls-Royce, odštartoval Maybach svoju kariéru ako hotelový taxík. Aby sa hostia pri vyberaní batožiny nezašpinili, dostal prekryt batožinového priestoru.

Maybach


„Rodinná“ verzia s piatimi sedadlami.

Maybach


V priebehu času sa menil aj interiér. Takto vyzerá priestor pre posádku s oddelenou kabínou vodiča z roku 2010. Audiosystém bol od začiatku koncipovaný na tej najvyššej úrovni. 7 zosilňovačov s výkonom 600 W púšťalo výkon do 21 dobre maskovaných reproduktorov.

Maybach


Tretí a najhonosnejší karosársky variant. Landaulet je označenie pre vozidlá so sťahovacou strechou nad zadnými sedadlami. Využívala sa prevažne v prvých dekádach minulého storočia.

Maybach


Landaulet vychádza z Maybachu 62S, ktorý dosahuje výkon 450 kW a rovných 1 000 Nm. Medzi technické finesy patrí vzduchové pruženie, adaptívne tlmiče a predné kotúče osadené dvojicou (!) strmeňov.

Maybach


Výrobca si za tento vyhliadkový voz pýtal najprv 900-tisíc eur, neskôr cifru zaokrúhlil na rovný milión eur. Vzniklo 20 kusov.

Maybach


Miranda, Samantha, Carrie a Charlotte. Maybach 62S si strihol malú rolu aj vo filme Sex v meste 2.

Maybach


Limuzína zablúdila aj do sveta modelových vláčikov. Do svojej produkcie ju začlenila firma Märklin, modely autíčok sú od známej Herpy.

Maybach
Najčítanejšie články (30 dní)
Najnovšie príspevky k článkom